Dokument & lagar (105 träffar)

Interpellation 2019/20:30 av Amineh Kakabaveh (-)

Interpellation 2019/20:30 Kurderna och Turkiet av Amineh Kakabaveh till Utrikesminister Ann Linde S När kurderna besegrade IS militärt jublade hela världen. Under brinnande krig har kurderna tillsammans med allierade i fyra kantoner i Rojava, Syrien kunnat skapa ett demokratiskt samhälle där kvinnor och olika minoriteter

Inlämnad: 2019-10-08 Svarsdatum: 2019-10-22 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Interpellation 2019/20:30 av Amineh Kakabaveh (-) (pdf, 88 kB)

Interpellation 2019/20:4 av Amineh Kakabaveh (-)

Interpellation 2019/20:4 Fängslade strejkande arbetare i Iran av Amineh Kakabaveh till Utrikesminister Ann Linde S Den 7 september 2019 dömdes följande personer till hårda fängelsestraff och barbariska spöstraff i Iran: Esmail Bakhshi, vald representant för sockerrörsarbetarna vid Haft Tapeh, har dömts till 14 års fängelse

Inlämnad: 2019-09-13 Svarsdatum: 2019-10-01 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Interpellation 2019/20:4 av Amineh Kakabaveh (-) (pdf, 100 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Fängslade strejkande arbetare i Iran

Interpellation 2019/20:2 av Amineh Kakabaveh (-)

Interpellation 2019/20:2 Könsdiskriminering i Iran av Amineh Kakabaveh till Utrikesminister Ann Linde S Att kvinnors demokratiska rättigheter är beskurna i Iran, det vet vi. Att kvinnors rörelsefrihet är beskuren, det vet vi likaså. Detta är väl känt på ett allmänt plan när det Iran. På ett allmänt plan vet vi också att

Inlämnad: 2019-09-12 Svarsdatum: 2019-10-01 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Interpellation 2019/20:2 av Amineh Kakabaveh (-) (pdf, 91 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Könsdiskriminering i Iran

Skriftlig fråga 2017/18:1450 av Jeff Ahl (-)

Fråga 2017/18:1450 Nedstängning av moskéer av Jeff Ahl till Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson S I Österrike stängdes nyligen sju moskéer av den österrikiska regeringen och dessutom har imamer som sprider hatbudskap eller underblåser radikalism utvisats, detta med hänsyn till den radikalisering de bidrog med.

Inlämnad: 2018-06-08 Svarsdatum: 2018-06-20 Besvarare: Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2017/18:1450 av Jeff Ahl (-) (pdf, 75 kB)

Skriftlig fråga 2017/18:1233 av Jeff Ahl (-)

Fråga 2017/18:1233 Säkerhetsläckor inom myndigheter av Jeff Ahl till Försvarsminister Peter Hultqvist S Jag med flera börjar bli allvarligt oroade över att vitala myndigheter hanterar hemligstämplad information på ett sätt som är allt annat än acceptabelt. Det gäller dels det uppmärksammade haveriet där Transportstyrelsen

Inlämnad: 2018-04-26 Svarsdatum: 2018-05-09 Besvarare: Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2017/18:1233 av Jeff Ahl (-) (pdf, 78 kB)

Interpellation 2017/18:509 av Carl Schlyter (MP)

Interpellation 2017/18:509 EU-domstolens avgörande kring tvistlösning och CETA av Carl Schlyter MP till Statsrådet Ann Linde S Den 6 mars avgjorde EU-domstolen mål C-284/16 Slovakien vs Achmea. Målet gällde Slovakiens försök att begränsa vinster i välfärden, närmare bestämt sjukförsäkringar. Slovakien förlorade i en tribunal

Inlämnad: 2018-04-24 Svarsdatum: 2018-05-04 Besvarare: Statsrådet Ann Linde (S)

Interpellation 2017/18:509 av Carl Schlyter (MP) (pdf, 92 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: EU-domstolens avgörande kring tvistlösning och CETA

Interpellation 2017/18:507 av Jeff Ahl (-)

