Dokument & lagar (222 träffar)

Skriftlig fråga 2018/19:957 av Håkan Svenneling (V)

Fråga 2018/19:957 Turkiets hot mot Rojava av Håkan Svenneling V till Utrikesminister Margot Wallström S Turkiet har under lång tid utgjort säkerhetshot mot kurder i både Turkiet och dess grannländer. De kurdiska styrkorna var huvudorsaken till att IS kunde besegras i Syrien, samtidigt som Turkiet många gånger fungerat

Inlämnad: 2019-09-05 Svarsdatum: 2019-09-18 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2018/19:957 av Håkan Svenneling (V) (pdf, 85 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:954 av Mikael Larsson (C)

Fråga 2018/19:954 Samhällsekonomiska lönsamhetsbedömningar vid nätinvesteringar av Mikael Larsson C till Statsrådet Anders Ygeman S År 2017 riktade riksdagen ett tillkännagivande till regeringen om att utreda behovet av att fristående aktörer utför samhällsekonomiska lönsamhetsbedömningar vid nätinvesteringar. I dag är

Inlämnad: 2019-09-04 Svarsdatum: 2019-09-11 Besvarare: Statsrådet Anders Ygeman (S)

Skriftlig fråga 2018/19:954 av Mikael Larsson (C) (pdf, 78 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:946 av Jens Holm (V)

Fråga 2018/19:946 Breddad skattereduktion till de som bor i lägenhet av Jens Holm V till Statsrådet Anders Ygeman S Egen sol- och vindel är ett sätt att ta ansvar för att den el man själv använder produceras på ett hållbart sätt. Sverige införde 2015 en skattereduktion till villaägare som bygger sol- och vindel på sitt

Inlämnad: 2019-09-03 Svarsdatum: 2019-09-11 Besvarare: Statsrådet Anders Ygeman (S)

Skriftlig fråga 2018/19:946 av Jens Holm (V) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:943 av Boriana Åberg (M)

Fråga 2018/19:943 Möjligheten att sätta upp bevakningskameror av Boriana Åberg M till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S När den nya lagstiftningen om kamerabevakning trädde i kraft i augusti 2018 tog Datainspektionen över tillståndshanteringen från länsstyrelserna. Tyvärr har myndigheten stora svårigheter

Inlämnad: 2019-09-02 Svarsdatum: 2019-09-11 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:943 av Boriana Åberg (M) (pdf, 89 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:942 av Lars Mejern Larsson (S)

Fråga 2018/19:942 Bredband av Lars Mejern Larsson S till Statsrådet Anders Ygeman S I december 2016 presenterade regeringen sin bredbandsstrategi. I den fastslogs visionen om ett helt uppkopplat Sverige eftersom det skapar förutsättningar för att bo och verka i hela landet, driva tillväxt och innovativ produktion. En

Inlämnad: 2019-09-02 Svarsdatum: 2019-09-11 Besvarare: Statsrådet Anders Ygeman (S)

Skriftlig fråga 2018/19:942 av Lars Mejern Larsson (S) (pdf, 86 kB)

Interpellation 2018/19:310 av Tony Haddou (V)

Interpellation 2018/19:310 Lägre kapitalkrav för privata aktiebolag av Tony Haddou V till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Enligt januariavtalet föreslås att kravet på aktiekapital sänks från 50 000 till 25 000 kronor den 1 januari 2020. Frågan har snabbutretts med en svepande konsekvensanalys, och

Inlämnad: 2019-08-29 Svarsdatum: 2019-09-12 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Interpellation 2018/19:310 av Tony Haddou (V) (pdf, 105 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Lägre kapitalkrav för privata aktiebolag

Skriftlig fråga 2018/19:929 av Saila Quicklund (M)

