Dokument & lagar (1 079 träffar)

Skriftlig fråga 2019/20:20 av Lars Beckman (M)

Fråga 2019/20:20 Dumpade gifttunnor av Lars Beckman M till Miljö- och klimatminister Isabella Lövin MP På 1950- och 1960-talen dumpades ca 23 000 tunnor innehållande bland annat kvicksilverhaltig katalysatormassa i havet och Sundsvallsbukten. Avfallet kom från tillverkning av polyvinylklorid PVC vid Stockviksverken av

Inlämnad: 2019-09-16 Svarsdatum: 2019-09-25 Besvarare: Miljö- och klimatminister Isabella Lövin (MP)

Skriftlig fråga 2019/20:20 av Lars Beckman (M) (pdf, 91 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:14 av Lars Beckman (M)

Fråga 2019/20:14 Bilbränder av Lars Beckman M till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Runt om i Sverige fortsätter det att brinna bilar. Bara i Gävle har det varit ett antal bilbränder under den senaste tiden. Bortsett från obehaget att få sin bil uppbränd med alla de olägenheter som det innebär så har

Inlämnad: 2019-09-13 Svarsdatum: 2019-09-25 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:14 av Lars Beckman (M) (pdf, 74 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:11 av Jörgen Berglund (M)

Fråga 2019/20:11 Gifttunnor i Östersjön av Jörgen Berglund M till Miljö- och klimatminister Isabella Lövin MP På 1950- och 1960-talen dumpades ca 23 000 tunnor innehållande bland annat kvicksilverhaltig katalysatormassa i havet och i Sundsvallsbukten. Avfallet kom från tillverkning av polyvinylklorid PVC vid Stockviksverken

Inlämnad: 2019-09-12 Svarsdatum: 2019-09-25 Besvarare: Miljö- och klimatminister Isabella Lövin (MP)

Skriftlig fråga 2019/20:11 av Jörgen Berglund (M) (pdf, 102 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:7 av Ann-Sofie Alm (M)

Fråga 2019/20:7 Värnande av mänskliga rättigheter för Kinas medborgare av Ann-Sofie Alm M till Utrikesminister Ann Linde S Sverige har en stolt tradition av att vilja arbeta för att upprätthålla mänskliga rättigheter i Sverige och i världen. Så ska det fortsatt vara. Den 20 juli i år var det 20 år sedan förföljelsen och

Inlämnad: 2019-09-12 Svarsdatum: 2019-09-25 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2019/20:7 av Ann-Sofie Alm (M) (pdf, 91 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:6 av Ida Drougge (M)

Fråga 2019/20:6 Tjänstemannaansvar av Ida Drougge M till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Den 18 april 2018 uppmanade en enig riksdag regeringen att utreda och lämna förslag på ett utökat straffrättsligt ansvar för tjänstefel betänkande 2017/18:KU37Riksdagen anser att ett utvidgat och tydligare straffansvar

Inlämnad: 2019-09-12 Svarsdatum: 2019-09-25 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:6 av Ida Drougge (M) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:943 av Boriana Åberg (M)

Fråga 2018/19:943 Möjligheten att sätta upp bevakningskameror av Boriana Åberg M till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S När den nya lagstiftningen om kamerabevakning trädde i kraft i augusti 2018 tog Datainspektionen över tillståndshanteringen från länsstyrelserna. Tyvärr har myndigheten stora svårigheter

Inlämnad: 2019-09-02 Svarsdatum: 2019-09-11 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:943 av Boriana Åberg (M) (pdf, 89 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:920 av Magdalena Schröder (M)

Fråga 2018/19:920 Regeringens agerande mot Kina av Magdalena Schröder M till Utrikesminister Margot Wallström S Tystnaden från regeringen gällande protesterna i Hongkong har varit påtaglig. Protesterna grundar sig i oron över det lagförslag som gör det möjligt att utlämna boende i Hongkong till det kommunistiska Fastlandskina

Inlämnad: 2019-08-27 Svarsdatum: 2019-09-13 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2018/19:920 av Magdalena Schröder (M) (pdf, 76 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:888 av Hans Wallmark (M)

Fråga 2018/19:888 Gemensamt nordiskt agerande mot våldsbejakande grupper av Hans Wallmark M till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Norge har i dagarna skakats av ett våldsdåd riktat mot en moské som hade kunnat få dramatiska och allvarliga konsekvenser. I samband med detta har landets statsminister Erna

Inlämnad: 2019-08-15 Svarsdatum: 2019-09-04 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:888 av Hans Wallmark (M) (pdf, 89 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:885 av Johan Hultberg (M)

Fråga 2018/19:885 EU:s ramdirektiv för vatten av Johan Hultberg M till Miljö- och klimatminister Isabella Lövin MP EU:s ramdirektiv för vatten vållar betydande problem i Sverige. Mest uppmärksammad har problematiken varit kopplad till vattenkraften. Under arbetet i Energikommissionen drev Moderaterna på för att det skulle

Inlämnad: 2019-08-12 Svarsdatum: 2019-08-27 Besvarare: Miljö- och klimatminister Isabella Lövin (MP)

Skriftlig fråga 2018/19:885 av Johan Hultberg (M) (pdf, 102 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:853 av Maria Malmer Stenergard (M)

Fråga 2018/19:853 Ändrade strandskyddsregler av Maria Malmer Stenergard M till Statsrådet Jennie Nilsson S En av Sveriges största tillgångar är närheten till vatten. För många kommuner utanför storstadsregionerna innebär närheten till hav och sjö en av de största tillgångarna för att skapa attraktiva bostäder samt gynna

