Dokument & lagar (34 träffar)

Interpellation 2019/20:359 av Tobias Andersson (SD)

Interpellation 2019/20:359 Avskaffande av krav på danstillstånd av Tobias Andersson SD till Statsrådet Mikael Damberg S För snart fyra år sedan riktade en enig riksdag ett tillkännagivande till regeringen om att slopa kravet på danstillstånd. Sedan dess har frågan utretts, och promemorian Tillstånd till offentlig danstillställning

Inlämnad: 2020-02-24 Svarsdatum: 2020-03-17 Besvarare: Statsrådet Mikael Damberg (S)

Interpellation 2019/20:359 av Tobias Andersson (SD) (pdf, 102 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Avskaffande av krav på danstillstånd

Skriftlig fråga 2019/20:978 av Adam Marttinen (SD)

Fråga 2019/20:978 Utvisningar av Adam Marttinen SD till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S För fyra år sedan uttalade inrikesminister Anders Ygeman att 80 000 asylsökande som fått avslag på sin ansökan skulle utvisas. Mina frågor till justitite- och migrationsminister Morgan Johansson, som handlar explicit

Inlämnad: 2020-02-12 Svarsdatum: 2020-03-04 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:978 av Adam Marttinen (SD) (pdf, 74 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:977 av Adam Marttinen (SD)

Fråga 2019/20:977 Hatbrott och svensk etnicitet av Adam Marttinen SD till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Den senaste tiden har de ökande förnedringsrånen lyfts i medierna. Med anledning av detta vill jag fråga justitie- och migrationsminister Morgan Johansson: Är det regeringens uppfattning att hatbrott

Inlämnad: 2020-02-14 Svarsdatum: 2020-02-26 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:977 av Adam Marttinen (SD) (pdf, 74 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:882 av Adam Marttinen (SD)

Fråga 2019/20:882 Arbetet med inre utlänningskontroller av Adam Marttinen SD till Statsrådet Mikael Damberg S För nästan exakt fyra år sedan meddelande den dåvarande inrikesministern för den rödgröna regeringen att 80 000 asylsökande som fått avslag skulle utvisas. Man kan dock fråga sig hur många av de asylsökande som

Inlämnad: 2020-02-04 Svarsdatum: 2020-02-12 Besvarare: Statsrådet Mikael Damberg (S)

Skriftlig fråga 2019/20:882 av Adam Marttinen (SD) (pdf, 77 kB)

Interpellation 2019/20:238 av Ludvig Aspling (SD)

Interpellation 2019/20:238 Restriktioner vid verkställighetshinder av Ludvig Aspling SD till Statsrådet Mikael Damberg S Den 29 november hölls en särskild riksdagsdebatt om hur Sverige ska verkställa utvisning av personer som utgör säkerhetshot. Sverigedemokraterna föreslog att personer som väntar på verkställighet ska

Inlämnad: 2019-12-19 Svarsdatum: 2020-01-16 Besvarare: Statsrådet Mikael Damberg (S)

Interpellation 2019/20:238 av Ludvig Aspling (SD) (pdf, 88 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Restriktioner vid verkställighetshinder

Interpellation 2019/20:234 av Thomas Morell (SD)

Interpellation 2019/20:234 Behovet av polisiära resurser på vägarna av Thomas Morell SD till Statsrådet Mikael Damberg S För en tid sedan hade jag en interpellationsdebatt med statsrådet rörande yrkesförarnas oro för sin säkerhet. Sedan förra interpellationsdebatten har det inträffat flera allvarliga incidenter. Dessutom

Inlämnad: 2019-12-18 Svarsdatum: 2020-01-16 Besvarare: Statsrådet Mikael Damberg (S)

Interpellation 2019/20:234 av Thomas Morell (SD) (pdf, 92 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Behovet av polisiära resurser på vägarna

Interpellation 2019/20:133 av Thomas Morell (SD)

Interpellation 2019/20:133 Kriminaliteten på våra vägar av Thomas Morell SD till Statsrådet Mikael Damberg S Statsrådet har tidigare svarat på en fråga gällande yrkesförarnas oro i samband med parkering på rastplatser, men svaret var otydligt och det berörde heller inte den ursprungliga frågeställningen. Den studie som

