Dokument & lagar (2 285 träffar)

Interpellation 2019/20:195 av Jens Holm (V)

Interpellation 2019/20:195 Värnande av skatteundantag för förnybara drivmedel av Jens Holm V till Finansminister Magdalena Andersson S Utsläppen från transportsektorn ökar i en tid då de måste minska kraftigt. En ökad användning av hållbara förnybara drivmedel i stället för fossila kan snabbt minska våra utsläpp av växthusgaser.

Inlämnad: 2019-12-05 Svarsdatum: 2020-01-28 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Interpellation 2019/20:195 av Jens Holm (V) (pdf, 92 kB)

Interpellation 2019/20:194 av Kjell Jansson (M)

Interpellation 2019/20:194 Skatter på företag av Kjell Jansson M till Finansminister Magdalena Andersson S Regeringen har sedan 2014 bedrivit en ekonomisk politik som har försvårat företagande och tillväxt. Skatterna har ökat kraftigt, regleringarna har ökat och reformerna har uteblivit. Företagsklimatet har försämrats,

Inlämnad: 2019-12-05 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Interpellation 2019/20:194 av Kjell Jansson (M) (pdf, 85 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:589 av Lars Beckman (M)

Fråga 2019/20:589 Enklare på- och avställning av husbilar av Lars Beckman M till Finansminister Magdalena Andersson S Finansministern har i ett medieutspel nyligen sagt att regeringen avser att förändra den så kallade husbilsskatten. I samma intervju säger finansministern att hon har gett Skatteverket i uppdrag att utreda

Inlämnad: 2019-12-06 Svarsdatum: 2019-12-18 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:589 av Lars Beckman (M) (pdf, 79 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:568 av Håkan Svenneling (V)

Fråga 2019/20:568 Export av krigsmateriel av Håkan Svenneling V till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Frågan om Sveriges export av krigsmateriel har aktualiserats till följd av den saudiskledda koalitionens krigföring i Jemen och Turkiets invasion av nordöstra Syrien. Sverige har exporterat krigsmateriel

Inlämnad: 2019-12-05 Svarsdatum: 2019-12-18 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:568 av Håkan Svenneling (V) (pdf, 90 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:567 av Håkan Svenneling (V)

Fråga 2019/20:567 Export av krigsmateriel till den saudiskledda koalitionen av Håkan Svenneling V till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S I lagen om krigsmateriel 1992:1300 1a andra stycket sägs följande: Inspektionen ISP ska med eget yttrande lämna över ett ärende till regeringens prövning, om ärendet

Inlämnad: 2019-12-05 Svarsdatum: 2019-12-18 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:567 av Håkan Svenneling (V) (pdf, 90 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:563 av Lotta Olsson (M)

Fråga 2019/20:563 Butiksstölder av Lotta Olsson M till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Då jag besöker dagligvaruhandlare i mitt län berättar man att mycket av butikspersonalen arbete måste läggas på att minska butiksstölder. Dessutom kan vissa produkter inte få finnas framme utan tas fram då man frågar

Inlämnad: 2019-12-05 Svarsdatum: 2019-12-18 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:563 av Lotta Olsson (M) (pdf, 76 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:556 av Betty Malmberg (M)

Fråga 2019/20:556 Skattenivån på öl från mindre bryggerier av Betty Malmberg M till Finansminister Magdalena Andersson S De senaste tio åren har antalet små bryggerier ökat kraftigt i Sverige. Det olyckliga är dock att de flesta förblir små eller växer långsamt till följd av svår konkurrens från större bryggerier som

Inlämnad: 2019-12-05 Svarsdatum: 2019-12-18 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:556 av Betty Malmberg (M) (pdf, 89 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:545 av Anders Hansson (M)

Fråga 2019/20:545 Slopad elskatt för elbussar av Anders Hansson M till Finansminister Magdalena Andersson S I syfte att minimera våra koldioxidutsläpp och värna om en bättre miljö förändras transportsektorn successivt från att nyttja fossila bränslen till att i många fall använda fordon som drivs av el i stället. Denna

Inlämnad: 2019-12-05 Svarsdatum: 2019-12-18 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:545 av Anders Hansson (M) (pdf, 87 kB)

Interpellation 2019/20:190 av Jens Holm (V)

Interpellation 2019/20:190 En distansbaserad skatt på tunga lastbilar av Jens Holm V till Finansminister Magdalena Andersson S Sverige har som mål att minska utsläppen från inrikes transporter med 70 procent till 2030 jämfört med 2010. Men nuvarande åtgärder och beslut bedöms enbart räcka till att minska utsläppen med

Inlämnad: 2019-12-04 Svarsdatum: 2019-12-19 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Interpellation 2019/20:190 av Jens Holm (V) (pdf, 117 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:533 av Pål Jonson (M)

Fråga 2019/20:533 Konkurrensvillkoren för svenska mikrobryggerier av Pål Jonson M till Finansminister Magdalena Andersson S Under de senaste åren har utvecklingen av mindre lokala bryggerier präglats av en stark tillväxt. År 2010 fanns det 42 bryggerier i Sverige. Sju år senare fanns det närmare 400 stycken. Av dessa

Inlämnad: 2019-12-03 Svarsdatum: 2019-12-11 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:533 av Pål Jonson (M) (pdf, 91 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:530 av Hans Wallmark (M)

Fråga 2019/20:530 Kärnkraftverket i Astraviec av Hans Wallmark M till Utrikesminister Ann Linde S Kärnkraftverket i belarusiska Astraviec har blivit en prioriterad säkerhetsfråga för grannlandet Litauen, som ställer sig frågande till belarusiska myndigheters förmåga att upprätthålla en tillräckligt hög standard för säkerheten.

