Dokument & lagar (4 träffar)

Skriftlig fråga 2018/19:665 av Adam Marttinen (SD)

Fråga 2018/19:665 Lagen om särskild utlänningskontroll av Adam Marttinen SD till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Lagen om särskild utlänningskontroll har kommit att användas av Säkerhetspolisen på ett mer offensivt sätt än tidigare. Flera personer ur den islamistiskt extremistiska miljön har omhändertagits

Inlämnad: 2019-05-16 Svarsdatum: 2019-05-29 Besvarare: Statsrådet Mikael Damberg (S)

Skriftlig fråga 2018/19:665 av Adam Marttinen (SD) (pdf, 87 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:598 av Adam Marttinen (SD)

Fråga 2018/19:598 Genomförandet av ändringsdirektivet till EU:s vapendirektiv av Adam Marttinen SD till Statsrådet Mikael Damberg S EU:s vapendirektiv 91/477/EG ändrades genom direktiv 2017/853 och innebär att vissa ändringar behöver genomföras i svensk vapenlagstiftning. Regeringens förslag har dock hittills mött välförtjänt

Inlämnad: 2019-04-29 Svarsdatum: 2019-05-08 Besvarare: Statsrådet Mikael Damberg (S)

Skriftlig fråga 2018/19:598 av Adam Marttinen (SD) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:258 av Mikael Strandman (SD)

Fråga 2018/19:258 Historiska samlarvapen av Mikael Strandman SD till Statsrådet Mikael Damberg S I lagrådsremissen Genomförande av 2017 års ändringsdirektiv till EU:s vapendirektiv föreslås att när vapen eller vapendelar förs in till Sverige från en stat utanför Europeiska unionen ska de förses med samma unika märkning

Inlämnad: 2019-02-18 Svarsdatum: 2019-02-27 Besvarare: Statsrådet Mikael Damberg (S)

Skriftlig fråga 2018/19:258 av Mikael Strandman (SD) (pdf, 103 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:184 av Mikael Strandman (SD)

Fråga 2018/19:184 Offentligt belöningssystem av Mikael Strandman SD till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Den 30 maj 2018 beslutade riksdagen på förslag av konstitutionsutskottet om ett tillkännagagivande till regeringen om en översyn av det offentliga belöningssystemet bet. 2017/18:KU28, rskr. 2017/18:337Tillkännagivandet

Inlämnad: 2019-02-11 Svarsdatum: 2019-02-27 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:184 av Mikael Strandman (SD) (pdf, 76 kB)