Dokument & lagar (4 584 träffar)

Skriftlig fråga 2019/20:328 av Tina Acketoft (L)

Fråga 2019/20:328 Ungerns krympande demokrati av Tina Acketoft L till Statsrådet Hans Dahlgren S Enligt den senaste frihetsrapporten från Freedom House markerar 2018 det år då EU för första gången har ett medlemsland som inte längre anses vara helt fritt, nämligen Ungern. Ungern anses nu vara delvis fritt och befinner

Inlämnad: 2019-11-07 Svarsdatum: 2019-11-21 Besvarare: Statsrådet Hans Dahlgren (S)

Skriftlig fråga 2019/20:328 av Tina Acketoft (L) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:324 av Clara Aranda (SD)

Fråga 2019/20:324 Den politiska krisen i Chile av Clara Aranda SD till Utrikesminister Ann Linde S I samband med den senaste tidens massdemonstrationer som har ägt rum i Chile har det rapporterats om övervåld mot demonstranter. I rapporterna har det framkommit att omkring 1 600 personer har åsamkats allvarliga skador

Inlämnad: 2019-11-07 Svarsdatum: 2019-11-20 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2019/20:324 av Clara Aranda (SD) (pdf, 86 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:320 av Lina Nordquist (L)

Fråga 2019/20:320 Införande av ett modernt ämbetsmannaansvar av Lina Nordquist L till Statsrådet Lena Micko S I april 2018 mottog regeringen ett tillkännagivande av riksdagen med ett krav på att återinföra ett straffansvar för tjänstemän i offentlig tjänst. Det offentliga behövs som ett skyddsnät för invånaren, men har

Inlämnad: 2019-11-06 Svarsdatum: 2019-11-15 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:320 av Lina Nordquist (L) (pdf, 87 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:316 av Maria Nilsson (L)

Fråga 2019/20:316 Användandet av namnet Belarus av Maria Nilsson L till Utrikesminister Ann Linde S Den 15 oktober demonstrerade föreningen Sveriges Belarusier på Mynttorget i Stockholm mot att Utrikesdepartementet fortsätter att använda begreppet vitryssar ett begrepp som många belarusier i Sverige upplever som mycket

Inlämnad: 2019-11-06 Svarsdatum: 2019-11-27 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2019/20:316 av Maria Nilsson (L) (pdf, 101 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:305 av Maria Malmer Stenergard (M)

Fråga 2019/20:305 Underfinansieringen av migrationsdomstolarna av Maria Malmer Stenergard M till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Efter flera år av en ohållbar migrationspolitik har Sveriges migrationsdomstolar ett mycket högt tryck på sig. Domstolarna måste framöver hantera ett mycket stort antal mål.

Inlämnad: 2019-11-04 Svarsdatum: 2019-11-15 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:305 av Maria Malmer Stenergard (M) (pdf, 86 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:296 av Katarina Brännström (M)

Fråga 2019/20:296 Utvisning på grund av brott av Katarina Brännström M till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Varje år släpps ca 2030 personer fria trots att de i Sverige har dömts till utvisning på grund av brott. Det rapporterade SR Göteborg den 24 oktober 2019. Detta är orimligt. Det rör sig om personer

Inlämnad: 2019-10-30 Svarsdatum: 2019-11-06 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:296 av Katarina Brännström (M) (pdf, 86 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:293 av Johan Forssell (M)

Fråga 2019/20:293 Ökade befogenheter vid inre utlänningskontroller av Johan Forssell M till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Lagen om särskild utlänningskontroll är ett värdefullt verktyg för att hantera personer som bedöms utgöra kvalificerade säkerhetshot mot Sverige. Efter terrordådet på Drottninggatan

Inlämnad: 2019-10-30 Svarsdatum: 2019-11-06 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:293 av Johan Forssell (M) (pdf, 110 kB)

Interpellation 2019/20:93 av David Josefsson (M)

Interpellation 2019/20:93 Migrationsdomstolar och handläggningstider av David Josefsson M till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S I juni i år kritiserade Justitieombudsmannen JO migrationsdomstolen i Göteborg för att handläggningstiderna i asylärenden är för långa. I det enskilda fallet dnr 1342019 var

Inlämnad: 2019-10-29 Svarsdatum: 2019-11-15 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Interpellation 2019/20:93 av David Josefsson (M) (pdf, 89 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Migrationsdomstolar och handläggningstider

Skriftlig fråga 2019/20:291 av Lars Beckman (M)

Fråga 2019/20:291 Handläggningstider för samfällighetsföreningsregistret av Lars Beckman M till Statsrådet Per Bolund MP Samfällighetsföreningsregistret innehåller namn på föreningen och information om vilken gemensamhetsanläggning som föreningen sköter förvaltarRegistret innehåller också gemensamhetsanläggningens ändamål,

Inlämnad: 2019-10-29 Svarsdatum: 2019-11-06 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:291 av Lars Beckman (M) (pdf, 117 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:290 av Margareta Cederfelt (M)

Fråga 2019/20:290 Sidenvägen och EU av Margareta Cederfelt M till Utrikesminister Ann Linde S Kina stärker genom Belt and Road-initiativet BRI sitt globala inflytande. Genom investeringar på uppemot 600 miljarder amerikanska dollar i den så kallade nya sidenvägen blir landet världsledande i tillgång till infrastruktur.

