Dokument & lagar (4 155 träffar)

Interpellation 2019/20:49 av Ludvig Aspling (SD)

Interpellation 2019/20:49 Rättsstatens principer av Ludvig Aspling SD till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S En grundförutsättning för rättsstatlighet är rättsväsendets oberoende, vilket innebär att åklagare och domare ska agera utifrån instruktioner och rättskällor och lämna politiska och personliga

Inlämnad: 2019-10-14 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Interpellation 2019/20:49 av Ludvig Aspling (SD) (pdf, 83 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:181 av Markus Wiechel (SD)

Fråga 2019/20:181 Rymning av IS-terrorister i Syrien av Markus Wiechel SD till Utrikesminister Ann Linde S Sedan Turkiet inledde sin invasion av Rojava i nordöstra Syrien har över 130 000 människor tvingats lämna sina hem. Samtidigt kommer det rapporter om hur nära 1 000 IS-medlemmar och anhöriga uppges ha lyckats fly

Inlämnad: 2019-10-14 Svarsdatum: 2019-10-23 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2019/20:181 av Markus Wiechel (SD) (pdf, 89 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:177 av Markus Wiechel (SD)

Fråga 2019/20:177 Granskning av Sveriges Syrienbistånd av Markus Wiechel SD till Statsrådet Peter Eriksson MP Startskottet för ett omfattande svenskt stöd till den syriska oppositionen kom i augusti 2012 då Sveriges dåvarande utrikesminister bjöd in syriska oppositionella till ett möte i Stockholm. Det handlade om stöd

Inlämnad: 2019-10-14 Svarsdatum: 2019-10-23 Besvarare: Statsrådet Peter Eriksson (MP)

Skriftlig fråga 2019/20:177 av Markus Wiechel (SD) (pdf, 106 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:176 av Markus Wiechel (SD)

Fråga 2019/20:176 Regeringens stöd till Syriens nationella armé av Markus Wiechel SD till Utrikesminister Ann Linde S Många fasas just nu över hur världen har kunnat svika de tappra män och kvinnor som stred mot Islamiska staten i SDF-milisen och som nu bombas sönder och samman av Turkiet med allierade jihadister. Även

Inlämnad: 2019-10-14 Svarsdatum: 2019-10-23 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2019/20:176 av Markus Wiechel (SD) (pdf, 92 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:175 av Mikael Damsgaard (M)

Fråga 2019/20:175 Häktesplatser i Västerås av Mikael Damsgaard M till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Västerås, som är Sveriges sjunde största kommun, har sedan fyra år inget häkte. Det betyder att polisen får lägga stora resurser på transporter till andra städer såsom Uppsala, Örebro och Karlstad.

Inlämnad: 2019-10-14 Svarsdatum: 2019-10-23 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:175 av Mikael Damsgaard (M) (pdf, 86 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:174 av Lars Mejern Larsson (S)

Fråga 2019/20:174 Finansiell infrastruktur i hela landet av Lars Mejern Larsson S till Statsrådet Per Bolund MP Under 2000-talet har finansmarknaden i Sverige ändrat karaktär i flera avseenden. Bland annat har de stora affärsbankerna koncentrerat sin verksamhet till regionala kontor samtidigt som de lagt ned kontor i

Inlämnad: 2019-10-14 Svarsdatum: 2019-10-23 Besvarare: Statsrådet Per Bolund (MP)

Skriftlig fråga 2019/20:174 av Lars Mejern Larsson (S) (pdf, 87 kB)

Interpellation 2019/20:43 av Larry Söder (KD)

Interpellation 2019/20:43 Kreditrestriktionerna av Larry Söder KD till Statsrådet Per Bolund MP Statistik visar att antalet färdigställda bostäder är på kraftigt nedåtgående. I en rapport från Sveriges Byggindustrier redovisas följande: Kreditrestriktionerna gör att det byggs 7.800 färre bostäder per år. Redan det borde

Inlämnad: 2019-10-11 Svarsdatum: 2019-10-22 Besvarare: Statsrådet Per Bolund (MP)

Interpellation 2019/20:43 av Larry Söder (KD) (pdf, 86 kB)

Interpellation 2019/20:42 av Larry Söder (KD)

Interpellation 2019/20:42 Det offentliga åtagandet inom geodata av Larry Söder KD till Statsrådet Per Bolund MP Det statliga bolaget Metria har i GIS-rapporten 2019 redovisat hur GIS-mognaden är hos svenska kommuner, myndigheter och bolag. Följande slutsatser dras i rapporten: 45 procent av organisationerna har en central

Inlämnad: 2019-10-11 Svarsdatum: 2019-10-22 Besvarare: Statsrådet Per Bolund (MP)

Interpellation 2019/20:42 av Larry Söder (KD) (pdf, 120 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:170 av Lars Beckman (M)

Fråga 2019/20:170 Stöd till anhöriga till våldsdödade av Lars Beckman M till Statsrådet Mikael Damberg S I Sverige finns det föreningar och organisationer som stöder anhöriga till våldsdödade. De gör en stor insats för att hjälpa anhöriga att klara av en mycket svår och traumatisk situation. En förening som gör en stor

Inlämnad: 2019-10-11 Svarsdatum: 2019-10-23 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:170 av Lars Beckman (M) (pdf, 85 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:163 av Yasmine Posio (V)

Fråga 2019/20:163 Modellen för avräkningar från biståndet av Yasmine Posio V till Statsrådet Peter Eriksson MP Våren 2017 aviserade regeringen en översyn av modellen för beräkning av kostnader för mottagande av asylsökande och skyddsbehövande som avräknas mot utgiftsområde 7 Internationellt bistånd. En utgångspunkt för

Inlämnad: 2019-10-11 Svarsdatum: 2019-10-23 Besvarare: Statsrådet Peter Eriksson (MP)

