Dokument & lagar (3 505 träffar)

Interpellation 2019/20:4 av Amineh Kakabaveh (-)

Interpellation 2019/20:4 Fängslade strejkande arbetare i Iran av Amineh Kakabaveh till Utrikesminister Ann Linde S Den 7 september 2019 dömdes följande personer till hårda fängelsestraff och barbariska spöstraff i Iran: Esmail Bakhshi, vald representant för sockerrörsarbetarna vid Haft Tapeh, har dömts till 14 års fängelse

Inlämnad: 2019-09-13 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Interpellation 2019/20:4 av Amineh Kakabaveh (-) (pdf, 100 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:14 av Lars Beckman (M)

Fråga 2019/20:14 Bilbränder av Lars Beckman M till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Runt om i Sverige fortsätter det att brinna bilar. Bara i Gävle har det varit ett antal bilbränder under den senaste tiden. Bortsett från obehaget att få sin bil uppbränd med alla de olägenheter som det innebär så har

Inlämnad: 2019-09-13 Svarsdatum: 2019-09-25 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:14 av Lars Beckman (M) (pdf, 74 kB)

Interpellation 2019/20:2 av Amineh Kakabaveh (-)

Interpellation 2019/20:2 Könsdiskriminering i Iran av Amineh Kakabaveh till Utrikesminister Ann Linde S Att kvinnors demokratiska rättigheter är beskurna i Iran, det vet vi. Att kvinnors rörelsefrihet är beskuren, det vet vi likaså. Detta är väl känt på ett allmänt plan när det Iran. På ett allmänt plan vet vi också att

Inlämnad: 2019-09-12 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Interpellation 2019/20:2 av Amineh Kakabaveh (-) (pdf, 91 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:7 av Ann-Sofie Alm (M)

Fråga 2019/20:7 Värnande av mänskliga rättigheter för Kinas medborgare av Ann-Sofie Alm M till Utrikesminister Ann Linde S Sverige har en stolt tradition av att vilja arbeta för att upprätthålla mänskliga rättigheter i Sverige och i världen. Så ska det fortsatt vara. Den 20 juli i år var det 20 år sedan förföljelsen och

Inlämnad: 2019-09-12 Svarsdatum: 2019-09-25 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2019/20:7 av Ann-Sofie Alm (M) (pdf, 91 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:6 av Ida Drougge (M)

Fråga 2019/20:6 Tjänstemannaansvar av Ida Drougge M till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Den 18 april 2018 uppmanade en enig riksdag regeringen att utreda och lämna förslag på ett utökat straffrättsligt ansvar för tjänstefel betänkande 2017/18:KU37Riksdagen anser att ett utvidgat och tydligare straffansvar

Inlämnad: 2019-09-12 Svarsdatum: 2019-09-25 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:6 av Ida Drougge (M) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:2 av Ludvig Aspling (SD)

Fråga 2019/20:2 Stöd till Hongkongs demokratirörelse av Ludvig Aspling SD till Utrikesminister Ann Linde S Under sommaren har omfattande protester skakat Hongkong. Protesterna startade som en reaktion mot Fugitive Offenders and Mutual Legal Assistance in Criminal Matters Legislation Amendment Bill 2019 men har förvandlats

Inlämnad: 2019-09-10 Svarsdatum: 2019-09-18 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2019/20:2 av Ludvig Aspling (SD) (pdf, 88 kB)

Interpellation 2018/19:319 av Christer Nylander (L)

Interpellation 2018/19:319 Statens stöd till trossamfund av Christer Nylander L till Kultur- och demokratiminister Amanda Lind MP En viktig del av regeringens politik för civilsamhället är ett ekonomiskt stöd. Det ges i olika former och på olika grunder. För idrottsrörelsen, folkbildningen, friluftsfrämjandet etcetera

Inlämnad: 2019-09-09 Svarsdatum: 2019-09-20 Besvarare: Kultur- och demokratiminister Amanda Lind (MP)

Interpellation 2018/19:319 av Christer Nylander (L) (pdf, 117 kB)

Interpellation 2018/19:317 av Saila Quicklund (M)

Interpellation 2018/19:317 Statens idrottspolitiska mål av Saila Quicklund M till Kultur- och demokratiminister Amanda Lind MP År 2017 lämnade jag som ordförande för kulturutskottets utvärderingsgrupp över utvärderingen av statens idrottspolitiska mål. Staten ger årligen över 2 miljarder kronor i stöd till idrotten för

Inlämnad: 2019-09-05 Besvarare: Kultur- och demokratiminister Amanda Lind (MP)

Interpellation 2018/19:317 av Saila Quicklund (M) (pdf, 90 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:943 av Boriana Åberg (M)

Fråga 2018/19:943 Möjligheten att sätta upp bevakningskameror av Boriana Åberg M till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S När den nya lagstiftningen om kamerabevakning trädde i kraft i augusti 2018 tog Datainspektionen över tillståndshanteringen från länsstyrelserna. Tyvärr har myndigheten stora svårigheter

Inlämnad: 2019-09-02 Svarsdatum: 2019-09-11 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:943 av Boriana Åberg (M) (pdf, 89 kB)

Interpellation 2018/19:310 av Tony Haddou (V)

Interpellation 2018/19:310 Lägre kapitalkrav för privata aktiebolag av Tony Haddou V till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Enligt januariavtalet föreslås att kravet på aktiekapital sänks från 50 000 till 25 000 kronor den 1 januari 2020. Frågan har snabbutretts med en svepande konsekvensanalys, och

Inlämnad: 2019-08-29 Svarsdatum: 2019-09-12 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Interpellation 2018/19:310 av Tony Haddou (V) (pdf, 105 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Lägre kapitalkrav för privata aktiebolag

