Dokument & lagar (4 träffar)

Skriftlig fråga 2018/19:665 av Adam Marttinen (SD)

Fråga 2018/19:665 Lagen om särskild utlänningskontroll av Adam Marttinen SD till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Lagen om särskild utlänningskontroll har kommit att användas av Säkerhetspolisen på ett mer offensivt sätt än tidigare. Flera personer ur den islamistiskt extremistiska miljön har omhändertagits

Inlämnad: 2019-05-16 Svarsdatum: 2019-05-29 Besvarare: Statsrådet Mikael Damberg (S)

Skriftlig fråga 2018/19:665 av Adam Marttinen (SD) (pdf, 87 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:598 av Adam Marttinen (SD)

Fråga 2018/19:598 Genomförandet av ändringsdirektivet till EU:s vapendirektiv av Adam Marttinen SD till Statsrådet Mikael Damberg S EU:s vapendirektiv 91/477/EG ändrades genom direktiv 2017/853 och innebär att vissa ändringar behöver genomföras i svensk vapenlagstiftning. Regeringens förslag har dock hittills mött välförtjänt

Inlämnad: 2019-04-29 Svarsdatum: 2019-05-08 Besvarare: Statsrådet Mikael Damberg (S)

Skriftlig fråga 2018/19:598 av Adam Marttinen (SD) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2017/18:644 av Adam Marttinen (SD)

Fråga 2017/18:644 Intagna som begår brott av Adam Marttinen SD till Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson S Enligt en analys från Brottsförebyggande rådet Brå ökar antalet brott som begås av intagna. Det tredje vanligaste brottet som intagna begår är olovlig körning och rattfylleri. Det är brott som då sker i

Inlämnad: 2018-01-24 Svarsdatum: 2018-01-31 Besvarare: Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2017/18:644 av Adam Marttinen (SD) (pdf, 83 kB)

Skriftlig fråga 2017/18:643 av Adam Marttinen (SD)

Fråga 2017/18:643 Illegala vapen från Balkan av Adam Marttinen SD till Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson S Sverige sägs vara den största marknaden för illegala vapen från Balkan. När gränspolisen ökade sina kontroller i samband med flyktingkrisen 2015 togs även fler illegala vapen i beslag. Med anledning

Inlämnad: 2018-01-24 Svarsdatum: 2018-01-31 Besvarare: Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2017/18:643 av Adam Marttinen (SD) (pdf, 75 kB)