Dokument & lagar (10 träffar)

Skriftlig fråga 2019/20:617 av Tina Acketoft (L)

Fråga 2019/20:617 Hemligstämpling av svenska valresultat av Tina Acketoft L till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Högsta förvaltningsdomstolen har den 6 december beslutat att inte meddela prövningstillstånd i frågan om att lämna ut personvalsresultaten för valet till Europaparlamentet 1999. Därmed står

Inlämnad: 2019-12-10 Svarsdatum: 2019-12-18 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:617 av Tina Acketoft (L) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:328 av Tina Acketoft (L)

Fråga 2019/20:328 Ungerns krympande demokrati av Tina Acketoft L till Statsrådet Hans Dahlgren S Enligt den senaste frihetsrapporten från Freedom House markerar 2018 det år då EU för första gången har ett medlemsland som inte längre anses vara helt fritt, nämligen Ungern. Ungern anses nu vara delvis fritt och befinner

Inlämnad: 2019-11-07 Svarsdatum: 2019-11-21 Besvarare: Statsrådet Hans Dahlgren (S)

Skriftlig fråga 2019/20:328 av Tina Acketoft (L) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:1321 av Tina Acketoft (L)

Fråga 2019/20:1321 Den odemokratiska utvecklingen i Polen av Tina Acketoft L till Utrikesminister Ann Linde S Det är en oroande utveckling som nu sker i flera av EU:s medlemsländer med auktoritära krafter på frammarsch. Polen har, under styre av partiet Lag och rättvisa PISstadigt rört sig bort från demokratiska grundprinciper

Inlämnad: 2020-05-07 Svarsdatum: 2020-05-20 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2019/20:1321 av Tina Acketoft (L) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2015/16:1510 av Tina Acketoft (L)

Fråga 2015/16:1510 Migrationsverkets beslut om utvisning av Syed Latif av Tina Acketoft L till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Tidigare i år utvisades Syed Latif till hemlandet Bangladesh efter sex års vistelse i Sverige. Under den förhållandevis korta perioden hade Syed både hunnit med fyra års universitetsstudier

Inlämnad: 2016-08-17 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2015/16:1510 av Tina Acketoft (L) (pdf, 79 kB)

Skriftlig fråga 2015/16:1557 av Tina Acketoft (L)

Fråga 2015/16:1557 Migrationsverkets skulder till kommunerna av Tina Acketoft L till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Oroligheter på många håll i världen har lett till att människor valt att lämna sina hemländer, och många söker sig till vårt land i hopp om ett bättre liv. Den stora tillströmningen

Inlämnad: 2016-09-01 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2015/16:1557 av Tina Acketoft (L) (pdf, 76 kB)

Interpellation 2005/06:46 av Acketoft, Tina (fp)

den 18 oktober Interpellation 2005/06:46 av Tina Acketoft fp till statsrådet Jens Orback s Det bestående lönegapet mellan kvinnor och män Kvinnor i Sverige tjänar fortfarande ungefär bara 80 av männens löner. Lönegapet skiljer sig dock åt beroende på hur det mäts. Den främsta anledningen till att kvinnor och män

Inlämnad: 2005-10-18 Besvarare: Jens Orback (S)

Interpellation 2005/06:43 av Acketoft, Tina (fp)

den 14 oktober Interpellation 2005/06:43 av Tina Acketoft fp till statsrådet Jens Orback s JämO:s politiserade roll Sommaren 1980 fick Sverige sin första jämställdhetslag tack vare Folkpartiet. Lagens tillkommande hade föregåtts av en lång strid. I dag är jämställdhetslagen etablerad men tyvärr är dess efterlevnad

Inlämnad: 2005-10-14 Besvarare: Jens Orback (S)

Skriftlig fråga 2005/06:826 av Acketoft, Tina (fp)

den 19 januari Fråga 2005/06:826 av Tina Acketoft fp till statsrådet Jens Orback s Justitiedepartementets syn på tvångsäktenskap Svenska Dagbladet uppmärksammar den 18 januari att det är svårt för många ungdomar som hotas av hedersrelaterat våld att få adekvat hjälp från samhället. Det är inte ovanligt att orsaken

Inlämnad: 2006-01-19 Besvarare: Jens Orback (S)

Skriftlig fråga 2005/06:323 av Acketoft, Tina (fp)

den 10 november Fråga 2005/06:323 av Tina Acketoft fp till statsrådet Morgan Johansson s Bidrag till kvinnojourer De kvinnojourer som lämnat Riksorganisationen för kvinnojourer och tjejjourer i Sverige Roks kommer inte att få del av statens bidrag till kvinnojourerna. Sedan vårens debatt om extremfeminismen inom

Inlämnad: 2005-11-10 Besvarare: Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2005/06:1222 av Acketoft, Tina (fp)

den 16 mars Fråga 2005/06:1222 av Tina Acketoft fp till statsminister Göran Persson s Könsbalans vid statliga utredningar På en enda post har kvinnorna det numerära övertaget i de statliga utredningar som pågick i Sverige 2005 som sekreterare. Av förra årets alla ordförande eller utredare var 61 män och 39 kvinnor

Inlämnad: 2006-03-16 Besvarare: Jens Orback (S)