Dokument & lagar (4 träffar)

Skriftlig fråga 2018/19:665 av Adam Marttinen (SD)

Fråga 2018/19:665 Lagen om särskild utlänningskontroll av Adam Marttinen SD till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Lagen om särskild utlänningskontroll har kommit att användas av Säkerhetspolisen på ett mer offensivt sätt än tidigare. Flera personer ur den islamistiskt extremistiska miljön har omhändertagits

Inlämnad: 2019-05-16 Svarsdatum: 2019-05-29 Besvarare: Statsrådet Mikael Damberg (S)

Skriftlig fråga 2018/19:665 av Adam Marttinen (SD) (pdf, 87 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:598 av Adam Marttinen (SD)

Fråga 2018/19:598 Genomförandet av ändringsdirektivet till EU:s vapendirektiv av Adam Marttinen SD till Statsrådet Mikael Damberg S EU:s vapendirektiv 91/477/EG ändrades genom direktiv 2017/853 och innebär att vissa ändringar behöver genomföras i svensk vapenlagstiftning. Regeringens förslag har dock hittills mött välförtjänt

Inlämnad: 2019-04-29 Svarsdatum: 2019-05-08 Besvarare: Statsrådet Mikael Damberg (S)

Skriftlig fråga 2018/19:598 av Adam Marttinen (SD) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:466 av Mikael Eskilandersson (SD)

Fråga 2018/19:466 Tillträdesförbud till butiker av Mikael Eskilandersson SD till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Fram till 1996 var det möjligt för butiker att porta stökiga och kriminella personer från att komma in. En dom från 1996 tog dock bort denna möjlighet då den fastslog att det inte kan vara

Inlämnad: 2019-03-28 Svarsdatum: 2019-04-10 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:466 av Mikael Eskilandersson (SD) (pdf, 87 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:403 av Mikael Eskilandersson (SD)

Fråga 2018/19:403 Medborgarskapets betydelse vid barnäktenskap i utlandet av Mikael Eskilandersson SD till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S I utredningsbetänkandet Ökat skydd mot hedersrelaterad brottslighet SOU 2018:69 identifierades ett problem med medborgarskap kopplat till de barnäktenskap som

Inlämnad: 2019-03-13 Svarsdatum: 2019-03-21 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:403 av Mikael Eskilandersson (SD) (pdf, 95 kB)