Dokument & lagar (2 343 träffar)

Skriftlig fråga 2019/20:1009 av Lars Hjälmered (M)

Fråga 2019/20:1009 Färdigställandet av elledningen Nordbalt av Lars Hjälmered M till Statsrådet Anders Ygeman S Svenska kraftnät SVK har velat bygga en 20 mil lång elledning på sträckan EkhyddanNybroHemsjö. SVK anser att nätbygget i Småland är nödvändigt för att klara en driftssäker elförsörjning i södra Sverige samt

Inlämnad: 2020-02-24 Svarsdatum: 2020-03-04 Besvarare: Statsrådet Anders Ygeman (S)

Skriftlig fråga 2019/20:1009 av Lars Hjälmered (M) (pdf, 88 kB)

Interpellation 2019/20:355 av Ellen Juntti (M)

Interpellation 2019/20:355 Ungdomsbrottsligheten av Ellen Juntti M till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Ungdomsbrottsligheten har ökat lavinartat, våldet blir grövre och grövre och gärningsmännen blir yngre och yngre. Nyligen presenterades en rapport, som beställts av regionpolischefen Carin Götblad.

Inlämnad: 2020-02-20 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Interpellation 2019/20:355 av Ellen Juntti (M) (pdf, 90 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:999 av Ellen Juntti (M)

Fråga 2019/20:999 Hatbrott mot etniska svenskar av Ellen Juntti M till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Ungdomsrånen har ökat markant under de senaste åren. Det är ofta barn som är gärningsmän, många under 15 år. Ungdomsrånen har blivit mycket grövre än tidigare och brottsoffren utsätts för grovt våld

Inlämnad: 2020-02-20 Svarsdatum: 2020-03-04 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:999 av Ellen Juntti (M) (pdf, 86 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:995 av Lars Beckman (M)

Fråga 2019/20:995 Rättvis fördelning av ekonomiskt stöd till flickor och pojkar som utövar idrott av Lars Beckman M till Kultur- och demokratiminister Amanda Lind MP I Riksidrottsförbundets jämställdhetsplan finns tydligt angett att flickor och pojkar ska ha samma möjligheter att idrotta. Men vem ställer krav på kommunerna

Inlämnad: 2020-02-20 Svarsdatum: 2020-03-04 Besvarare: Kultur- och demokratiminister Amanda Lind (MP)

Skriftlig fråga 2019/20:995 av Lars Beckman (M) (pdf, 89 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:992 av Jon Thorbjörnson (V)

Fråga 2019/20:992 Utredningen om faderskap och föräldraskap av Jon Thorbjörnson V till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Utredningen om faderskap och föräldraskap SOU 2018:68 tillsattes på våren 2017 och fick i uppdrag att se över delar av föräldrabalkens regler om fastställande av faderskap och föräldraskap.

Inlämnad: 2020-02-19 Svarsdatum: 2020-02-26 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:992 av Jon Thorbjörnson (V) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:984 av Johan Forssell (M)

Fråga 2019/20:984 Straffrabatt för unga av Johan Forssell M till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S I samband med gängsamtalen i höstas kom regeringen överens med Centerpartiet och Vänsterpartiet om att utreda en straffrabatt för unga mellan 18 och 21 år. Den innebär att straffrabatten i princip även

Inlämnad: 2020-02-19 Svarsdatum: 2020-02-26 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:984 av Johan Forssell (M) (pdf, 86 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:982 av Cecilie Tenfjord Toftby (M)

Fråga 2019/20:982 En modernare adoptionslagstiftning av Cecilie Tenfjord Toftby M till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Barns rätt till en trygg uppväxt eller den biologiska förälderns rätt till barnet Denna fråga har aktualiserats den senaste tiden på grund av det tragiska dödsfallet av den treåriga

Inlämnad: 2020-02-17 Svarsdatum: 2020-02-26 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:982 av Cecilie Tenfjord Toftby (M) (pdf, 108 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:976 av Pål Jonson (M)