Skriftlig fråga 2019/20:163 av Yasmine Posio (V) (pdf, 87 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:162 av Christina Höj Larsen (V)

Fråga 2019/20:162 Utredning av medicinska åldersbedömningar av Christina Höj Larsen V till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Den 16 augusti i år lämnade jag en skriftlig fråga 2018/19:891 till justitie- och migrationsminister Morgan Johansson om när regeringen avser att tillsätta den utredning av medicinska

Inlämnad: 2019-10-11 Svarsdatum: 2019-10-23 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:162 av Christina Höj Larsen (V) (pdf, 89 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:161 av Edward Riedl (M)

Fråga 2019/20:161 Sanktioner mot Turkiet av Edward Riedl M till Utrikesminister Ann Linde S Turkiets invasion av Syrien har redan efter bara några dagar inneburit att civila och barn dödats samtidigt som åtskilliga tiotusentals människor fördrivits från gränsområdena. De kurder som nyss stred mot IS är nu under attack

Inlämnad: 2019-10-11 Svarsdatum: 2019-10-23 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2019/20:161 av Edward Riedl (M) (pdf, 75 kB)

Interpellation 2019/20:38 av David Josefsson (M)

Interpellation 2019/20:38 Unga på bostadsmarknaden av David Josefsson M till Statsrådet Per Bolund MP I två rapporter författade av SBAB Svårt köpa bostad för unga i Sveriges 20 största kommuner publicerad den 8 juni 2019 respektive Skandia Bank Lön utan lägenhet publicerad den 23 april 2019 beskrivs problemen med inträdesbarriärerna

Inlämnad: 2019-10-10 Svarsdatum: 2019-10-22 Besvarare: Statsrådet Per Bolund (MP)

Interpellation 2019/20:38 av David Josefsson (M) (pdf, 107 kB)

Interpellation 2019/20:37 av Richard Jomshof (SD)

Interpellation 2019/20:37 Folkomröstning om invandringspolitiken av Richard Jomshof SD till Kultur- och demokratiminister Amanda Lind MP Svensk invandringspolitik har under lång tid varit väldigt extrem. Detta gäller oavsett om vi gör en jämförelse med våra nordiska grannländer eller med övriga Europa. Resultatet av denna

Inlämnad: 2019-10-10 Svarsdatum: 2019-10-24 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Interpellation 2019/20:37 av Richard Jomshof (SD) (pdf, 87 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:159 av Lars Mejern Larsson (S)

Fråga 2019/20:159 Kostnader för bortforsling av skrotbilar av Lars Mejern Larsson S till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S I veckan träffade jag en 82-årig kvinna som bor strax nordväst om Karlstad. Någon hade parkerat en bil på hennes mark och sedan lämnat den där. Vid kontakt med polisen och Kronofogdemyndigheten

Inlämnad: 2019-10-10 Svarsdatum: 2019-10-23 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:159 av Lars Mejern Larsson (S) (pdf, 89 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:156 av Ebba Hermansson (SD)

Fråga 2019/20:156 Jämställd migration av Ebba Hermansson SD till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Sveriges regering har benämnt sig själva världens första feministiska regering. Som ett led i det har man exempelvis ofta problematiserat de könsskillnader som existerar på bland annat arbetsmarknaden.

Inlämnad: 2019-10-10 Svarsdatum: 2019-10-23 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:156 av Ebba Hermansson (SD) (pdf, 86 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:152 av Cassandra Sundin (SD)

Fråga 2019/20:152 Sveriges strategi för den arktiska regionen av Cassandra Sundin SD till Utrikesminister Ann Linde S Den nuvarande svenska strategin för Arktis är från 2011 och togs fram under dåtidens geopolitiska och säkerhetspolitiska läge. Sedan dess har en uppdatering gjorts, men den berörde endast klimat- och miljöfrågor.

Inlämnad: 2019-10-10 Svarsdatum: 2019-10-23 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2019/20:152 av Cassandra Sundin (SD) (pdf, 102 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:150 av Hans Wallmark (M)

Fråga 2019/20:150 Hot mot den svenska mötes- och yttrandefriheten av Hans Wallmark M till Utrikesminister Ann Linde S Det förekommer medieuppgifter om att Kinas ambassad i Stockholm har förmått Sheraton att inte arrangera en större sammankomst för Taiwan i samband med firandet den 10 oktober 2019. Under många år har detta

Inlämnad: 2019-10-10 Svarsdatum: 2019-10-23 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2019/20:150 av Hans Wallmark (M) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:149 av Hans Wallmark (M)

Fråga 2019/20:149 FN:s budget av Hans Wallmark M till Utrikesminister Ann Linde S Enligt medieuppgifter ska FN ha drabbats av ett betydande ekonomiskt underskott då medlemsländerna enbart har betalat in 70 procent av de totala kostnaderna för organisationens verksamhet 2019. I ett brev till FN:s anställda ska generalsekreterare

Inlämnad: 2019-10-10 Svarsdatum: 2019-10-23 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2019/20:149 av Hans Wallmark (M) (pdf, 74 kB)

Interpellation 2019/20:34 av Lars Beckman (M)

Interpellation 2019/20:34 Handläggningstider för bygglov och fastighetsbildning av Lars Beckman M till Statsrådet Per Bolund MP Riksdagens utredningstjänst beskriver i en rapport Dnr 2019:1070 att handläggningstiderna för bygglov respektive fastighetsbildning under första halvåret 2019 är väldigt annorlunda i olika delar

Inlämnad: 2019-10-09 Svarsdatum: 2019-10-22 Besvarare: Statsrådet Per Bolund (MP)

Interpellation 2019/20:34 av Lars Beckman (M) (pdf, 102 kB)