Dokument & lagar (18 träffar)

Interpellation 2019/20:62 av Allan Widman (L)

Interpellation 2019/20:62 Svensk vapenexport till Jemen av Allan Widman L till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Svenska vapenexportaffärer till icke-demokratiska länder som deltar militärt i Jemenkonflikten ska inte godkännas så länge konflikten pågår. De ärenden som aktualiseras ska prövas utifrån

Inlämnad: 2019-10-17 Svarsdatum: 2019-11-29 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Interpellation 2019/20:62 av Allan Widman (L) (pdf, 76 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Svensk vapenexport till Jemen

Interpellation 2019/20:231 av Roger Haddad (L)

Interpellation 2019/20:231 Sveriges nationella arbete mot inhemsk extremism av Roger Haddad L till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S När den nationella samordnaren mot våldsbejakande extremism och dess sekretariat avslutade sitt uppdrag beslutades, efter överenskommelse med bland annat Liberalerna, att

Inlämnad: 2019-12-17 Svarsdatum: 2020-02-06 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Interpellation 2019/20:231 av Roger Haddad (L) (pdf, 91 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Sveriges nationella arbete mot inhemsk extremism

Skriftlig fråga 2019/20:617 av Tina Acketoft (L)

Fråga 2019/20:617 Hemligstämpling av svenska valresultat av Tina Acketoft L till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Högsta förvaltningsdomstolen har den 6 december beslutat att inte meddela prövningstillstånd i frågan om att lämna ut personvalsresultaten för valet till Europaparlamentet 1999. Därmed står

Inlämnad: 2019-12-10 Svarsdatum: 2019-12-18 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:617 av Tina Acketoft (L) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:328 av Tina Acketoft (L)

Fråga 2019/20:328 Ungerns krympande demokrati av Tina Acketoft L till Statsrådet Hans Dahlgren S Enligt den senaste frihetsrapporten från Freedom House markerar 2018 det år då EU för första gången har ett medlemsland som inte längre anses vara helt fritt, nämligen Ungern. Ungern anses nu vara delvis fritt och befinner

Inlämnad: 2019-11-07 Svarsdatum: 2019-11-21 Besvarare: Statsrådet Hans Dahlgren (S)

Skriftlig fråga 2019/20:328 av Tina Acketoft (L) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:1321 av Tina Acketoft (L)

Fråga 2019/20:1321 Den odemokratiska utvecklingen i Polen av Tina Acketoft L till Utrikesminister Ann Linde S Det är en oroande utveckling som nu sker i flera av EU:s medlemsländer med auktoritära krafter på frammarsch. Polen har, under styre av partiet Lag och rättvisa PISstadigt rört sig bort från demokratiska grundprinciper

Inlämnad: 2020-05-07 Svarsdatum: 2020-05-20 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2019/20:1321 av Tina Acketoft (L) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:1441 av Tina Acketoft (L)

Fråga 2019/20:1441 Läget för demokratin i Ungern av Tina Acketoft L till Utrikesminister Ann Linde S I en dom från EU-domstolen nyligen anser domstolen att Ungerns förfarande med att hålla kvar asylsökande i en zon mot gränsen till Serbien inte är överensstämmande med EU-lagstiftning. De asylsökande hålls kvar som i limbo

Inlämnad: 2020-05-28 Svarsdatum: 2020-06-10 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2019/20:1441 av Tina Acketoft (L) (pdf, 89 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:1677 av Tina Acketoft (L)

Fråga 2019/20:1677 Skyddet av det fria ordet i EU-länder av Tina Acketoft L till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S EU:s dataskyddsförordning, mer känd som GDPR, utgör sedan 2016 grunden för skydd vid behandling av personuppgifter inom EU. Tanken bakom dataskyddsförordningen är att personuppgifter endast

Inlämnad: 2020-06-25 Svarsdatum: 2020-07-09 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:1677 av Tina Acketoft (L) (pdf, 88 kB)

Interpellation 2005/06:46 av Acketoft, Tina (fp)

den 18 oktober Interpellation 2005/06:46 av Tina Acketoft fp till statsrådet Jens Orback s Det bestående lönegapet mellan kvinnor och män Kvinnor i Sverige tjänar fortfarande ungefär bara 80 av männens löner. Lönegapet skiljer sig dock åt beroende på hur det mäts. Den främsta anledningen till att kvinnor och män

Inlämnad: 2005-10-18 Besvarare: Jens Orback (S)

Interpellation 2005/06:43 av Acketoft, Tina (fp)

den 14 oktober Interpellation 2005/06:43 av Tina Acketoft fp till statsrådet Jens Orback s JämO:s politiserade roll Sommaren 1980 fick Sverige sin första jämställdhetslag tack vare Folkpartiet. Lagens tillkommande hade föregåtts av en lång strid. I dag är jämställdhetslagen etablerad men tyvärr är dess efterlevnad

Inlämnad: 2005-10-14 Besvarare: Jens Orback (S)