Fråga 2019/20:976 Falska anklagelser mot Michael Rawlinson av Pål Jonson M till Utrikesminister Ann Linde S Svenska Dagbladet har i en serie artiklar uppmärksammat den svenske underrättelseofficeren Michael Rawlinsons situation med anledning av hans tjänstgöring som chef för EU:s kriminalunderrättelseverksamhet Eulex

Inlämnad: 2020-02-17 Svarsdatum: 2020-02-26 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2019/20:976 av Pål Jonson (M) (pdf, 92 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:970 av Margareta Cederfelt (M)

Fråga 2019/20:970 Taiwans inkludering i WHO av Margareta Cederfelt M till Utrikesminister Ann Linde S Coronaviruset är klassificerat som samhällsfarligt och hanteras med stor försiktighet av internationella organisationer, hälso- och sjukvården och allmänheten. Därför är det förvånande att Världshälsoorganisationen WHO

Inlämnad: 2020-02-17 Svarsdatum: 2020-02-26 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2019/20:970 av Margareta Cederfelt (M) (pdf, 89 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:965 av Lars Hjälmered (M)

Fråga 2019/20:965 Kärnkraften och klimatutmaningen av Lars Hjälmered M till Statsrådet Anders Ygeman S I EU har det diskuterats hur man ska se på kärnkraft inom ramen för så kallade finansieringsprinciper. Under det finländska ordförandeskapet slöts en kompromiss som innebär att kärnkraften inte ska exkluderas från finansieringsprinciperna.

Inlämnad: 2020-02-17 Svarsdatum: 2020-03-02 Besvarare: Statsrådet Anders Ygeman (S)

Skriftlig fråga 2019/20:965 av Lars Hjälmered (M) (pdf, 91 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:960 av Magdalena Schröder (M)

Fråga 2019/20:960 Den förra utrikesministerns uppdrag i FN av Magdalena Schröder M till Utrikesminister Ann Linde S I början av året meddelade den före detta utrikesministern Margot Wallström i en intervju med Nya Wermlands-Tidningen att hon accepterat att ta på sig ett nytt uppdrag för FN:s generalsekreterare, i hans

Inlämnad: 2020-02-14 Svarsdatum: 2020-02-26 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2019/20:960 av Magdalena Schröder (M) (pdf, 77 kB)

Interpellation 2019/20:339 av Elisabeth Björnsdotter Rahm (M)

Interpellation 2019/20:339 Palestina och terrorlöner av Elisabeth Björnsdotter Rahm M till Utrikesminister Ann Linde S Utrikesminister Ann Linde har på min skriftliga fråga 2019/20:917 bland annat svarat att PLO, som tog avstånd från terrorism 1988, anger att man betalar ut pengar till fängslade och skadade palestinier

Inlämnad: 2020-02-13 Svarsdatum: 2020-03-24 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Interpellation 2019/20:339 av Elisabeth Björnsdotter Rahm (M) (pdf, 86 kB)

Interpellation 2019/20:320 av Saila Quicklund (M)

Interpellation 2019/20:320 Statens idrottspolitiska mål av Saila Quicklund M till Kultur- och demokratiminister Amanda Lind MP År 2017 lämnade jag som ordförande för kulturutskottets utvärderingsgrupp över utvärderingen av statens idrottspolitiska mål. Staten ger årligen över 2 miljarder kronor i stöd till idrotten för

Inlämnad: 2020-02-07 Svarsdatum: 2020-02-20 Besvarare: Kultur- och demokratiminister Amanda Lind (MP)

Interpellation 2019/20:320 av Saila Quicklund (M) (pdf, 90 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Statens idrottspolitiska mål

Skriftlig fråga 2019/20:930 av Magdalena Schröder (M)

Fråga 2019/20:930 Budgetstöd till palestinska myndigheten av Magdalena Schröder M till Utrikesminister Ann Linde S Utrikesminister Ann Linde träffade nyligen Vänskapsförbundet Sverige-Israel. Efter mötet mellan utrikesminister Ann Linde och Vänskapsförbundet Sverige-Israel skrev nättidningen Världen idag en artikel om

