Dokument & lagar (5 010 träffar)

Interpellation 2019/20:191 av David Josefsson (M)

Interpellation 2019/20:191 EU:s exportförbud för snus av David Josefsson M till Statsrådet Hans Dahlgren S Sedan 1992 har det varit förbjudet att exportera svenskt snus till övriga EU. I anslutning till Sveriges EU-medlemskap 1994 fick Sverige ett fördragsfäst undantag för att sälja svenskt snus i Sverige. Det är i dag

Inlämnad: 2019-12-04 Besvarare: Statsrådet Hans Dahlgren (S)

Interpellation 2019/20:191 av David Josefsson (M) (pdf, 89 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:543 av Anders Åkesson (C)

Fråga 2019/20:543 Andelstal för medlemmar i samfälligheter och vägsamfälligheter av Anders Åkesson C till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Riksdagen beslutade den 7 maj 2019 att tillkännage för regeringen att den snarast ska utreda frågan om en enklare förvaltning för landets samfälligheter. Beslutet,

Inlämnad: 2019-12-04 Svarsdatum: 2019-12-11 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:543 av Anders Åkesson (C) (pdf, 100 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:537 av Lina Nordquist (L)

Fråga 2019/20:537 Utökade möjligheter till vuxenadoption av Lina Nordquist L till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S I september 2018 antog riksdagen regeringens proposition om en modernisering av adoptionslagarna. Syftet var att anpassa lagstiftningen efter samhällsutvecklingen, inte minst att många

Inlämnad: 2019-12-03 Svarsdatum: 2019-12-11 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:537 av Lina Nordquist (L) (pdf, 90 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:534 av Joar Forssell (L)

Fråga 2019/20:534 Bilaterala politiska samtal med Taiwan av Joar Forssell L till Utrikesminister Ann Linde S Antalet stater som fortfarande har diplomatisk kontakt med Taiwan har minskat de senaste åren efter kinesiska påtryckningar. Under 2019 har Salomonöarna och Kiribati, som marint angränsar till Taiwan, avbrutit

Inlämnad: 2019-12-03 Svarsdatum: 2019-12-11 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2019/20:534 av Joar Forssell (L) (pdf, 92 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:530 av Hans Wallmark (M)

Fråga 2019/20:530 Kärnkraftverket i Astraviec av Hans Wallmark M till Utrikesminister Ann Linde S Kärnkraftverket i belarusiska Astraviec har blivit en prioriterad säkerhetsfråga för grannlandet Litauen, som ställer sig frågande till belarusiska myndigheters förmåga att upprätthålla en tillräckligt hög standard för säkerheten.

Inlämnad: 2019-12-02 Svarsdatum: 2019-12-11 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2019/20:530 av Hans Wallmark (M) (pdf, 84 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:529 av Pål Jonson (M)

Fråga 2019/20:529 Konferens om Europas framtid av Pål Jonson M till Statsrådet Hans Dahlgren S Enligt uppgifter i medier har Tyskland och Frankrike presenterat ett förslag att Europeiska unionen EU ska sjösätta en konferens om Europas framtid. Intentionen enligt det tysk-franska förslaget är att de nationella parlamenten

Inlämnad: 2019-12-02 Svarsdatum: 2019-12-11 Besvarare: Statsrådet Hans Dahlgren (S)

Skriftlig fråga 2019/20:529 av Pål Jonson (M) (pdf, 86 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:525 av Ann-Sofie Alm (M)

Fråga 2019/20:525 Boende för gymnasielagselever av Ann-Sofie Alm M till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Migrationsverket har nyligen antagit ett nytt rättsligt ställningstagande gällande indraget bistånd för de gymnasielagselever som bor på anläggningsboenden. Detta innebär bland annat att de förlorar

Inlämnad: 2019-11-29 Svarsdatum: 2019-12-11 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:525 av Ann-Sofie Alm (M) (pdf, 84 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:523 av Alexandra Anstrell (M)

Fråga 2019/20:523 Protesterna mot regimen i Iran av Alexandra Anstrell M till Utrikesminister Ann Linde S Under de senaste veckorna har vi med fasa följt den iranska regimens våldsamma svar i samband med protesterna i landet. Enligt Amnesty har minst 143 människor dödats sedan protesterna startade i mitten av november.

Inlämnad: 2019-11-29 Svarsdatum: 2019-12-11 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2019/20:523 av Alexandra Anstrell (M) (pdf, 75 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:522 av Hans Wallmark (M)

Fråga 2019/20:522 Arbetet i det säkerhetspolitiska rådet av Hans Wallmark M till Statsminister Stefan Löfven S De uppgifter som har offentliggjorts i medierna om den irakiske försvarsministern Najah al-Shammaris svenska medborgarskap väcker en rad frågor inom flera centrala politikområden liksom om läget i svensk statsförvaltning

Inlämnad: 2019-11-29 Svarsdatum: 2019-12-11 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2019/20:522 av Hans Wallmark (M) (pdf, 84 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:521 av Martina Johansson (C)

Fråga 2019/20:521 Gode män av Martina Johansson C till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Gode män och förvaltare gör ett mycket viktigt arbete varje dag för sina huvudmän. De gör det frivilligt och de gör det med uppdraget att stödja och sköta huvudmannens ekonomi, sörja för personen och bevaka personens

Inlämnad: 2019-11-29 Svarsdatum: 2019-12-11 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:521 av Martina Johansson (C) (pdf, 83 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:520 av Mikael Eskilandersson (SD)

