Dokument & lagar (15 träffar)

Interpellation 2019/20:389 av Maria Nilsson (L)

Interpellation 2019/20:389 Svenskt agerande för ett fritt Ukraina av Maria Nilsson L till Utrikesminister Ann Linde S Den 18 mars är det sex år sedan Ryssland formellt upptog Krim som en delrepublik i Ryska federationen. Det markerade början på en folkrättsvidrig annektering som fortfarande pågår. Under de här sex åren

Inlämnad: 2020-03-11 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Interpellation 2019/20:389 av Maria Nilsson (L) (pdf, 90 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:617 av Tina Acketoft (L)

Fråga 2019/20:617 Hemligstämpling av svenska valresultat av Tina Acketoft L till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Högsta förvaltningsdomstolen har den 6 december beslutat att inte meddela prövningstillstånd i frågan om att lämna ut personvalsresultaten för valet till Europaparlamentet 1999. Därmed står

Inlämnad: 2019-12-10 Svarsdatum: 2019-12-18 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:617 av Tina Acketoft (L) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:328 av Tina Acketoft (L)

Fråga 2019/20:328 Ungerns krympande demokrati av Tina Acketoft L till Statsrådet Hans Dahlgren S Enligt den senaste frihetsrapporten från Freedom House markerar 2018 det år då EU för första gången har ett medlemsland som inte längre anses vara helt fritt, nämligen Ungern. Ungern anses nu vara delvis fritt och befinner

Inlämnad: 2019-11-07 Svarsdatum: 2019-11-21 Besvarare: Statsrådet Hans Dahlgren (S)

Skriftlig fråga 2019/20:328 av Tina Acketoft (L) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:316 av Maria Nilsson (L)

Fråga 2019/20:316 Användandet av namnet Belarus av Maria Nilsson L till Utrikesminister Ann Linde S Den 15 oktober demonstrerade föreningen Sveriges Belarusier på Mynttorget i Stockholm mot att Utrikesdepartementet fortsätter att använda begreppet vitryssar ett begrepp som många belarusier i Sverige upplever som mycket

Inlämnad: 2019-11-06 Svarsdatum: 2019-11-27 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2019/20:316 av Maria Nilsson (L) (pdf, 101 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:1321 av Tina Acketoft (L)

Fråga 2019/20:1321 Den odemokratiska utvecklingen i Polen av Tina Acketoft L till Utrikesminister Ann Linde S Det är en oroande utveckling som nu sker i flera av EU:s medlemsländer med auktoritära krafter på frammarsch. Polen har, under styre av partiet Lag och rättvisa PISstadigt rört sig bort från demokratiska grundprinciper

Inlämnad: 2020-05-07 Svarsdatum: 2020-05-20 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2019/20:1321 av Tina Acketoft (L) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:1441 av Tina Acketoft (L)

Fråga 2019/20:1441 Läget för demokratin i Ungern av Tina Acketoft L till Utrikesminister Ann Linde S I en dom från EU-domstolen nyligen anser domstolen att Ungerns förfarande med att hålla kvar asylsökande i en zon mot gränsen till Serbien inte är överensstämmande med EU-lagstiftning. De asylsökande hålls kvar som i limbo

Inlämnad: 2020-05-28 Svarsdatum: 2020-06-10 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2019/20:1441 av Tina Acketoft (L) (pdf, 89 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:1631 av Maria Nilsson (L)

Fråga 2019/20:1631 Det svenska ordförandeskapet i OSSE 2021 av Maria Nilsson L till Utrikesminister Ann Linde S Ordförandeskapet i Organisationen för säkerhet och samarbete i Europa OSSE roterar. År 2021 är det dags för Sverige att ta över ordförandeskapet. Det ska poängteras att ordförandeskapet inte roterar efter en

Inlämnad: 2020-06-22 Svarsdatum: 2020-07-07 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2019/20:1631 av Maria Nilsson (L) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:1630 av Maria Nilsson (L)