Fråga 2018/19:929 Ökade arbetsplatsrelaterade olyckor bland elektriker av Saila Quicklund M till Statsrådet Anders Ygeman S Enligt en undersökning från Elsäkerhetsverket har arbetsplatsrelaterade olyckor bland elektriker ökat under lång tid. Förra året anmäldes 226 olyckor och ett dödsfall, och nyligen avled en linjemontör

Inlämnad: 2019-08-28 Svarsdatum: 2019-09-12 Besvarare: Statsrådet Anders Ygeman (S)

Skriftlig fråga 2018/19:929 av Saila Quicklund (M) (pdf, 77 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:922 av Mattias Bäckström Johansson (SD)

Fråga 2018/19:922 Privatkopieringsersättningen av Mattias Bäckström Johansson SD till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Den tekniska utvecklingen har lett till att den legala privatkopieringen minskat i betydelse. Tiden när video- och kassettbandspelare i stor utsträckning användes för att kopiera film

Inlämnad: 2019-08-27 Svarsdatum: 2019-09-11 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:922 av Mattias Bäckström Johansson (SD) (pdf, 85 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:921 av Serkan Köse (S)

Fråga 2018/19:921 Konflikten i Kashmir av Serkan Köse S till Utrikesminister Margot Wallström S Den 6 augusti beslutade den indiska regeringen att avskaffa artikel 370 i den indiska konstitutionen, som gav befolkningen i den indiskkontrollerade delen av Kashmir vissa begränsade rättigheter och en liten grad av autonomi.

Inlämnad: 2019-08-27 Svarsdatum: 2019-09-13 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2018/19:921 av Serkan Köse (S) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:920 av Magdalena Schröder (M)

Fråga 2018/19:920 Regeringens agerande mot Kina av Magdalena Schröder M till Utrikesminister Margot Wallström S Tystnaden från regeringen gällande protesterna i Hongkong har varit påtaglig. Protesterna grundar sig i oron över det lagförslag som gör det möjligt att utlämna boende i Hongkong till det kommunistiska Fastlandskina

Inlämnad: 2019-08-27 Svarsdatum: 2019-09-13 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2018/19:920 av Magdalena Schröder (M) (pdf, 76 kB)

Interpellation 2018/19:305 av Fredrik Malm (L)

Interpellation 2018/19:305 Markering av Irans övergrepp mot hbtq-personer av Fredrik Malm L till Utrikesminister Margot Wallström S År 2015 kallade regeringen upp Saudiarabiens ambassadör för att protestera mot att en journalist dömts till piskstraff. År 2017 kallade regeringen upp den ryska ambassadören för att protestera

Inlämnad: 2019-08-21 Svarsdatum: 2019-09-19 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Interpellation 2018/19:305 av Fredrik Malm (L) (pdf, 91 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Markering av Irans övergrepp mot hbtq-personer

Skriftlig fråga 2018/19:891 av Christina Höj Larsen (V)

Fråga 2018/19:891 Utredning av medicinska åldersbedömningar av Christina Höj Larsen V till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S De medicinska åldersbedömningar som används för att bestämma ensamkommande asylsökandes ålder har länge varit föremål för debatt. Kritiken har varit kraftig mot de metoder som

Inlämnad: 2019-08-16 Svarsdatum: 2019-09-11 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:891 av Christina Höj Larsen (V) (pdf, 90 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:888 av Hans Wallmark (M)

Fråga 2018/19:888 Gemensamt nordiskt agerande mot våldsbejakande grupper av Hans Wallmark M till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Norge har i dagarna skakats av ett våldsdåd riktat mot en moské som hade kunnat få dramatiska och allvarliga konsekvenser. I samband med detta har landets statsminister Erna

Inlämnad: 2019-08-15 Svarsdatum: 2019-09-04 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:888 av Hans Wallmark (M) (pdf, 89 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:878 av Aron Emilsson (SD)

Fråga 2018/19:878 En öppen och fri samhällsdebatt av Aron Emilsson SD till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Internet har revolutionerat vår kommunikation och olika former av opinionsbildare och kreatörer kan numera enkelt nå ut till miljarder människor världen över med samhällsdebatt, sin konst, sina

