Dokument & lagar (22 träffar)

Skriftlig fråga 2019/20:226 av Amineh Kakabaveh (-)

Fråga 2019/20:226 Protester i Chile av Amineh Kakabaveh till Utrikesminister Ann Linde S Protesterna mot höjda biljettpriser i kollektivtrafiken blev en gnista för chilenare som lever under fattiga förhållanden. Att resa kollektivt i Chile kostar över tre gånger mer än i Sverige. I Chile står resandet max två resor per

Inlämnad: 2019-10-22 Svarsdatum: 2019-10-30 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2019/20:226 av Amineh Kakabaveh (-) (pdf, 84 kB)

Interpellation 2019/20:30 av Amineh Kakabaveh (-)

Interpellation 2019/20:30 Kurderna och Turkiet av Amineh Kakabaveh till Utrikesminister Ann Linde S När kurderna besegrade IS militärt jublade hela världen. Under brinnande krig har kurderna tillsammans med allierade i fyra kantoner i Rojava, Syrien kunnat skapa ett demokratiskt samhälle där kvinnor och olika minoriteter

Inlämnad: 2019-10-08 Svarsdatum: 2019-10-22 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Interpellation 2019/20:30 av Amineh Kakabaveh (-) (pdf, 88 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Kurderna och Turkiet

Interpellation 2019/20:4 av Amineh Kakabaveh (-)

Interpellation 2019/20:4 Fängslade strejkande arbetare i Iran av Amineh Kakabaveh till Utrikesminister Ann Linde S Den 7 september 2019 dömdes följande personer till hårda fängelsestraff och barbariska spöstraff i Iran: Esmail Bakhshi, vald representant för sockerrörsarbetarna vid Haft Tapeh, har dömts till 14 års fängelse

Inlämnad: 2019-09-13 Svarsdatum: 2019-10-01 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Interpellation 2019/20:4 av Amineh Kakabaveh (-) (pdf, 100 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Fängslade strejkande arbetare i Iran

Interpellation 2019/20:2 av Amineh Kakabaveh (-)

Interpellation 2019/20:2 Könsdiskriminering i Iran av Amineh Kakabaveh till Utrikesminister Ann Linde S Att kvinnors demokratiska rättigheter är beskurna i Iran, det vet vi. Att kvinnors rörelsefrihet är beskuren, det vet vi likaså. Detta är väl känt på ett allmänt plan när det Iran. På ett allmänt plan vet vi också att

Inlämnad: 2019-09-12 Svarsdatum: 2019-10-01 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Interpellation 2019/20:2 av Amineh Kakabaveh (-) (pdf, 91 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Könsdiskriminering i Iran

Skriftlig fråga 2017/18:1450 av Jeff Ahl (-)

Fråga 2017/18:1450 Nedstängning av moskéer av Jeff Ahl till Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson S I Österrike stängdes nyligen sju moskéer av den österrikiska regeringen och dessutom har imamer som sprider hatbudskap eller underblåser radikalism utvisats, detta med hänsyn till den radikalisering de bidrog med.

Inlämnad: 2018-06-08 Svarsdatum: 2018-06-20 Besvarare: Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2017/18:1450 av Jeff Ahl (-) (pdf, 75 kB)

Skriftlig fråga 2017/18:1233 av Jeff Ahl (-)

Fråga 2017/18:1233 Säkerhetsläckor inom myndigheter av Jeff Ahl till Försvarsminister Peter Hultqvist S Jag med flera börjar bli allvarligt oroade över att vitala myndigheter hanterar hemligstämplad information på ett sätt som är allt annat än acceptabelt. Det gäller dels det uppmärksammade haveriet där Transportstyrelsen

Inlämnad: 2018-04-26 Svarsdatum: 2018-05-09 Besvarare: Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2017/18:1233 av Jeff Ahl (-) (pdf, 78 kB)

Interpellation 2017/18:507 av Jeff Ahl (-)

Interpellation 2017/18:507 EU-avgiften av Jeff Ahl till Statsrådet Ann Linde S Flertalet EU-länder har begått flera avtalsbrott av vilka vissa påverkar Sverige negativt. Med anledning av detta vill jag fråga statsrådet Ann Linde: Anser statsrådet och regeringen att det med hänsyn till de omfattande migrationsströmmar

Inlämnad: 2018-04-20 Svarsdatum: 2018-05-04 Besvarare: Statsrådet Ann Linde (S)

Interpellation 2017/18:507 av Jeff Ahl (-) (pdf, 74 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: EU-avgiften

Skriftlig fråga 2005/06:1983 av Svensson Smith, Karin (-)

den 7 augusti Fråga 2005/06:1983 av Karin Svensson Smith till näringsminister Thomas Östros s Visstidsanställningar En ny lagstiftning som begränsar arbetsgivarnas möjligheter att utnyttja möjligheten till tidsbegränsade anställningar träder i kraft den 1 juli 2007. Lagändringen behövs eftersom otrygga anställningsformer

Inlämnad: 2006-08-07 Besvarare: Hans Karlsson (S)

Skriftlig fråga 2005/06:500 av Schyman, Gudrun (-)

den 30 november Fråga 2005/06:500 av Gudrun Schyman till statsrådet Hans Karlsson s Unga kvinnors situation på arbetsmarknaden Andelen förtidspensionerade kvinnor under 30 år har ökat med 30 mellan år 2003 och år 2004. Nästan dubbelt så många kvinnor som män är långtidssjukskrivna. Att ha fött barn tidigt, att

Inlämnad: 2005-11-30 Besvarare: Hans Karlsson (S)