Fråga 2019/20:520 Konsumentskydd vid köp av finansiella tjänster av Mikael Eskilandersson SD till Statsrådet Per Bolund MP Svenska hushåll har totalt betydande finansiella tillgångar och skulder, och finansiella beslut får därför stora ekonomiska konsekvenser. Det finns en trend med individuella lösningar i stället för

Inlämnad: 2019-11-28 Svarsdatum: 2019-12-11 Besvarare: Statsrådet Per Bolund (MP)

Skriftlig fråga 2019/20:520 av Mikael Eskilandersson (SD) (pdf, 109 kB)

Interpellation 2019/20:180 av Jonas Andersson i Skellefteå (SD)

Interpellation 2019/20:180 Kryphål för att få permanent uppehållstillstånd av Jonas Andersson i Skellefteå SD till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Den tillfälliga lagen från 2015 hade som huvuduppgift att hantera den migrationskris som åratal av oansvarig politik föranlett. En av grundbultarna i lagen

Inlämnad: 2019-11-29 Svarsdatum: 2019-12-19 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Interpellation 2019/20:180 av Jonas Andersson i Skellefteå (SD) (pdf, 102 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:515 av Markus Wiechel (SD)

Fråga 2019/20:515 Samverkan mellan Utrikesdepartementet och Försvarsdepartementet av Markus Wiechel SD till Utrikesminister Ann Linde S Av förklarliga skäl har många reagerat starkt på uppgifterna från nättidningen Nyheter Idag om att Iraks utrikesminister Najah al-Shammari är svensk medborgare och fortfarande folkbokförd

Inlämnad: 2019-11-29 Svarsdatum: 2019-12-11 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2019/20:515 av Markus Wiechel (SD) (pdf, 87 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:512 av Beatrice Ask (M)

Fråga 2019/20:512 Effektivare brottsuppklaring av Beatrice Ask M till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Arbetet för att beivra brott som begås av specialiserade stöldligor är komplicerat och tidskrävande. Utredningsarbetet försvåras av svårigheterna att identifiera inblandade personer. Biometriska uppgifter

Inlämnad: 2019-11-28 Svarsdatum: 2019-12-11 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:512 av Beatrice Ask (M) (pdf, 86 kB)

Interpellation 2019/20:175 av Boriana Åberg (M)

Interpellation 2019/20:175 Det ökade antalet barn- och ungdomsrån av Boriana Åberg M till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Personrånen mot barn och ungdomar har ökat kraftigt den senaste tiden. Enligt uppgifter från Brottsförebyggande rådet rånades 1 798 unga människor till och med september i år. Dessa

Inlämnad: 2019-11-27 Svarsdatum: 2019-12-19 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Interpellation 2019/20:175 av Boriana Åberg (M) (pdf, 89 kB)

Interpellation 2019/20:174 av Lars Adaktusson (KD)

Interpellation 2019/20:174 Hoten mot kristna befolkningsgrupper i Irak av Lars Adaktusson KD till Utrikesminister Ann Linde S När Islamiska staten för drygt fem år sedan intog Iraks näst största stad Mosul och därefter fortsatte framryckningen mot Nineveslätten blev assyrier/syrianer/kaldéer skyddslösa offer. Ställda

Inlämnad: 2019-11-27 Svarsdatum: 2020-01-14 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Interpellation 2019/20:174 av Lars Adaktusson (KD) (pdf, 91 kB)

Interpellation 2019/20:173 av Håkan Svenneling (V)

Interpellation 2019/20:173 Fördömande av Israels brott mot internationell rätt av Håkan Svenneling V till Utrikesminister Ann Linde S Antalet israeliska bosättare på ockuperad palestinsk mark är i dag över 600 000. Bosättningarna utgör ett tydligt brott mot fjärde Genèvekonventionen och anses vara ett krigsbrott av Internationella

Inlämnad: 2019-11-27 Svarsdatum: 2019-12-20 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Interpellation 2019/20:173 av Håkan Svenneling (V) (pdf, 93 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:506 av Hans Wallmark (M)

Fråga 2019/20:506 Situationen i Xinjiang av Hans Wallmark M till Utrikesminister Ann Linde S Under de senaste veckorna har allt fler rapporter framkommit kring situationen i Xinjiangprovinsen, utifrån läckta dokument och vittnesmål. Det omfattande förtrycket mot såväl uigurerna som andra muslimska minoritetsgrupper förskräcker,

Inlämnad: 2019-11-28 Svarsdatum: 2019-12-11 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2019/20:506 av Hans Wallmark (M) (pdf, 76 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:502 av ClasGöran Carlsson (S)

Fråga 2019/20:502 True crime av ClasGöran Carlsson S till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Så kallade true crime-poddar har under de senaste åren blivit alltmer populära, och varje månad lyssnar hundratusentals svenskar på historier om mord och brott. Det finns emellertid vissa problem kring detta.

Inlämnad: 2019-11-27 Svarsdatum: 2019-12-04 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:502 av ClasGöran Carlsson (S) (pdf, 83 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:501 av Maria Malmer Stenergard (M)

Fråga 2019/20:501 Återkallelse av svenskt medborgarskap av Maria Malmer Stenergard M till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Enligt Säkerhetspolisen kan Turkiet komma att skicka tillbaka svenska medborgare som har stridit för Islamiska staten Expressen, den 19 novemberDen irakiske försvarsministern, som

Inlämnad: 2019-11-27 Svarsdatum: 2019-12-04 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:501 av Maria Malmer Stenergard (M) (pdf, 87 kB)