Interpellation 2005/06:443 av Aronson, Marita (fp)

den 19 maj Interpellation 2005/06:443 av Marita Aronson fp till statsrådet Morgan Johansson s Föräldrastöd Den senaste tidens rapporter om barn som far illa gör att frågan om förebyggande arbete kring föräldrars och barns situation känns viktigare än någonsin för att inte fler barn ska bli utsatta för misshandel

Inlämnad: 2006-05-19 Besvarare: Morgan Johansson (S)

Webb-tv interpellationsdebatt: Föräldrastöd

Interpellation 2005/06:436 av Hellquist, Solveig (fp)

den 19 maj Interpellation 2005/06:436 av Solveig Hellquist fp till statsrådet Morgan Johansson s Anmälningsskyldigheten och barn som far illa Under årtionden har anmälningsskyldighet vid misstanke om att barn far illa diskuterats och ifrågasatts. Under årens lopp har åtskilliga rapporter kommit om att personal

Inlämnad: 2006-05-19 Besvarare: Morgan Johansson (S)

Webb-tv interpellationsdebatt: Anmälningsskyldigheten och barn som far illa

Interpellation 2005/06:431 av Romanus, Gabriel (fp)

den 19 maj Interpellation 2005/06:431 av Gabriel Romanus fp till statsrådet Morgan Johansson s Illegal alkoholhantering För ett år sedan antog riksdagen på regeringens förslag skärpt lagstiftning mot illegal alkoholhantering och ett program för förstärkta åtgärder för att få stopp på den olagliga alkoholförsäljningen.

Inlämnad: 2006-05-19 Besvarare: Morgan Johansson (S)

Webb-tv interpellationsdebatt: Illegal alkoholhantering

Interpellation 2005/06:469 av Andreasson, Martin (fp)

den 22 maj Interpellation 2005/06:469 av Martin Andreasson fp till statsrådet Morgan Johansson s Homosexuellas, bisexuellas och transpersoners hälsosituation Diskriminering, osynliggörande och utanförskap är samhällsproblem som inte bara handlar om individers lika rättigheter och möjligheter i samhället. Det finns

Inlämnad: 2006-05-22 Besvarare: Morgan Johansson (S)

Webb-tv interpellationsdebatt: Homosexuellas, bisexuellas och transpersoners hälsosituation

Interpellation 2005/06:213 av Backman, Hans (fp)

den 23 januari Interpellation 2005/06:213 av Hans Backman fp till statsrådet Morgan Johansson s Socialtjänstlagen I Sverige kan kommunernas socialtjänst besluta om att minska familjens socialbidrag om barn, som är mellan 13 och 17 år, sommarjobbar. Det finns ingen lag som säger att barn har rätt att behålla det

Inlämnad: 2006-01-23 Besvarare: Morgan Johansson (S)

Webb-tv interpellationsdebatt: Socialtjänstlagen

Interpellation 2005/06:205 av Aronson, Marita (fp)

den 18 januari Interpellation 2005/06:205 av Marita Aronson fp till statsrådet Morgan Johansson s Psykisk ohälsa Psykisk ohälsa är i dag den största enskilda orsaken till ohälsa bland kvinnor. Detta visar bland annat den statistik som finns att läsa i Folkhälsoinstitutets rapport 2005 som nyligen presenterats.

Inlämnad: 2006-01-18 Besvarare: Morgan Johansson (S)

Webb-tv interpellationsdebatt: Psykisk ohälsa

Skriftlig fråga 2005/06:826 av Acketoft, Tina (fp)

den 19 januari Fråga 2005/06:826 av Tina Acketoft fp till statsrådet Jens Orback s Justitiedepartementets syn på tvångsäktenskap Svenska Dagbladet uppmärksammar den 18 januari att det är svårt för många ungdomar som hotas av hedersrelaterat våld att få adekvat hjälp från samhället. Det är inte ovanligt att orsaken

Inlämnad: 2006-01-19 Besvarare: Jens Orback (S)

Skriftlig fråga 2005/06:323 av Acketoft, Tina (fp)

den 10 november Fråga 2005/06:323 av Tina Acketoft fp till statsrådet Morgan Johansson s Bidrag till kvinnojourer De kvinnojourer som lämnat Riksorganisationen för kvinnojourer och tjejjourer i Sverige Roks kommer inte att få del av statens bidrag till kvinnojourerna. Sedan vårens debatt om extremfeminismen inom

Inlämnad: 2005-11-10 Besvarare: Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2005/06:1222 av Acketoft, Tina (fp)

den 16 mars Fråga 2005/06:1222 av Tina Acketoft fp till statsminister Göran Persson s Könsbalans vid statliga utredningar På en enda post har kvinnorna det numerära övertaget i de statliga utredningar som pågick i Sverige 2005 som sekreterare. Av förra årets alla ordförande eller utredare var 61 män och 39 kvinnor

Inlämnad: 2006-03-16 Besvarare: Jens Orback (S)