Dokument & lagar (5 881 träffar)

Interpellation 2019/20:277 av Erik Ottoson (M)

Interpellation 2019/20:277 Isolering och långa häktningstider av Erik Ottoson M till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Sverige har under en lång följd av år fått internationell kritik för hur villkoren för frihetsberövade ser ut i våra svenska häkten. Kritiken har bland annat omfattat frågan om isolering

Inlämnad: 2020-01-21 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Interpellation 2019/20:277 av Erik Ottoson (M) (pdf, 87 kB)

Interpellation 2019/20:274 av Arin Karapet (M)

Interpellation 2019/20:274 Insyn i Irans haverikommission av Arin Karapet M till Utrikesminister Ann Linde S Den 8 januari blev flight PS752 från Ukraine International Airlines nedskjutet av iranska revolutionsgardets luftvärnsrobotar. Samtliga 176 passagerare ombord omkom, varav 17 personer var svenska medborgare eller

Inlämnad: 2020-01-21 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Interpellation 2019/20:274 av Arin Karapet (M) (pdf, 77 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:790 av Ingemar Kihlström (KD)

Fråga 2019/20:790 Säpos möjligheter att övervaka meddelandetjänster av Ingemar Kihlström KD till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S I Dagens Nyheter den 22 januari skriver Säpochefen Klas Friberg att det nu pågår en beredning i Regeringskansliet för att förbereda implementeringen av ett EU-direktiv som

Inlämnad: 2020-01-22 Svarsdatum: 2020-01-29 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:790 av Ingemar Kihlström (KD) (pdf, 79 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:787 av Johan Pehrson (L)

Fråga 2019/20:787 Brott mot knivlagen av Johan Pehrson L till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S För att skapa ett tryggare samhälle är det av yttersta vikt att bryta den pågående utvecklingen att personer med kriminellt beteende beväpnar sig. En viktig del i detta är en ändamålsenlig utformning av förbudet

Inlämnad: 2020-01-22 Svarsdatum: 2020-01-29 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:787 av Johan Pehrson (L) (pdf, 85 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:784 av Staffan Eklöf (SD)

Fråga 2019/20:784 Sveriges arbete för kristnas rätt att inte förföljas av Staffan Eklöf SD till Utrikesminister Ann Linde S Den 15 januari publicerade organisationen Open Doors sin årliga lista över länder där kristna förföljs. Kristna anses vara den mest förföljda gruppen religionsutövare i världen. 260 miljoner kristna

Inlämnad: 2020-01-21 Svarsdatum: 2020-01-29 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2019/20:784 av Staffan Eklöf (SD) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:783 av Anders Österberg (S)

Fråga 2019/20:783 Slavliknande förhållanden i Libyen av Anders Österberg S till Utrikesminister Ann Linde S Ett förstärkt vapenembargo, vapenvila och ett slut på utländsk inblandning i Libyen. Det enades Ryssland, Turkiet, USA och andra världsmakter om på det toppmöte i Berlin som nyligen genomfördes. Tanken är att slutdeklarationen

Inlämnad: 2020-01-21 Svarsdatum: 2020-01-29 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2019/20:783 av Anders Österberg (S) (pdf, 87 kB)

Interpellation 2019/20:272 av Juno Blom (L)

Interpellation 2019/20:272 Ytterligare insatser mot våld och hedersrelaterat förtryck mot barn av Juno Blom L till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Sverige är ett tolerant land. Men toleransen har övergått i en rädsla att konfrontera våld som vi inte är vana vid. Således har vi 18 år efter mordet på

Inlämnad: 2020-01-17 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Interpellation 2019/20:272 av Juno Blom (L) (pdf, 116 kB)

Interpellation 2019/20:269 av Lars Adaktusson (KD)

Interpellation 2019/20:269 Restriktiva åtgärder mot Iran av Lars Adaktusson KD till Utrikesminister Ann Linde S Diktaturregimen i Iran har spridit död och terror över världen i decennier. Nu har även Sverige drabbats när 17 personer hemmahörande i vårt land dödades i samband med nedskjutningen av flyg PS752 strax utanför

Inlämnad: 2020-01-17 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Interpellation 2019/20:269 av Lars Adaktusson (KD) (pdf, 92 kB)

Interpellation 2019/20:265 av Sara Gille (SD)

Interpellation 2019/20:265 Månggifte i Sverige av Sara Gille SD till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Nyligen presenterade Utredningen om strängare regler om utländska månggiften sitt betänkande  Skärpta regler om utländska månggiften  SOU 2020:2 som handlar om ändringar av reglerna om månggifte i Sverige.

Inlämnad: 2020-01-16 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Interpellation 2019/20:265 av Sara Gille (SD) (pdf, 103 kB)

Interpellation 2019/20:264 av Mikael Eskilandersson (SD)

Interpellation 2019/20:264 Månggiften i Sverige av Mikael Eskilandersson SD till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Nyligen överlämnades betänkandet Skärpta regler om utländska månggiften  till statsrådet Morgan Johansson. Nu återstår regeringens behandling av förslagen som föreslås träda i kraft den

Inlämnad: 2020-01-16 Svarsdatum: 2020-04-17 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Interpellation 2019/20:264 av Mikael Eskilandersson (SD) (pdf, 92 kB)

Interpellation 2019/20:262 av Ludvig Aspling (SD)

