Dokument & lagar (14 träffar)

Skriftlig fråga 2019/20:1296 av Ludvig Aspling (SD)

Fråga 2019/20:1296 Utvisning på grund av brott av Ludvig Aspling SD till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S I en artikel i Dagens Nyheter daterad den 20 april 2020 svarar ministern följande på frågan om huruvida fler utvisningar till övervägande del har ett signalvärde eller om det är belagt att detta

Inlämnad: 2020-05-05 Svarsdatum: 2020-05-27 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:1296 av Ludvig Aspling (SD) (pdf, 86 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:1002 av Ludvig Aspling (SD)

Fråga 2019/20:1002 Tribunal för IS-krigare i syriska Kurdistan av Ludvig Aspling SD till Utrikesminister Ann Linde S De lokala myndigheterna i syriska Kurdistan har beslutat att upprätta en tribunal för att genomföra rättegångar mot personer som stridit för eller varit delaktiga i Islamiska staten. Enligt uppgift stöder

Inlämnad: 2020-02-21 Svarsdatum: 2020-03-04 Besvarare: Statsrådet Mikael Damberg (S)

Skriftlig fråga 2019/20:1002 av Ludvig Aspling (SD) (pdf, 86 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:978 av Adam Marttinen (SD)

Fråga 2019/20:978 Utvisningar av Adam Marttinen SD till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S För fyra år sedan uttalade inrikesminister Anders Ygeman att 80 000 asylsökande som fått avslag på sin ansökan skulle utvisas. Mina frågor till justitite- och migrationsminister Morgan Johansson, som handlar explicit

Inlämnad: 2020-02-12 Svarsdatum: 2020-03-04 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:978 av Adam Marttinen (SD) (pdf, 74 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:977 av Adam Marttinen (SD)

Fråga 2019/20:977 Hatbrott och svensk etnicitet av Adam Marttinen SD till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Den senaste tiden har de ökande förnedringsrånen lyfts i medierna. Med anledning av detta vill jag fråga justitie- och migrationsminister Morgan Johansson: Är det regeringens uppfattning att hatbrott

Inlämnad: 2020-02-14 Svarsdatum: 2020-02-26 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:977 av Adam Marttinen (SD) (pdf, 74 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:882 av Adam Marttinen (SD)

Fråga 2019/20:882 Arbetet med inre utlänningskontroller av Adam Marttinen SD till Statsrådet Mikael Damberg S För nästan exakt fyra år sedan meddelande den dåvarande inrikesministern för den rödgröna regeringen att 80 000 asylsökande som fått avslag skulle utvisas. Man kan dock fråga sig hur många av de asylsökande som

Inlämnad: 2020-02-04 Svarsdatum: 2020-02-12 Besvarare: Statsrådet Mikael Damberg (S)

Skriftlig fråga 2019/20:882 av Adam Marttinen (SD) (pdf, 77 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:827 av Ludvig Aspling (SD)

Fråga 2019/20:827 Mottagande av kvotflyktingar av Ludvig Aspling SD till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S I Aktuellt den 28 januari 2020 gav justitie- och migrationsminister Morgan Johansson exempel på vilka personer Sverige tar emot som kvotflyktingar. Statsrådet sa då att det exempelvis kan handla

Inlämnad: 2020-01-29 Svarsdatum: 2020-02-05 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:827 av Ludvig Aspling (SD) (pdf, 99 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:442 av Ludvig Aspling (SD)

Fråga 2019/20:442 Återvändande IS-svenskar av Ludvig Aspling SD till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Det turkiska inrikesministeriet meddelade måndagen den 11 november att Turkiet nu kommer att utvisa ett stort antal IS-krigare tillbaka till de europeiska länder där dessa har medborgarskap. Danmark,

Inlämnad: 2019-11-19 Svarsdatum: 2019-11-27 Besvarare: Statsrådet Mikael Damberg (S)

Skriftlig fråga 2019/20:442 av Ludvig Aspling (SD) (pdf, 83 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:304 av Ludvig Aspling (SD)

