Dokument & lagar (276 träffar)

Skriftlig fråga 2018/19:959 av Fredrik Lindahl (SD)

Fråga 2018/19:959 Suicidprevention av Fredrik Lindahl SD till Socialminister Lena Hallengren S Socialstyrelsens senaste statistik Statistik om dödsorsaker 2018 artikelnummer 2019-9-6298 visar att antalet självmord i Sverige fortsätter att öka. En trend som tyvärr har fortsatt sedan 2016. Trots att den dåvarande regeringen

Inlämnad: 2019-09-09 Svarsdatum: 2019-09-25 Besvarare: Socialminister Lena Hallengren (S)

Skriftlig fråga 2018/19:959 av Fredrik Lindahl (SD) (pdf, 99 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:957 av Håkan Svenneling (V)

Fråga 2018/19:957 Turkiets hot mot Rojava av Håkan Svenneling V till Utrikesminister Margot Wallström S Turkiet har under lång tid utgjort säkerhetshot mot kurder i både Turkiet och dess grannländer. De kurdiska styrkorna var huvudorsaken till att IS kunde besegras i Syrien, samtidigt som Turkiet många gånger fungerat

Inlämnad: 2019-09-05 Svarsdatum: 2019-09-18 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2018/19:957 av Håkan Svenneling (V) (pdf, 85 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:952 av Barbro Westerholm (L)

Fråga 2018/19:952 Specialister i äldrepsykiatris rätt att tillämpa LPT av Barbro Westerholm L till Socialminister Lena Hallengren S Specialistläkare på psykiatriska kliniker kan på delegation av chefsöverläkare fatta beslut om psykiatrisk tvångsvård enligt lagen 1991:1128 om psykiatrisk tvångsvård LPTSom psykiatriska

Inlämnad: 2019-09-04 Svarsdatum: 2019-09-11 Besvarare: Socialminister Lena Hallengren (S)

Skriftlig fråga 2018/19:952 av Barbro Westerholm (L) (pdf, 89 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:943 av Boriana Åberg (M)

Fråga 2018/19:943 Möjligheten att sätta upp bevakningskameror av Boriana Åberg M till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S När den nya lagstiftningen om kamerabevakning trädde i kraft i augusti 2018 tog Datainspektionen över tillståndshanteringen från länsstyrelserna. Tyvärr har myndigheten stora svårigheter

Inlämnad: 2019-09-02 Svarsdatum: 2019-09-11 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:943 av Boriana Åberg (M) (pdf, 89 kB)

Interpellation 2018/19:310 av Tony Haddou (V)

Interpellation 2018/19:310 Lägre kapitalkrav för privata aktiebolag av Tony Haddou V till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Enligt januariavtalet föreslås att kravet på aktiekapital sänks från 50 000 till 25 000 kronor den 1 januari 2020. Frågan har snabbutretts med en svepande konsekvensanalys, och

Inlämnad: 2019-08-29 Svarsdatum: 2019-09-12 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Interpellation 2018/19:310 av Tony Haddou (V) (pdf, 105 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Lägre kapitalkrav för privata aktiebolag

Interpellation 2018/19:308 av Mikael Oscarsson (KD)

Interpellation 2018/19:308 Lagstiftningen kring könsdysfori av Mikael Oscarsson KD till Socialminister Lena Hallengren S Regeringen har i en lagrådsremiss föreslagit att barn så små som 12 år ska kunna ändra juridiskt kön och att barn så unga som 15 år ska kunna genomgå kirurgiska ingrepp i könsorganen. Enligt regeringen

Inlämnad: 2019-08-28 Svarsdatum: 2019-09-20 Besvarare: Socialminister Lena Hallengren (S)

Interpellation 2018/19:308 av Mikael Oscarsson (KD) (pdf, 132 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Lagstiftningen kring könsdysfori

Skriftlig fråga 2018/19:922 av Mattias Bäckström Johansson (SD)

