Dokument & lagar (3 835 träffar)

Interpellation 2019/20:8 av Margareta Cederfelt (M)

Interpellation 2019/20:8 Situationen beträffande politisk frihet och mänskliga rättigheter i Ryssland av Margareta Cederfelt M till Utrikesminister Ann Linde S Situationen beträffande politisk frihet och mänskliga rättigheter i Ryssland blir alltmer akut. De tusentals människor som under sommaren utövat sin rätt till

Inlämnad: 2019-09-18 Svarsdatum: 2019-10-01 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Interpellation 2019/20:8 av Margareta Cederfelt (M) (pdf, 96 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:29 av Margareta Cederfelt (M)

Fråga 2019/20:29 Kvinnors trygghet i OSSE:s medlemsländer av Margareta Cederfelt M till Utrikesminister Ann Linde S Organisationen för säkerhet och samarbete i Europa OSSE har under 2018 genomfört en undersökning i sju av OSSE:s medlemsstater: Albanien, Bosnien och Hercegovina, Montenegro, Nordmakedonien, Serbien, Moldavien

Inlämnad: 2019-09-18 Svarsdatum: 2019-09-25 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2019/20:29 av Margareta Cederfelt (M) (pdf, 91 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:28 av Margareta Cederfelt (M)

Fråga 2019/20:28 Mediefrihet i Georgien av Margareta Cederfelt M till Utrikesminister Ann Linde S Det finns åtskilliga exempel på övergrepp mot mediefriheten i vårt närområde. Inom Organisationen för säkerhet och samarbete i Europa OSSE finns en särskild representant för mediefrihet, och denne har under senare tid rapporterat

Inlämnad: 2019-09-18 Svarsdatum: 2019-09-25 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2019/20:28 av Margareta Cederfelt (M) (pdf, 89 kB)

Interpellation 2019/20:4 av Amineh Kakabaveh (-)

Interpellation 2019/20:4 Fängslade strejkande arbetare i Iran av Amineh Kakabaveh till Utrikesminister Ann Linde S Den 7 september 2019 dömdes följande personer till hårda fängelsestraff och barbariska spöstraff i Iran: Esmail Bakhshi, vald representant för sockerrörsarbetarna vid Haft Tapeh, har dömts till 14 års fängelse

Inlämnad: 2019-09-13 Svarsdatum: 2019-10-01 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Interpellation 2019/20:4 av Amineh Kakabaveh (-) (pdf, 100 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:16 av Magnus Oscarsson (KD)

Fråga 2019/20:16 Spridning av granbarkborre från statlig skogsmark av Magnus Oscarsson KD till Statsrådet Jennie Nilsson S Staten tar inte sitt ansvar för att hindra spridning av granbarkborre från statligt ägd skogsmark. Genom att fastighetsägaren staten inte plockar bort granar som angripits av granbarkborren har skadedjuren

Inlämnad: 2019-09-13 Svarsdatum: 2019-09-25 Besvarare: Statsrådet Jennie Nilsson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:16 av Magnus Oscarsson (KD) (pdf, 89 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:14 av Lars Beckman (M)

Fråga 2019/20:14 Bilbränder av Lars Beckman M till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Runt om i Sverige fortsätter det att brinna bilar. Bara i Gävle har det varit ett antal bilbränder under den senaste tiden. Bortsett från obehaget att få sin bil uppbränd med alla de olägenheter som det innebär så har

Inlämnad: 2019-09-13 Svarsdatum: 2019-09-25 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:14 av Lars Beckman (M) (pdf, 74 kB)

Interpellation 2019/20:2 av Amineh Kakabaveh (-)

Interpellation 2019/20:2 Könsdiskriminering i Iran av Amineh Kakabaveh till Utrikesminister Ann Linde S Att kvinnors demokratiska rättigheter är beskurna i Iran, det vet vi. Att kvinnors rörelsefrihet är beskuren, det vet vi likaså. Detta är väl känt på ett allmänt plan när det Iran. På ett allmänt plan vet vi också att

Inlämnad: 2019-09-12 Svarsdatum: 2019-10-01 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Interpellation 2019/20:2 av Amineh Kakabaveh (-) (pdf, 91 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:9 av Lars Mejern Larsson (S)

Fråga 2019/20:9 Beredskapskrav av Lars Mejern Larsson S till Statsrådet Jennie Nilsson S Sverige ska vara tryggt. Det kräver att vi stärker vårt samhälle i alla hänseenden. En av de viktigaste frågorna är att åter få kontroll över livsmedelsförsörjningen i vårt land. Inte minst efter minnet från förra årets värme, som

Inlämnad: 2019-09-12 Svarsdatum: 2019-09-25 Besvarare: Statsrådet Jennie Nilsson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:9 av Lars Mejern Larsson (S) (pdf, 85 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:7 av Ann-Sofie Alm (M)

Fråga 2019/20:7 Värnande av mänskliga rättigheter för Kinas medborgare av Ann-Sofie Alm M till Utrikesminister Ann Linde S Sverige har en stolt tradition av att vilja arbeta för att upprätthålla mänskliga rättigheter i Sverige och i världen. Så ska det fortsatt vara. Den 20 juli i år var det 20 år sedan förföljelsen och

Inlämnad: 2019-09-12 Svarsdatum: 2019-09-25 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2019/20:7 av Ann-Sofie Alm (M) (pdf, 91 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:6 av Ida Drougge (M)

Fråga 2019/20:6 Tjänstemannaansvar av Ida Drougge M till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Den 18 april 2018 uppmanade en enig riksdag regeringen att utreda och lämna förslag på ett utökat straffrättsligt ansvar för tjänstefel betänkande 2017/18:KU37Riksdagen anser att ett utvidgat och tydligare straffansvar

