Dokument & lagar (74 träffar)

Interpellation 2017/18:322 av Roger Haddad (L)

Interpellation 2017/18:322 Arbetet mot våldsbejakande extremism av Roger Haddad L till Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson S Regeringen meddelade sommaren 2017 att den nationella samordnarens uppdrag mot våldsbejakande extremism ska övertas av Brottsförebyggande rådet från den 1 januari 2018. Arbetet mot extremism

Inlämnad: 2018-01-16 Besvarare: Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S)

Interpellation 2017/18:322 av Roger Haddad (L) (pdf, 87 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Arbetet mot våldsbejakande extremism

Interpellation 2017/18:121 av Roger Haddad (L)

Interpellation 2017/18:121 Byråkratiseringen av polisen av Roger Haddad L till Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson S Den nya polisorganisation som genomfördes med start den 1 januari 2015 hade som tydliga mål att komma närmare medborgarna, att skapa en mer synlig polis och att resurser ska finnas så nära den

Inlämnad: 2017-11-09 Besvarare: Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S)

Interpellation 2017/18:121 av Roger Haddad (L) (pdf, 81 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Byråkratiseringen av polisen

Interpellation 2017/18:544 av Roger Haddad (L)

Interpellation 2017/18:544 Avhopp inom polisutbildningen av Roger Haddad L till Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson S Under 2017 noterades ett mycket stort antal tomma platser vid landets polishögskolor. Det finns flera förklaringar till detta. Dels kan det bero på ansökningsförfarandet och antagningsprocessen,

Inlämnad: 2018-05-15 Svarsdatum: 2018-06-08 Besvarare: Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S)

Interpellation 2017/18:544 av Roger Haddad (L) (pdf, 88 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Avhopp inom polisutbildningen

Interpellation 2017/18:543 av Roger Haddad (L)

Interpellation 2017/18:543 Narkotikapolisens förmåga av Roger Haddad L till Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson S En av de viktigaste utmaningarna i arbetet mot kriminaliteten är inte bara att komma åt införseln av illegala vapen utan också att angripa narkotikan som alltför ofta är en bakomliggande förklaring

Inlämnad: 2018-05-15 Svarsdatum: 2018-06-08 Besvarare: Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S)

Interpellation 2017/18:543 av Roger Haddad (L) (pdf, 88 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Narkotikapolisens förmåga

Interpellation 2017/18:397 av Roger Haddad (L)

Interpellation 2017/18:397 Avhopp och tomma platser på polisutbildningen av Roger Haddad L till Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson S Regeringen har meddelat att man ämnar starta en ny polishögskola i landet. Parallellt finns polisutbildningen i dag vid tre lärosäten utöver viss verksamhet vid Sörentorp. Del

Inlämnad: 2018-02-26 Svarsdatum: 2018-03-16 Besvarare: Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S)

Interpellation 2017/18:397 av Roger Haddad (L) (pdf, 90 kB)

Interpellation 2017/18:409 av Roger Haddad (L)

Interpellation 2017/18:409 Justitie- och inrikesministerns uttalande om att civila ska ersätta poliser av Roger Haddad L till Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson S Sverige behöver minst 5 000 fler poliser. Vi behöver dem för att återupprätta rättsstaten och ett tryggare samhälle. Vi behöver dem också för att

Inlämnad: 2018-03-01 Svarsdatum: 2018-03-16 Besvarare: Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S)

Interpellation 2017/18:409 av Roger Haddad (L) (pdf, 87 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Justitie- och inrikesministerns uttalande om att civila ska ersätta poliser

Interpellation 2016/17:591 av Roger Haddad (L)

Interpellation 2016/17:591 Regeringens åtgärder kring återvändare som stridit för IS av Roger Haddad L till Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson S Nyligen medverkade justitie- och inrikesministern i SVT Aktuellt för att kommentera att regeringen nu vidtar skärpta åtgärder mot återvändande som stridit för Islamiska

Inlämnad: 2017-08-14 Besvarare: Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S)

Interpellation 2016/17:591 av Roger Haddad (L) (pdf, 80 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Regeringens åtgärder kring återvändare som stridit för IS

Interpellation 2016/17:613 av Roger Haddad (L)

Interpellation 2016/17:613 Fler utbildningsplatser och nya polishögskolor av Roger Haddad L till Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson S Regeringen har aviserat fler utbildningsplatser och fler polishögskolor runt om i landet. I dag bedrivs utbildning på distans samt vid campus på tre orter: Umeå, Södertörn och

Inlämnad: 2017-08-30 Besvarare: Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S)

Interpellation 2016/17:613 av Roger Haddad (L) (pdf, 81 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Fler utbildningsplatser och nya polishögskolor

Interpellation 2016/17:447 av Roger Haddad (L)

Interpellation 2016/17:447 Bidrag till organisationer som motverkar demokratiska principer av Roger Haddad L till Kultur- och demokratiminister Alice Bah Kuhnke MP Den 10 december ingick vi från Liberalerna en överenskommelse med regeringen och de övriga allianspartierna om ett antal åtgärder mot terrorism. Dokumentet

Inlämnad: 2017-04-06 Besvarare: Kultur- och demokratiminister Alice Bah Kuhnke (MP)

Interpellation 2016/17:447 av Roger Haddad (L) (pdf, 79 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Bidrag till organisationer som motverkar demokratiska principer

Interpellation 2016/17:369 av Roger Haddad (L)

Interpellation 2016/17:369 IS-återvändare av Roger Haddad L till Kultur- och demokratiminister Alice Bah Kuhnke MP Liberalerna har under lång tid lyft frågan om höjda och skärpta straff för personer som begår terroristbrott. Vi har också drivit frågan om lokala handlingsplaner mot våldsbejakande extremism och dessutom