Fråga 2018/19:922 Privatkopieringsersättningen av Mattias Bäckström Johansson SD till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Den tekniska utvecklingen har lett till att den legala privatkopieringen minskat i betydelse. Tiden när video- och kassettbandspelare i stor utsträckning användes för att kopiera film

Inlämnad: 2019-08-27 Svarsdatum: 2019-09-11 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:922 av Mattias Bäckström Johansson (SD) (pdf, 85 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:921 av Serkan Köse (S)

Fråga 2018/19:921 Konflikten i Kashmir av Serkan Köse S till Utrikesminister Margot Wallström S Den 6 augusti beslutade den indiska regeringen att avskaffa artikel 370 i den indiska konstitutionen, som gav befolkningen i den indiskkontrollerade delen av Kashmir vissa begränsade rättigheter och en liten grad av autonomi.

Inlämnad: 2019-08-27 Svarsdatum: 2019-09-13 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2018/19:921 av Serkan Köse (S) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:920 av Magdalena Schröder (M)

Fråga 2018/19:920 Regeringens agerande mot Kina av Magdalena Schröder M till Utrikesminister Margot Wallström S Tystnaden från regeringen gällande protesterna i Hongkong har varit påtaglig. Protesterna grundar sig i oron över det lagförslag som gör det möjligt att utlämna boende i Hongkong till det kommunistiska Fastlandskina

Inlämnad: 2019-08-27 Svarsdatum: 2019-09-13 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2018/19:920 av Magdalena Schröder (M) (pdf, 76 kB)

Interpellation 2018/19:305 av Fredrik Malm (L)

Interpellation 2018/19:305 Markering av Irans övergrepp mot hbtq-personer av Fredrik Malm L till Utrikesminister Margot Wallström S År 2015 kallade regeringen upp Saudiarabiens ambassadör för att protestera mot att en journalist dömts till piskstraff. År 2017 kallade regeringen upp den ryska ambassadören för att protestera

Inlämnad: 2019-08-21 Svarsdatum: 2019-09-19 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Interpellation 2018/19:305 av Fredrik Malm (L) (pdf, 91 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Markering av Irans övergrepp mot hbtq-personer

Skriftlig fråga 2018/19:902 av Markus Wiechel (SD)

Fråga 2018/19:902 Resebidrag för ansökan om uppehållstillstånd av Markus Wiechel SD till Socialminister Lena Hallengren S En sjuårig flicka har begärt ett resebidrag på 10 000 kronor av socialtjänsten i Malmö stad för att hennes föräldrar och lillebror ska kunna resa till den svenska ambassaden i Delhi i syfte att ansöka

Inlämnad: 2019-08-19 Svarsdatum: 2019-09-03 Besvarare: Socialminister Lena Hallengren (S)

Skriftlig fråga 2018/19:902 av Markus Wiechel (SD) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:891 av Christina Höj Larsen (V)

Fråga 2018/19:891 Utredning av medicinska åldersbedömningar av Christina Höj Larsen V till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S De medicinska åldersbedömningar som används för att bestämma ensamkommande asylsökandes ålder har länge varit föremål för debatt. Kritiken har varit kraftig mot de metoder som

Inlämnad: 2019-08-16 Svarsdatum: 2019-09-11 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:891 av Christina Höj Larsen (V) (pdf, 90 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:890 av Boriana Åberg (M)

Fråga 2018/19:890 Bilstöd vid funktionsnedsättning av Boriana Åberg M till Socialminister Lena Hallengren S I början av 2017 infördes det ett nytt regelverk för bilstöd för personer med funktionsnedsättning. Sedan dess har det kommit många klagomål om Försäkringskassans tillämpning av dessa regler. Bland annat kräver

Inlämnad: 2019-08-16 Svarsdatum: 2019-09-02 Besvarare: Socialminister Lena Hallengren (S)

Skriftlig fråga 2018/19:890 av Boriana Åberg (M) (pdf, 77 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:888 av Hans Wallmark (M)

