Dokument & lagar (21 träffar)

Skriftlig fråga 2019/20:617 av Tina Acketoft (L)

Fråga 2019/20:617 Hemligstämpling av svenska valresultat av Tina Acketoft L till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Högsta förvaltningsdomstolen har den 6 december beslutat att inte meddela prövningstillstånd i frågan om att lämna ut personvalsresultaten för valet till Europaparlamentet 1999. Därmed står

Inlämnad: 2019-12-10 Svarsdatum: 2019-12-18 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:617 av Tina Acketoft (L) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:328 av Tina Acketoft (L)

Fråga 2019/20:328 Ungerns krympande demokrati av Tina Acketoft L till Statsrådet Hans Dahlgren S Enligt den senaste frihetsrapporten från Freedom House markerar 2018 det år då EU för första gången har ett medlemsland som inte längre anses vara helt fritt, nämligen Ungern. Ungern anses nu vara delvis fritt och befinner

Inlämnad: 2019-11-07 Svarsdatum: 2019-11-21 Besvarare: Statsrådet Hans Dahlgren (S)

Skriftlig fråga 2019/20:328 av Tina Acketoft (L) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2016/17:1142 av Tina Acketoft (L)

Fråga 2016/17:1142 Polens demokrati av Tina Acketoft L till Utrikesminister Margot Wallström S Ett välfungerade rättssystem är grunden i varje demokrati. När Polen bröt sig loss från Sovjetunionen var det till en början ett ledande exempel för andra nya demokratier. De visade att det gick att bryta sig loss från den tidigare

Inlämnad: 2017-03-29 Besvarare: Statsrådet Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1142 av Tina Acketoft (L) (pdf, 77 kB)

Skriftlig fråga 2016/17:783 av Tina Acketoft (L)

Fråga 2016/17:783 Sanktionerna mot Belarus av Tina Acketoft L till Statsrådet Ann Linde S Det har i veckan rapporterats att EU-kommissionen är beredd att avskaffa de rådande kvoterna på import av textilprodukter från Belarus. EU-parlamentet har godkänt förslaget, och nu ska frågan upp till beslut i ministerrådet. Europas

Inlämnad: 2017-02-01 Besvarare: Statsrådet Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2016/17:783 av Tina Acketoft (L) (pdf, 67 kB)

Skriftlig fråga 2015/16:1510 av Tina Acketoft (L)

Fråga 2015/16:1510 Migrationsverkets beslut om utvisning av Syed Latif av Tina Acketoft L till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Tidigare i år utvisades Syed Latif till hemlandet Bangladesh efter sex års vistelse i Sverige. Under den förhållandevis korta perioden hade Syed både hunnit med fyra års universitetsstudier

Inlämnad: 2016-08-17 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2015/16:1510 av Tina Acketoft (L) (pdf, 79 kB)

Skriftlig fråga 2015/16:1557 av Tina Acketoft (L)

Fråga 2015/16:1557 Migrationsverkets skulder till kommunerna av Tina Acketoft L till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Oroligheter på många håll i världen har lett till att människor valt att lämna sina hemländer, och många söker sig till vårt land i hopp om ett bättre liv. Den stora tillströmningen

Inlämnad: 2016-09-01 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2015/16:1557 av Tina Acketoft (L) (pdf, 76 kB)

Interpellation 2005/06:46 av Acketoft, Tina (fp)

den 18 oktober Interpellation 2005/06:46 av Tina Acketoft fp till statsrådet Jens Orback s Det bestående lönegapet mellan kvinnor och män Kvinnor i Sverige tjänar fortfarande ungefär bara 80 av männens löner. Lönegapet skiljer sig dock åt beroende på hur det mäts. Den främsta anledningen till att kvinnor och män

Inlämnad: 2005-10-18 Besvarare: Jens Orback (S)

Interpellation 2005/06:43 av Acketoft, Tina (fp)

den 14 oktober Interpellation 2005/06:43 av Tina Acketoft fp till statsrådet Jens Orback s JämO:s politiserade roll Sommaren 1980 fick Sverige sin första jämställdhetslag tack vare Folkpartiet. Lagens tillkommande hade föregåtts av en lång strid. I dag är jämställdhetslagen etablerad men tyvärr är dess efterlevnad

Inlämnad: 2005-10-14 Besvarare: Jens Orback (S)

Skriftlig fråga 2009/10:387 av Acketoft, Tina (fp)

den 23 december Fråga 2009/10:387 Miljöskatter på förpackningsmaterial av Tina Acketoft fp till miljöminister Andreas Carlgren c I regeringens remiss till Lagrådet den 28 september 2009 rörande vissa punktskattefrågor med anledning av budgetpropositionen för 2010 står följande: Miljöskatter och andra ekonomiska

Inlämnad: 2009-12-23 Besvarare: Anders Borg (M)

Skriftlig fråga 2008/09:1202 av Acketoft, Tina (fp)

den 3 september Fråga 2008/09:1202 Åtgärder mot gränshindren i Öresundsregionen av Tina Acketoft fp till arbetsmarknadsminister Sven Otto Littorin m I december 2007 presenterade arbetsmarknadsminister Sven Otto Littorin och hans dåvarande danska kollega en kompromisslösning på problemet kring svenskars och danskars

