Dokument & lagar (172 träffar)

Skriftlig fråga 2019/20:94 av Peter Persson (S)

Fråga 2019/20:94 Arbetskraftsinvandring av Peter Persson S till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S I slutet av 2008 liberaliserade den dåvarande borgerliga regeringen Reinfeldt Sveriges regelverk för arbetskraftsinvandring från länder utanför EU. Reformen bidrog till att göra Sverige till en av västvärldens

Inlämnad: 2019-10-02 Svarsdatum: 2019-10-09 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:94 av Peter Persson (S) (pdf, 87 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:774 av Roger Haddad (L)

Fråga 2018/19:774 Uppföljning av tillkännagivande om kommunernas brottsförebyggande arbete av Roger Haddad L till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Liberalerna presenterade hösten 2017 ett nytt rättspolitiskt program. Ett förslag som vi också motionerade om i riksdagen handlade om att ändra kommunallagen

Inlämnad: 2019-06-13 Svarsdatum: 2019-07-03 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:774 av Roger Haddad (L) (pdf, 90 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:701 av Peter Persson (S)

Fråga 2018/19:701 Avgiftsbelagda kontantuttag av Peter Persson S till Statsrådet Per Bolund MP Undertecknad och ledamoten Erik Ezelius har motionerat om att trygga tillgången på kontanter samt stärka deras ställning som betalningsmedel. Den parlamentariska riksbankskommittén menade att staten bör verka för att den fortsatta

Inlämnad: 2019-05-29 Svarsdatum: 2019-06-12 Besvarare: Statsrådet Per Bolund (MP)

Skriftlig fråga 2018/19:701 av Peter Persson (S) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:381 av Roger Haddad (L)

Fråga 2018/19:381 Behovet av häkte i Västerås av Roger Haddad L till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Polishuset i Västerås behöver ersättas helt, eftersom nuvarande är från 1960-talet. Häktet har varit stängt i tre år utan att ett nytt har tillkommit. Det är ett resursslöseri hur polisen och Kriminalvården

Inlämnad: 2019-03-12 Svarsdatum: 2019-03-21 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:381 av Roger Haddad (L) (pdf, 86 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:143 av Peter Persson (S)

Fråga 2018/19:143 Kontantdirektiv till bankerna av Peter Persson S till Statsrådet Per Bolund MP Den parlamentariskt sammansatta Riksbankskommittén överlämnade i juni sitt betänkande Tryggad tillgång till kontanter SOU 2018:42En enig kommitté, med representanter från alla riksdagspartier, föreslår i betänkandet att

Inlämnad: 2019-02-05 Svarsdatum: 2019-02-13 Besvarare: Statsrådet Per Bolund (MP)

Skriftlig fråga 2018/19:143 av Peter Persson (S) (pdf, 108 kB)

Skriftlig fråga 2017/18:1616 av Roger Haddad (L)

Fråga 2017/18:1616 Dömda som begår nya brott i avvaktan på att avtjäna sitt straff av Roger Haddad L till Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson S Nyligen uppmärksammade tidningen Aftonbladet att en person som misstänks för brott, i detta fall bilbränderna i Göteborg nyligen, så sent som i juli dömts för andra

Inlämnad: 2018-08-16 Svarsdatum: 2018-08-31 Besvarare: Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2017/18:1616 av Roger Haddad (L) (pdf, 90 kB)

Skriftlig fråga 2017/18:1574 av Roger Haddad (L)

Fråga 2017/18:1574 Indragen finansiering till stödtelefonen mot extremism av Roger Haddad L till Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson S Den våldsbejakande islamistiska extremismen utgör enligt Säkerhetspolisen det största hotet mot vår demokrati. Även hotet från de extra extremistiska miljöerna hotar vår yttrandefrihet,

Inlämnad: 2018-07-12 Svarsdatum: 2018-08-16 Besvarare: Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2017/18:1574 av Roger Haddad (L) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2017/18:1570 av Roger Haddad (L)

Fråga 2017/18:1570 Återvändare från Islamiska staten av Roger Haddad L till Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson S Liberalerna har sedan 2014 aktivt lyft frågor om åtgärder mot terrorism och radikalisering, men också om hur det lokala arbetet mot inhemsk extremism ska intensifieras. Sedan 2015 har vi aktivt

Inlämnad: 2018-07-10 Svarsdatum: 2018-08-16 Besvarare: Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2017/18:1570 av Roger Haddad (L) (pdf, 87 kB)

Skriftlig fråga 2017/18:1569 av Roger Haddad (L)

Fråga 2017/18:1569 Övergrepp i rättssak av Roger Haddad L till Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson S Att domare och åklagare hotas är ett hot inte bara mot de berörda, det är ett hot mot vår demokrati och de som ska bära upp rättsstatens funktioner. Åklagare hotas i hemmet, i Västerås drabbades hösten 2018

Inlämnad: 2018-07-10 Svarsdatum: 2018-08-16 Besvarare: Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2017/18:1569 av Roger Haddad (L) (pdf, 98 kB)

Skriftlig fråga 2017/18:1541 av Roger Haddad (L)

Fråga 2017/18:1541 Utnämning av en ny riksåklagare av Roger Haddad L till Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson S Chefen för Åklagarmyndigheten, Anders Perklev, avslutade sitt uppdrag i slutet av maj 2018. Åklagarväsendet genomgår nu en intensiv omvandling där verksamheten står i begrepp att anpassa kostymen

Inlämnad: 2018-06-20 Svarsdatum: 2018-07-12 Besvarare: Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2017/18:1541 av Roger Haddad (L) (pdf, 86 kB)

Skriftlig fråga 2017/18:1493 av Roger Haddad (L)

