Dokument & lagar (38 träffar)

Interpellation 2017/18:475 av Jesper Skalberg Karlsson (M)

Interpellation 2017/18:475 Brottslighet i tiggeriets spår av Jesper Skalberg Karlsson M till Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson S Våren närmar sig och graderna stiger i hela vårt avlånga land. Ännu är sommaren långt bort men vi ser redan nu att gator och parker fylls med människor som lapar i sig sol, samtidigt

Inlämnad: 2018-04-06 Svarsdatum: 2018-06-08 Besvarare: Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S)

Interpellation 2017/18:475 av Jesper Skalberg Karlsson (M) (pdf, 99 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Brottslighet i tiggeriets spår

Skriftlig fråga 2017/18:1140 av Jesper Skalberg Karlsson (M)

Fråga 2017/18:1140 Grupper av kemikalier av Jesper Skalberg Karlsson M till Miljöminister Karolina Skog MP Den 1 mars 2017 riktade en majoritet i Sveriges riksdag ett tillkännagivande till regeringen angående europeisk kemikaliepolitik. Ett enigt utskott menade att regeringen bör agera på EU-nivå för att intensifiera

Inlämnad: 2018-04-04 Svarsdatum: 2018-04-13 Besvarare: Miljöminister Karolina Skog (MP)

Skriftlig fråga 2017/18:1140 av Jesper Skalberg Karlsson (M) (pdf, 85 kB)

Interpellation 2017/18:467 av Jesper Skalberg Karlsson (M)

Interpellation 2017/18:467 Riksintresselagstiftningen av Jesper Skalberg Karlsson M till Miljöminister Karolina Skog MP Regeringen har nyligen presenterat sin landsbygdsproposition, prop. 2017/18:179 En sammanhållen politik för Sveriges landsbygder för ett Sverige som håller ihop Propositionens avsikt är att formulera

Inlämnad: 2018-04-03 Svarsdatum: 2018-04-17 Besvarare: Miljöminister Karolina Skog (MP)

Interpellation 2017/18:467 av Jesper Skalberg Karlsson (M) (pdf, 107 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Riksintresselagstiftningen

Skriftlig fråga 2017/18:580 av Jesper Skalberg Karlsson (M)

Fråga 2017/18:580 Svensk jaktturism av Jesper Skalberg Karlsson M till Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson S Jakt och viltvård är en viktig möjlighet till rekreation och friluftsliv i Sverige, samtidigt som den ökar förståelsen för djur och natur. Den svenska modellen för jaktpolitiken där det civila samhället

Inlämnad: 2018-01-16 Svarsdatum: 2018-01-24 Besvarare: Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2017/18:580 av Jesper Skalberg Karlsson (M) (pdf, 87 kB)

Interpellation 2017/18:279 av Jesper Skalberg Karlsson (M)

Interpellation 2017/18:279 Mikroplast av Jesper Skalberg Karlsson M till Miljöminister Karolina Skog MP Det senaste århundradet har innehållit mer mänsklig utveckling än kanske något annat århundrade. Fattigdomen har minskat, barnadödligheten har tryckts tillbaka och den förväntade livslängden har ökat radikalt. Bättre

Inlämnad: 2017-12-12 Besvarare: Miljöminister Karolina Skog (MP)

Interpellation 2017/18:279 av Jesper Skalberg Karlsson (M) (pdf, 112 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Mikroplast

Skriftlig fråga 2017/18:366 av Jesper Skalberg Karlsson (M)

Fråga 2017/18:366 Förtroendet för rikspolischefen av Jesper Skalberg Karlsson M till Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson S För ungefär ett år sedan, den 24 november 2016, gjorde den dåvarande inrikesministern Anders Ygeman S en rad uttalanden i bland annat Sydsvenskan angående förtroendet för rikspolischefen

Inlämnad: 2017-11-30 Svarsdatum: 2017-12-13 Besvarare: Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2017/18:366 av Jesper Skalberg Karlsson (M) (pdf, 78 kB)

Interpellation 2017/18:195 av John Widegren (M)

Interpellation 2017/18:195 Stärkt äganderätt och näringsfrihet av John Widegren M till Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson S Äganderätten och näringsfriheten är grundläggande beståndsdelar i ett fritt samhälle och är även oundgängliga förutsättningar för välstånd och utveckling. Trots att äganderätten är en

Inlämnad: 2017-11-21 Besvarare: Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S)