Inlämnad: 2019-11-14 Svarsdatum: 2019-11-26 Besvarare: Statsrådet Mikael Damberg (S)

Interpellation 2019/20:133 av Thomas Morell (SD) (pdf, 87 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Kriminaliteten på våra vägar

Interpellation 2019/20:122 av Angelika Bengtsson (SD)

Interpellation 2019/20:122 Otryggheten i Malmö efter de senaste skjutningarna av Angelika Bengtsson SD till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Under det gångna året har det rapporterats flitigt om sprängdåd, skjutningar, offentliga avrättningar, gruppvåldtäkter och så vidare i min hemstad Malmö. Ingen

Inlämnad: 2019-11-13 Svarsdatum: 2019-11-26 Besvarare: Statsrådet Mikael Damberg (S)

Interpellation 2019/20:122 av Angelika Bengtsson (SD) (pdf, 89 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Otryggheten i Malmö efter de senaste skjutningarna

Skriftlig fråga 2019/20:278 av Adam Marttinen (SD)

Fråga 2019/20:278 Återlämnande av magasin till kriminella av Adam Marttinen SD till Statsrådet Mikael Damberg S Regeringen går nu fram med förslag om licens för magasin till vapen. Åtgärden beskrivs av statsrådet och andra företrädare för regeringen som ett kraftfullt verktyg mot gängkriminalitet. Ställningstagandet motiveras

Inlämnad: 2019-10-25 Svarsdatum: 2019-11-06 Besvarare: Statsrådet Mikael Damberg (S)

Skriftlig fråga 2019/20:278 av Adam Marttinen (SD) (pdf, 75 kB)

Interpellation 2019/20:49 av Ludvig Aspling (SD)

Interpellation 2019/20:49 Rättsstatens principer av Ludvig Aspling SD till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S En grundförutsättning för rättsstatlighet är rättsväsendets oberoende, vilket innebär att åklagare och domare ska agera utifrån instruktioner och rättskällor och lämna politiska och personliga

Inlämnad: 2019-10-14 Svarsdatum: 2019-11-05 Besvarare: Statsrådet Mikael Damberg (S)

Interpellation 2019/20:49 av Ludvig Aspling (SD) (pdf, 83 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Rättsstatens principer

Interpellation 2019/20:37 av Richard Jomshof (SD)

Interpellation 2019/20:37 Folkomröstning om invandringspolitiken av Richard Jomshof SD till Kultur- och demokratiminister Amanda Lind MP Svensk invandringspolitik har under lång tid varit väldigt extrem. Detta gäller oavsett om vi gör en jämförelse med våra nordiska grannländer eller med övriga Europa. Resultatet av denna

Inlämnad: 2019-10-10 Svarsdatum: 2019-10-24 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Interpellation 2019/20:37 av Richard Jomshof (SD) (pdf, 87 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Folkomröstning om invandringspolitiken

Skriftlig fråga 2019/20:84 av Adam Marttinen (SD)

Fråga 2019/20:84 Antalet polisutbildade 2024 av Adam Marttinen SD till Statsrådet Mikael Damberg S Sverigedemokraterna stakade ut målet om att utbilda ytterligare 7 000 nya poliser under budgetperioden med påbörjad start 2015. Vid den tiden menade den rödgröna regeringen att Sverige hade tillräckligt många poliser och

Inlämnad: 2019-10-02 Svarsdatum: 2019-10-09 Besvarare: Statsrådet Mikael Damberg (S)

Skriftlig fråga 2019/20:84 av Adam Marttinen (SD) (pdf, 86 kB)

Interpellation 2018/19:309 av Ludvig Aspling (SD)

Interpellation 2018/19:309 Diplomatiska garantier av Ludvig Aspling SD till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Regeringen har som sista instans att avgöra frågan om den grupp imamer som fått utvisningsbeslut enligt lagen om särskild utlänningskontroll: utvisning påkallad av hänsyn till rikets säkerhet.