Inlämnad: 2019-10-29 Svarsdatum: 2019-11-06 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2019/20:290 av Margareta Cederfelt (M) (pdf, 91 kB)

Interpellation 2019/20:87 av Désirée Pethrus (KD)

Interpellation 2019/20:87 En undersökningskommission för fallet Dawit Isaak av Désirée Pethrus KD till Utrikesminister Ann Linde S Dawit Isaak är den svensk som suttit fängslad längst tid i utlandet, utan åtal eller dom. Under de 18 år som han har suttit fängslad har den eritreanska regimen inte låtit honom träffa vare

Inlämnad: 2019-10-28 Svarsdatum: 2019-11-12 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Interpellation 2019/20:87 av Désirée Pethrus (KD) (pdf, 94 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: En undersökningskommission för fallet Dawit Isaak

Skriftlig fråga 2019/20:284 av Ludvig Aspling (SD)

Fråga 2019/20:284 Medlemskapsperspektiv av Ludvig Aspling SD till Statsrådet Hans Dahlgren S I regeringens utkast till ståndpunkter inför FAC, avseende bland annat Ukraina, påpekar regeringen att den anser att Ukraina bör erbjudas medlemskapsperspektivJag skulle vilja veta vad det begreppet innebär i praktiken. Med anledning

Inlämnad: 2019-10-28 Svarsdatum: 2019-11-06 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2019/20:284 av Ludvig Aspling (SD) (pdf, 75 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:281 av Katarina Brännström (M)

Fråga 2019/20:281 Ersättning till asylsökande i områden med socioekonomiska utmaningar av Katarina Brännström M till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S I riksdagen behandlas nu S-MP-regeringens proposition Ett socialt hållbart eget boende för asylsökande Frågan har nu uppstått om konsekvenserna för

Inlämnad: 2019-10-28 Svarsdatum: 2019-11-06 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:281 av Katarina Brännström (M) (pdf, 103 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:279 av Ali Esbati (V)

Fråga 2019/20:279 Villkoren för utländska bärplockare av Ali Esbati V till Arbetsmarknadsminister Eva Nordmark S Bärplockarbranschen är en bransch där de som anställs av bärplockarföretagen uteslutande är migrantarbetare från Thailand. Utsattheten för gruppen är stor. Utöver en ofta mycket pressad arbetsmiljösituation

Inlämnad: 2019-10-25 Svarsdatum: 2019-11-15 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:279 av Ali Esbati (V) (pdf, 90 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:274 av Anders Åkesson (C)

Fråga 2019/20:274 Vägsamfälligheter av Anders Åkesson C till Infrastrukturminister Tomas Eneroth S Riksdagen beslutade den 7 maj 2019 att tillkännage regeringen att snarast utreda frågan om en enklare förvaltning för landets samfälligheter. Beslutet följt av en regelförenkling kan innebära att landets tusentals samfälligheter,

Inlämnad: 2019-10-24 Svarsdatum: 2019-11-06 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:274 av Anders Åkesson (C) (pdf, 85 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:271 av Sara Gille (SD)

Fråga 2019/20:271 Utredning av Turkiets krigsbrott av Sara Gille SD till Utrikesminister Ann Linde S Omvärlden har på olika sätt satt press på Turkiet att agera på ett sådant sätt att landet inte äventyrar stabiliteten i Mellanöstern. Den turkiske ledaren Erdoğan har dock fortsatt sin offensiv mot det tidigare förhållandevis

Inlämnad: 2019-10-24 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2019/20:271 av Sara Gille (SD) (pdf, 91 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:269 av Sara Gille (SD)

Fråga 2019/20:269 Utredning av Turkiets krigsbrott av Sara Gille SD till Utrikesminister Ann Linde S Omvärlden har på olika sätt satt press på Turkiet att agera på ett sådant sätt att landet inte äventyrar stabiliteten i Mellanöstern. Den turkiske ledaren Erdoğan har dock fortsatt sin offensiv mot det tidigare förhållandevis

Inlämnad: 2019-10-24 Svarsdatum: 2019-11-06 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2019/20:269 av Sara Gille (SD) (pdf, 92 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:268 av Ludvig Aspling (SD)

Fråga 2019/20:268 Irans frånträdande av JCPOA av Ludvig Aspling SD till Utrikesminister Ann Linde S Iranavtalet, även känt som Joint Comprehensive Plan of Action, efterlevs inte längre, varken av Iran eller USA, som valt att dra sig ur. Trots detta förefaller regeringens hållning vara att avtalet, i dess nuvarande form,

Inlämnad: 2019-10-24 Svarsdatum: 2019-11-06 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2019/20:268 av Ludvig Aspling (SD) (pdf, 90 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:255 av Lars Hjälmered (M)

Fråga 2019/20:255 Grovt upphovsrättsbrott och grovt varumärkesbrott av Lars Hjälmered M till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Den 19 januari 2017 beslutade regeringen att tillkalla en särskild utredare med uppdrag att överväga om det behövs skärpta straffskalor för de allvarligaste fallen av upphovsrättsintrång

Inlämnad: 2019-10-23 Svarsdatum: 2019-10-30 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:255 av Lars Hjälmered (M) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:248 av Mathias Tegnér (S)

Fråga 2019/20:248 Utvecklingen i Chile av Mathias Tegnér S till Utrikesminister Ann Linde S I Sverige bor det ca 40 00050 000 människor med bakgrund i Chile. Många av dessa kom till Sverige som politiska flyktingar till följd av militärkuppen i Chile 1973. Då visade Sverige stor solidaritet med den chilenska befolkningen

Inlämnad: 2019-10-23 Svarsdatum: 2019-10-30 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2019/20:248 av Mathias Tegnér (S) (pdf, 99 kB)