Dokument & lagar (23 träffar)

Skriftlig fråga 2019/20:978 av Adam Marttinen (SD)

Fråga 2019/20:978 Utvisningar av Adam Marttinen SD till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S För fyra år sedan uttalade inrikesminister Anders Ygeman att 80 000 asylsökande som fått avslag på sin ansökan skulle utvisas. Mina frågor till justitite- och migrationsminister Morgan Johansson, som handlar explicit

Inlämnad: 2020-02-12 Svarsdatum: 2020-02-26 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:978 av Adam Marttinen (SD) (pdf, 74 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:977 av Adam Marttinen (SD)

Fråga 2019/20:977 Hatbrott och svensk etnicitet av Adam Marttinen SD till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Den senaste tiden har de ökande förnedringsrånen lyfts i medierna. Med anledning av detta vill jag fråga justitie- och migrationsminister Morgan Johansson: Är det regeringens uppfattning att hatbrott

Inlämnad: 2020-02-14 Svarsdatum: 2020-02-26 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:977 av Adam Marttinen (SD) (pdf, 74 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:882 av Adam Marttinen (SD)

Fråga 2019/20:882 Arbetet med inre utlänningskontroller av Adam Marttinen SD till Statsrådet Mikael Damberg S För nästan exakt fyra år sedan meddelande den dåvarande inrikesministern för den rödgröna regeringen att 80 000 asylsökande som fått avslag skulle utvisas. Man kan dock fråga sig hur många av de asylsökande som

Inlämnad: 2020-02-04 Svarsdatum: 2020-02-12 Besvarare: Statsrådet Mikael Damberg (S)

Skriftlig fråga 2019/20:882 av Adam Marttinen (SD) (pdf, 77 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:278 av Adam Marttinen (SD)

Fråga 2019/20:278 Återlämnande av magasin till kriminella av Adam Marttinen SD till Statsrådet Mikael Damberg S Regeringen går nu fram med förslag om licens för magasin till vapen. Åtgärden beskrivs av statsrådet och andra företrädare för regeringen som ett kraftfullt verktyg mot gängkriminalitet. Ställningstagandet motiveras

Inlämnad: 2019-10-25 Svarsdatum: 2019-11-06 Besvarare: Statsrådet Mikael Damberg (S)

Skriftlig fråga 2019/20:278 av Adam Marttinen (SD) (pdf, 75 kB)

Interpellation 2019/20:37 av Richard Jomshof (SD)

Interpellation 2019/20:37 Folkomröstning om invandringspolitiken av Richard Jomshof SD till Kultur- och demokratiminister Amanda Lind MP Svensk invandringspolitik har under lång tid varit väldigt extrem. Detta gäller oavsett om vi gör en jämförelse med våra nordiska grannländer eller med övriga Europa. Resultatet av denna

Inlämnad: 2019-10-10 Svarsdatum: 2019-10-24 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Interpellation 2019/20:37 av Richard Jomshof (SD) (pdf, 87 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Folkomröstning om invandringspolitiken

Skriftlig fråga 2019/20:84 av Adam Marttinen (SD)

Fråga 2019/20:84 Antalet polisutbildade 2024 av Adam Marttinen SD till Statsrådet Mikael Damberg S Sverigedemokraterna stakade ut målet om att utbilda ytterligare 7 000 nya poliser under budgetperioden med påbörjad start 2015. Vid den tiden menade den rödgröna regeringen att Sverige hade tillräckligt många poliser och

Inlämnad: 2019-10-02 Svarsdatum: 2019-10-09 Besvarare: Statsrådet Mikael Damberg (S)

Skriftlig fråga 2019/20:84 av Adam Marttinen (SD) (pdf, 86 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:665 av Adam Marttinen (SD)

Fråga 2018/19:665 Lagen om särskild utlänningskontroll av Adam Marttinen SD till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Lagen om särskild utlänningskontroll har kommit att användas av Säkerhetspolisen på ett mer offensivt sätt än tidigare. Flera personer ur den islamistiskt extremistiska miljön har omhändertagits

