Dokument & lagar (4 281 träffar)

Interpellation 2019/20:193 av Mattias Karlsson i Luleå (M)

Interpellation 2019/20:193 Insynsråd hos SCB av Mattias Karlsson i Luleå M till Finansminister Magdalena Andersson S Insynsråden vid de statliga myndigheterna har en viktig uppgift. Ett insynsråds uppgift är att utöva insyn och att ge myndighetschefen råd. Det tillgodoser behovet av demokratisk insyn och medborgerligt

Inlämnad: 2019-12-05 Svarsdatum: 2019-12-20 Besvarare: Statsrådet Lena Micko (S)

Interpellation 2019/20:193 av Mattias Karlsson i Luleå (M) (pdf, 78 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:585 av Angelica Lundberg (SD)

Fråga 2019/20:585 Den nya tågpassagerarförordningen av Angelica Lundberg SD till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Tågpassagerare har i dag rätt till återbetalning av biljetten eller ombokning om tåget är inställt. För flyg gäller samma sak konsumenten får alltid biljettpriset återbetalt om flyget är

Inlämnad: 2019-12-05 Svarsdatum: 2019-12-18 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:585 av Angelica Lundberg (SD) (pdf, 87 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:583 av Linda Lindberg (SD)

Fråga 2019/20:583 Ohälsa bland småbarnsföräldrar av Linda Lindberg SD till Statsrådet Ardalan Shekarabi S Den psykiska ohälsan bland barn och vuxna ökar lavinartat, särskilt bland kvinnor som fått sitt andra barn. Sjukskrivningar på grund av just psykisk ohälsa motsvarar numera hälften av alla sjukskrivningar i Sverige.

Inlämnad: 2019-12-06 Svarsdatum: 2019-12-18 Besvarare: Statsrådet Ardalan Shekarabi (S)

Skriftlig fråga 2019/20:583 av Linda Lindberg (SD) (pdf, 87 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:577 av Ola Möller (S)

Fråga 2019/20:577 Macolinkonventionen av Ola Möller S till Statsrådet Ardalan Shekarabi S Matchfixning är ett stort problem inom många sporter och i många länder. I Sverige har fenomenet nyligen uppmärksammats då 19 matcher i svenska fotbollsserier från allsvenskan till division 3 utreds för misstänkt matchfixning. Europarådet

Inlämnad: 2019-12-05 Svarsdatum: 2019-12-18 Besvarare: Statsrådet Ardalan Shekarabi (S)

Skriftlig fråga 2019/20:577 av Ola Möller (S) (pdf, 77 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:574 av Dennis Dioukarev (SD)

Fråga 2019/20:574 Försörjningskrav vid arbetskraftsinvandring av Dennis Dioukarev SD till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Det finns nu en riksdagsmajoritet för att införa försörjningskrav vid arbetskraftsinvandring, det vill säga krav på dem som kommer hit för att arbeta att också försörja eventuella

Inlämnad: 2019-12-05 Svarsdatum: 2019-12-18 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:574 av Dennis Dioukarev (SD) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:572 av Ola Möller (S)

Fråga 2019/20:572 Sexistisk reklam och respekten för Reklamombudsmannens utslag av Ola Möller S till Statsrådet Lena Micko S I början av månaden blev ett företag i två fall fällt av Reklamombudsmannen för sexistisk reklam. Några dagar efter att dom hade fallit lade företaget upp en ny utmanande reklamfilm, som i mina

Inlämnad: 2019-12-05 Svarsdatum: 2019-12-18 Besvarare: Statsrådet Lena Micko (S)

Skriftlig fråga 2019/20:572 av Ola Möller (S) (pdf, 81 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:568 av Håkan Svenneling (V)

Fråga 2019/20:568 Export av krigsmateriel av Håkan Svenneling V till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Frågan om Sveriges export av krigsmateriel har aktualiserats till följd av den saudiskledda koalitionens krigföring i Jemen och Turkiets invasion av nordöstra Syrien. Sverige har exporterat krigsmateriel

Inlämnad: 2019-12-05 Svarsdatum: 2019-12-18 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:568 av Håkan Svenneling (V) (pdf, 90 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:567 av Håkan Svenneling (V)

Fråga 2019/20:567 Export av krigsmateriel till den saudiskledda koalitionen av Håkan Svenneling V till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S I lagen om krigsmateriel 1992:1300 1a andra stycket sägs följande: Inspektionen ISP ska med eget yttrande lämna över ett ärende till regeringens prövning, om ärendet

Inlämnad: 2019-12-05 Svarsdatum: 2019-12-18 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:567 av Håkan Svenneling (V) (pdf, 90 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:563 av Lotta Olsson (M)

Fråga 2019/20:563 Butiksstölder av Lotta Olsson M till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Då jag besöker dagligvaruhandlare i mitt län berättar man att mycket av butikspersonalen arbete måste läggas på att minska butiksstölder. Dessutom kan vissa produkter inte få finnas framme utan tas fram då man frågar

Inlämnad: 2019-12-05 Svarsdatum: 2019-12-18 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:563 av Lotta Olsson (M) (pdf, 76 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:543 av Anders Åkesson (C)

Fråga 2019/20:543 Andelstal för medlemmar i samfälligheter och vägsamfälligheter av Anders Åkesson C till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Riksdagen beslutade den 7 maj 2019 att tillkännage för regeringen att den snarast ska utreda frågan om en enklare förvaltning för landets samfälligheter. Beslutet,

Inlämnad: 2019-12-04 Svarsdatum: 2019-12-11 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:543 av Anders Åkesson (C) (pdf, 100 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:541 av Lars-Arne Staxäng (M)

