Dokument & lagar (5 350 träffar)

Interpellation 2019/20:30 av Amineh Kakabaveh (-)

Interpellation 2019/20:30 Kurderna och Turkiet av Amineh Kakabaveh till Utrikesminister Ann Linde S När kurderna besegrade IS militärt jublade hela världen. Under brinnande krig har kurderna tillsammans med allierade i fyra kantoner i Rojava, Syrien kunnat skapa ett demokratiskt samhälle där kvinnor och olika minoriteter

Inlämnad: 2019-10-08 Svarsdatum: 2019-10-22 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Interpellation 2019/20:30 av Amineh Kakabaveh (-) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:124 av Anders Österberg (S)

Fråga 2019/20:124 Stora demonstrationer i Irak av Anders Österberg S till Utrikesminister Ann Linde S I Irak har det utbrutit stora demonstrationer de senaste veckorna. Minst 200 unga människor har dött i samband med dessa, och över 6 000 är skadade. Dessutom är många hundra i fängsligt förvar. Bakgrunden till demonstrationerna

Inlämnad: 2019-10-08 Svarsdatum: 2019-10-16 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2019/20:124 av Anders Österberg (S) (pdf, 86 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:121 av Fredrik Lindahl (SD)

Fråga 2019/20:121 Förtidsröster av Fredrik Lindahl SD till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S I Valmyndighetens rapport Erfarenheter från Europaparlamentsvalet 2019 konstaterar man återigen en rad brister med nuvarande distributionssystem avseende transport av inkomna förtidsröster. Postnord, som enligt

Inlämnad: 2019-10-08 Svarsdatum: 2019-10-23 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:121 av Fredrik Lindahl (SD) (pdf, 99 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:120 av Fredrik Lindahl (SD)

Fråga 2019/20:120 Personröstning för synnedsatta av Fredrik Lindahl SD till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S I Valmyndighetens rapport Erfarenheter från Europaparlamentsvalet 2019 lyftes frågan om möjligheten för synnedsatta väljare att kunna personrösta utan att valhemligheten röjs. I dagens valsystem

Inlämnad: 2019-10-08 Svarsdatum: 2019-10-23 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:120 av Fredrik Lindahl (SD) (pdf, 102 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:111 av Håkan Svenneling (V)

Fråga 2019/20:111 Hemförande av barn från nordöstra Syrien av Håkan Svenneling V till Utrikesminister Ann Linde S Debatten om de svenska barn som far illa i nordöstra Syrien har pågått under en lång tid. Det handlar om barn till föräldrar som misstänks vara IS-terrorister eller associerade till IS. I vissa fall är föräldrarna

Inlämnad: 2019-10-07 Svarsdatum: 2019-10-16 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2019/20:111 av Håkan Svenneling (V) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:110 av Håkan Svenneling (V)

Fråga 2019/20:110 Brott mot FN:s vapenembargo av Håkan Svenneling V till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S I början av september 2019 rapporterade TV4 att svensk krigsmateriel har befunnit sig i Eritrea under den tid då FN:s säkerhetsråd hade beslutat om vapenembargo mot landet. Svensktillverkade kanoner,

Inlämnad: 2019-10-07 Svarsdatum: 2019-10-16 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:110 av Håkan Svenneling (V) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:99 av Henrik Vinge (SD)

Fråga 2019/20:99 Kriminalisering av deltagande i terrororganisation av Henrik Vinge SD till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Jag hade i våras en interpellationsdebatt med socialminister Lena Hallengren om försörjningsstöd till IS-terrorister där hon, rätteligen, noterade att möjligheten att döma IS-terrorister

Inlämnad: 2019-10-03 Svarsdatum: 2019-10-09 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:99 av Henrik Vinge (SD) (pdf, 96 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:94 av Peter Persson (S)

Fråga 2019/20:94 Arbetskraftsinvandring av Peter Persson S till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S I slutet av 2008 liberaliserade den dåvarande borgerliga regeringen Reinfeldt Sveriges regelverk för arbetskraftsinvandring från länder utanför EU. Reformen bidrog till att göra Sverige till en av västvärldens

Inlämnad: 2019-10-02 Svarsdatum: 2019-10-09 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:94 av Peter Persson (S) (pdf, 87 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:83 av Magnus Persson (SD)

Fråga 2019/20:83 Utökad preskriptionstid för arbetsmiljöbrott av Magnus Persson SD till Arbetsmarknadsminister Eva Nordmark S I dag är utredningar gällande arbetsmiljöbrott ofta långa och komplicerade då det involverar flera myndigheter, som Arbetsmiljöverket, Polismyndigheten och Åklagarmyndigheten. Det är ofta det faktum

Inlämnad: 2019-10-02 Svarsdatum: 2019-10-09 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:83 av Magnus Persson (SD) (pdf, 78 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:80 av Ellen Juntti (M)

Fråga 2019/20:80 Migrationens samband med den grova gängkriminaliteten av Ellen Juntti M till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Den grova gängkriminaliteten har eskalerat kraftigt i Sverige de senaste åren. Våldet är helt besinningslöst, och oskyldiga människor avrättas med skott i huvudet, mitt på ljusa

Inlämnad: 2019-10-01 Svarsdatum: 2019-10-09 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:80 av Ellen Juntti (M) (pdf, 89 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:76 av Ellen Juntti (M)