Inlämnad: 2019-05-16 Svarsdatum: 2019-05-29 Besvarare: Statsrådet Mikael Damberg (S)

Skriftlig fråga 2018/19:665 av Adam Marttinen (SD) (pdf, 87 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:598 av Adam Marttinen (SD)

Fråga 2018/19:598 Genomförandet av ändringsdirektivet till EU:s vapendirektiv av Adam Marttinen SD till Statsrådet Mikael Damberg S EU:s vapendirektiv 91/477/EG ändrades genom direktiv 2017/853 och innebär att vissa ändringar behöver genomföras i svensk vapenlagstiftning. Regeringens förslag har dock hittills mött välförtjänt

Inlämnad: 2019-04-29 Svarsdatum: 2019-05-08 Besvarare: Statsrådet Mikael Damberg (S)

Skriftlig fråga 2018/19:598 av Adam Marttinen (SD) (pdf, 88 kB)

Interpellation 2018/19:163 av Richard Jomshof (SD)

Interpellation 2018/19:163 Förbud att bära heltäckande slöja av Richard Jomshof SD till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Från och med den 1 augusti 2018 är det förbjudet att bära heltäckande muslimsk slöja, det vill säga burka och niqab, på offentlig plats i Danmark. Om man bryter mot förbudet och detta

Inlämnad: 2019-03-28 Svarsdatum: 2019-04-26 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Interpellation 2018/19:163 av Richard Jomshof (SD) (pdf, 79 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Förbud att bära heltäckande slöja

Skriftlig fråga 2017/18:1428 av Richard Jomshof (SD)

Fråga 2017/18:1428 Våldsbejakande islamistiska extremister av Richard Jomshof SD till Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson S Vi har de senaste åren tagit del av uppgifter som gör gällande att den så kallade radikaliseringen har blivit ett allt större problem i Sverige. För ett år sedan uppgav Säpo att det fanns

Inlämnad: 2018-06-01 Svarsdatum: 2018-06-13 Besvarare: Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2017/18:1428 av Richard Jomshof (SD) (pdf, 88 kB)

Interpellation 2017/18:592 av Richard Jomshof (SD)

Interpellation 2017/18:592 Utländsk finansiering av moskéer av Richard Jomshof SD till Kultur- och demokratiminister Alice Bah Kuhnke MP I Österrike tar man kampen mot så kallad politisk islam på allvar. Redan 2015 införde landet en lag som förbjuder utländsk finansiering för religiösa grupper, vilket innebär att muslimska

Inlämnad: 2018-06-14 Svarsdatum: 2018-06-27 Besvarare: Kultur- och demokratiminister Alice Bah Kuhnke (MP)

Interpellation 2017/18:592 av Richard Jomshof (SD) (pdf, 88 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Utländsk finansiering av moskéer

Interpellation 2017/18:573 av Richard Jomshof (SD)

Interpellation 2017/18:573 Förbud mot heltäckande slöja av Richard Jomshof SD till Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson S Från och med den 1 augusti i år är det förbjudet att bära heltäckande muslimsk slöja, det vill säga burka och niqab, på offentlig plats i Danmark. Om man bryter mot förbudet och det inte

Inlämnad: 2018-06-01 Besvarare: Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S)

Interpellation 2017/18:573 av Richard Jomshof (SD) (pdf, 80 kB)

Interpellation 2017/18:447 av Adam Marttinen (SD)

Interpellation 2017/18:447 Nationellt tiggeriförbud av Adam Marttinen SD till Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson S I en polisrapport från 2015 gjordes en uppskattning att ca 4 700 EU-migranter uppehöll sig i Sverige med syfte att tigga på våra gator. Det kan i många fall röra sig om frivilligt tiggeri, men

Inlämnad: 2018-03-22 Svarsdatum: 2018-04-27 Besvarare: Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S)

Interpellation 2017/18:447 av Adam Marttinen (SD) (pdf, 100 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Nationellt tiggeriförbud