Inlämnad: 2019-09-12 Svarsdatum: 2019-09-25 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:6 av Ida Drougge (M) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:2 av Ludvig Aspling (SD)

Fråga 2019/20:2 Stöd till Hongkongs demokratirörelse av Ludvig Aspling SD till Utrikesminister Ann Linde S Under sommaren har omfattande protester skakat Hongkong. Protesterna startade som en reaktion mot Fugitive Offenders and Mutual Legal Assistance in Criminal Matters Legislation Amendment Bill 2019 men har förvandlats

Inlämnad: 2019-09-10 Svarsdatum: 2019-09-18 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2019/20:2 av Ludvig Aspling (SD) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:958 av Åsa Eriksson (S)

Fråga 2018/19:958 Åtgärder för att skydda skog från granbarkborren av Åsa Eriksson S till Statsrådet Jennie Nilsson S De senaste årens varma och torra somrar har bidragit till att utbredningen av granbarkborre i svenska skogar ökar kraftigt. För skogsbruket innebär detta att virke till mycket stora ekonomiska värden riskerar

Inlämnad: 2019-09-06 Svarsdatum: 2019-09-18 Besvarare: Statsrådet Jennie Nilsson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:958 av Åsa Eriksson (S) (pdf, 87 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:957 av Håkan Svenneling (V)

Fråga 2018/19:957 Turkiets hot mot Rojava av Håkan Svenneling V till Utrikesminister Margot Wallström S Turkiet har under lång tid utgjort säkerhetshot mot kurder i både Turkiet och dess grannländer. De kurdiska styrkorna var huvudorsaken till att IS kunde besegras i Syrien, samtidigt som Turkiet många gånger fungerat

Inlämnad: 2019-09-05 Svarsdatum: 2019-09-18 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2018/19:957 av Håkan Svenneling (V) (pdf, 85 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:943 av Boriana Åberg (M)

Fråga 2018/19:943 Möjligheten att sätta upp bevakningskameror av Boriana Åberg M till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S När den nya lagstiftningen om kamerabevakning trädde i kraft i augusti 2018 tog Datainspektionen över tillståndshanteringen från länsstyrelserna. Tyvärr har myndigheten stora svårigheter

Inlämnad: 2019-09-02 Svarsdatum: 2019-09-11 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:943 av Boriana Åberg (M) (pdf, 89 kB)

Interpellation 2018/19:310 av Tony Haddou (V)

Interpellation 2018/19:310 Lägre kapitalkrav för privata aktiebolag av Tony Haddou V till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Enligt januariavtalet föreslås att kravet på aktiekapital sänks från 50 000 till 25 000 kronor den 1 januari 2020. Frågan har snabbutretts med en svepande konsekvensanalys, och

Inlämnad: 2019-08-29 Svarsdatum: 2019-09-12 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Interpellation 2018/19:310 av Tony Haddou (V) (pdf, 105 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Lägre kapitalkrav för privata aktiebolag

Skriftlig fråga 2018/19:923 av Markus Wiechel (SD)

Fråga 2018/19:923 Vilseledande marknadsföring av livsmedel av Markus Wiechel SD till Statsrådet Jennie Nilsson S Kunskap om kost och näringslära kan bidra till ett bättre och hälsosammare liv, då allt vi stoppar i oss har betydelse för kroppens möjlighet att förebygga eller läka infektioner och sjukdomar. Av den anledningen

Inlämnad: 2019-08-27 Svarsdatum: 2019-09-11 Besvarare: Statsrådet Jennie Nilsson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:923 av Markus Wiechel (SD) (pdf, 89 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:922 av Mattias Bäckström Johansson (SD)

Fråga 2018/19:922 Privatkopieringsersättningen av Mattias Bäckström Johansson SD till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Den tekniska utvecklingen har lett till att den legala privatkopieringen minskat i betydelse. Tiden när video- och kassettbandspelare i stor utsträckning användes för att kopiera film

Inlämnad: 2019-08-27 Svarsdatum: 2019-09-11 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:922 av Mattias Bäckström Johansson (SD) (pdf, 85 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:921 av Serkan Köse (S)

Fråga 2018/19:921 Konflikten i Kashmir av Serkan Köse S till Utrikesminister Margot Wallström S Den 6 augusti beslutade den indiska regeringen att avskaffa artikel 370 i den indiska konstitutionen, som gav befolkningen i den indiskkontrollerade delen av Kashmir vissa begränsade rättigheter och en liten grad av autonomi.

Inlämnad: 2019-08-27 Svarsdatum: 2019-09-13 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2018/19:921 av Serkan Köse (S) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:920 av Magdalena Schröder (M)

Fråga 2018/19:920 Regeringens agerande mot Kina av Magdalena Schröder M till Utrikesminister Margot Wallström S Tystnaden från regeringen gällande protesterna i Hongkong har varit påtaglig. Protesterna grundar sig i oron över det lagförslag som gör det möjligt att utlämna boende i Hongkong till det kommunistiska Fastlandskina

Inlämnad: 2019-08-27 Svarsdatum: 2019-09-13 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2018/19:920 av Magdalena Schröder (M) (pdf, 76 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:917 av Betty Malmberg (M)

Fråga 2018/19:917 3R-centret av Betty Malmberg M till Statsrådet Jennie Nilsson S Jordbruksverket hyser ett så kallat 3R-center inom sin myndighet. De tre R:en är en förkortning för replace, reduce and refineoch syftet med centret är att bidra till att användningen av försöksdjur ska minska. Av Jordbruksverkets regleringsbrev

Inlämnad: 2019-08-27 Svarsdatum: 2019-09-11 Besvarare: Statsrådet Jennie Nilsson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:917 av Betty Malmberg (M) (pdf, 82 kB)