Inlämnad: 2019-08-08 Svarsdatum: 2019-08-26 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:878 av Aron Emilsson (SD) (pdf, 87 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:876 av Fredrik Lindahl (SD)

Fråga 2018/19:876 Upphovsrätt och krav av Fredrik Lindahl SD till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Kravbrev avseende påstådda brott mot upphovsrättslagen är ett nytt fenomen i Sverige. Förfarandet upplevs som befallande där en advokatbyrå exempelvis kan erbjuda förlikning på 7000 kr med antydan att

Inlämnad: 2019-08-07 Svarsdatum: 2019-08-22 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:876 av Fredrik Lindahl (SD) (pdf, 86 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:872 av Birger Lahti (V)

Fråga 2018/19:872 Slopade anslutningsavgifter för havsvindkraft av Birger Lahti V till Statsrådet Anders Ygeman S Den 10 juni 2016 träffades en energipolitisk ramöverenskommelse mellan Socialdemokraterna, Moderaterna, Miljöpartiet, Centerpartiet och Kristdemokraterna. I överenskommelsen angavs att anslutningsavgifterna

Inlämnad: 2019-08-05 Svarsdatum: 2019-08-20 Besvarare: Statsrådet Anders Ygeman (S)

Skriftlig fråga 2018/19:872 av Birger Lahti (V) (pdf, 80 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:860 av Mattias Bäckström Johansson (SD)

Fråga 2018/19:860 Satsningar på vätgas av Mattias Bäckström Johansson SD till Statsrådet Anders Ygeman S Efter att ha varit avvaktande sedan hösten 2018 skrev Sverige den 25 juli 2019 under den vätgasdeklaration som Österrike presenterade under sitt ordförandeskap. Jag och Sverigedemokraterna ser vätgasens potential och

Inlämnad: 2019-07-29 Svarsdatum: 2019-08-13 Besvarare: Statsrådet Anders Ygeman (S)

Skriftlig fråga 2018/19:860 av Mattias Bäckström Johansson (SD) (pdf, 85 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:850 av Angelica Lundberg (SD)

Fråga 2018/19:850 Utsläpp från solceller av Angelica Lundberg SD till Statsrådet Ardalan Shekarabi S Sveriges elproduktion består till största del av vattenkraft och kärnkraft som tillsammans svarar för 80 procent av den totala produktionen av el. Det är säker och ren el, något som många länder eftersträvar. Regeringen

Inlämnad: 2019-07-12 Svarsdatum: 2019-07-30 Besvarare: Statsrådet Anders Ygeman (S)

Skriftlig fråga 2018/19:850 av Angelica Lundberg (SD) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:840 av Hans Wallmark (M)

Fråga 2018/19:840 Den rådande elsituationens påverkan på svenska företag av Hans Wallmark M till Statsrådet Anders Ygeman S Det för Nordvästskåne viktiga företaget Lindab med huvudsäte i Grevie, Båstads kommun uppger att elförsörjning och elpriser leder till att produktion flyttas från Sverige till andra länder som Estland,

Inlämnad: 2019-07-05 Svarsdatum: 2019-07-25 Besvarare: Statsrådet Anders Ygeman (S)

Skriftlig fråga 2018/19:840 av Hans Wallmark (M) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:839 av Hans Wallmark (M)

Fråga 2018/19:839 Gränsregional statistik i Norden av Hans Wallmark M till Statsrådet Ann Linde S En återkommande fråga som lyfts från svenska gränsregioner som Öresund och Värmland är fungerande statistik som på ett korrekt beskrivande sätt visar arbetspendlingens fördelar. I Sverige räknas inte inkomst eller sysselsättning

Inlämnad: 2019-07-05 Svarsdatum: 2019-07-22 Besvarare: Statsrådet Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2018/19:839 av Hans Wallmark (M) (pdf, 87 kB)