Skriftlig fråga 2005/06:499 av Schyman, Gudrun (-)

den 30 november Fråga 2005/06:499 av Gudrun Schyman till statsrådet Ylva Johansson s Psykiska problem hos unga kvinnor Antalet unga kvinnor som förtidspensionerats har ökat explosionsartat. Den procentuella ökningen är störst bland kvinnor under 30 år från 1 942 till 25 238Hela ökningen är kopplad till diagnosen

Inlämnad: 2005-11-30 Besvarare: Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2005/06:394 av Schyman, Gudrun (-)

den 17 november Fråga 2005/06:394 av Gudrun Schyman till statsrådet Ylva Johansson s Våldsutsatta ungdomar En ny undersökning från Rädda Barnen DN-debatt den 16 november 2005där 3 800 18-åringar svarat på frågor om de blivit utsatta för våld eller om de mött hot om våld, visar att mer än hälften av alla ungdomar

Inlämnad: 2005-11-17 Besvarare: Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2005/06:240 av Schyman, Gudrun (-)

den 26 oktober Fråga 2005/06:240 av Gudrun Schyman till statsrådet Ylva Johansson s Stöd till RFSL:s brottsofferjour RFSL:s brottsofferjour får inte bidrag av Socialstyrelsen eftersom deras verksamhet inte riktar sig till utsatta barn, missbrukare eller kvinnor utsatta för mäns våld. Jouren står inför nedläggning.

Inlämnad: 2005-10-26 Besvarare: Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2005/06:124 av Schyman, Gudrun (-)

den 13 oktober Fråga 2005/06:124 av Gudrun Schyman till utbildnings- och kulturminister Leif Pagrotsky s Jämställdheten inom statens FOU-satsningar Produktionstekniken inom bilindustrin är byggd av och för män och det betyder ofta en ergonomisk osund miljö för kvinnor. Produktionstekniken vid Volvo Torslandas löpande

Inlämnad: 2005-10-13 Besvarare: Leif Pagrotsky (S)

Skriftlig fråga 2005/06:86 av Svensson Smith, Karin (-)

den 6 oktober Fråga 2005/06:86 av Karin Svensson Smith till statsrådet Hans Karlsson s Avskedande på grund av påstådd illojalitet Connex, tunnelbaneoperatören som kör trafiken för SL i Stockholm, har beslutat att avskeda Per Johansson, ordföranden för tunnelbaneklubbenSeko klubb 119. Ledningen för Connex uppger

Inlämnad: 2005-10-06 Besvarare: Hans Karlsson (S)

Skriftlig fråga 2005/06:74 av Schyman, Gudrun (-)

den 4 oktober Fråga 2005/06:74 av Gudrun Schyman till statsrådet Hans Karlsson s Funktionshindrade kvinnors arbetslöshet Många med funktionshinder har svårt att få jobb och många har på grund av arbetslöshet inte råd att betala för de hjälpmedel de behöver. Kvinnor är värre drabbade än män. Utredningsinstitutet

Inlämnad: 2005-10-04 Besvarare: Hans Karlsson (S)

Skriftlig fråga 2004/05:1888 av Schyman, Gudrun (-)

den 15 juni Fråga 2004/05:1888 av Gudrun Schyman till statsrådet Morgan Johansson om barnkonventionen och kommunerna Majblommans Riksförbund lät nyligen Sifo genomföra en undersökning som visade att mer än 114 000 barn behöver kollo i sommar, samtidigt som var tredje kommun saknar platser. Undersökningen visar hur

Inlämnad: 2005-06-15 Besvarare: Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2004/05:1665 av Schyman, Gudrun (-)

den 19 maj Fråga 2004/05:1665 av Gudrun Schyman till statsrådet Hans Karlsson om Ams personalpolitik Länsarbetsnämnderna har informerat sin personal om att den administrativa bemanningen ska minska med mellan 300 och 400 årsarbeten, hälften på Ams och hälften på länsarbetsnämnderna. Majoriteten av de administratörer

Inlämnad: 2005-05-19 Besvarare: Hans Karlsson (S)

Skriftlig fråga 2004/05:1643 av Schyman, Gudrun (-)

den 18 maj Fråga 2004/05:1643 av Gudrun Schyman till statsrådet Jens Orback om könsorättvisor inom arbetsmarknadspolitiken Antalet arbetslösa består av ungefär lika många män som kvinnor. Räknar man kvinnors deltidsarbetslöshet är kvinnorna i majoritet. Ams satsar dubbelt så mycket pengar på att häva mäns arbetslöshet.

Inlämnad: 2005-05-18 Besvarare: Hans Karlsson (S)

Skriftlig fråga 2004/05:1642 av Schyman, Gudrun (-)

den 18 maj Fråga 2004/05:1642 av Gudrun Schyman till statsrådet Hans Karlsson om bristande genusperspektiv hos Ams Utbetalningar för löneersättning, aktivitetsstöd och olika Amsprogram är i ett vanligt län runt 115 miljoner per månad. Trots att arbetslösheten är jämt fördelad mellan könen går 77 miljoner till män och

Inlämnad: 2005-05-18 Besvarare: Hans Karlsson (S)

Skriftlig fråga 2004/05:1134 av Schyman, Gudrun (-)

den 3 mars Fråga 2004/05:1134 av Gudrun Schyman till statsrådet Morgan Johansson om barnbyn Skås bevarande Barnbyn Skå startade 1947 som ett alternativ till dåtidens auktoritära syn på barn och barnuppfostran. Dr Gustav Jonsson med flera gjorde barnbyns banbrytande arbete välkänt inte bara inom landet utan också långt

Inlämnad: 2005-03-03 Besvarare: Morgan Johansson (S)

Paginering