Fråga 2019/20:1630 Ryska krigsbrott i Syrien av Maria Nilsson L till Utrikesminister Ann Linde S I mitten av maj publicerade Amnesty International rapporten Nowhere is safe for us: Unlawful attacks and mass displacement in north-west Syria Rapporten innehåller 18 fall som Amnesty har gått igenom under januari och februari

Inlämnad: 2020-06-22 Svarsdatum: 2020-07-06 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2019/20:1630 av Maria Nilsson (L) (pdf, 106 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:1679 av Maria Nilsson (L)

Fråga 2019/20:1679 Protesterna i Belarus av Maria Nilsson L till Utrikesminister Ann Linde S Presidentvalet i Belarus är planerat till augusti 2020. Den sittande president Aleksandr Lukasjenko har innehavt presidentämbetet sedan 1994. Belarus är en auktoritär och totalitär regim där mänskliga fri- och rättigheter är starkt

Inlämnad: 2020-06-25 Svarsdatum: 2020-07-08 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2019/20:1679 av Maria Nilsson (L) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:1677 av Tina Acketoft (L)

Fråga 2019/20:1677 Skyddet av det fria ordet i EU-länder av Tina Acketoft L till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S EU:s dataskyddsförordning, mer känd som GDPR, utgör sedan 2016 grunden för skydd vid behandling av personuppgifter inom EU. Tanken bakom dataskyddsförordningen är att personuppgifter endast

Inlämnad: 2020-06-25 Svarsdatum: 2020-07-09 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:1677 av Tina Acketoft (L) (pdf, 88 kB)

Interpellation 2005/06:46 av Acketoft, Tina (fp)

den 18 oktober Interpellation 2005/06:46 av Tina Acketoft fp till statsrådet Jens Orback s Det bestående lönegapet mellan kvinnor och män Kvinnor i Sverige tjänar fortfarande ungefär bara 80 av männens löner. Lönegapet skiljer sig dock åt beroende på hur det mäts. Den främsta anledningen till att kvinnor och män

Inlämnad: 2005-10-18 Besvarare: Jens Orback (S)

Interpellation 2005/06:43 av Acketoft, Tina (fp)

den 14 oktober Interpellation 2005/06:43 av Tina Acketoft fp till statsrådet Jens Orback s JämO:s politiserade roll Sommaren 1980 fick Sverige sin första jämställdhetslag tack vare Folkpartiet. Lagens tillkommande hade föregåtts av en lång strid. I dag är jämställdhetslagen etablerad men tyvärr är dess efterlevnad

Inlämnad: 2005-10-14 Besvarare: Jens Orback (S)

Skriftlig fråga 2005/06:826 av Acketoft, Tina (fp)

den 19 januari Fråga 2005/06:826 av Tina Acketoft fp till statsrådet Jens Orback s Justitiedepartementets syn på tvångsäktenskap Svenska Dagbladet uppmärksammar den 18 januari att det är svårt för många ungdomar som hotas av hedersrelaterat våld att få adekvat hjälp från samhället. Det är inte ovanligt att orsaken

Inlämnad: 2006-01-19 Besvarare: Jens Orback (S)

Skriftlig fråga 2005/06:323 av Acketoft, Tina (fp)

den 10 november Fråga 2005/06:323 av Tina Acketoft fp till statsrådet Morgan Johansson s Bidrag till kvinnojourer De kvinnojourer som lämnat Riksorganisationen för kvinnojourer och tjejjourer i Sverige Roks kommer inte att få del av statens bidrag till kvinnojourerna. Sedan vårens debatt om extremfeminismen inom

Inlämnad: 2005-11-10 Besvarare: Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2005/06:1222 av Acketoft, Tina (fp)

den 16 mars Fråga 2005/06:1222 av Tina Acketoft fp till statsminister Göran Persson s Könsbalans vid statliga utredningar På en enda post har kvinnorna det numerära övertaget i de statliga utredningar som pågick i Sverige 2005 som sekreterare. Av förra årets alla ordförande eller utredare var 61 män och 39 kvinnor

Inlämnad: 2006-03-16 Besvarare: Jens Orback (S)