Dokument & lagar (416 träffar)

Skriftlig fråga 2019/20:960 av Magdalena Schröder (M)

Fråga 2019/20:960 Den förra utrikesministerns uppdrag i FN av Magdalena Schröder M till Utrikesminister Ann Linde S I början av året meddelade den före detta utrikesministern Margot Wallström i en intervju med Nya Wermlands-Tidningen att hon accepterat att ta på sig ett nytt uppdrag för FN:s generalsekreterare, i hans

Inlämnad: 2020-02-14 Svarsdatum: 2020-02-26 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2019/20:960 av Magdalena Schröder (M) (pdf, 77 kB)

Interpellation 2019/20:340 av Fredrik Lindahl (SD)

Interpellation 2019/20:340 Valsedelssystemet av Fredrik Lindahl SD till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S För att ett val ska anses demokratiskt är det avgörande att valhemligheten säkras genom hela valprocessen. Utifrån vad Valmyndigheten och Riksrevisionen redovisat i sina rapporter Erfarenheter från

Inlämnad: 2020-02-13 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Interpellation 2019/20:340 av Fredrik Lindahl (SD) (pdf, 103 kB)

Interpellation 2019/20:339 av Elisabeth Björnsdotter Rahm (M)

Interpellation 2019/20:339 Palestina och terrorlöner av Elisabeth Björnsdotter Rahm M till Utrikesminister Ann Linde S Utrikesminister Ann Linde har på min skriftliga fråga 2019/20:917 bland annat svarat att PLO, som tog avstånd från terrorism 1988, anger att man betalar ut pengar till fängslade och skadade palestinier

Inlämnad: 2020-02-13 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Interpellation 2019/20:339 av Elisabeth Björnsdotter Rahm (M) (pdf, 86 kB)

Interpellation 2019/20:330 av David Josefsson (M)

Interpellation 2019/20:330 Hög brottsutsatthet bland företagare och deras anställda av David Josefsson M till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S I en undersökning bland Svenskt Näringslivs medlemmar Företagens oro för brottslighet Extrainsatt undersökning i Företagarpanelen september 2019 svarade 72

Inlämnad: 2020-02-12 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Interpellation 2019/20:330 av David Josefsson (M) (pdf, 107 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:936 av Sven-Olof Sällström (SD)

Fråga 2019/20:936 Ambassaders omvärldsbevakning av Sven-Olof Sällström SD till Utrikesminister Ann Linde S I början av november 2019 uppmärksammades i svenska medier att Iraks försvarsminister har dubbelt medborgarskap, både irakiskt och svenskt. Det framkom också att detta redan våren 2019 uppmärksammats i irakiska medier,

Inlämnad: 2020-02-10 Svarsdatum: 2020-02-19 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2019/20:936 av Sven-Olof Sällström (SD) (pdf, 85 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:934 av Maj Karlsson (V)

Fråga 2019/20:934 Kvinno- och tjejjourers framtida finansiering av Maj Karlsson V till Statsrådet Åsa Lindhagen MP Sveriges kvinno- och tjejjourers arbete bygger på en lång tradition av stort engagemang och ideellt arbete. I dag arbetar jourerna inte bara med skydd i olika former till kvinnor, tjejer och barn som har

Inlämnad: 2020-02-10 Svarsdatum: 2020-02-19 Besvarare: Statsrådet Åsa Lindhagen (MP)

Skriftlig fråga 2019/20:934 av Maj Karlsson (V) (pdf, 105 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:930 av Magdalena Schröder (M)

Fråga 2019/20:930 Budgetstöd till palestinska myndigheten av Magdalena Schröder M till Utrikesminister Ann Linde S Utrikesminister Ann Linde träffade nyligen Vänskapsförbundet Sverige-Israel. Efter mötet mellan utrikesminister Ann Linde och Vänskapsförbundet Sverige-Israel skrev nättidningen Världen idag en artikel om

Inlämnad: 2020-02-10 Svarsdatum: 2020-02-12 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2019/20:930 av Magdalena Schröder (M) (pdf, 87 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:928 av Ingela Nylund Watz (S)

Fråga 2019/20:928 Skenskilsmässor och välfärdsbrottslighet av Ingela Nylund Watz S till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S På senare år har brottsligheten mot det svenska välfärdssystemet uppmärksammats allt flitigare, och regeringen har vidtagit flera åtgärder för att motverka denna företeelse. Skenskilsmässor

Inlämnad: 2020-02-07 Svarsdatum: 2020-02-19 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:928 av Ingela Nylund Watz (S) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:922 av Arman Teimouri (L)

Fråga 2019/20:922 Barns skydd mot sexualbrott av Arman Teimouri L till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Både flickor och pojkar kan vara offer för sexuella övergrepp. Förövaren kan vara kvinna eller man. Den som utsätter barn för sexuella övergrepp känner oftast barnet. Sammantaget är barn särskilt

Inlämnad: 2020-02-07 Svarsdatum: 2020-02-19 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:922 av Arman Teimouri (L) (pdf, 88 kB)

Interpellation 2019/20:318 av Arin Karapet (M)

Interpellation 2019/20:318 Åtgärder för ökat återvändande av Arin Karapet M till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S En person som har fått ett utvisningsbeslut ska lämna Sverige, antingen självmant eller genom Polismyndighetens försorg. Av en artikel i Dagens Nyheter den 16 december 2019 framgår det att

Inlämnad: 2020-02-06 Svarsdatum: 2020-03-20 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Interpellation 2019/20:318 av Arin Karapet (M) (pdf, 79 kB)

Interpellation 2019/20:317 av Ingemar Kihlström (KD)

Interpellation 2019/20:317 Utvisning på grund av brott av Ingemar Kihlström KD till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S I slutet av förra året dömdes en man för medhjälp till mord till åtta års fängelse av Göteborgs tingsrätt. Mannen är medborgare i ett annat land, och åklagaren yrkade därför på utvisning.

