Dokument & lagar (8 träffar)

Interpellation 2018/19:310 av Tony Haddou (V)

Interpellation 2018/19:310 Lägre kapitalkrav för privata aktiebolag av Tony Haddou V till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Enligt januariavtalet föreslås att kravet på aktiekapital sänks från 50 000 till 25 000 kronor den 1 januari 2020. Frågan har snabbutretts med en svepande konsekvensanalys, och

Inlämnad: 2019-08-29 Svarsdatum: 2019-09-12 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Interpellation 2018/19:310 av Tony Haddou (V) (pdf, 105 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Lägre kapitalkrav för privata aktiebolag

Interpellation 2018/19:162 av Niels Paarup-Petersen (C)

Interpellation 2018/19:162 Copyrightdirektivet av Niels Paarup-Petersen C till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Europaparlamentet har i går röstat igenom copyrightdirektivet. Inga tillägg tilläts göras efter att parlamentsledamöter från de svenska Socialdemokraterna avgjorde omröstningen om att öppna

Inlämnad: 2019-03-27 Svarsdatum: 2019-04-26 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Interpellation 2018/19:162 av Niels Paarup-Petersen (C) (pdf, 87 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Copyrightdirektivet

Interpellation 2018/19:127 av Christina Höj Larsen (V)

Interpellation 2018/19:127 Återtagandeavtalet med Afghanistan av Christina Höj Larsen V till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S I oktober 2016 tecknade Sverige avtal med Afghanistan om återtagande av människor som lever i Sverige och saknar asylskäl. Avtalet öppnar också för att ensamkommande barn ska

Inlämnad: 2019-03-07 Svarsdatum: 2019-03-29 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Interpellation 2018/19:127 av Christina Höj Larsen (V) (pdf, 91 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Återtagandeavtalet med Afghanistan

Interpellation 2018/19:115 av Ola Johansson (C)

Interpellation 2018/19:115 Åtgärder mot militanta djurrättsaktivister av Ola Johansson C till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Jag har med egna ögon bevittnat det dödshot som lämnats till en djurhållande lantbrukare i mitt hemlän Halland och som anspelar på att han borde hängas. I en artikelserie i

Inlämnad: 2019-02-28 Svarsdatum: 2019-03-15 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Interpellation 2018/19:115 av Ola Johansson (C) (pdf, 89 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Åtgärder mot militanta djurrättsaktivister

Interpellation 2005/06:305 av Andersson, Margareta (c)

den 15 mars Interpellation 2005/06:305 av Margareta Andersson c till statsrådet Morgan Johansson s Stulen barndom De senaste veckorna har debatten i Småland och även på andra ställen varit livlig om de barn som varit fosterhemsplacerade och fått sin barndom stulenMan har i Aneby dragit i gång ett nätverk som förmodligen

Inlämnad: 2006-03-15 Besvarare: Morgan Johansson (S)

Webb-tv interpellationsdebatt: Stulen barndom

Interpellation 2005/06:258 av Holma, Siv (v)

den 14 februari Interpellation 2005/06:258 av Siv Holma v till statsrådet Morgan Johansson s Spelmissbruk Det socialdemokratiskt ägda företaget A-lotterier har ansökt om tillstånd att ordna pokerspel på Internet. Samtidigt har regeringsmedlemmar uttalat oro för utvecklingen på spelmarknaden och de problem med spelmissbruk

Inlämnad: 2006-02-14 Besvarare: Morgan Johansson (S)

Webb-tv interpellationsdebatt: Spelmissbruk

Interpellation 2002/03:347 av Qarlsson, Annika (c)

den 9 maj Interpellation 2002/03:347 av Annika Qarlsson c till statsrådet Morgan Johansson om rökförbud i serveringsmiljöer Enligt svensk lag har arbetstagare rätt till rökfri arbetsmiljö. Så beslutade riksdagen 1994. Redan då var man medveten om riskerna med passiv rökning. Trots den lagen så omfattas fortfarande

Inlämnad: 2003-05-09 Besvarare: Morgan Johansson (S)

Webb-tv interpellationsdebatt: rökförbud i serveringsmiljöer

Interpellation 2002/03:47 av Linna, Elina (v)

den 22 november Interpellation 2002/03:47 av Elina Linna v till statsrådet Morgan Johansson om utrikesfödda och folkhälsan Statens folkhälsoinstitut redovisade under hösten en rapport om folkhälsoläget för utrikesfödda svenskar. Syftet var att ge en bild av invandringen till Sverige från andra världskriget och att

Inlämnad: 2002-11-22 Besvarare: Morgan Johansson (S)

Webb-tv interpellationsdebatt: utrikesfödda och folkhälsan