Interpellation 2017/18:434 av Richard Jomshof (SD)

Interpellation 2017/18:434 Böneutrop av Richard Jomshof SD till Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson S Den 26 april 2013 ljöd det första böneutropet från den 32 meter höga minareten i moskén belägen i Fittja. Det var i själva verket det första böneutropet någonsin från en moské på svensk mark. Efter beslutet

Inlämnad: 2018-03-14 Svarsdatum: 2018-03-26 Besvarare: Kultur- och demokratiminister Alice Bah Kuhnke (MP)

Interpellation 2017/18:434 av Richard Jomshof (SD) (pdf, 86 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Böneutrop

Skriftlig fråga 2017/18:644 av Adam Marttinen (SD)

Fråga 2017/18:644 Intagna som begår brott av Adam Marttinen SD till Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson S Enligt en analys från Brottsförebyggande rådet Brå ökar antalet brott som begås av intagna. Det tredje vanligaste brottet som intagna begår är olovlig körning och rattfylleri. Det är brott som då sker i

Inlämnad: 2018-01-24 Svarsdatum: 2018-01-31 Besvarare: Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2017/18:644 av Adam Marttinen (SD) (pdf, 83 kB)

Skriftlig fråga 2017/18:643 av Adam Marttinen (SD)

Fråga 2017/18:643 Illegala vapen från Balkan av Adam Marttinen SD till Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson S Sverige sägs vara den största marknaden för illegala vapen från Balkan. När gränspolisen ökade sina kontroller i samband med flyktingkrisen 2015 togs även fler illegala vapen i beslag. Med anledning

Inlämnad: 2018-01-24 Svarsdatum: 2018-01-31 Besvarare: Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2017/18:643 av Adam Marttinen (SD) (pdf, 75 kB)

Interpellation 2016/17:319 av Richard Jomshof (SD)

Interpellation 2016/17:319 Världens första feministiska regering av Richard Jomshof SD till Statsrådet Ann Linde S Regeringen skriver på sin hemsida att Sverige har världens första feministiska regeringPå hemsidan står bland annat följande att läsa: En feministisk regering ser till att jämställdhetsperspektivet finns

Inlämnad: 2017-02-14 Besvarare: Statsrådet Ann Linde (S)

Interpellation 2016/17:319 av Richard Jomshof (SD) (pdf, 95 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Världens första feministiska regering

Skriftlig fråga 2015/16:656 av Richard Jomshof (SD)

Fråga 2015/16:656 Beslagtagande av asylsökandes ägodelar av Richard Jomshof SD till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S I december månad rapporterade medierna om ett danskt lagförslag som innebär att asylsökande som kommer till Danmark ska kunna få sina värdesaker beslagtagna av danska myndigheter. Enligt

Inlämnad: 2016-01-20 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2015/16:656 av Richard Jomshof (SD) (pdf, 94 kB)

Skriftlig fråga 2015/16:652 av Richard Jomshof (SD)

Fråga 2015/16:652 Krafttag mot barnäktenskap av Richard Jomshof SD till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Sveriges Radios Ekot presenterade den 18 januari en granskning som gör gällande att minst ett 70-tal av de barn som anlände till Sverige i fjol var gifta när de kom. Granskningen är dock endast

Inlämnad: 2016-01-20 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2015/16:652 av Richard Jomshof (SD) (pdf, 85 kB)

Skriftlig fråga 2015/16:651 av Richard Jomshof (SD)

Fråga 2015/16:651 Förbud mot heltäckande slöja av Richard Jomshof SD till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Lettland har beslutat att införa ett förbud mot heltäckande muslimsk slöja på alla offentliga platser. Enligt Lettlands justitieminister Dzintars Rasnacs behövs förbudet för att skydda Lettlands

Inlämnad: 2016-01-20 Besvarare: Kultur- och demokratiminister Alice Bah Kuhnke (MP)

Skriftlig fråga 2015/16:651 av Richard Jomshof (SD) (pdf, 93 kB)
Paginering