Interpellation 2019/20:262 Karens vid ansökan om medborgarskap av Ludvig Aspling SD till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Migrationsverket har en central roll för att värna Sveriges nationella säkerhet. Generaldirektör Mikael Ribbenvik intervjuades i Aktuellt den 29 november angående det faktum att

Inlämnad: 2020-01-16 Svarsdatum: 2020-02-14 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Interpellation 2019/20:262 av Ludvig Aspling (SD) (pdf, 104 kB)

Interpellation 2019/20:257 av Katja Nyberg (SD)

Interpellation 2019/20:257 Mängdrabatt vid flerfaldig brottslighet av Katja Nyberg SD till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Den så kallade mängdrabatten rör straffmätningen vid flerfaldig brottslighet. I svensk rätt tillämpas asperationsprincipen. Detta innebär att rätten vid straffmätningen utgår från

Inlämnad: 2020-01-15 Svarsdatum: 2020-02-14 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Interpellation 2019/20:257 av Katja Nyberg (SD) (pdf, 90 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:764 av Fredrik Lindahl (SD)

Fråga 2019/20:764 Valsedelssystemet av Fredrik Lindahl SD till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S I Valmyndighetens rapport Erfarenheter från Europaparlamentsvalet 2019 konstaterar man i likhet med erfarenhetsrapporten från valen 2018 att valsedelssystemet behöver ses över. Kritiken grundar sig på uppfattningen

Inlämnad: 2020-01-16 Svarsdatum: 2020-01-29 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:764 av Fredrik Lindahl (SD) (pdf, 106 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:753 av Betty Malmberg (M)

Fråga 2019/20:753 Dyslexi och nationella prov av Betty Malmberg M till Utbildningsminister Anna Ekström S Frågan om huruvida elever med dyslexi ska få använda sina hjälpmedel då de skriver nationella prov i årskurs 3 och 6 har diskuterats under flera år. Skolverkets riktlinjer godkänner nämligen inte detta, vilket från

Inlämnad: 2020-01-15 Svarsdatum: 2020-01-22 Besvarare: Utbildningsminister Anna Ekström (S)

Skriftlig fråga 2019/20:753 av Betty Malmberg (M) (pdf, 89 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:742 av Sten Bergheden (M)

Fråga 2019/20:742 Ett tydligare tjänstemannaansvar av Sten Bergheden M till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Riksdagen har genom ett tillkännagivande och beslut den 18 april 2018 uppmanat regeringen att utöka straffansvaret för tjänstefel KU37Riksdagen anser att ett utökat straffansvar för tjänstefel

Inlämnad: 2020-01-14 Svarsdatum: 2020-01-22 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:742 av Sten Bergheden (M) (pdf, 86 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:741 av Robert Halef (KD)

Fråga 2019/20:741 Förföljelsen av kristna i Turkiet av Robert Halef KD till Utrikesminister Ann Linde S Tre syrianer munken för det syrisk-ortodoxa klostret Mor Yakup, Sefer Bileçen, samt Yosef Yara och Musa Taştekin har arresterats av polisen i staden Mardin i området Nusaybin i Turkiet. De arresterades den 9 januari

Inlämnad: 2020-01-14 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2019/20:741 av Robert Halef (KD) (pdf, 91 kB)

Interpellation 2019/20:250 av Roger Haddad (L)

Interpellation 2019/20:250 Genomströmningen på de gymnasiala yrkesutbildningarna av Roger Haddad L till Utbildningsminister Anna Ekström S Nyligen presenterade Skolverket 2019 års statistik för skolverksamheterna. Det fanns en del att glädjas över, men också en del som bekymrar oerhört för första gången sedan 2011 sjunker

Inlämnad: 2020-01-13 Svarsdatum: 2020-01-23 Besvarare: Utbildningsminister Anna Ekström (S)

Interpellation 2019/20:250 av Roger Haddad (L) (pdf, 90 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:740 av Boriana Åberg (M)

Fråga 2019/20:740 Presidentvalet i Taiwan av Boriana Åberg M till Utrikesminister Ann Linde S Den 11 januari var det presidentval i Taiwan. Den sittande presidenten Tsai Ing-wen omvaldes med 57,1 procent av rösterna, fler än någon annan taiwanesisk president i historien. Tsai Ing-wen, som är den första kvinnan på presidentposten

Inlämnad: 2020-01-13 Svarsdatum: 2020-01-27 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2019/20:740 av Boriana Åberg (M) (pdf, 77 kB)

Interpellation 2019/20:249 av Mikael Eskilandersson (SD)

Interpellation 2019/20:249 Åtgärder för företagare i ett brottstyngt Sverige av Mikael Eskilandersson SD till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Brottslighet med otrygg och orolig miljö till följd tynger Sverige, invånare och företagare. Rapporteringen om bland annat skjutningar, mord och bilbränder är

Inlämnad: 2020-01-10 Svarsdatum: 2020-01-31 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Interpellation 2019/20:249 av Mikael Eskilandersson (SD) (pdf, 89 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:736 av Hans Wallmark (M)

Fråga 2019/20:736 Utrikesministerns närvaro i riksdagen av Hans Wallmark M till Utrikesminister Ann Linde S Frågestunderna i riksdagen är nu schemalagda fram till den 11 juni. Dessa möten på torsdagar är ett viktigt instrument för riksdagsledamöterna att fullgöra sitt uppdrag att granska och kritiskt följa regeringens

Inlämnad: 2020-01-10 Svarsdatum: 2020-01-27 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2019/20:736 av Hans Wallmark (M) (pdf, 76 kB)