Dokument & lagar (579 träffar)

Skriftlig fråga 2019/20:537 av Lina Nordquist (L)

Fråga 2019/20:537 Utökade möjligheter till vuxenadoption av Lina Nordquist L till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S I september 2018 antog riksdagen regeringens proposition om en modernisering av adoptionslagarna. Syftet var att anpassa lagstiftningen efter samhällsutvecklingen, inte minst att många

Inlämnad: 2019-12-03 Svarsdatum: 2019-12-11 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:537 av Lina Nordquist (L) (pdf, 90 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:534 av Joar Forssell (L)

Fråga 2019/20:534 Bilaterala politiska samtal med Taiwan av Joar Forssell L till Utrikesminister Ann Linde S Antalet stater som fortfarande har diplomatisk kontakt med Taiwan har minskat de senaste åren efter kinesiska påtryckningar. Under 2019 har Salomonöarna och Kiribati, som marint angränsar till Taiwan, avbrutit

Inlämnad: 2019-12-03 Svarsdatum: 2019-12-11 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2019/20:534 av Joar Forssell (L) (pdf, 92 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:471 av Joar Forssell (L)

Fråga 2019/20:471 Sveriges relation till Taiwan av Joar Forssell L till Utrikesminister Ann Linde S I januari 2020 kommer ett av Asiens mest avgörande val att äga rum ett val som Sverige dock inte erkänner. I Taiwan går befolkningen om några månader till valurnorna för att i huvudsak välja republikens inställning till

Inlämnad: 2019-11-21 Svarsdatum: 2019-12-04 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2019/20:471 av Joar Forssell (L) (pdf, 89 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:328 av Tina Acketoft (L)

Fråga 2019/20:328 Ungerns krympande demokrati av Tina Acketoft L till Statsrådet Hans Dahlgren S Enligt den senaste frihetsrapporten från Freedom House markerar 2018 det år då EU för första gången har ett medlemsland som inte längre anses vara helt fritt, nämligen Ungern. Ungern anses nu vara delvis fritt och befinner

Inlämnad: 2019-11-07 Svarsdatum: 2019-11-21 Besvarare: Statsrådet Hans Dahlgren (S)

Skriftlig fråga 2019/20:328 av Tina Acketoft (L) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:320 av Lina Nordquist (L)

Fråga 2019/20:320 Införande av ett modernt ämbetsmannaansvar av Lina Nordquist L till Statsrådet Lena Micko S I april 2018 mottog regeringen ett tillkännagivande av riksdagen med ett krav på att återinföra ett straffansvar för tjänstemän i offentlig tjänst. Det offentliga behövs som ett skyddsnät för invånaren, men har

Inlämnad: 2019-11-06 Svarsdatum: 2019-11-15 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:320 av Lina Nordquist (L) (pdf, 87 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:316 av Maria Nilsson (L)

Fråga 2019/20:316 Användandet av namnet Belarus av Maria Nilsson L till Utrikesminister Ann Linde S Den 15 oktober demonstrerade föreningen Sveriges Belarusier på Mynttorget i Stockholm mot att Utrikesdepartementet fortsätter att använda begreppet vitryssar ett begrepp som många belarusier i Sverige upplever som mycket

Inlämnad: 2019-11-06 Svarsdatum: 2019-11-27 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2019/20:316 av Maria Nilsson (L) (pdf, 101 kB)

Interpellation 2019/20:63 av Joar Forssell (L)

Interpellation 2019/20:63 Kinastrategin och stödet till demokratisk utveckling i Hongkong av Joar Forssell L till Statsrådet Hans Dahlgren S Under riksdagens frågestund torsdagen den 12 september frågade jag EU-minister Hans Dahlgren hur regeringen avsåg att agera med anledning av situationen i Hongkong. Svaret som statsrådet

Inlämnad: 2019-10-17 Svarsdatum: 2019-11-12 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Interpellation 2019/20:63 av Joar Forssell (L) (pdf, 93 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Kinastrategin och stödet till demokratisk utveckling i Hongkong

Interpellation 2019/20:62 av Allan Widman (L)

Interpellation 2019/20:62 Svensk vapenexport till Jemen av Allan Widman L till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Svenska vapenexportaffärer till icke-demokratiska länder som deltar militärt i Jemenkonflikten ska inte godkännas så länge konflikten pågår. De ärenden som aktualiseras ska prövas utifrån

Inlämnad: 2019-10-17 Svarsdatum: 2019-11-29 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Interpellation 2019/20:62 av Allan Widman (L) (pdf, 76 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Svensk vapenexport till Jemen

Skriftlig fråga 2019/20:135 av Fredrik Malm (L)

Fråga 2019/20:135 Politiska rättigheter i Egypten av Fredrik Malm L till Utrikesminister Ann Linde S Sedan general Sisi tog över makten i Egypten har han gjort allt för att tysta varje form av oliktänkande. Politiska motståndare och kritiker har fängslats. Civilsamhällesorganisationer och oberoende medier har stängts

Inlämnad: 2019-10-09 Svarsdatum: 2019-10-16 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2019/20:135 av Fredrik Malm (L) (pdf, 89 kB)

Interpellation 2018/19:305 av Fredrik Malm (L)

Interpellation 2018/19:305 Markering av Irans övergrepp mot hbtq-personer av Fredrik Malm L till Utrikesminister Margot Wallström S År 2015 kallade regeringen upp Saudiarabiens ambassadör för att protestera mot att en journalist dömts till piskstraff. År 2017 kallade regeringen upp den ryska ambassadören för att protestera