Inlämnad: 2019-07-15 Svarsdatum: 2019-07-30 Besvarare: Miljö- och klimatminister Isabella Lövin (MP)

Skriftlig fråga 2018/19:853 av Maria Malmer Stenergard (M) (pdf, 107 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:839 av Hans Wallmark (M)

Fråga 2018/19:839 Gränsregional statistik i Norden av Hans Wallmark M till Statsrådet Ann Linde S En återkommande fråga som lyfts från svenska gränsregioner som Öresund och Värmland är fungerande statistik som på ett korrekt beskrivande sätt visar arbetspendlingens fördelar. I Sverige räknas inte inkomst eller sysselsättning

Inlämnad: 2019-07-05 Svarsdatum: 2019-07-22 Besvarare: Statsrådet Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2018/19:839 av Hans Wallmark (M) (pdf, 87 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:816 av Johan Forssell (M)

Fråga 2018/19:816 Anonyma vittnen av Johan Forssell M till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Den 3 april beslutade riksdagen om ett tillkännagivande till regeringen om att utreda möjligheten till anonyma vittnen vid allvarlig brottslighet, exempelvis vid hot från gäng. Lite drygt en vecka senare i en

Inlämnad: 2019-06-24 Svarsdatum: 2019-07-18 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:816 av Johan Forssell (M) (pdf, 85 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:794 av Johan Forssell (M)

Fråga 2018/19:794 Straffrabatten för unga av Johan Forssell M till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S För en dryg månad sedan frågade jag justitie- och migrationsministern när riksdagen kunde förvänta sig ett förslag om slopad straffrabatt för unga på sitt bord. Svarsdagen sammanföll med remisstidens

Inlämnad: 2019-06-18 Svarsdatum: 2019-07-03 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:794 av Johan Forssell (M) (pdf, 84 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:784 av Lars Püss (M)

Fråga 2018/19:784 Domstolsväsendet av Lars Püss M till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Fredagen den 7 juni besökte jag Halmstads tingsrätt. Skälet var att de såg sig tvingade att skära ned antalet gråting med 40 procent. Detta visade sig tyvärr stämma. Efter att ha varit underfinansierade i flera år

Inlämnad: 2019-06-14 Svarsdatum: 2019-07-03 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:784 av Lars Püss (M) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:761 av Louise Meijer (M)

Fråga 2018/19:761 Skärpta straff för våldtäkter av Louise Meijer M till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Sexualbrott är något av det värsta en människa kan utsättas för. Brotten drabbar i huvudsak kvinnor och är en av vår tids viktigaste jämställdhetsfrågor. Under den socialdemokratiskt ledda regeringen

Inlämnad: 2019-06-12 Svarsdatum: 2019-06-19 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:761 av Louise Meijer (M) (pdf, 85 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:758 av Louise Meijer (M)

Fråga 2018/19:758 Grov kvinnofridskränkning av Louise Meijer M till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Statistiken visar att antalet kvinnor som blir mördade av en närstående man har ökat. Enligt Brottsförebyggande rådet mördades 22 kvinnor av en närstående man förra året. Det är den högsta siffran på

Inlämnad: 2019-06-12 Svarsdatum: 2019-06-19 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:758 av Louise Meijer (M) (pdf, 86 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:750 av Tomas Tobé (M)

Fråga 2018/19:750 Utvisning av dömda EU-medborgare av Tomas Tobé M till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Ungefär hälften av alla inbrott i Sverige begås av utländska stöldligor. Enligt Noa står ligorna också för hela 90 procent av stölderna av båtmotorer, bilar och bildelar i Sverige. Dessa kriminella

Inlämnad: 2019-06-12 Svarsdatum: 2019-06-19 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:750 av Tomas Tobé (M) (pdf, 87 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:747 av Betty Malmberg (M)

Fråga 2018/19:747 Agenda 2030 av Betty Malmberg M till Statsrådet Ardalan Shekarabi S Agenda 2030 antogs av FN:s medlemsländer år 2015. De 17 målen innehåller en global vision för hållbar utveckling och hur dess många dimensioner interagerar: ekonomiskt, ekologiskt och socialt. Många tänker på målen som rent miljömässiga

Inlämnad: 2019-06-11 Svarsdatum: 2019-06-19 Besvarare: Miljö- och klimatminister Isabella Lövin (MP)

Skriftlig fråga 2018/19:747 av Betty Malmberg (M) (pdf, 84 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:738 av Louise Meijer (M)

Fråga 2018/19:738 Sveriges utvisningspolitik av Louise Meijer M till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Nyligen kom det ett nytt prejudikat från Högsta domstolen angående förutsättningarna för utvisning på grund av brott när den tilltalade har vistats länge i Sverige. En man dömdes för våldtäkt men undgick

Inlämnad: 2019-06-11 Svarsdatum: 2019-06-19 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:738 av Louise Meijer (M) (pdf, 84 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:734 av Lars Beckman (M)

Fråga 2018/19:734 Dataskyddsförordningen av Lars Beckman M till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S I EU-valrörelsen men även i valrörelsen 2018 skickade ett politiskt parti ut reklam via sms till ett stort antal mottagare. Många reagerade mycket negativt på reklamen, och en av Sveriges främsta experter

Inlämnad: 2019-06-07 Svarsdatum: 2019-06-19 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:734 av Lars Beckman (M) (pdf, 92 kB)