Dokument & lagar (259 träffar)

Skriftlig fråga 2019/20:1146 av Caroline Nordengrip (SD)

Fråga 2019/20:1146 Strandsatta svenskar av Caroline Nordengrip SD till Utrikesminister Ann Linde S Coronapandemin har strandsatt tiotusentals svenskar runt om i världen, och genom samarbeten med kommersiella flygbolag har UD lyckats få hem personer från länder med bland annat karantän och utbredd smittspridning. Många

Inlämnad: 2020-04-03 Svarsdatum: 2020-04-15 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2019/20:1146 av Caroline Nordengrip (SD) (pdf, 74 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:1124 av Ebba Hermansson (SD)

Fråga 2019/20:1124 Våld i nära relationer under coronapandemin av Ebba Hermansson SD till Statsrådet Åsa Lindhagen MP Med anledning av coronavirusets framfart har människor uppmanats att arbeta hemifrån om arbetet tillåter samt att undvika sociala sammankomster i så stor utsträckning det är möjligt. Det är helt adekvata

Inlämnad: 2020-03-26 Svarsdatum: 2020-04-08 Besvarare: Statsrådet Åsa Lindhagen (MP)

Skriftlig fråga 2019/20:1124 av Ebba Hermansson (SD) (pdf, 87 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:1100 av Robert Halef (KD)

Fråga 2019/20:1100 Syrianska ungdomar kidnappade av kurdiska YPG av Robert Halef KD till Utrikesminister Ann Linde S Inbördeskriget i Syrien har pågått i nio år mer än hälften av den syriska befolkning är flyktingar och flera hundra tusen har mördats och skadats. I det pågående inbördeskriget, där flera länder och terrorgrupper

Inlämnad: 2020-03-16 Svarsdatum: 2020-03-25 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2019/20:1100 av Robert Halef (KD) (pdf, 91 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:1072 av Markus Wiechel (SD)

Fråga 2019/20:1072 Turkisk provokation mot Grekland av Markus Wiechel SD till Utrikesminister Ann Linde S Det har snart gått ett par veckor sedan den turkiske ledaren Recep Tayyip Erdoğan meddelade att Turkiet avsåg att bryta avtalet om migranter med EU och därför tänkte öppna sina gränser mot Europa. Sedan dess har vi

Inlämnad: 2020-03-10 Svarsdatum: 2020-03-18 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2019/20:1072 av Markus Wiechel (SD) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:1016 av Angelica Lundberg (SD)

Fråga 2019/20:1016 Konsumentskydd vid köp av nyproducerade bostadsrätter av Angelica Lundberg SD till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Nyligen har det rapporterats att Riksrevisionen uppmanar regeringen till ändring av bostadsrättslagen med anledning av behovet av att stärka konsumentskyddet vid köp

Inlämnad: 2020-02-26 Svarsdatum: 2020-03-04 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:1016 av Angelica Lundberg (SD) (pdf, 86 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:978 av Adam Marttinen (SD)

Fråga 2019/20:978 Utvisningar av Adam Marttinen SD till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S För fyra år sedan uttalade inrikesminister Anders Ygeman att 80 000 asylsökande som fått avslag på sin ansökan skulle utvisas. Mina frågor till justitite- och migrationsminister Morgan Johansson, som handlar explicit

Inlämnad: 2020-02-12 Svarsdatum: 2020-03-04 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:978 av Adam Marttinen (SD) (pdf, 74 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:977 av Adam Marttinen (SD)

Fråga 2019/20:977 Hatbrott och svensk etnicitet av Adam Marttinen SD till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Den senaste tiden har de ökande förnedringsrånen lyfts i medierna. Med anledning av detta vill jag fråga justitie- och migrationsminister Morgan Johansson: Är det regeringens uppfattning att hatbrott

Inlämnad: 2020-02-14 Svarsdatum: 2020-02-26 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:977 av Adam Marttinen (SD) (pdf, 74 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:936 av Sven-Olof Sällström (SD)

Fråga 2019/20:936 Ambassaders omvärldsbevakning av Sven-Olof Sällström SD till Utrikesminister Ann Linde S I början av november 2019 uppmärksammades i svenska medier att Iraks försvarsminister har dubbelt medborgarskap, både irakiskt och svenskt. Det framkom också att detta redan våren 2019 uppmärksammats i irakiska medier,

Inlämnad: 2020-02-10 Svarsdatum: 2020-02-19 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2019/20:936 av Sven-Olof Sällström (SD) (pdf, 85 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:912 av Markus Wiechel (SD)

Fråga 2019/20:912 Turkiets användning av vit fosfor av Markus Wiechel SD till Utrikesminister Ann Linde S Hösten 2019 invaderades det förhållandevis fredliga och välfungerande kurddominerade området Rojava i nordöstra Syrien av jihadister understödda av Turkiet. Ett angrepp som fördömdes av den svenska regeringen och

Inlämnad: 2020-02-06 Svarsdatum: 2020-02-19 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2019/20:912 av Markus Wiechel (SD) (pdf, 89 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:903 av Mikael Eskilandersson (SD)

Fråga 2019/20:903 Barn i kläm i vårdnadstvister av Mikael Eskilandersson SD till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Antalet vårdnadstvister ökar. Fall som avgörs i domstol har fördubblats under de senaste tio åren. Enligt en familjerättsjurist som nyligen talade om sakområdet i medierna hamnar många vårdnadstvister