Interpellation 2017/18:507 EU-avgiften av Jeff Ahl till Statsrådet Ann Linde S Flertalet EU-länder har begått flera avtalsbrott av vilka vissa påverkar Sverige negativt. Med anledning av detta vill jag fråga statsrådet Ann Linde: Anser statsrådet och regeringen att det med hänsyn till de omfattande migrationsströmmar

Inlämnad: 2018-04-20 Svarsdatum: 2018-05-04 Besvarare: Statsrådet Ann Linde (S)

Interpellation 2017/18:507 av Jeff Ahl (-) (pdf, 74 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: EU-avgiften

Skriftlig fråga 2016/17:1558 av Rasmus Ling (MP)

Fråga 2016/17:1558 Säkerhetssituationen i Afghanistan av Rasmus Ling MP till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Undertecknad gjorde tillsammans med riksdagsledamot Maria Ferm en resa till Kabul för att studera situationen för personer som avvisats, samt för att få en uppdatering av säkerhetsläget. Säkerhetsläget

Inlämnad: 2017-06-08 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1558 av Rasmus Ling (MP) (pdf, 82 kB)

Skriftlig fråga 2016/17:1361 av Karin Svensson Smith (MP)

Fråga 2016/17:1361 Handel med biogas av Karin Svensson Smith MP till Statsrådet Ann Linde S Ekonomin är kärv för svenska biogasproducenter, och situationen blir allvarligare för varje dag som går. De senaste veckorna har beslut om flera nedläggningar av anläggningar tagits runt om i landet, och flera anläggningar ligger

Inlämnad: 2017-05-05 Besvarare: Statsrådet Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1361 av Karin Svensson Smith (MP) (pdf, 76 kB)

Skriftlig fråga 2014/15:380 av Karin Svensson Smith (MP)

Fråga 2014/15:380 Annullering av klimatutsläppsrätter av Karin Svensson Smith MP till Klimat- och miljöminister Åsa Romson MP År 2009 bedömde Riksrevisionen att de svenska utsläppen av klimatgaser under 20082012 skulle bli ca 70 miljoner ton lägre än vad det svenska åtagandet enligt Kyotoprotokollet tillät för perioden

Inlämnad: 2015-04-01 Besvarare: Åsa Romson (MP)

Skriftlig fråga 2014/15:380 av Karin Svensson Smith (MP) (pdf, 93 kB)

Interpellation 2013/14:494 av Annika Lillemets (MP)

Interpellation 2013/14:494 Villkor för svenskt lån till Ukraina av Annika Lillemets MP till Utrikesminister Carl Bildt M I en debattartikel i Dagens Nyheter den 22 mars skriver statsminister Fredrik Reinfeldt och utrikesminister Carl Bildt att alliansregeringen mot bakgrund av den svåra ekonomiska situationen i Ukraina

Inlämnad: 2014-05-22 Besvarare: Anders Borg (M)

Interpellation 2013/14:494 av Annika Lillemets (MP) (pdf, 80 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Villkor för svenskt lån till Ukraina

Skriftlig fråga 2013/14:632 av Mats Pertoft (MP)

Fråga 2013/14:632 Ridsport som friskvård av Mats Pertoft MP till Finansminister Anders Borg M Ridsporten är en viktig källa till upplevelser och avkoppling för många människor, särskilt kvinnor. Ca 750 000 människor rider regelbundet, och av dessa är ca 400 000 kvinnor. Ytterligare en halv miljon människor har regelbunden

Inlämnad: 2014-05-20 Besvarare: Anders Borg (M)

Skriftlig fråga 2013/14:632 av Mats Pertoft (MP) (pdf, 77 kB)

Interpellation 2013/14:483 av Annika Lillemets (MP)

Interpellation 2013/14:483 Friår som arbetsmarknadsåtgärd av Annika Lillemets MP till Arbetsmarknadsminister Elisabeth Svantesson M Friåret är något så sällsynt som en sann vinnavinna-lösning. Friårsreformen var såväl en frihetsreform som en mycket effektiv arbetsmarknadsåtgärd. Friår innebär, enkelt uttryckt, att en

Inlämnad: 2014-05-15 Besvarare: Elisabeth Svantesson (M)