Interpellation 2017/18:195 av John Widegren (M) (pdf, 77 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Stärkt äganderätt och näringsfrihet

Interpellation 2017/18:150 av Jesper Skalberg Karlsson (M)

Interpellation 2017/18:150 Glyfosat av Jesper Skalberg Karlsson M till Miljöminister Karolina Skog MP Det växtdödande medlet glyfosat upptäcktes 1970 av kemisten John E Franz och har sedan dess använts världen över under en rad olika varumärken, bland annat eftersom glyfosat anses mindre giftigt än exempelvis klororganiska

Inlämnad: 2017-11-14 Besvarare: Miljöminister Karolina Skog (MP)

Interpellation 2017/18:150 av Jesper Skalberg Karlsson (M) (pdf, 76 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Glyfosat

Interpellation 2017/18:112 av Jesper Skalberg Karlsson (M)

Interpellation 2017/18:112 Tveksamma miljösatsningar av Jesper Skalberg Karlsson M till Miljöminister Karolina Skog MP Klimattoppmötet i Paris 2015 var på flera sätt historiskt. Många hade Köpenhamnsmötet COP 15 i färskt minne, som i någon mening var en stor besvikelse. Men när världens länder samlades i Paris för COP

Inlämnad: 2017-11-07 Besvarare: Miljöminister Karolina Skog (MP)

Interpellation 2017/18:112 av Jesper Skalberg Karlsson (M) (pdf, 81 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Tveksamma miljösatsningar

Skriftlig fråga 2017/18:177 av Jesper Skalberg Karlsson (M)

Fråga 2017/18:177 Smörbult utanför Muskö av Jesper Skalberg Karlsson M till Miljöminister Karolina Skog MP Den svartmunnade smörbulten sprider sig just nu i Europa. Fisken har, troligtvis genom barlastvatten, dykt upp i bland annat Blekinge och Göteborg under 2010. Sju år senare breder fisken ut sig runt Gotland, dit

Inlämnad: 2017-10-26 Besvarare: Miljöminister Karolina Skog (MP)

Skriftlig fråga 2017/18:177 av Jesper Skalberg Karlsson (M) (pdf, 90 kB)

Interpellation 2016/17:568 av Jesper Skalberg Karlsson (M)

Interpellation 2016/17:568 Svenskt snus i EU av Jesper Skalberg Karlsson M till Statsrådet Ann Linde S Svenskt snus har sedan 1971 lytt under svensk livsmedelslagstiftning. Det har inneburit att krav på vattenkvalitet, renlighet och gränsvärden för oönskade ämnen har varit högt ställda, vilket är positivt både för konsumenternas

Inlämnad: 2017-06-08 Besvarare: Statsrådet Ann Linde (S)

Interpellation 2016/17:568 av Jesper Skalberg Karlsson (M) (pdf, 104 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Svenskt snus i EU

Skriftlig fråga 2016/17:1560 av Jesper Skalberg Karlsson (M)

Fråga 2016/17:1560 Den svartmunnade smörbulten av Jesper Skalberg Karlsson M till Miljöminister Karolina Skog MP Den svartmunnade smörbulten, som härstammar från Kaspiska havet, sprids just nu i Europa. Fisken har, troligtvis genom barlastvatten, dykt upp i bland annat Blekinge och Göteborg under 2010. Sju år senare breder

Inlämnad: 2017-06-08 Besvarare: Miljöminister Karolina Skog (MP)

Skriftlig fråga 2016/17:1560 av Jesper Skalberg Karlsson (M) (pdf, 78 kB)

Skriftlig fråga 2016/17:1432 av Jesper Skalberg Karlsson (M)

Fråga 2016/17:1432 Svenskt snus i EU av Jesper Skalberg Karlsson M till Statsrådet Ann Linde S Svenskt snus har sedan 1971 lytt under svensk livsmedelslagstiftning. Det har inneburit att krav på vattenkvalitet, renlighet och gränsvärden för oönskade ämnen har varit högt ställda, vilket är positivt både för konsumenters

Inlämnad: 2017-05-17 Besvarare: Statsrådet Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1432 av Jesper Skalberg Karlsson (M) (pdf, 104 kB)

Interpellation 2016/17:457 av Jesper Skalberg Karlsson (M)

Interpellation 2016/17:457 Natura 2000 på norra Gotland av Jesper Skalberg Karlsson M till Miljöminister Karolina Skog MP Den 31 augusti 2015 meddelade klimat- och miljöminister Åsa Romson att regeringen skulle utlysa 15 nya Natura 2000-områden på norra Gotland, samtidigt som regeringen beslutade att utöka tio befintliga