Inlämnad: 2020-02-06 Svarsdatum: 2020-02-19 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:903 av Mikael Eskilandersson (SD) (pdf, 87 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:895 av Tobias Andersson (SD)

Fråga 2019/20:895 Republiken Kina Taiwan i WHO av Tobias Andersson SD till Utrikesminister Ann Linde S Sverigedemokraterna har i riksdagen motionerat om att Republiken Kina stegvis ska inkluderas i det internationella samfundet. Vår mening är att Sverige måste stödja Republiken Kinas deltagande inom multilaterala organisationer,

Inlämnad: 2020-02-05 Svarsdatum: 2020-02-12 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2019/20:895 av Tobias Andersson (SD) (pdf, 89 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:893 av Staffan Eklöf (SD)

Fråga 2019/20:893 Bedrägeribrott mot äldre av Staffan Eklöf SD till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Nya brottskoder hos polisen visar att äldre i mycket hög utsträckning drabbas av bedrägeribrott, enligt uppgifter i tidningen Kommunalarbetaren. Brott mot äldre och funktionsnedsatta är tarvliga och

Inlämnad: 2020-02-05 Svarsdatum: 2020-02-12 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:893 av Staffan Eklöf (SD) (pdf, 86 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:890 av Björn Söder (SD)

Fråga 2019/20:890 Terroristlöner av Björn Söder SD till Utrikesminister Ann Linde S Sverige är en av de största biståndsgivarna till den palestinska myndigheten PASvenska skattemedel möjliggör att PA kan fortsätta betala ut så kallade terroristlöner, som betalas ut till palestinier som mördat israeler eller till dessa

Inlämnad: 2020-02-05 Svarsdatum: 2020-02-12 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2019/20:890 av Björn Söder (SD) (pdf, 85 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:876 av Björn Söder (SD)

Fråga 2019/20:876 Taiwan i WHO av Björn Söder SD till Utrikesminister Ann Linde S Coronaviruset sprids över världen. Världshälsoorganisationen WHO har utlyst hälsonödläge, som syftar till att försöka främja det internationella samarbetet för att kämpa mot viruset. När WHO höll ett två dagar långt akutmöte med de länder

Inlämnad: 2020-02-04 Svarsdatum: 2020-02-12 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2019/20:876 av Björn Söder (SD) (pdf, 76 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:828 av Björn Söder (SD)

Fråga 2019/20:828 Ambassads tillgänglighet för svenska medborgare av Björn Söder SD till Utrikesminister Ann Linde S Enligt uppgift på internetsidan Sweden Abroad är Sveriges ambassad i Kina stängd under hela det kinesiska nyårsfirandet. Med anledning av utbrottet av coronaviruset meddelade dock UD:s pressansvarige i

Inlämnad: 2020-01-29 Svarsdatum: 2020-02-07 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2019/20:828 av Björn Söder (SD) (pdf, 101 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:827 av Ludvig Aspling (SD)

Fråga 2019/20:827 Mottagande av kvotflyktingar av Ludvig Aspling SD till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S I Aktuellt den 28 januari 2020 gav justitie- och migrationsminister Morgan Johansson exempel på vilka personer Sverige tar emot som kvotflyktingar. Statsrådet sa då att det exempelvis kan handla

Inlämnad: 2020-01-29 Svarsdatum: 2020-02-05 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:827 av Ludvig Aspling (SD) (pdf, 99 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:825 av Michael Rubbestad (SD)

Fråga 2019/20:825 Fri spridning av offentlig konst av Michael Rubbestad SD till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Med offentlig konst avses konstverk placerade i det offentliga rummet, i parker och på torg och som oftast är finansierade med skattemedel. Patent- och marknadsdomstolen beslutade i juni

Inlämnad: 2020-01-29 Svarsdatum: 2020-02-05 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:825 av Michael Rubbestad (SD) (pdf, 76 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:815 av Robert Halef (KD)

Fråga 2019/20:815 Situationen i Libanon av Robert Halef KD till Utrikesminister Ann Linde S Libanon är ett land som befinner sig i stor ekonomisk och politisk kris. Situationen förvärras för varje dag, och de folkliga protester som startade för några månader sedan har gått över till våldsamheter och konfrontation med

Inlämnad: 2020-01-27 Svarsdatum: 2020-02-05 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2019/20:815 av Robert Halef (KD) (pdf, 87 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:798 av Robert Halef (KD)

Fråga 2019/20:798 Förföljelsen av kristna av Robert Halef KD till Utrikesminister Ann Linde S Den 15 januari anordnade riksdagens tvärpolitiska kommitté för kristna folkgruppers rättigheter ett seminarium tillsammans med organisationen Open Doors. Detta med anledning av att organisationens årliga rapport, World Watch

Inlämnad: 2020-01-23 Svarsdatum: 2020-02-05 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2019/20:798 av Robert Halef (KD) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:784 av Staffan Eklöf (SD)

Fråga 2019/20:784 Sveriges arbete för kristnas rätt att inte förföljas av Staffan Eklöf SD till Utrikesminister Ann Linde S Den 15 januari publicerade organisationen Open Doors sin årliga lista över länder där kristna förföljs. Kristna anses vara den mest förföljda gruppen religionsutövare i världen. 260 miljoner kristna

Inlämnad: 2020-01-21 Svarsdatum: 2020-01-29 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2019/20:784 av Staffan Eklöf (SD) (pdf, 88 kB)