Dokument & lagar (20 träffar)

Interpellation 2019/20:65 av Maria Stockhaus (M)

Interpellation 2019/20:65 Vårdnadsutredningen av Maria Stockhaus M till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S År 2006 genomfördes en reform av föräldrabalken, bland annat med målen att stärka barnperspektivet och minska antalet vårdnadstvister. Efter reformen har antalet vårdnadstvister i stället fördubblats.

Inlämnad: 2019-10-17 Svarsdatum: 2019-11-05 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Interpellation 2019/20:65 av Maria Stockhaus (M) (pdf, 85 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Vårdnadsutredningen

Interpellation 2019/20:56 av Mikael Eskilandersson (SD)

Interpellation 2019/20:56 Stöd till barn vid vårdnadstvister av Mikael Eskilandersson SD till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Antalet vårdnadstvister har ökat under senare år, vilket antagligen har många orsaker, men det förbättras knappast av gällande regelverk. Förutom det felaktiga tänket att domstolar

Inlämnad: 2019-10-16 Svarsdatum: 2019-11-05 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Interpellation 2019/20:56 av Mikael Eskilandersson (SD) (pdf, 86 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Stöd till barn vid vårdnadstvister

Interpellation 2019/20:58 av Mikael Eskilandersson (SD)

Interpellation 2019/20:58 Kusiners arvsrätt av Mikael Eskilandersson SD till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Det finns anledning för Sverige att ompröva beslutet att ta bort arvsrätten för kusiner. Beslutet från 1928 är helt enkelt otidsenligt och omodernt. Först och främst har antalet kusiner per

Inlämnad: 2019-10-16 Svarsdatum: 2019-11-05 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Interpellation 2019/20:58 av Mikael Eskilandersson (SD) (pdf, 88 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Kusiners arvsrätt

Interpellation 2019/20:57 av Mikael Eskilandersson (SD)

Interpellation 2019/20:57 Ställföreträdarregister och samhällets ansvar av Mikael Eskilandersson SD till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Redan i januari 2014 utlovade den dåvarande justitieministern att lagar som garanterar kvaliteten och begränsar antalet klienter som en ställföreträdare eller god

Inlämnad: 2019-10-16 Svarsdatum: 2019-11-05 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Interpellation 2019/20:57 av Mikael Eskilandersson (SD) (pdf, 88 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Ställföreträdarregister och samhällets ansvar

Interpellation 2019/20:249 av Mikael Eskilandersson (SD)

Interpellation 2019/20:249 Åtgärder för företagare i ett brottstyngt Sverige av Mikael Eskilandersson SD till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Brottslighet med otrygg och orolig miljö till följd tynger Sverige, invånare och företagare. Rapporteringen om bland annat skjutningar, mord och bilbränder är

Inlämnad: 2020-01-10 Svarsdatum: 2020-01-31 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Interpellation 2019/20:249 av Mikael Eskilandersson (SD) (pdf, 89 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Åtgärder för företagare i ett brottstyngt Sverige

Interpellation 2019/20:248 av Mikael Eskilandersson (SD)

Interpellation 2019/20:248 Egenmäktighet med barn av Mikael Eskilandersson SD till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Problemen är stora i Sverige avseende att förövare till brott där barn rövas bort sällan fälls, trots att bevisning finns tillgänglig. Justeringar behövs i svensk lag, och rättssystemet

Inlämnad: 2020-01-09 Svarsdatum: 2020-01-31 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Interpellation 2019/20:248 av Mikael Eskilandersson (SD) (pdf, 87 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Egenmäktighet med barn

Interpellation 2019/20:373 av Mikael Eskilandersson (SD)

Interpellation 2019/20:373 Internationellt surrogatmoderskap av Mikael Eskilandersson SD till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Enligt kommittédirektivet Utökade möjligheter att göra utländska föräldraskap gällande i Sverige dir. 2020:19 ska frågor kring utländskt moderskap för kvinnor som inte fött

Inlämnad: 2020-03-04 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Interpellation 2019/20:373 av Mikael Eskilandersson (SD) (pdf, 108 kB)

Interpellation 2019/20:264 av Mikael Eskilandersson (SD)

Interpellation 2019/20:264 Månggiften i Sverige av Mikael Eskilandersson SD till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Nyligen överlämnades betänkandet Skärpta regler om utländska månggiften  till statsrådet Morgan Johansson. Nu återstår regeringens behandling av förslagen som föreslås träda i kraft den

Inlämnad: 2020-01-16 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Interpellation 2019/20:264 av Mikael Eskilandersson (SD) (pdf, 92 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:247 av Mikael Eskilandersson (SD)

Fråga 2019/20:247 Id-kapningars effekter för konsumenter och små företag av Mikael Eskilandersson SD till Statsrådet Lena Micko S Nyligen presenterades en Sifoundersökning som visade att utsattheten för id-kapningar var fortsatt hög för små och medelstora företag. Så stor andel som 45 procent av svenska företag med upp

Inlämnad: 2019-10-23 Svarsdatum: 2019-10-30 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:247 av Mikael Eskilandersson (SD) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:617 av Tina Acketoft (L)

Fråga 2019/20:617 Hemligstämpling av svenska valresultat av Tina Acketoft L till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Högsta förvaltningsdomstolen har den 6 december beslutat att inte meddela prövningstillstånd i frågan om att lämna ut personvalsresultaten för valet till Europaparlamentet 1999. Därmed står