Inlämnad: 2017-04-19 Besvarare: Miljöminister Karolina Skog (MP)

Interpellation 2016/17:457 av Jesper Skalberg Karlsson (M) (pdf, 89 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Natura 2000 på norra Gotland

Interpellation 2016/17:436 av Jesper Skalberg Karlsson (M)

Interpellation 2016/17:436 Sveriges förhållningssätt till nya grödor av Jesper Skalberg Karlsson M till Miljöminister Karolina Skog MP Teknikutveckling genomsyrar hela samhällets utveckling. Primär- och livsmedelsproduktionen är inget undantag. Växtförädlingsteknik som ständigt förnyas ger möjlighet att minska användningen

Inlämnad: 2017-04-06 Besvarare: Miljöminister Karolina Skog (MP)

Interpellation 2016/17:436 av Jesper Skalberg Karlsson (M) (pdf, 80 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Sveriges förhållningssätt till nya grödor

Skriftlig fråga 2016/17:1208 av Jesper Skalberg Karlsson (M)

Fråga 2016/17:1208 Skogen och miljöbalken av Jesper Skalberg Karlsson M till Miljöminister Karolina Skog MP Miljöbalken innehåller regler om bland annat skydd av områden, vattenverksamhet och genteknik. Skogsvårdslagen ingår däremot inte i miljöbalken. I stället finns det en väl utvecklad modell, där frihet under ansvar

Inlämnad: 2017-04-06 Besvarare: Miljöminister Karolina Skog (MP)

Skriftlig fråga 2016/17:1208 av Jesper Skalberg Karlsson (M) (pdf, 77 kB)

Skriftlig fråga 2016/17:1191 av Jesper Skalberg Karlsson (M)

Fråga 2016/17:1191 Förbud mot polymerer av Jesper Skalberg Karlsson M till Miljöminister Karolina Skog MP I januari 2015 gav regeringen Kemikalieinspektionen i uppdrag att undersöka möjligheten att införa nationella begränsningar för mikroplaster i kosmetiska produkter. Naturvårdsverket fick samtidigt i uppdrag att utreda

Inlämnad: 2017-04-04 Besvarare: Miljöminister Karolina Skog (MP)

Skriftlig fråga 2016/17:1191 av Jesper Skalberg Karlsson (M) (pdf, 77 kB)

Skriftlig fråga 2016/17:506 av Jesper Skalberg Karlsson (M)

Fråga 2016/17:506 10 procents marint skydd år 2020 av Jesper Skalberg Karlsson M till Miljöminister Karolina Skog MP Sverige är till stor del omgivet av hav. Det är en tillgång och en resurs för människor i hela Sverige. Dels på grund av vad det ger oss i form av livsmedel som exempelvis fisk och skaldjur, men även på

Inlämnad: 2016-12-13 Besvarare: Miljöminister Karolina Skog (MP)

Skriftlig fråga 2016/17:506 av Jesper Skalberg Karlsson (M) (pdf, 81 kB)

Skriftlig fråga 2016/17:503 av Jesper Skalberg Karlsson (M)

Fråga 2016/17:503 God ekologisk status i Östersjön år 2021 av Jesper Skalberg Karlsson M till Miljöminister Karolina Skog MP Sverige är till stor del omgivet av hav. Det är en tillgång och en resurs för människor i hela Sverige. Dels på grund av vad det ger oss i form av livsmedel som exempelvis fisk och skaldjur, men

Inlämnad: 2016-12-13 Besvarare: Miljöminister Karolina Skog (MP)

Skriftlig fråga 2016/17:503 av Jesper Skalberg Karlsson (M) (pdf, 82 kB)

Skriftlig fråga 2016/17:485 av Jesper Skalberg Karlsson (M)

Fråga 2016/17:485 Översyn av LIS-områdeslagstiftningen av Jesper Skalberg Karlsson M till Miljöminister Karolina Skog MP Sveriges stränder är en värdefull naturtillgång. De säkerställer inte bara vattennära naturupplevelser utan också biologisk mångfald och tillgång till rekreationsmöjligheter. Det svenska strandskyddet

Inlämnad: 2016-12-09 Besvarare: Miljöminister Karolina Skog (MP)

Skriftlig fråga 2016/17:485 av Jesper Skalberg Karlsson (M) (pdf, 80 kB)
Paginering