Inlämnad: 2009-09-03 Besvarare: Anders Borg (M)

Skriftlig fråga 2006/07:923 av Acketoft, Tina (fp)

den 23 mars Fråga 2006/07:923 Fast förbindelse mellan Helsingborg och Helsingör av Tina Acketoft fp till statsrådet Åsa Torstensson c Folkökningen i Skåne har aldrig varit så stor som förra året. Befolkningen ökade med 15 000 personer och 30 av de 33 kommunerna växte. Arbetspendlingen mellan Danmark och Skåne

Inlämnad: 2007-03-23 Besvarare: Åsa Torstensson (C)

Skriftlig fråga 2005/06:826 av Acketoft, Tina (fp)

den 19 januari Fråga 2005/06:826 av Tina Acketoft fp till statsrådet Jens Orback s Justitiedepartementets syn på tvångsäktenskap Svenska Dagbladet uppmärksammar den 18 januari att det är svårt för många ungdomar som hotas av hedersrelaterat våld att få adekvat hjälp från samhället. Det är inte ovanligt att orsaken

Inlämnad: 2006-01-19 Besvarare: Jens Orback (S)

Skriftlig fråga 2005/06:323 av Acketoft, Tina (fp)

den 10 november Fråga 2005/06:323 av Tina Acketoft fp till statsrådet Morgan Johansson s Bidrag till kvinnojourer De kvinnojourer som lämnat Riksorganisationen för kvinnojourer och tjejjourer i Sverige Roks kommer inte att få del av statens bidrag till kvinnojourerna. Sedan vårens debatt om extremfeminismen inom

Inlämnad: 2005-11-10 Besvarare: Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2005/06:1222 av Acketoft, Tina (fp)

den 16 mars Fråga 2005/06:1222 av Tina Acketoft fp till statsminister Göran Persson s Könsbalans vid statliga utredningar På en enda post har kvinnorna det numerära övertaget i de statliga utredningar som pågick i Sverige 2005 som sekreterare. Av förra årets alla ordförande eller utredare var 61 män och 39 kvinnor

Inlämnad: 2006-03-16 Besvarare: Jens Orback (S)

Skriftlig fråga 2004/05:1933 av Acketoft, Tina (fp)

den 22 juni Fråga 2004/05:1933 av Tina Acketoft fp till statsrådet Morgan Johansson om bidrag till Roks Statistik från Brottsförebyggande rådet för 2004 visar att våld, hot och ofredande mot kvinnor ökade igen jämfört med året innan. 2004 års statistik visar sammanlagt mer än 60 000 anmälda brott. Ideella organisationer

Inlämnad: 2005-06-22 Besvarare: Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2004/05:1265 av Acketoft, Tina (fp)

den 17 mars Fråga 2004/05:1265 av Tina Acketoft fp till statsrådet Morgan Johansson om ansvar för människohandelns offer Enligt Rikspolisens beräkningar hamnar uppskattningsvis årligen 400600 flickor och kvinnor i Sverige som offer för människohandel för sexuella ändamål. Länge var förvirringen total gällande vems

Inlämnad: 2005-03-17 Besvarare: Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2004/05:1652 av Acketoft, Tina (fp)

den 19 maj Fråga 2004/05:1652 av Tina Acketoft fp till justitieminister Thomas Bodström om anslag till kvinnojourer Statistik från Brottsförebyggande rådet BRÅ för 2004 visar att våld, hot och ofredande mot kvinnor igen ökade jämfört med året innan. 2004 års statistik visar sammanlagt mer än 60 000 anmälda brott, varav

Inlämnad: 2005-05-19 Besvarare: Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2003/04:1239 av Acketoft, Tina (fp)

den 21 maj Fråga 2003/04:1239 av Tina Acketoft fp till statsrådet Mona Sahlin om jämställdhetsarbetet inom vården För första gången presenterade nyligen Socialstyrelsen två rapporter om socialtjänstens och sjukvårdens verksamheter ur ett jämställdhetsperspektiv. Rapporterna visar med tydlighet att mer insatser behövs

Inlämnad: 2004-05-21 Besvarare: Lars Engqvist (S)

Skriftlig fråga 2003/04:1016 av Acketoft, Tina (fp)

den 31 mars Fråga 2003/04:1016 av Tina Acketoft fp till socialminister Lars Engqvist om Socialstyrelsens regionaliserade tillsyn av vården och de vårdanställda Socialstyrelsen har till uppgift att förebygga skador och eliminera risker i vården. Tillsynsarbetet har länge kritiserats för brister när det gäller att analysera

Inlämnad: 2004-03-31 Besvarare: Lars Engqvist (S)

Skriftlig fråga 2003/04:1004 av Acketoft, Tina (fp)

den 29 mars Fråga 2003/04:1004 av Tina Acketoft fp till socialminister Lars Engqvist om sjukvårdens ansvar för vårdanställdas rehabilitering vid missbruk av läkemedel Anmälan för missbruk och stöld av läkemedel för eget bruk ökar ständigt bland vårdanställda. Enbart i Skåne polisanmäldes 19 fall av läkemedelsstölder

Inlämnad: 2004-03-29 Besvarare: Lars Engqvist (S)

Paginering