Inlämnad: 2020-02-10 Svarsdatum: 2020-02-12 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2019/20:930 av Magdalena Schröder (M) (pdf, 87 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:924 av Lotta Olsson (M)

Fråga 2019/20:924 Elnätsbolag som riskerar tappa kontakt med sina kunder av Lotta Olsson M till Statsrådet Anders Ygeman S Med den inplanerade reformen för en elhandlarcentrisk modell vill regeringen förändra Sveriges elmarknad i grunden. Tanken med reformen var bland annat att öka konkurrensen på elmarknaden, vilket

Inlämnad: 2020-02-07 Svarsdatum: 2020-02-19 Besvarare: Statsrådet Anders Ygeman (S)

Skriftlig fråga 2019/20:924 av Lotta Olsson (M) (pdf, 87 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:918 av Maria Stockhaus (M)

Fråga 2019/20:918 Ersättning för digitala brevlådor av Maria Stockhaus M till Statsrådet Anders Ygeman S För Moderaterna är det viktigt att Sverige lever upp till det högt uppsatta målet Visionen är ett hållbart digitaliserat Sverige. Det övergripande målet är att Sverige ska vara bäst i världen på att använda digitaliseringens

Inlämnad: 2020-02-07 Svarsdatum: 2020-02-19 Besvarare: Statsrådet Anders Ygeman (S)

Skriftlig fråga 2019/20:918 av Maria Stockhaus (M) (pdf, 104 kB)

Interpellation 2019/20:318 av Arin Karapet (M)

Interpellation 2019/20:318 Åtgärder för ökat återvändande av Arin Karapet M till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S En person som har fått ett utvisningsbeslut ska lämna Sverige, antingen självmant eller genom Polismyndighetens försorg. Av en artikel i Dagens Nyheter den 16 december 2019 framgår det att

Inlämnad: 2020-02-06 Svarsdatum: 2020-03-20 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Interpellation 2019/20:318 av Arin Karapet (M) (pdf, 79 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:917 av Elisabeth Björnsdotter Rahm (M)

Fråga 2019/20:917 Palestina och terrorlöner av Elisabeth Björnsdotter Rahm M till Utrikesminister Ann Linde S Tidningen Världen idag rapporterade nyligen om ett möte mellan utrikesministern och Vänskapsförbundet SverigeIsrael, där man bland annat diskuterade de så kallade terrorlöner som betalas ut till palestinier som

Inlämnad: 2020-02-06 Svarsdatum: 2020-02-12 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2019/20:917 av Elisabeth Björnsdotter Rahm (M) (pdf, 86 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:889 av Boriana Åberg (M)

Fråga 2019/20:889 Coronavirusets spridning och Taiwans deltagande i WHO av Boriana Åberg M till Utrikesminister Ann Linde S Sedan utbrottet av det nya coronaviruset i Wuhan, Kina, har sjukdomsfall rapporterats från 24 länder. I Kina beräknas antalet smittade överstiga 20 000, och över 400 personer har dött av smittan.

Inlämnad: 2020-02-05 Svarsdatum: 2020-02-12 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2019/20:889 av Boriana Åberg (M) (pdf, 81 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:886 av Lotta Olsson (M)

Fråga 2019/20:886 Små bolag och framtidens elmarknad av Lotta Olsson M till Statsrådet Anders Ygeman S Med den inplanerade reformen med en elhandlarcentrisk modell vill regeringen förändra Sveriges elmarknad i grunden. Tanken med reformen var bland annat att öka konkurrensen på elmarknaden, vilket ansågs vara ett problem

Inlämnad: 2020-02-04 Svarsdatum: 2020-02-12 Besvarare: Statsrådet Anders Ygeman (S)

Skriftlig fråga 2019/20:886 av Lotta Olsson (M) (pdf, 88 kB)