Fråga 2019/20:76 Utvisning av våldtäktsmän av Ellen Juntti M till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Grova sexualbrott, såsom våldtäkter, måste stävjas med kraft av hela samhället. I dag ligger antalet anmälda våldtäkter i Sverige på oroväckande höga nivåer. Dessa brott är synnerligen grova, och många

Inlämnad: 2019-10-01 Svarsdatum: 2019-10-09 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:76 av Ellen Juntti (M) (pdf, 86 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:75 av Anders Österberg (S)

Fråga 2019/20:75 Förföljelse av bahaier i Iran av Anders Österberg S till Utrikesminister Ann Linde S Först och främst: Stort grattis till den nya utrikesministern till uppdraget Den tidigare utrikesministern har vid flera tillfällen lyft de brott som den största minoriteten i Iran, bahaier, utsätts för i möten med företrädare

Inlämnad: 2019-10-01 Svarsdatum: 2019-10-09 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2019/20:75 av Anders Österberg (S) (pdf, 87 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:73 av Johan Forssell (M)

Fråga 2019/20:73 Utmätning av kriminellas skadestånd av Johan Forssell M till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Ekot har nyligen uppmärksammat att kriminella får statlig ersättning som brottsoffer inte kommer åt. Justitiekanslern betalar varje år ut stora summor till personer som sedan tidigare har

Inlämnad: 2019-10-01 Svarsdatum: 2019-10-09 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:73 av Johan Forssell (M) (pdf, 98 kB)

Interpellation 2019/20:24 av Lars Adaktusson (KD)

Interpellation 2019/20:24 BDS-rörelsen och regeringens arbete mot antisemitism av Lars Adaktusson KD till Statsminister Stefan Löfven S I regeringsdeklarationen i januari 2019 tillkännagav statsminister Löfven att Sverige under det kommande året ska stå värd för en internationell konferens om Förintelsen samt etablera

Inlämnad: 2019-09-27 Svarsdatum: 2019-10-22 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Interpellation 2019/20:24 av Lars Adaktusson (KD) (pdf, 92 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:70 av Niels Paarup-Petersen (C)

Fråga 2019/20:70 Copyrightdirektivet av Niels Paarup-Petersen C till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S I tidigare samtal har jag för Centerpartiets räkning lyft vår oro över copyrightdirektivet och implementeringen av detta i Sverige samt regeringens inställning till artiklarna 15 och 17 tidigare artiklarna

Inlämnad: 2019-09-27 Svarsdatum: 2019-10-09 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:70 av Niels Paarup-Petersen (C) (pdf, 85 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:68 av Hans Wallmark (M)

Fråga 2019/20:68 Förbättrade relationer med Israel av Hans Wallmark M till Utrikesminister Ann Linde S Utrikesminister Ann Linde har sagt sig eftersträva förbättrade relationer med Israel. Som nyutnämnd utrikesminister hade hon också i ett tidigt skede möte med Israels ambassadör i Stockholm. En i sig viktig och nödvändig

Inlämnad: 2019-09-27 Svarsdatum: 2019-10-09 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2019/20:68 av Hans Wallmark (M) (pdf, 76 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:64 av Lars Beckman (M)

Fråga 2019/20:64 Digital transformation av samhällsbyggnadsprocessen av Lars Beckman M till Statsrådet Per Bolund MP Krav på effektiv fastighetsbildning har funnits alltsedan fastighetsbildningslagen tillkom 1972. Fastighetsbildningskostnadsutredningen presenterade för snart 30 år sedan SOU 1990:9 ett förslag om att låta

Inlämnad: 2019-09-26 Svarsdatum: 2019-10-09 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:64 av Lars Beckman (M) (pdf, 90 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:61 av Maria Malmer Stenergard (M)

Fråga 2019/20:61 Kompetensutvisningar av Maria Malmer Stenergard M till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Moderaterna har i flera år lyft problemen med kompetensutvisningar. Därtill har riksdagen gjort en rad tillkännagivanden som rör arbetskraftsinvandring och kompetensutvisningar. Det kan också nämnas

Inlämnad: 2019-09-26 Svarsdatum: 2019-10-09 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:61 av Maria Malmer Stenergard (M) (pdf, 85 kB)

Interpellation 2019/20:19 av Lars Adaktusson (KD)

Interpellation 2019/20:19 Återupprättade relationer mellan Sverige och Israel av Lars Adaktusson KD till Utrikesminister Ann Linde S I samband med riksmötets öppnande tillkännagav statsminister Stefan Löfven en regeringsombildning som bland annat innebär att Anne Linde är ny utrikesminister. Med anledning av skiftet på

Inlämnad: 2019-09-25 Svarsdatum: 2019-10-08 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Interpellation 2019/20:19 av Lars Adaktusson (KD) (pdf, 92 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Återupprättade relationer mellan Sverige och Israel

Skriftlig fråga 2019/20:49 av Maria Malmer Stenergard (M)

Fråga 2019/20:49 Antalet förvarsplatser i Sverige av Maria Malmer Stenergard M till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S I nuläget har vi i Sverige endast 457 förvarsplatser. Behovet är dock långt större än så. Enligt Migrationsverkets och Polismyndighetens gemensamma bedömning ligger behovet i Sverige

Inlämnad: 2019-09-24 Svarsdatum: 2019-10-02 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:49 av Maria Malmer Stenergard (M) (pdf, 86 kB)