Inlämnad: 2019-08-21 Svarsdatum: 2019-09-19 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Interpellation 2018/19:305 av Fredrik Malm (L) (pdf, 91 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Markering av Irans övergrepp mot hbtq-personer

Skriftlig fråga 2018/19:819 av Robert Hannah (L)

Fråga 2018/19:819 Internationella surrogatarrangemang av Robert Hannah L till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Högsta domstolen meddelade nyligen ett beslut där man underkände svensk lag. Bakgrunden till HD:s beslut var att ett svenskt sambopar hade genomfört ett surrogatarrangemang i USA med spermier

Inlämnad: 2019-06-25 Svarsdatum: 2019-07-10 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:819 av Robert Hannah (L) (pdf, 84 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:774 av Roger Haddad (L)

Fråga 2018/19:774 Uppföljning av tillkännagivande om kommunernas brottsförebyggande arbete av Roger Haddad L till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Liberalerna presenterade hösten 2017 ett nytt rättspolitiskt program. Ett förslag som vi också motionerade om i riksdagen handlade om att ändra kommunallagen

Inlämnad: 2019-06-13 Svarsdatum: 2019-07-03 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:774 av Roger Haddad (L) (pdf, 90 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:768 av Robert Hannah (L)

Fråga 2018/19:768 Förbud mot omvandlingsterapi av Robert Hannah L till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Tysklands hälsominister Jens Spahn har meddelat att den tyska regeringen avser att förbjuda omvandlingsterapi för hbtq-personer. I mars 2018 antog även Europaparlamentet en resolution om att omvandlingsterapi

Inlämnad: 2019-06-13 Svarsdatum: 2019-07-03 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:768 av Robert Hannah (L) (pdf, 78 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:767 av Robert Hannah (L)

Fråga 2018/19:767 Hbtq-organisationers mötesfrihet av Robert Hannah L till Statsrådet Mikael Damberg S Under hela vintern, våren och försommaren har vi fått rapporter om att hbtq-organisationer utsatts för hot och skadegörelse från högerextrema, och då framför allt från NMR. Redan förra sommaren lät RFSL och RFSL Ungdom

Inlämnad: 2019-06-13 Svarsdatum: 2019-06-26 Besvarare: Statsrådet Mikael Damberg (S)

Skriftlig fråga 2018/19:767 av Robert Hannah (L) (pdf, 89 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:596 av Barbro Westerholm (L)

Fråga 2018/19:596 Rättigheter för barn som fötts utomlands genom värdmoderskap av Barbro Westerholm L till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Oavsett om värdmoderskap är tillåtet i Sverige eller ej finns det barn till svenska föräldrar som tillkommer på det viset. De barnen förtjänar samma trygghet och

Inlämnad: 2019-04-29 Svarsdatum: 2019-05-08 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:596 av Barbro Westerholm (L) (pdf, 107 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:523 av Roger Haddad (L)

Fråga 2018/19:523 Säpos lista över kommuner som kan beröras av återvändare från IS av Roger Haddad L till Statsrådet Mikael Damberg S De senaste dagarna har vi återigen uppmärksammats på kommuner som antingen har eller som kan komma att behöva hantera terrorister som deltagit i IS terrororganisation. Att döma av ett antal

Inlämnad: 2019-04-10 Svarsdatum: 2019-04-17 Besvarare: Statsrådet Mikael Damberg (S)

Skriftlig fråga 2018/19:523 av Roger Haddad (L) (pdf, 90 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:474 av Lina Nordquist (L)

Fråga 2018/19:474 En rättssäker asylprocess av Lina Nordquist L till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Rätten att söka asyl och få sin ansökan prövad är en grundläggande rättighet som aldrig får hanteras godtyckligt. Det får inte göra någon skillnad om allmänhet och journalister engagerar sig i någons

Inlämnad: 2019-04-02 Svarsdatum: 2019-04-10 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:474 av Lina Nordquist (L) (pdf, 86 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:391 av Robert Hannah (L)

Fråga 2018/19:391 Terapi som ska bota hbtq-personer av Robert Hannah L till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Hbtq-personer är särskilt utsatta för hedersförtryck, och ett av hedersförtryckets många vidriga ansikten är omvandlingsterapi. Tyvärr är inte Sverige förskonat från fenomenet omvandlingsterapi.

Inlämnad: 2019-03-12 Svarsdatum: 2019-03-21 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:391 av Robert Hannah (L) (pdf, 87 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:387 av Robert Hannah (L)

Fråga 2018/19:387 Statslösa svenska barn av Robert Hannah L till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Antalet barn som fötts via internationella surrogatarrangemang gick 2018 uppskattningsvis om antalet barn som kom till Sverige via internationella adoptioner. Men det saknas lagstiftning som skyddar de

Inlämnad: 2019-03-12 Svarsdatum: 2019-03-21 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:387 av Robert Hannah (L) (pdf, 85 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:385 av Robert Hannah (L)

Fråga 2018/19:385 Landsförräderibrott för IS-terrorister av Robert Hannah L till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Sverige har skickat en väpnad styrka till Irak för deltagande i den militära utbildningsinsats som genomförs av koalitionen mot Islamiska staten ISDet svenska bidraget har till uppgift att

Inlämnad: 2019-03-12 Svarsdatum: 2019-03-21 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:385 av Robert Hannah (L) (pdf, 87 kB)