Inlämnad: 2019-12-02 Svarsdatum: 2019-12-11 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2019/20:530 av Hans Wallmark (M) (pdf, 84 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:529 av Pål Jonson (M)

Fråga 2019/20:529 Konferens om Europas framtid av Pål Jonson M till Statsrådet Hans Dahlgren S Enligt uppgifter i medier har Tyskland och Frankrike presenterat ett förslag att Europeiska unionen EU ska sjösätta en konferens om Europas framtid. Intentionen enligt det tysk-franska förslaget är att de nationella parlamenten

Inlämnad: 2019-12-02 Svarsdatum: 2019-12-11 Besvarare: Statsrådet Hans Dahlgren (S)

Skriftlig fråga 2019/20:529 av Pål Jonson (M) (pdf, 86 kB)

Interpellation 2019/20:183 av Elisabeth Björnsdotter Rahm (M)

Interpellation 2019/20:183 Bristande konkurrensneutralitet av Elisabeth Björnsdotter Rahm M till Finansminister Magdalena Andersson S Jag har tidigare ställt en fråga till finansminister Magdalena Andersson om den utlovade utredningen kring den vårdmoms på 25 procent som Skatteverket infört och den bristande konkurrensneutralitet

Inlämnad: 2019-11-28 Svarsdatum: 2020-01-14 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Interpellation 2019/20:183 av Elisabeth Björnsdotter Rahm (M) (pdf, 84 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:525 av Ann-Sofie Alm (M)

Fråga 2019/20:525 Boende för gymnasielagselever av Ann-Sofie Alm M till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Migrationsverket har nyligen antagit ett nytt rättsligt ställningstagande gällande indraget bistånd för de gymnasielagselever som bor på anläggningsboenden. Detta innebär bland annat att de förlorar

Inlämnad: 2019-11-29 Svarsdatum: 2019-12-11 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:525 av Ann-Sofie Alm (M) (pdf, 84 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:523 av Alexandra Anstrell (M)

Fråga 2019/20:523 Protesterna mot regimen i Iran av Alexandra Anstrell M till Utrikesminister Ann Linde S Under de senaste veckorna har vi med fasa följt den iranska regimens våldsamma svar i samband med protesterna i landet. Enligt Amnesty har minst 143 människor dödats sedan protesterna startade i mitten av november.

Inlämnad: 2019-11-29 Svarsdatum: 2019-12-11 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2019/20:523 av Alexandra Anstrell (M) (pdf, 75 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:522 av Hans Wallmark (M)

Fråga 2019/20:522 Arbetet i det säkerhetspolitiska rådet av Hans Wallmark M till Statsminister Stefan Löfven S De uppgifter som har offentliggjorts i medierna om den irakiske försvarsministern Najah al-Shammaris svenska medborgarskap väcker en rad frågor inom flera centrala politikområden liksom om läget i svensk statsförvaltning

Inlämnad: 2019-11-29 Svarsdatum: 2019-12-11 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2019/20:522 av Hans Wallmark (M) (pdf, 84 kB)

Interpellation 2019/20:179 av Elisabeth Björnsdotter Rahm (M)

Interpellation 2019/20:179 Lika villkor för offentliga och privata vårdgivare av Elisabeth Björnsdotter Rahm M till Socialminister Lena Hallengren S Jag ställde tidigare en fråga till socialminister Lena Hallengren om den bristande konkurrensneutralitet som nu råder efter det att Skatteverket infört en så kallad vårdmoms

Inlämnad: 2019-11-28 Svarsdatum: 2020-01-14 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Interpellation 2019/20:179 av Elisabeth Björnsdotter Rahm (M) (pdf, 87 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:517 av Niklas Wykman (M)

Fråga 2019/20:517 Regeringens hantering av vårdmomsen av Niklas Wykman M till Finansminister Magdalena Andersson S Att uthyrning av vårdpersonal har blivit momspliktigt på grund av ett nytt prejudikat har inneburit en omfattande ny kostnad för aktörer inom vår hälso- och sjukvård som slår hårt mot tillgänglighet och mot

Inlämnad: 2019-11-29 Svarsdatum: 2019-12-11 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:517 av Niklas Wykman (M) (pdf, 86 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:512 av Beatrice Ask (M)

Fråga 2019/20:512 Effektivare brottsuppklaring av Beatrice Ask M till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Arbetet för att beivra brott som begås av specialiserade stöldligor är komplicerat och tidskrävande. Utredningsarbetet försvåras av svårigheterna att identifiera inblandade personer. Biometriska uppgifter

Inlämnad: 2019-11-28 Svarsdatum: 2019-12-11 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:512 av Beatrice Ask (M) (pdf, 86 kB)

Interpellation 2019/20:175 av Boriana Åberg (M)

Interpellation 2019/20:175 Det ökade antalet barn- och ungdomsrån av Boriana Åberg M till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Personrånen mot barn och ungdomar har ökat kraftigt den senaste tiden. Enligt uppgifter från Brottsförebyggande rådet rånades 1 798 unga människor till och med september i år. Dessa

Inlämnad: 2019-11-27 Svarsdatum: 2019-12-19 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Interpellation 2019/20:175 av Boriana Åberg (M) (pdf, 89 kB)