Fråga 2019/20:541 Betalningsrutiner på Försäkringskassan av Lars-Arne Staxäng M till Statsrådet Ardalan Shekarabi S Det är viktig såväl för myndigheter och företag som för privatpersoner att det finns bra betalningsrutiner i samhället. När detta inte fungerar så riskerar det att bli stora obalanser där både människor

Inlämnad: 2019-12-04 Svarsdatum: 2019-12-11 Besvarare: Statsrådet Ardalan Shekarabi (S)

Skriftlig fråga 2019/20:541 av Lars-Arne Staxäng (M) (pdf, 90 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:537 av Lina Nordquist (L)

Fråga 2019/20:537 Utökade möjligheter till vuxenadoption av Lina Nordquist L till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S I september 2018 antog riksdagen regeringens proposition om en modernisering av adoptionslagarna. Syftet var att anpassa lagstiftningen efter samhällsutvecklingen, inte minst att många

Inlämnad: 2019-12-03 Svarsdatum: 2019-12-11 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:537 av Lina Nordquist (L) (pdf, 90 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:534 av Joar Forssell (L)

Fråga 2019/20:534 Bilaterala politiska samtal med Taiwan av Joar Forssell L till Utrikesminister Ann Linde S Antalet stater som fortfarande har diplomatisk kontakt med Taiwan har minskat de senaste åren efter kinesiska påtryckningar. Under 2019 har Salomonöarna och Kiribati, som marint angränsar till Taiwan, avbrutit

Inlämnad: 2019-12-03 Svarsdatum: 2019-12-11 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2019/20:534 av Joar Forssell (L) (pdf, 92 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:530 av Hans Wallmark (M)

Fråga 2019/20:530 Kärnkraftverket i Astraviec av Hans Wallmark M till Utrikesminister Ann Linde S Kärnkraftverket i belarusiska Astraviec har blivit en prioriterad säkerhetsfråga för grannlandet Litauen, som ställer sig frågande till belarusiska myndigheters förmåga att upprätthålla en tillräckligt hög standard för säkerheten.

Inlämnad: 2019-12-02 Svarsdatum: 2019-12-11 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2019/20:530 av Hans Wallmark (M) (pdf, 84 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:529 av Pål Jonson (M)

Fråga 2019/20:529 Konferens om Europas framtid av Pål Jonson M till Statsrådet Hans Dahlgren S Enligt uppgifter i medier har Tyskland och Frankrike presenterat ett förslag att Europeiska unionen EU ska sjösätta en konferens om Europas framtid. Intentionen enligt det tysk-franska förslaget är att de nationella parlamenten

Inlämnad: 2019-12-02 Svarsdatum: 2019-12-11 Besvarare: Statsrådet Hans Dahlgren (S)

Skriftlig fråga 2019/20:529 av Pål Jonson (M) (pdf, 86 kB)

Interpellation 2019/20:182 av Jan Ericson (M)

Interpellation 2019/20:182 Kommunsektorns ekonomiska problem av Jan Ericson M till Statsrådet Lena Micko S Larmen från den svenska kommun- och landstings-regionsektorn kommer i strid ström, trots högkonjunktur med goda skatteintäkter. Orsakerna är flera. Demografiska förändringar med en större andel äldre och barn, kraftigt

Inlämnad: 2019-11-29 Svarsdatum: 2019-12-10 Besvarare: Statsrådet Lena Micko (S)

Interpellation 2019/20:182 av Jan Ericson (M) (pdf, 86 kB)

Interpellation 2019/20:181 av Jan Ericson (M)

Interpellation 2019/20:181 Efterlevandepensioner till utrikesfödda barn av Jan Ericson M till Statsrådet Ardalan Shekarabi S I två rapporter som jag har beställt från riksdagens utredningstjänst RUT visar det sig att stora belopp utbetalas i efterlevandepensioner till utrikesfödda ensamkommande barn, för påstått avlidna

Inlämnad: 2019-11-29 Svarsdatum: 2019-12-19 Besvarare: Statsrådet Ardalan Shekarabi (S)

Interpellation 2019/20:181 av Jan Ericson (M) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:525 av Ann-Sofie Alm (M)

Fråga 2019/20:525 Boende för gymnasielagselever av Ann-Sofie Alm M till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Migrationsverket har nyligen antagit ett nytt rättsligt ställningstagande gällande indraget bistånd för de gymnasielagselever som bor på anläggningsboenden. Detta innebär bland annat att de förlorar

Inlämnad: 2019-11-29 Svarsdatum: 2019-12-11 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:525 av Ann-Sofie Alm (M) (pdf, 84 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:523 av Alexandra Anstrell (M)

Fråga 2019/20:523 Protesterna mot regimen i Iran av Alexandra Anstrell M till Utrikesminister Ann Linde S Under de senaste veckorna har vi med fasa följt den iranska regimens våldsamma svar i samband med protesterna i landet. Enligt Amnesty har minst 143 människor dödats sedan protesterna startade i mitten av november.

Inlämnad: 2019-11-29 Svarsdatum: 2019-12-11 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2019/20:523 av Alexandra Anstrell (M) (pdf, 75 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:522 av Hans Wallmark (M)

Fråga 2019/20:522 Arbetet i det säkerhetspolitiska rådet av Hans Wallmark M till Statsminister Stefan Löfven S De uppgifter som har offentliggjorts i medierna om den irakiske försvarsministern Najah al-Shammaris svenska medborgarskap väcker en rad frågor inom flera centrala politikområden liksom om läget i svensk statsförvaltning

Inlämnad: 2019-11-29 Svarsdatum: 2019-12-11 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2019/20:522 av Hans Wallmark (M) (pdf, 84 kB)