Inlämnad: 2019-12-10 Svarsdatum: 2019-12-18 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:617 av Tina Acketoft (L) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:903 av Mikael Eskilandersson (SD)

Fråga 2019/20:903 Barn i kläm i vårdnadstvister av Mikael Eskilandersson SD till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Antalet vårdnadstvister ökar. Fall som avgörs i domstol har fördubblats under de senaste tio åren. Enligt en familjerättsjurist som nyligen talade om sakområdet i medierna hamnar många vårdnadstvister

Inlämnad: 2020-02-06 Svarsdatum: 2020-02-19 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:903 av Mikael Eskilandersson (SD) (pdf, 87 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:328 av Tina Acketoft (L)

Fråga 2019/20:328 Ungerns krympande demokrati av Tina Acketoft L till Statsrådet Hans Dahlgren S Enligt den senaste frihetsrapporten från Freedom House markerar 2018 det år då EU för första gången har ett medlemsland som inte längre anses vara helt fritt, nämligen Ungern. Ungern anses nu vara delvis fritt och befinner

Inlämnad: 2019-11-07 Svarsdatum: 2019-11-21 Besvarare: Statsrådet Hans Dahlgren (S)

Skriftlig fråga 2019/20:328 av Tina Acketoft (L) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:1321 av Tina Acketoft (L)

Fråga 2019/20:1321 Den odemokratiska utvecklingen i Polen av Tina Acketoft L till Utrikesminister Ann Linde S Det är en oroande utveckling som nu sker i flera av EU:s medlemsländer med auktoritära krafter på frammarsch. Polen har, under styre av partiet Lag och rättvisa PISstadigt rört sig bort från demokratiska grundprinciper

Inlämnad: 2020-05-07 Svarsdatum: 2020-05-20 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2019/20:1321 av Tina Acketoft (L) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:1332 av Mikael Eskilandersson (SD)

Fråga 2019/20:1332 Förlängd tidsfrist för bolagsstämmor av Mikael Eskilandersson SD till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Alla möjligheter behöver övervägas för att underlätta för företag i rådande krisläge. Det gäller även hur och när bolagsstämmor hålls. Regeringen föreslår i proposition 2019/20:163

Inlämnad: 2020-05-08 Svarsdatum: 2020-05-27 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:1332 av Mikael Eskilandersson (SD) (pdf, 106 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:1441 av Tina Acketoft (L)

Fråga 2019/20:1441 Läget för demokratin i Ungern av Tina Acketoft L till Utrikesminister Ann Linde S I en dom från EU-domstolen nyligen anser domstolen att Ungerns förfarande med att hålla kvar asylsökande i en zon mot gränsen till Serbien inte är överensstämmande med EU-lagstiftning. De asylsökande hålls kvar som i limbo

Inlämnad: 2020-05-28 Svarsdatum: 2020-06-10 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2019/20:1441 av Tina Acketoft (L) (pdf, 89 kB)

Interpellation 2005/06:46 av Acketoft, Tina (fp)

den 18 oktober Interpellation 2005/06:46 av Tina Acketoft fp till statsrådet Jens Orback s Det bestående lönegapet mellan kvinnor och män Kvinnor i Sverige tjänar fortfarande ungefär bara 80 av männens löner. Lönegapet skiljer sig dock åt beroende på hur det mäts. Den främsta anledningen till att kvinnor och män

Inlämnad: 2005-10-18 Besvarare: Jens Orback (S)

Interpellation 2005/06:43 av Acketoft, Tina (fp)

den 14 oktober Interpellation 2005/06:43 av Tina Acketoft fp till statsrådet Jens Orback s JämO:s politiserade roll Sommaren 1980 fick Sverige sin första jämställdhetslag tack vare Folkpartiet. Lagens tillkommande hade föregåtts av en lång strid. I dag är jämställdhetslagen etablerad men tyvärr är dess efterlevnad

Inlämnad: 2005-10-14 Besvarare: Jens Orback (S)

Skriftlig fråga 2005/06:826 av Acketoft, Tina (fp)

den 19 januari Fråga 2005/06:826 av Tina Acketoft fp till statsrådet Jens Orback s Justitiedepartementets syn på tvångsäktenskap Svenska Dagbladet uppmärksammar den 18 januari att det är svårt för många ungdomar som hotas av hedersrelaterat våld att få adekvat hjälp från samhället. Det är inte ovanligt att orsaken

Inlämnad: 2006-01-19 Besvarare: Jens Orback (S)

Skriftlig fråga 2005/06:323 av Acketoft, Tina (fp)

den 10 november Fråga 2005/06:323 av Tina Acketoft fp till statsrådet Morgan Johansson s Bidrag till kvinnojourer De kvinnojourer som lämnat Riksorganisationen för kvinnojourer och tjejjourer i Sverige Roks kommer inte att få del av statens bidrag till kvinnojourerna. Sedan vårens debatt om extremfeminismen inom

Inlämnad: 2005-11-10 Besvarare: Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2005/06:1222 av Acketoft, Tina (fp)

den 16 mars Fråga 2005/06:1222 av Tina Acketoft fp till statsminister Göran Persson s Könsbalans vid statliga utredningar På en enda post har kvinnorna det numerära övertaget i de statliga utredningar som pågick i Sverige 2005 som sekreterare. Av förra årets alla ordförande eller utredare var 61 män och 39 kvinnor

Inlämnad: 2006-03-16 Besvarare: Jens Orback (S)