Dokument & lagar (525 träffar)

Interpellation 2019/20:340 av Fredrik Lindahl (SD)

Interpellation 2019/20:340 Valsedelssystemet av Fredrik Lindahl SD till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S För att ett val ska anses demokratiskt är det avgörande att valhemligheten säkras genom hela valprocessen. Utifrån vad Valmyndigheten och Riksrevisionen redovisat i sina rapporter Erfarenheter från

Inlämnad: 2020-02-13 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Interpellation 2019/20:340 av Fredrik Lindahl (SD) (pdf, 103 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:936 av Sven-Olof Sällström (SD)

Fråga 2019/20:936 Ambassaders omvärldsbevakning av Sven-Olof Sällström SD till Utrikesminister Ann Linde S I början av november 2019 uppmärksammades i svenska medier att Iraks försvarsminister har dubbelt medborgarskap, både irakiskt och svenskt. Det framkom också att detta redan våren 2019 uppmärksammats i irakiska medier,

Inlämnad: 2020-02-10 Svarsdatum: 2020-02-19 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2019/20:936 av Sven-Olof Sällström (SD) (pdf, 85 kB)

Interpellation 2019/20:317 av Ingemar Kihlström (KD)

Interpellation 2019/20:317 Utvisning på grund av brott av Ingemar Kihlström KD till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S I slutet av förra året dömdes en man för medhjälp till mord till åtta års fängelse av Göteborgs tingsrätt. Mannen är medborgare i ett annat land, och åklagaren yrkade därför på utvisning.

Inlämnad: 2020-02-06 Svarsdatum: 2020-03-20 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Interpellation 2019/20:317 av Ingemar Kihlström (KD) (pdf, 86 kB)

Interpellation 2019/20:316 av Thomas Morell (SD)

Interpellation 2019/20:316 Barn och ungdomar som utsätts för grova brott av Thomas Morell SD till Statsrådet Mikael Damberg S Jag har tidigare ställt frågan till statsrådet Mikael Damberg om de rån och grova brott som drabbar barn och ungdomar. Enligt svaret från statsrådet följer regeringen utvecklingen noga, och det

Inlämnad: 2020-02-06 Svarsdatum: 2020-03-06 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Interpellation 2019/20:316 av Thomas Morell (SD) (pdf, 89 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:912 av Markus Wiechel (SD)

Fråga 2019/20:912 Turkiets användning av vit fosfor av Markus Wiechel SD till Utrikesminister Ann Linde S Hösten 2019 invaderades det förhållandevis fredliga och välfungerande kurddominerade området Rojava i nordöstra Syrien av jihadister understödda av Turkiet. Ett angrepp som fördömdes av den svenska regeringen och

Inlämnad: 2020-02-06 Svarsdatum: 2020-02-19 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2019/20:912 av Markus Wiechel (SD) (pdf, 89 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:903 av Mikael Eskilandersson (SD)

Fråga 2019/20:903 Barn i kläm i vårdnadstvister av Mikael Eskilandersson SD till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Antalet vårdnadstvister ökar. Fall som avgörs i domstol har fördubblats under de senaste tio åren. Enligt en familjerättsjurist som nyligen talade om sakområdet i medierna hamnar många vårdnadstvister

Inlämnad: 2020-02-06 Svarsdatum: 2020-02-19 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:903 av Mikael Eskilandersson (SD) (pdf, 87 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:895 av Tobias Andersson (SD)

Fråga 2019/20:895 Republiken Kina Taiwan i WHO av Tobias Andersson SD till Utrikesminister Ann Linde S Sverigedemokraterna har i riksdagen motionerat om att Republiken Kina stegvis ska inkluderas i det internationella samfundet. Vår mening är att Sverige måste stödja Republiken Kinas deltagande inom multilaterala organisationer,

Inlämnad: 2020-02-05 Svarsdatum: 2020-02-12 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2019/20:895 av Tobias Andersson (SD) (pdf, 89 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:893 av Staffan Eklöf (SD)

Fråga 2019/20:893 Bedrägeribrott mot äldre av Staffan Eklöf SD till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Nya brottskoder hos polisen visar att äldre i mycket hög utsträckning drabbas av bedrägeribrott, enligt uppgifter i tidningen Kommunalarbetaren. Brott mot äldre och funktionsnedsatta är tarvliga och

Inlämnad: 2020-02-05 Svarsdatum: 2020-02-12 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:893 av Staffan Eklöf (SD) (pdf, 86 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:890 av Björn Söder (SD)

Fråga 2019/20:890 Terroristlöner av Björn Söder SD till Utrikesminister Ann Linde S Sverige är en av de största biståndsgivarna till den palestinska myndigheten PASvenska skattemedel möjliggör att PA kan fortsätta betala ut så kallade terroristlöner, som betalas ut till palestinier som mördat israeler eller till dessa

Inlämnad: 2020-02-05 Svarsdatum: 2020-02-12 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2019/20:890 av Björn Söder (SD) (pdf, 85 kB)

Interpellation 2019/20:306 av Ludvig Aspling (SD)

Interpellation 2019/20:306 Konferensen om EU:s framtid av Ludvig Aspling SD till Statsrådet Hans Dahlgren S Sverigedemokraterna står bakom idén om en konferens för stärka unionens folkliga förankring det långsiktiga perspektivet är viktigt inte minst för att lyfta frågan om hur kompetens ska kunna föras tillbaka till

Inlämnad: 2020-01-31 Svarsdatum: 2020-02-18 Besvarare: Statsrådet Hans Dahlgren (S)