Fråga 2017/18:1493 Avsaknad av kvalitetsgranskning av polisutbildningen av Roger Haddad L till Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson S Liberalerna har under många år lyft upp frågor kring polisutbildningen. Vi är bekymrade över regeringens utbyggnadstakt, som också har ifrågasatts och kritiserats av de tre befintliga

Inlämnad: 2018-06-13 Svarsdatum: 2018-07-12 Besvarare: Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2017/18:1493 av Roger Haddad (L) (pdf, 89 kB)

Skriftlig fråga 2017/18:1449 av Roger Haddad (L)

Fråga 2017/18:1449 Polisiär underbemanning i mindre kommuner av Roger Haddad L till Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson S I många mindre kommuner i Sverige råder en kraftig underbemanning vad gäller lokala polisresurser. Ett tydligt exempel på detta är läget i Surahammar. Vid ett studiebesök nyligen framkom

Inlämnad: 2018-06-08 Svarsdatum: 2018-06-20 Besvarare: Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2017/18:1449 av Roger Haddad (L) (pdf, 87 kB)

Skriftlig fråga 2017/18:1448 av Roger Haddad (L)

Fråga 2017/18:1448 Kriminalvårdens uttalande om häktet i Västerås av Roger Haddad L till Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson S Nyligen besökte Kriminalvårdens generaldirektör Västerås för samtal om framtiden för häktet i staden. Sedan 2016 har Liberalerna krävt besked om att verksamheten ska finnas kvar permanent

Inlämnad: 2018-06-08 Svarsdatum: 2018-06-20 Besvarare: Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2017/18:1448 av Roger Haddad (L) (pdf, 87 kB)

Skriftlig fråga 2017/18:1444 av Roger Haddad (L)

Fråga 2017/18:1444 Kontroll av hawalaföretagare av Roger Haddad L till Statsrådet Per Bolund MP Förekomsten av så kallad hawalaverksamhet har funnits länge. Rätt använt är det ett enkelt sätt för personer i Sverige att skicka pengar till sina släktingar i utlandet som saknar fungerande banksystem. Dessvärre ser vi återkommande

Inlämnad: 2018-06-07 Svarsdatum: 2018-06-20 Besvarare: Statsrådet Per Bolund (MP)

Skriftlig fråga 2017/18:1444 av Roger Haddad (L) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2017/18:1376 av Roger Haddad (L)

Fråga 2017/18:1376 Neddragningar inom åklagarväsendet av Roger Haddad L till Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson S Under våren har det framkommit att det utöver den akuta polisbristen och det faktum att allt fler utredningar återigen samlas på hög inom polisen även råder resursbrist inom flera åklagarkamrar

Inlämnad: 2018-05-29 Svarsdatum: 2018-06-07 Besvarare: Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2017/18:1376 av Roger Haddad (L) (pdf, 86 kB)

Interpellation 2017/18:544 av Roger Haddad (L)

Interpellation 2017/18:544 Avhopp inom polisutbildningen av Roger Haddad L till Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson S Under 2017 noterades ett mycket stort antal tomma platser vid landets polishögskolor. Det finns flera förklaringar till detta. Dels kan det bero på ansökningsförfarandet och antagningsprocessen,

Inlämnad: 2018-05-15 Svarsdatum: 2018-06-08 Besvarare: Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S)

Interpellation 2017/18:544 av Roger Haddad (L) (pdf, 88 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Avhopp inom polisutbildningen

Interpellation 2017/18:543 av Roger Haddad (L)

Interpellation 2017/18:543 Narkotikapolisens förmåga av Roger Haddad L till Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson S En av de viktigaste utmaningarna i arbetet mot kriminaliteten är inte bara att komma åt införseln av illegala vapen utan också att angripa narkotikan som alltför ofta är en bakomliggande förklaring

Inlämnad: 2018-05-15 Svarsdatum: 2018-06-08 Besvarare: Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S)

Interpellation 2017/18:543 av Roger Haddad (L) (pdf, 88 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Narkotikapolisens förmåga

Skriftlig fråga 2017/18:1270 av Roger Haddad (L)

Fråga 2017/18:1270 Neddragning på områdespoliser av Roger Haddad L till Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson S Liberalerna har under de senaste tre åren lyft upp frågan om att antalet poliser i yttre tjänst blivit allt mindre. Vi har också efterfrågat åtgärder för att öka antalet områdespoliser, som i enlighet

Inlämnad: 2018-05-07 Svarsdatum: 2018-05-18 Besvarare: Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2017/18:1270 av Roger Haddad (L) (pdf, 87 kB)

Skriftlig fråga 2017/18:1257 av Roger Haddad (L)

Fråga 2017/18:1257 Kommunernas brottsförebyggande arbete av Roger Haddad L till Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson S Regeringen har återkommande sagt att man vill stötta polisens arbete med att förhindra brott. Men också att det brottsförebyggande arbetet måste säkerställas. Tyvärr ser vi att Polismyndigheten

Inlämnad: 2018-05-03 Svarsdatum: 2018-05-16 Besvarare: Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2017/18:1257 av Roger Haddad (L) (pdf, 89 kB)

Skriftlig fråga 2017/18:1249 av Roger Haddad (L)

Fråga 2017/18:1249 Poliser som bemannar receptioner på polisstationer av Roger Haddad L till Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson S Sverige har allt färre poliser och allt färre poliser i yttre tjänst. Detta går helt emot de beslut som riksdagen fattade i samband med polisreformen som började gälla den 1 januari

Inlämnad: 2018-05-03 Svarsdatum: 2018-05-16 Besvarare: Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2017/18:1249 av Roger Haddad (L) (pdf, 86 kB)