Dokument & lagar (177 träffar)

Skriftlig fråga 2019/20:233 av Patrik Jönsson (SD)

Fråga 2019/20:233 Nedläggningen av Bromma flygplats av Patrik Jönsson SD till Infrastrukturminister Tomas Eneroth S Den 21 oktober kunde man läsa i de flesta medier att infrastrukturminister Tomas Eneroth kan tänka sig att i förtid avveckla Bromma flygplats för att bygga bostäder, förutsatt att Arlanda bygger ytterligare

Inlämnad: 2019-10-22 Svarsdatum: 2019-10-30 Besvarare: Infrastrukturminister Tomas Eneroth (S)

Skriftlig fråga 2019/20:233 av Patrik Jönsson (SD) (pdf, 91 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:230 av Jimmy Ståhl (SD)

Fråga 2019/20:230 Bromma flygplats av Jimmy Ståhl SD till Infrastrukturminister Tomas Eneroth S Den 21 oktober kunde man läsa i de flesta medier att infrastrukturminister Tomas Eneroth kan tänka sig att i förtid avveckla Bromma flygplats för att bygga bostäder, förutsatt att Arlanda bygger ytterligare en landningsbana.

Inlämnad: 2019-10-22 Svarsdatum: 2019-10-30 Besvarare: Infrastrukturminister Tomas Eneroth (S)

Skriftlig fråga 2019/20:230 av Jimmy Ståhl (SD) (pdf, 87 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:227 av Dennis Dioukarev (SD)

Fråga 2019/20:227 Verkställande av utvisningsbeslut av Dennis Dioukarev SD till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S En undersökning utförd av en större svensk tidning visar att 47 172 personer som kom till Sverige under immigrationskrisen fick avslag på sin asylansökan och att mindre än hälften av dessa

Inlämnad: 2019-10-22 Svarsdatum: 2019-10-30 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:227 av Dennis Dioukarev (SD) (pdf, 85 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:225 av Thomas Morell (SD)

Fråga 2019/20:225 Hjälp till åkeriföretag av Thomas Morell SD till Infrastrukturminister Tomas Eneroth S Tisdagen den 22 oktober publicerades en artikel där ett åkeriföretag påtalar allvarliga brister i Transportstyrelsens sätt att utföra sina företagskontroller. Kritiken handlar om kör- och vilotider. Företag som vill

Inlämnad: 2019-10-22 Svarsdatum: 2019-10-30 Besvarare: Infrastrukturminister Tomas Eneroth (S)

Skriftlig fråga 2019/20:225 av Thomas Morell (SD) (pdf, 87 kB)

Interpellation 2019/20:68 av Thomas Morell (SD)

Interpellation 2019/20:68 Medicinska krav för tyngre behörigheter av Thomas Morell SD till Infrastrukturminister Tomas Eneroth S Under det här året har vi kunnat läsa ett stort antal artiklar om yrkesförare som mist sina tyngre behörigheter på grund av att Transportstyrelsen ändrat sin tillämpning av de medicinska kraven

Inlämnad: 2019-10-21 Svarsdatum: 2019-11-08 Besvarare: Infrastrukturminister Tomas Eneroth (S)

Interpellation 2019/20:68 av Thomas Morell (SD) (pdf, 113 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:209 av Katja Nyberg (SD)

Fråga 2019/20:209 Åtgärder mot skjutvapenvåld av Katja Nyberg SD till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Nyligen besköts två väktare då de bevakade ett fastighetshus i Rinkeby. Att den organiserade brottsligheten i dag har ett så stort våldskapital att man ger sig på väktare, ordningsvakter och rättsväsen

Inlämnad: 2019-10-17 Svarsdatum: 2019-10-30 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:209 av Katja Nyberg (SD) (pdf, 87 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:208 av Katja Nyberg (SD)

Fråga 2019/20:208 Skydd för ytterligare grupper vid blåljussabotage av Katja Nyberg SD till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Jag har tidigare ställt frågan till regeringen varför inte även ordningsvakter och väktare borde omfattas av det föreslagna förstärkta blåljusskyddet. Den ökande organiserade

Inlämnad: 2019-10-17 Svarsdatum: 2019-10-30 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:208 av Katja Nyberg (SD) (pdf, 88 kB)

Interpellation 2019/20:58 av Mikael Eskilandersson (SD)

Interpellation 2019/20:58 Kusiners arvsrätt av Mikael Eskilandersson SD till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Det finns anledning för Sverige att ompröva beslutet att ta bort arvsrätten för kusiner. Beslutet från 1928 är helt enkelt otidsenligt och omodernt. Först och främst har antalet kusiner per

Inlämnad: 2019-10-16 Svarsdatum: 2019-11-05 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Interpellation 2019/20:58 av Mikael Eskilandersson (SD) (pdf, 88 kB)

Interpellation 2019/20:57 av Mikael Eskilandersson (SD)

Interpellation 2019/20:57 Ställföreträdarregister och samhällets ansvar av Mikael Eskilandersson SD till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Redan i januari 2014 utlovade den dåvarande justitieministern att lagar som garanterar kvaliteten och begränsar antalet klienter som en ställföreträdare eller god

Inlämnad: 2019-10-16 Svarsdatum: 2019-11-05 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Interpellation 2019/20:57 av Mikael Eskilandersson (SD) (pdf, 88 kB)

Interpellation 2019/20:56 av Mikael Eskilandersson (SD)

Interpellation 2019/20:56 Stöd till barn vid vårdnadstvister av Mikael Eskilandersson SD till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Antalet vårdnadstvister har ökat under senare år, vilket antagligen har många orsaker, men det förbättras knappast av gällande regelverk. Förutom det felaktiga tänket att domstolar