Interpellation 2019/20:306 av Ludvig Aspling (SD) (pdf, 90 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:876 av Björn Söder (SD)

Fråga 2019/20:876 Taiwan i WHO av Björn Söder SD till Utrikesminister Ann Linde S Coronaviruset sprids över världen. Världshälsoorganisationen WHO har utlyst hälsonödläge, som syftar till att försöka främja det internationella samarbetet för att kämpa mot viruset. När WHO höll ett två dagar långt akutmöte med de länder

Inlämnad: 2020-02-04 Svarsdatum: 2020-02-12 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2019/20:876 av Björn Söder (SD) (pdf, 76 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:828 av Björn Söder (SD)

Fråga 2019/20:828 Ambassads tillgänglighet för svenska medborgare av Björn Söder SD till Utrikesminister Ann Linde S Enligt uppgift på internetsidan Sweden Abroad är Sveriges ambassad i Kina stängd under hela det kinesiska nyårsfirandet. Med anledning av utbrottet av coronaviruset meddelade dock UD:s pressansvarige i

Inlämnad: 2020-01-29 Svarsdatum: 2020-02-07 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2019/20:828 av Björn Söder (SD) (pdf, 101 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:827 av Ludvig Aspling (SD)

Fråga 2019/20:827 Mottagande av kvotflyktingar av Ludvig Aspling SD till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S I Aktuellt den 28 januari 2020 gav justitie- och migrationsminister Morgan Johansson exempel på vilka personer Sverige tar emot som kvotflyktingar. Statsrådet sa då att det exempelvis kan handla

Inlämnad: 2020-01-29 Svarsdatum: 2020-02-05 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:827 av Ludvig Aspling (SD) (pdf, 99 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:825 av Michael Rubbestad (SD)

Fråga 2019/20:825 Fri spridning av offentlig konst av Michael Rubbestad SD till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Med offentlig konst avses konstverk placerade i det offentliga rummet, i parker och på torg och som oftast är finansierade med skattemedel. Patent- och marknadsdomstolen beslutade i juni

Inlämnad: 2020-01-29 Svarsdatum: 2020-02-05 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:825 av Michael Rubbestad (SD) (pdf, 76 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:815 av Robert Halef (KD)

Fråga 2019/20:815 Situationen i Libanon av Robert Halef KD till Utrikesminister Ann Linde S Libanon är ett land som befinner sig i stor ekonomisk och politisk kris. Situationen förvärras för varje dag, och de folkliga protester som startade för några månader sedan har gått över till våldsamheter och konfrontation med

Inlämnad: 2020-01-27 Svarsdatum: 2020-02-05 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2019/20:815 av Robert Halef (KD) (pdf, 87 kB)

Interpellation 2019/20:281 av Mikael Oscarsson (KD)

Interpellation 2019/20:281 Raoul Wallenbergs försvinnande av Mikael Oscarsson KD till Utrikesminister Ann Linde S Raoul Wallenberg, som gav sitt yttersta i kampen mot nazismen och för att rädda judar under andra världskriget, kom att tillfångatas av Röda armén i östra Ungern år 1945. Vi vet inte vad exakt som därefter

Inlämnad: 2020-01-23 Svarsdatum: 2020-02-07 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Interpellation 2019/20:281 av Mikael Oscarsson (KD) (pdf, 110 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Raoul Wallenbergs försvinnande

Skriftlig fråga 2019/20:798 av Robert Halef (KD)

Fråga 2019/20:798 Förföljelsen av kristna av Robert Halef KD till Utrikesminister Ann Linde S Den 15 januari anordnade riksdagens tvärpolitiska kommitté för kristna folkgruppers rättigheter ett seminarium tillsammans med organisationen Open Doors. Detta med anledning av att organisationens årliga rapport, World Watch

Inlämnad: 2020-01-23 Svarsdatum: 2020-02-05 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2019/20:798 av Robert Halef (KD) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:784 av Staffan Eklöf (SD)

Fråga 2019/20:784 Sveriges arbete för kristnas rätt att inte förföljas av Staffan Eklöf SD till Utrikesminister Ann Linde S Den 15 januari publicerade organisationen Open Doors sin årliga lista över länder där kristna förföljs. Kristna anses vara den mest förföljda gruppen religionsutövare i världen. 260 miljoner kristna

Inlämnad: 2020-01-21 Svarsdatum: 2020-01-29 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2019/20:784 av Staffan Eklöf (SD) (pdf, 88 kB)

Interpellation 2019/20:269 av Lars Adaktusson (KD)

Interpellation 2019/20:269 Restriktiva åtgärder mot Iran av Lars Adaktusson KD till Utrikesminister Ann Linde S Diktaturregimen i Iran har spridit död och terror över världen i decennier. Nu har även Sverige drabbats när 17 personer hemmahörande i vårt land dödades i samband med nedskjutningen av flyg PS752 strax utanför

Inlämnad: 2020-01-17 Svarsdatum: 2020-02-11 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Interpellation 2019/20:269 av Lars Adaktusson (KD) (pdf, 92 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Restriktiva åtgärder mot Iran

Interpellation 2019/20:265 av Sara Gille (SD)

Interpellation 2019/20:265 Månggifte i Sverige av Sara Gille SD till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Nyligen presenterade Utredningen om strängare regler om utländska månggiften sitt betänkande  Skärpta regler om utländska månggiften  SOU 2020:2 som handlar om ändringar av reglerna om månggifte i Sverige.

Inlämnad: 2020-01-16 Svarsdatum: 2020-04-17 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Interpellation 2019/20:265 av Sara Gille (SD) (pdf, 103 kB)