Fråga 2019/20:304 Avhjälpande av verkställighetshinder av Ludvig Aspling SD till Statsrådet Mikael Damberg S Regeringen har nyligen tagit beslut om utvisning av sex utlänningar enligt lagen 1991:582 om särskild utlänningskontroll LSUPå grund av läget i respektive persons hemland har det ansetts föreligga verkställighetshinder,

Inlämnad: 2019-11-04 Svarsdatum: 2019-11-13 Besvarare: Statsrådet Mikael Damberg (S)

Skriftlig fråga 2019/20:304 av Ludvig Aspling (SD) (pdf, 90 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:284 av Ludvig Aspling (SD)

Fråga 2019/20:284 Medlemskapsperspektiv av Ludvig Aspling SD till Statsrådet Hans Dahlgren S I regeringens utkast till ståndpunkter inför FAC, avseende bland annat Ukraina, påpekar regeringen att den anser att Ukraina bör erbjudas medlemskapsperspektivJag skulle vilja veta vad det begreppet innebär i praktiken. Med anledning

Inlämnad: 2019-10-28 Svarsdatum: 2019-11-06 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2019/20:284 av Ludvig Aspling (SD) (pdf, 75 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:278 av Adam Marttinen (SD)

Fråga 2019/20:278 Återlämnande av magasin till kriminella av Adam Marttinen SD till Statsrådet Mikael Damberg S Regeringen går nu fram med förslag om licens för magasin till vapen. Åtgärden beskrivs av statsrådet och andra företrädare för regeringen som ett kraftfullt verktyg mot gängkriminalitet. Ställningstagandet motiveras

Inlämnad: 2019-10-25 Svarsdatum: 2019-11-06 Besvarare: Statsrådet Mikael Damberg (S)

Skriftlig fråga 2019/20:278 av Adam Marttinen (SD) (pdf, 75 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:268 av Ludvig Aspling (SD)

Fråga 2019/20:268 Irans frånträdande av JCPOA av Ludvig Aspling SD till Utrikesminister Ann Linde S Iranavtalet, även känt som Joint Comprehensive Plan of Action, efterlevs inte längre, varken av Iran eller USA, som valt att dra sig ur. Trots detta förefaller regeringens hållning vara att avtalet, i dess nuvarande form,

Inlämnad: 2019-10-24 Svarsdatum: 2019-11-06 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2019/20:268 av Ludvig Aspling (SD) (pdf, 90 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:84 av Adam Marttinen (SD)

Fråga 2019/20:84 Antalet polisutbildade 2024 av Adam Marttinen SD till Statsrådet Mikael Damberg S Sverigedemokraterna stakade ut målet om att utbilda ytterligare 7 000 nya poliser under budgetperioden med påbörjad start 2015. Vid den tiden menade den rödgröna regeringen att Sverige hade tillräckligt många poliser och

Inlämnad: 2019-10-02 Svarsdatum: 2019-10-09 Besvarare: Statsrådet Mikael Damberg (S)

Skriftlig fråga 2019/20:84 av Adam Marttinen (SD) (pdf, 86 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:40 av Ludvig Aspling (SD)

Fråga 2019/20:40 MFF och artikel 2 av Ludvig Aspling SD till Statsrådet Hans Dahlgren S Kommissionen har sedan tidigare föreslagit att den nya långtidsbudgeten ska innehålla regler som knyter fördelningen av medel till medlemsstaters uppfyllnad av artikel 2 i fördraget. Förslaget har stöd av den svenska regeringen men

Inlämnad: 2019-09-23 Svarsdatum: 2019-10-02 Besvarare: Statsrådet Hans Dahlgren (S)

Skriftlig fråga 2019/20:40 av Ludvig Aspling (SD) (pdf, 74 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:2 av Ludvig Aspling (SD)

Fråga 2019/20:2 Stöd till Hongkongs demokratirörelse av Ludvig Aspling SD till Utrikesminister Ann Linde S Under sommaren har omfattande protester skakat Hongkong. Protesterna startade som en reaktion mot Fugitive Offenders and Mutual Legal Assistance in Criminal Matters Legislation Amendment Bill 2019 men har förvandlats

Inlämnad: 2019-09-10 Svarsdatum: 2019-09-18 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2019/20:2 av Ludvig Aspling (SD) (pdf, 88 kB)