Fråga 2018/19:888 Gemensamt nordiskt agerande mot våldsbejakande grupper av Hans Wallmark M till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Norge har i dagarna skakats av ett våldsdåd riktat mot en moské som hade kunnat få dramatiska och allvarliga konsekvenser. I samband med detta har landets statsminister Erna

Inlämnad: 2019-08-15 Svarsdatum: 2019-09-04 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:888 av Hans Wallmark (M) (pdf, 89 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:884 av Johan Hultberg (M)

Fråga 2018/19:884 Läkares fortbildning av Johan Hultberg M till Socialminister Lena Hallengren S Svensk hälso- och sjukvård dras med problem i form av bland annat bristande tillgänglighet men över lag är den vård som ges av mycket god kvalitet. En absolut förutsättning för detta är att vårdens medarbetare har god kompetens.

Inlämnad: 2019-08-12 Svarsdatum: 2019-08-27 Besvarare: Socialminister Lena Hallengren (S)

Skriftlig fråga 2018/19:884 av Johan Hultberg (M) (pdf, 105 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:878 av Aron Emilsson (SD)

Fråga 2018/19:878 En öppen och fri samhällsdebatt av Aron Emilsson SD till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Internet har revolutionerat vår kommunikation och olika former av opinionsbildare och kreatörer kan numera enkelt nå ut till miljarder människor världen över med samhällsdebatt, sin konst, sina

Inlämnad: 2019-08-08 Svarsdatum: 2019-08-26 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:878 av Aron Emilsson (SD) (pdf, 87 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:876 av Fredrik Lindahl (SD)

Fråga 2018/19:876 Upphovsrätt och krav av Fredrik Lindahl SD till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Kravbrev avseende påstådda brott mot upphovsrättslagen är ett nytt fenomen i Sverige. Förfarandet upplevs som befallande där en advokatbyrå exempelvis kan erbjuda förlikning på 7000 kr med antydan att

Inlämnad: 2019-08-07 Svarsdatum: 2019-08-22 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:876 av Fredrik Lindahl (SD) (pdf, 86 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:871 av Johan Hultberg (M)

Fråga 2018/19:871 Åtgärder mot Sveriges rekordhöga narkotikadödlighet av Johan Hultberg M till Socialminister Lena Hallengren S Sverige har näst efter Estland Europas högsta narkotikarelaterade dödlighet. I Sverige är dödligheten hela fyra gånger högre än genomsnittet i EU. Detta enligt den Europeiska unionens narkotikabyrå.

Inlämnad: 2019-08-06 Svarsdatum: 2019-08-20 Besvarare: Socialminister Lena Hallengren (S)

Skriftlig fråga 2018/19:871 av Johan Hultberg (M) (pdf, 90 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:870 av Johan Hultberg (M)

Fråga 2018/19:870 Reglering av tobaksfria nikotinprodukter av Johan Hultberg M till Socialminister Lena Hallengren S Sverige har EU:s lägsta tobaksrelaterade dödlighet. I 24 av övriga 27 medlemsstater är den tobaksrelaterade dödligheten mer än dubbelt så hög. Hur kommer sig detta Det beror självfallet på att Sverige har

Inlämnad: 2019-08-06 Svarsdatum: 2019-08-20 Besvarare: Socialminister Lena Hallengren (S)

Skriftlig fråga 2018/19:870 av Johan Hultberg (M) (pdf, 100 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:856 av Johan Hultberg (M)

Fråga 2018/19:856 Arbetet mot antibiotikaresistens av Johan Hultberg M till Socialminister Lena Hallengren S Ett växande och synnerligen allvarligt folkhälsoproblem i såväl Sverige som globalt är antibiotikaresistens. Utan verksam antibiotika är mycket av den moderna sjukvården i form av exempelvis cancerbehandlingar,

Inlämnad: 2019-07-18 Svarsdatum: 2019-08-02 Besvarare: Socialminister Lena Hallengren (S)

Skriftlig fråga 2018/19:856 av Johan Hultberg (M) (pdf, 86 kB)