Interpellation 2013/14:483 av Annika Lillemets (MP) (pdf, 78 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Friår som arbetsmarknadsåtgärd

Skriftlig fråga 2013/14:614 av Mats Pertoft (MP)

Fråga 2013/14:614 Möjligheten för småföretagare att göra avdrag för lokaler av Mats Pertoft MP till Finansminister Anders Borg M Det har under senare tid blivit allt svårare att dra av lokalkostnader för småföretag som drivs i anslutning till hemmet. Det är väl vanligt att små företag och nystartade företag med varierande

Inlämnad: 2014-05-15 Besvarare: Anders Borg (M)

Skriftlig fråga 2013/14:614 av Mats Pertoft (MP) (pdf, 76 kB)

Skriftlig fråga 2013/14:591 av Jonas Eriksson (MP)

Fråga 2013/14:591 Kassaregisterkrav i konflikt med elsäkerhetskrav av Jonas Eriksson MP till Näringsminister Annie Lööf C Sedan den 1 januari 2014 måste torg- och marknadshandlare som tidigare haft ett generellt undantag använda sig av kassaregister. I propositionen som ledde till den nya lagstiftningen framställs det

Inlämnad: 2014-05-06 Besvarare: Anders Borg (M)

Skriftlig fråga 2013/14:591 av Jonas Eriksson (MP) (pdf, 79 kB)

Skriftlig fråga 2013/14:597 av Lise Nordin (MP)

Fråga 2013/14:597 Skattereduktion för såld el av Lise Nordin MP till Finansminister Anders Borg M Den 29 april kallades skatteutskottet och näringsutskottet till ett möte med statssekreterare Mikael Lundholm och medarbetare från Finansdepartementet angående propositionen Skattereduktion för mikroproduktion av förnybar

Inlämnad: 2014-05-05 Besvarare: Anders Borg (M)

Skriftlig fråga 2013/14:597 av Lise Nordin (MP) (pdf, 94 kB)

Skriftlig fråga 2013/14:596 av Mats Pertoft (MP)

Fråga 2013/14:596 Rättssäkerheten kring företrädaransvaret i skatteförfarandelagen av Mats Pertoft MP till Finansminister Anders Borg M Företrädaransvaret i skatteförfarandelagen innebär att en företagare kan bli personligt ansvarig för betalning av bolagets skatter och avgifter om han eller hon inte har sett till att

Inlämnad: 2014-05-05 Besvarare: Anders Borg (M)

Skriftlig fråga 2013/14:596 av Mats Pertoft (MP) (pdf, 78 kB)

Interpellation 2013/14:400 av Pertoft, Mats (MP)

den 2 april Interpellation 2013/14:400 Tryckerimomsen av Mats Pertoft MP till finansminister Anders Borg M År 2010 sänkte EU-domstolen retroaktivt tryckerimomsen i Sverige från 25 procent till 6 procent på grund av att momsen på böcker och tidningar bara är 6 procent. Skatteverket hade då under flera år tagit in

Inlämnad: 2014-04-02 Besvarare: Anders Borg (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Tryckerimomsen

Skriftlig fråga 2013/14:471 av Bolund, Per (MP)

den 7 mars Fråga 2013/14:471 Utredning om beskattning av personaloptioner av Per Bolund MP till finansminister Anders Borg M Kunskapsintensiva tjänsteföretag behöver bättre möjligheter att etablera sig, rekrytera och växa i Sverige. Redan i dag har Sverige många framgångsrika företag inom miljöteknik, medicinteknik

Inlämnad: 2014-03-07 Besvarare: Anders Borg (M)

Interpellation 2013/14:226 av Pertoft, Mats (MP)

den 15 januari Interpellation 2013/14:226 Moms för e-tidningar av Mats Pertoft MP till finansminister Anders Borg M I en interpellationsdebatt i riksdagen i december fick finansminister Anders Borg frågan vilka initiativ och åtgärder finansministern avsåg att vidta för att skapa en koalition för förändring av momsdirektivet

Inlämnad: 2014-01-15 Besvarare: Anders Borg (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Moms för e-tidningar