Inlämnad: 2019-10-16 Svarsdatum: 2019-11-05 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Interpellation 2019/20:56 av Mikael Eskilandersson (SD) (pdf, 86 kB)

Interpellation 2019/20:55 av Sara Gille (SD)

Interpellation 2019/20:55 Förtryck och våld i hederns namn av Sara Gille SD till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Trots att hedersrelaterat förtryck och våld har pågått i flera decennier i Sverige har regeringen inte vidtagit tillräckligt med åtgärder som fått förekomsten att minska, och då ska man

Inlämnad: 2019-10-16 Svarsdatum: 2019-11-05 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Interpellation 2019/20:55 av Sara Gille (SD) (pdf, 88 kB)

Interpellation 2019/20:54 av Sara Gille (SD)

Interpellation 2019/20:54 Tvångsäktenskap och arrangerade äktenskap av Sara Gille SD till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Jag anser att ingen människa ska tvingas in i ett äktenskap som han eller hon inte själv har valt. Men tyvärr pågår just det även bland svenska medborgare. Det är viktigt att vi

Inlämnad: 2019-10-16 Svarsdatum: 2019-11-05 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Interpellation 2019/20:54 av Sara Gille (SD) (pdf, 86 kB)

Interpellation 2019/20:52 av Thomas Morell (SD)

Interpellation 2019/20:52 Beställaransvar utan verkan av Thomas Morell SD till Infrastrukturminister Tomas Eneroth S För en tid sedan ställde jag frågan till ministern angående beställaransvaret vid otillåten cabotagetrafik. I frågan fanns ett exempel där åklagaren inte ansåg att ett fall av otillåten cabotagetrafik skulle

Inlämnad: 2019-10-16 Svarsdatum: 2019-11-08 Besvarare: Infrastrukturminister Tomas Eneroth (S)

Interpellation 2019/20:52 av Thomas Morell (SD) (pdf, 110 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:194 av Dennis Dioukarev (SD)

Fråga 2019/20:194 Behovet av en Kinastrategi av Dennis Dioukarev SD till Utrikesminister Ann Linde S Kina är ett land med långtgående inskränkningar i mänskliga rättigheter. Oliktänkande förs bort till omskolningslägerallt och alla övervakas och medborgarna betygsätts genom ett social credit systemSamtidigt har man gjort

Inlämnad: 2019-10-15 Svarsdatum: 2019-10-23 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2019/20:194 av Dennis Dioukarev (SD) (pdf, 86 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:182 av Markus Wiechel (SD)

Fråga 2019/20:182 Transparens rörande export av krigsmateriel av Markus Wiechel SD till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Förra året exporterade Sverige krigsmateriel till Turkiet för närmare 300 miljoner kronor, vilket är den högsta siffran under hela 2000-talet. Som krigsmateriel räknas bland annat

Inlämnad: 2019-10-14 Svarsdatum: 2019-10-23 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:182 av Markus Wiechel (SD) (pdf, 87 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:181 av Markus Wiechel (SD)

Fråga 2019/20:181 Rymning av IS-terrorister i Syrien av Markus Wiechel SD till Utrikesminister Ann Linde S Sedan Turkiet inledde sin invasion av Rojava i nordöstra Syrien har över 130 000 människor tvingats lämna sina hem. Samtidigt kommer det rapporter om hur nära 1 000 IS-medlemmar och anhöriga uppges ha lyckats fly

Inlämnad: 2019-10-14 Svarsdatum: 2019-10-23 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2019/20:181 av Markus Wiechel (SD) (pdf, 89 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:176 av Markus Wiechel (SD)

Fråga 2019/20:176 Regeringens stöd till Syriens nationella armé av Markus Wiechel SD till Utrikesminister Ann Linde S Många fasas just nu över hur världen har kunnat svika de tappra män och kvinnor som stred mot Islamiska staten i SDF-milisen och som nu bombas sönder och samman av Turkiet med allierade jihadister. Även

Inlämnad: 2019-10-14 Svarsdatum: 2019-10-23 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2019/20:176 av Markus Wiechel (SD) (pdf, 92 kB)

Interpellation 2019/20:37 av Richard Jomshof (SD)

Interpellation 2019/20:37 Folkomröstning om invandringspolitiken av Richard Jomshof SD till Kultur- och demokratiminister Amanda Lind MP Svensk invandringspolitik har under lång tid varit väldigt extrem. Detta gäller oavsett om vi gör en jämförelse med våra nordiska grannländer eller med övriga Europa. Resultatet av denna

Inlämnad: 2019-10-10 Svarsdatum: 2019-10-24 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Interpellation 2019/20:37 av Richard Jomshof (SD) (pdf, 87 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:156 av Ebba Hermansson (SD)

Fråga 2019/20:156 Jämställd migration av Ebba Hermansson SD till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Sveriges regering har benämnt sig själva världens första feministiska regering. Som ett led i det har man exempelvis ofta problematiserat de könsskillnader som existerar på bland annat arbetsmarknaden.

Inlämnad: 2019-10-10 Svarsdatum: 2019-10-23 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:156 av Ebba Hermansson (SD) (pdf, 86 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:152 av Cassandra Sundin (SD)

Fråga 2019/20:152 Sveriges strategi för den arktiska regionen av Cassandra Sundin SD till Utrikesminister Ann Linde S Den nuvarande svenska strategin för Arktis är från 2011 och togs fram under dåtidens geopolitiska och säkerhetspolitiska läge. Sedan dess har en uppdatering gjorts, men den berörde endast klimat- och miljöfrågor.

Inlämnad: 2019-10-10 Svarsdatum: 2019-10-23 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2019/20:152 av Cassandra Sundin (SD) (pdf, 102 kB)