Inlämnad: 2020-02-06 Svarsdatum: 2020-03-20 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Interpellation 2019/20:317 av Ingemar Kihlström (KD) (pdf, 86 kB)

Interpellation 2019/20:316 av Thomas Morell (SD)

Interpellation 2019/20:316 Barn och ungdomar som utsätts för grova brott av Thomas Morell SD till Statsrådet Mikael Damberg S Jag har tidigare ställt frågan till statsrådet Mikael Damberg om de rån och grova brott som drabbar barn och ungdomar. Enligt svaret från statsrådet följer regeringen utvecklingen noga, och det

Inlämnad: 2020-02-06 Svarsdatum: 2020-03-06 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Interpellation 2019/20:316 av Thomas Morell (SD) (pdf, 89 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:917 av Elisabeth Björnsdotter Rahm (M)

Fråga 2019/20:917 Palestina och terrorlöner av Elisabeth Björnsdotter Rahm M till Utrikesminister Ann Linde S Tidningen Världen idag rapporterade nyligen om ett möte mellan utrikesministern och Vänskapsförbundet SverigeIsrael, där man bland annat diskuterade de så kallade terrorlöner som betalas ut till palestinier som

Inlämnad: 2020-02-06 Svarsdatum: 2020-02-12 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2019/20:917 av Elisabeth Björnsdotter Rahm (M) (pdf, 86 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:912 av Markus Wiechel (SD)

Fråga 2019/20:912 Turkiets användning av vit fosfor av Markus Wiechel SD till Utrikesminister Ann Linde S Hösten 2019 invaderades det förhållandevis fredliga och välfungerande kurddominerade området Rojava i nordöstra Syrien av jihadister understödda av Turkiet. Ett angrepp som fördömdes av den svenska regeringen och

Inlämnad: 2020-02-06 Svarsdatum: 2020-02-19 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2019/20:912 av Markus Wiechel (SD) (pdf, 89 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:911 av Amineh Kakabaveh (-)

Fråga 2019/20:911 Kvinnofientligt lagförslag i Turkiet av Amineh Kakabaveh till Utrikesminister Ann Linde S Den kvinnofientliga politiken i Turkiet blir alltmer bisarr. Nu presenteras ett lagförslag som innebär att män som våldtar flickor under 18 år ska undslippa straff om de gifter sig med offret. Ett likartat lagförslag

Inlämnad: 2020-02-06 Svarsdatum: 2020-02-19 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2019/20:911 av Amineh Kakabaveh (-) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:903 av Mikael Eskilandersson (SD)

Fråga 2019/20:903 Barn i kläm i vårdnadstvister av Mikael Eskilandersson SD till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Antalet vårdnadstvister ökar. Fall som avgörs i domstol har fördubblats under de senaste tio åren. Enligt en familjerättsjurist som nyligen talade om sakområdet i medierna hamnar många vårdnadstvister

Inlämnad: 2020-02-06 Svarsdatum: 2020-02-19 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:903 av Mikael Eskilandersson (SD) (pdf, 87 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:895 av Tobias Andersson (SD)

Fråga 2019/20:895 Republiken Kina Taiwan i WHO av Tobias Andersson SD till Utrikesminister Ann Linde S Sverigedemokraterna har i riksdagen motionerat om att Republiken Kina stegvis ska inkluderas i det internationella samfundet. Vår mening är att Sverige måste stödja Republiken Kinas deltagande inom multilaterala organisationer,

Inlämnad: 2020-02-05 Svarsdatum: 2020-02-12 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2019/20:895 av Tobias Andersson (SD) (pdf, 89 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:893 av Staffan Eklöf (SD)

Fråga 2019/20:893 Bedrägeribrott mot äldre av Staffan Eklöf SD till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Nya brottskoder hos polisen visar att äldre i mycket hög utsträckning drabbas av bedrägeribrott, enligt uppgifter i tidningen Kommunalarbetaren. Brott mot äldre och funktionsnedsatta är tarvliga och

Inlämnad: 2020-02-05 Svarsdatum: 2020-02-12 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:893 av Staffan Eklöf (SD) (pdf, 86 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:890 av Björn Söder (SD)

Fråga 2019/20:890 Terroristlöner av Björn Söder SD till Utrikesminister Ann Linde S Sverige är en av de största biståndsgivarna till den palestinska myndigheten PASvenska skattemedel möjliggör att PA kan fortsätta betala ut så kallade terroristlöner, som betalas ut till palestinier som mördat israeler eller till dessa

Inlämnad: 2020-02-05 Svarsdatum: 2020-02-12 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2019/20:890 av Björn Söder (SD) (pdf, 85 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:889 av Boriana Åberg (M)

Fråga 2019/20:889 Coronavirusets spridning och Taiwans deltagande i WHO av Boriana Åberg M till Utrikesminister Ann Linde S Sedan utbrottet av det nya coronaviruset i Wuhan, Kina, har sjukdomsfall rapporterats från 24 länder. I Kina beräknas antalet smittade överstiga 20 000, och över 400 personer har dött av smittan.

Inlämnad: 2020-02-05 Svarsdatum: 2020-02-12 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2019/20:889 av Boriana Åberg (M) (pdf, 81 kB)