Inlämnad: 2017-03-14 Besvarare: Kultur- och demokratiminister Alice Bah Kuhnke (MP)

Interpellation 2016/17:369 av Roger Haddad (L) (pdf, 87 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: IS-återvändare

Skriftlig fråga 2018/19:381 av Roger Haddad (L)

Fråga 2018/19:381 Behovet av häkte i Västerås av Roger Haddad L till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Polishuset i Västerås behöver ersättas helt, eftersom nuvarande är från 1960-talet. Häktet har varit stängt i tre år utan att ett nytt har tillkommit. Det är ett resursslöseri hur polisen och Kriminalvården

Inlämnad: 2019-03-12 Svarsdatum: 2019-03-21 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:381 av Roger Haddad (L) (pdf, 86 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:774 av Roger Haddad (L)

Fråga 2018/19:774 Uppföljning av tillkännagivande om kommunernas brottsförebyggande arbete av Roger Haddad L till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Liberalerna presenterade hösten 2017 ett nytt rättspolitiskt program. Ett förslag som vi också motionerade om i riksdagen handlade om att ändra kommunallagen

Inlämnad: 2019-06-13 Svarsdatum: 2019-07-03 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:774 av Roger Haddad (L) (pdf, 90 kB)

Interpellation 2015/16:276 av Roger Haddad (L)

Interpellation 2015/16:276 Radikalisering av Roger Haddad L till Kultur- och demokratiminister Alice Bah Kuhnke MP Demokratiministern medverkade nyligen i tv-programmet SVT Agenda för att diskutera radikalisering till jihadism och annan våldsbejakande extremism. I frågan om huruvida Sverige varit alltför naivt fanns

Inlämnad: 2015-12-11 Besvarare: Kultur- och demokratiminister Alice Bah Kuhnke (MP)

Interpellation 2015/16:276 av Roger Haddad (L) (pdf, 86 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Radikalisering

Interpellation 2015/16:747 av Roger Haddad (L)

Interpellation 2015/16:747 Grov kvinnofridskränkning av Roger Haddad L till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Det tragiska fallet med Lotta har än en gång riktat ljuset mot behovet av ökat skydd för de personer som utsätts för allvarliga hot och grovt våld från närstående eller tidigare närstående. Oftast

Inlämnad: 2016-07-11 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Interpellation 2015/16:747 av Roger Haddad (L) (pdf, 78 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Grov kvinnofridskränkning

Interpellation 2015/16:117 av Roger Haddad (FP)

Interpellation 2015/16:117 Stoppet för nya förvaltningsområden på finska av Roger Haddad FP till Kultur- och demokratiminister Alice Bah Kuhnke MP Lagen om nationella minoriteter utgör en viktig grund för Sveriges arbete med att på olika sätt stötta de fem nationella minoriteterna i Sverige inom områden som skola, kultur,

Inlämnad: 2015-10-29 Besvarare: Kultur- och demokratiminister Alice Bah Kuhnke (MP)

Interpellation 2015/16:117 av Roger Haddad (FP) (pdf, 79 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Stoppet för nya förvaltningsområden på finska

Skriftlig fråga 2017/18:7 av Roger Haddad (L)

Fråga 2017/18:7 Polisens utredningar av sexualbrott av Roger Haddad L till Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson S Den mycket ansträngda situationen inom Polismyndigheten gör att polisen inte i tillräcklig grad hinner gripa sig an ens anmälningar om mycket grova brott. Resultatet syns bland annat i en sjunkande

Inlämnad: 2017-09-13 Besvarare: Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2017/18:7 av Roger Haddad (L) (pdf, 77 kB)

Skriftlig fråga 2017/18:53 av Roger Haddad (L)

Fråga 2017/18:53 Rekrytering till polisutbildningen av Roger Haddad L till Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson S Regeringen har nyligen uttalat att fler ska antas till polisutbildningen i landet. Ett av de uppdrag som pekas ut riktas till Rekryteringsmyndigheten som hanterar Försvarsmaktens och polisens antagningsprocedur

Inlämnad: 2017-09-29 Besvarare: Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2017/18:53 av Roger Haddad (L) (pdf, 65 kB)

Skriftlig fråga 2017/18:579 av Roger Haddad (L)

Fråga 2017/18:579 Individuell prövning för personer som söker till polisutbildning av Roger Haddad L till Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson S Frågan om antagningskraven till polisutbildningen diskuteras återkommande. Något som uppmärksammats i flera sammanhang på senare tid är att sökande som har fått diagnosen

Inlämnad: 2018-01-16 Svarsdatum: 2018-01-24 Besvarare: Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2017/18:579 av Roger Haddad (L) (pdf, 86 kB)

Skriftlig fråga 2017/18:959 av Roger Haddad (L)

Fråga 2017/18:959 Politisk rekrytering av nämndemän av Roger Haddad L till Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson S Frågan om tillsättningen av nämndemän har granskats i olika utredningar. Slutsatserna har ofta varit att utredningarna varit kritiska till dagens system, inte minst när det gäller brister kring utbildning

Inlämnad: 2018-03-05 Svarsdatum: 2018-03-16 Besvarare: Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2017/18:959 av Roger Haddad (L) (pdf, 87 kB)

Skriftlig fråga 2017/18:773 av Roger Haddad (L)

Fråga 2017/18:773 Framtiden för polisutbildningen i Umeå av Roger Haddad L till Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson S Nyligen presenterades ytterligare statistik kring antagningen till landets polisutbildningar, däribland Umeå. Återigen kan det konstateras att ungefär hälften av platserna står tomma vid polisutbildningen

Inlämnad: 2018-02-12 Svarsdatum: 2018-02-28 Besvarare: Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2017/18:773 av Roger Haddad (L) (pdf, 87 kB)
Paginering