Inlämnad: 2019-08-29 Svarsdatum: 2019-09-20 Besvarare: Statsrådet Mikael Damberg (S)

Interpellation 2018/19:309 av Ludvig Aspling (SD) (pdf, 88 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Diplomatiska garantier

Skriftlig fråga 2018/19:665 av Adam Marttinen (SD)

Fråga 2018/19:665 Lagen om särskild utlänningskontroll av Adam Marttinen SD till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Lagen om särskild utlänningskontroll har kommit att användas av Säkerhetspolisen på ett mer offensivt sätt än tidigare. Flera personer ur den islamistiskt extremistiska miljön har omhändertagits

Inlämnad: 2019-05-16 Svarsdatum: 2019-05-29 Besvarare: Statsrådet Mikael Damberg (S)

Skriftlig fråga 2018/19:665 av Adam Marttinen (SD) (pdf, 87 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:598 av Adam Marttinen (SD)

Fråga 2018/19:598 Genomförandet av ändringsdirektivet till EU:s vapendirektiv av Adam Marttinen SD till Statsrådet Mikael Damberg S EU:s vapendirektiv 91/477/EG ändrades genom direktiv 2017/853 och innebär att vissa ändringar behöver genomföras i svensk vapenlagstiftning. Regeringens förslag har dock hittills mött välförtjänt

Inlämnad: 2019-04-29 Svarsdatum: 2019-05-08 Besvarare: Statsrådet Mikael Damberg (S)

Skriftlig fråga 2018/19:598 av Adam Marttinen (SD) (pdf, 88 kB)

Interpellation 2018/19:163 av Richard Jomshof (SD)

Interpellation 2018/19:163 Förbud att bära heltäckande slöja av Richard Jomshof SD till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Från och med den 1 augusti 2018 är det förbjudet att bära heltäckande muslimsk slöja, det vill säga burka och niqab, på offentlig plats i Danmark. Om man bryter mot förbudet och detta

Inlämnad: 2019-03-28 Svarsdatum: 2019-04-26 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Interpellation 2018/19:163 av Richard Jomshof (SD) (pdf, 79 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Förbud att bära heltäckande slöja

Interpellation 2018/19:97 av Mikael Strandman (SD)

Interpellation 2018/19:97 Ändringar i vapenlagstiftningen av Mikael Strandman SD till Statsrådet Mikael Damberg S Vi politiker har ett ansvar gentemot våra väljare att fatta kloka beslut. Att definiera problem i samhället och finna lösningar på dessa. Att inte ägna oss åt skenfäktningar som snarare skapar än löser problem.

Inlämnad: 2019-02-21 Svarsdatum: 2019-03-12 Besvarare: Statsrådet Mikael Damberg (S)

Interpellation 2018/19:97 av Mikael Strandman (SD) (pdf, 119 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Ändringar i vapenlagstiftningen

Skriftlig fråga 2017/18:1428 av Richard Jomshof (SD)

Fråga 2017/18:1428 Våldsbejakande islamistiska extremister av Richard Jomshof SD till Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson S Vi har de senaste åren tagit del av uppgifter som gör gällande att den så kallade radikaliseringen har blivit ett allt större problem i Sverige. För ett år sedan uppgav Säpo att det fanns

Inlämnad: 2018-06-01 Svarsdatum: 2018-06-13 Besvarare: Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2017/18:1428 av Richard Jomshof (SD) (pdf, 88 kB)

Interpellation 2017/18:592 av Richard Jomshof (SD)

Interpellation 2017/18:592 Utländsk finansiering av moskéer av Richard Jomshof SD till Kultur- och demokratiminister Alice Bah Kuhnke MP I Österrike tar man kampen mot så kallad politisk islam på allvar. Redan 2015 införde landet en lag som förbjuder utländsk finansiering för religiösa grupper, vilket innebär att muslimska

Inlämnad: 2018-06-14 Svarsdatum: 2018-06-27 Besvarare: Kultur- och demokratiminister Alice Bah Kuhnke (MP)

Interpellation 2017/18:592 av Richard Jomshof (SD) (pdf, 88 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Utländsk finansiering av moskéer

Interpellation 2017/18:573 av Richard Jomshof (SD)

Interpellation 2017/18:573 Förbud mot heltäckande slöja av Richard Jomshof SD till Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson S Från och med den 1 augusti i år är det förbjudet att bära heltäckande muslimsk slöja, det vill säga burka och niqab, på offentlig plats i Danmark. Om man bryter mot förbudet och det inte

Inlämnad: 2018-06-01 Besvarare: Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S)

Interpellation 2017/18:573 av Richard Jomshof (SD) (pdf, 80 kB)
Paginering