Skriftlig fråga 2018/19:922 av Mattias Bäckström Johansson (SD)

Fråga 2018/19:922 Privatkopieringsersättningen av Mattias Bäckström Johansson SD till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Den tekniska utvecklingen har lett till att den legala privatkopieringen minskat i betydelse. Tiden när video- och kassettbandspelare i stor utsträckning användes för att kopiera film

Inlämnad: 2019-08-27 Svarsdatum: 2019-09-11 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:922 av Mattias Bäckström Johansson (SD) (pdf, 85 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:921 av Serkan Köse (S)

Fråga 2018/19:921 Konflikten i Kashmir av Serkan Köse S till Utrikesminister Margot Wallström S Den 6 augusti beslutade den indiska regeringen att avskaffa artikel 370 i den indiska konstitutionen, som gav befolkningen i den indiskkontrollerade delen av Kashmir vissa begränsade rättigheter och en liten grad av autonomi.

Inlämnad: 2019-08-27 Svarsdatum: 2019-09-13 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2018/19:921 av Serkan Köse (S) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:920 av Magdalena Schröder (M)

Fråga 2018/19:920 Regeringens agerande mot Kina av Magdalena Schröder M till Utrikesminister Margot Wallström S Tystnaden från regeringen gällande protesterna i Hongkong har varit påtaglig. Protesterna grundar sig i oron över det lagförslag som gör det möjligt att utlämna boende i Hongkong till det kommunistiska Fastlandskina

Inlämnad: 2019-08-27 Svarsdatum: 2019-09-13 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2018/19:920 av Magdalena Schröder (M) (pdf, 76 kB)

Interpellation 2018/19:305 av Fredrik Malm (L)

Interpellation 2018/19:305 Markering av Irans övergrepp mot hbtq-personer av Fredrik Malm L till Utrikesminister Margot Wallström S År 2015 kallade regeringen upp Saudiarabiens ambassadör för att protestera mot att en journalist dömts till piskstraff. År 2017 kallade regeringen upp den ryska ambassadören för att protestera

Inlämnad: 2019-08-21 Svarsdatum: 2019-09-19 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Interpellation 2018/19:305 av Fredrik Malm (L) (pdf, 91 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:913 av Saila Quicklund (M)

Fråga 2018/19:913 Statens idrottspolitiska mål av Saila Quicklund M till Kultur- och demokratiminister Amanda Lind MP År 2017 lämnade jag som ordförande för kulturutskottets utvärderingsgrupp över utvärderingen av statens idrottspolitiska mål. Staten ger årligen över 2 miljarder kronor i stöd till idrotten, för att främja

Inlämnad: 2019-08-21 Svarsdatum: 2019-09-04 Besvarare: Kultur- och demokratiminister Amanda Lind (MP)

Skriftlig fråga 2018/19:913 av Saila Quicklund (M) (pdf, 91 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:912 av Fredrik Lindahl (SD)

Fråga 2018/19:912 Nätjättarnas ställning av Fredrik Lindahl SD till Kultur- och demokratiminister Amanda Lind MP De senaste åren har rapporter och berättelser från innehållskapare på de stora nätplattformarna varnat för en utveckling där man upplever sig orättvist och godtyckligt behandlad av de stora plattformar där

Inlämnad: 2019-08-21 Svarsdatum: 2019-09-04 Besvarare: Kultur- och demokratiminister Amanda Lind (MP)

Skriftlig fråga 2018/19:912 av Fredrik Lindahl (SD) (pdf, 89 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:911 av Arman Teimouri (L)

Fråga 2018/19:911 Utlokalisering av ett museum om Förintelsen av Arman Teimouri L till Kultur- och demokratiminister Amanda Lind MP Statsminister har i regeringsförklaringen lyft att antisemitismen ska belysas och bekämpas och att det bland annat ska göras genom ett nytt museum som ska bevara och föra vidare minnet av

Inlämnad: 2019-08-21 Svarsdatum: 2019-09-04 Besvarare: Kultur- och demokratiminister Amanda Lind (MP)

Skriftlig fråga 2018/19:911 av Arman Teimouri (L) (pdf, 91 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:891 av Christina Höj Larsen (V)

Fråga 2018/19:891 Utredning av medicinska åldersbedömningar av Christina Höj Larsen V till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S De medicinska åldersbedömningar som används för att bestämma ensamkommande asylsökandes ålder har länge varit föremål för debatt. Kritiken har varit kraftig mot de metoder som

Inlämnad: 2019-08-16 Svarsdatum: 2019-09-11 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:891 av Christina Höj Larsen (V) (pdf, 90 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:888 av Hans Wallmark (M)

Fråga 2018/19:888 Gemensamt nordiskt agerande mot våldsbejakande grupper av Hans Wallmark M till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Norge har i dagarna skakats av ett våldsdåd riktat mot en moské som hade kunnat få dramatiska och allvarliga konsekvenser. I samband med detta har landets statsminister Erna

Inlämnad: 2019-08-15 Svarsdatum: 2019-09-04 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:888 av Hans Wallmark (M) (pdf, 89 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:878 av Aron Emilsson (SD)

Fråga 2018/19:878 En öppen och fri samhällsdebatt av Aron Emilsson SD till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Internet har revolutionerat vår kommunikation och olika former av opinionsbildare och kreatörer kan numera enkelt nå ut till miljarder människor världen över med samhällsdebatt, sin konst, sina

Inlämnad: 2019-08-08 Svarsdatum: 2019-08-26 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:878 av Aron Emilsson (SD) (pdf, 87 kB)