Dokument & lagar (148 träffar)

Skriftlig fråga 2019/20:156 av Ebba Hermansson (SD)

Fråga 2019/20:156 Jämställd migration av Ebba Hermansson SD till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Sveriges regering har benämnt sig själva världens första feministiska regering. Som ett led i det har man exempelvis ofta problematiserat de könsskillnader som existerar på bland annat arbetsmarknaden.

Inlämnad: 2019-10-10 Svarsdatum: 2019-10-23 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:156 av Ebba Hermansson (SD) (pdf, 86 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:152 av Cassandra Sundin (SD)

Fråga 2019/20:152 Sveriges strategi för den arktiska regionen av Cassandra Sundin SD till Utrikesminister Ann Linde S Den nuvarande svenska strategin för Arktis är från 2011 och togs fram under dåtidens geopolitiska och säkerhetspolitiska läge. Sedan dess har en uppdatering gjorts, men den berörde endast klimat- och miljöfrågor.

Inlämnad: 2019-10-10 Svarsdatum: 2019-10-23 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2019/20:152 av Cassandra Sundin (SD) (pdf, 102 kB)

Interpellation 2019/20:31 av Mikael Strandman (SD)

Interpellation 2019/20:31 Prioritering av brottsoffer av Mikael Strandman SD till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Sveriges Radio SR uppmärksammade i mars 2017 hur Justitiekanslern betalar ut stora skadestånd till personer som sedan tidigare har skulder till brottsoffer utan att de betalar av skulderna.

Inlämnad: 2019-10-09 Svarsdatum: 2019-10-24 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Interpellation 2019/20:31 av Mikael Strandman (SD) (pdf, 112 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:148 av Sara Gille (SD)

Fråga 2019/20:148 Turkiets anfall i Syrien av Sara Gille SD till Utrikesminister Ann Linde S I och med att USA nu har dragit tillbaka sina trupper från Syrien så har Turkiet kunnat gå in militärt mot kurdkontrollerade områden i norra Syrien. Därmed har kurderna hamnat i en humanitär katastrof. Samtidigt finns även en

Inlämnad: 2019-10-10 Svarsdatum: 2019-10-23 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2019/20:148 av Sara Gille (SD) (pdf, 89 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:139 av Mats Nordberg (SD)

Fråga 2019/20:139 Förhindrande av nya förföljelser i norra Syrien av Mats Nordberg SD till Utrikesminister Ann Linde S Turkiet har gått in militärt i norra och nordöstra Syrien, enligt uppgift med syftet att där etablera en zon dit i huvudsak arabiska flyktingar som nu befinner sig i Turkiet skulle kunna föras. Området

Inlämnad: 2019-10-09 Svarsdatum: 2019-10-16 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2019/20:139 av Mats Nordberg (SD) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:136 av Markus Wiechel (SD)

Fråga 2019/20:136 Abortanklagad fängelsedömd journalist i Marocko av Markus Wiechel SD till Utrikesminister Ann Linde S En 28-årig marockansk journalist greps av sex civilklädda poliser i slutet av augusti i samband med att hon tillsammans med sin fästman lämnade en läkarmottagning. Poliserna kom också att förhöra paret

Inlämnad: 2019-10-09 Svarsdatum: 2019-10-16 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2019/20:136 av Markus Wiechel (SD) (pdf, 90 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:134 av Markus Wiechel (SD)

Fråga 2019/20:134 Turkisk invasion av Rojava av Markus Wiechel SD till Utrikesminister Ann Linde S I dagarna har vi kunnat läsa om att Turkiet än en gång hotat med att inleda en fullskalig invasion av nordöstra Syrien, närmare bestämt de nordliga delarna av vad som kallas Rojava. Anfall har redan börjat, och baserat på

Inlämnad: 2019-10-09 Svarsdatum: 2019-10-16 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2019/20:134 av Markus Wiechel (SD) (pdf, 99 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:121 av Fredrik Lindahl (SD)

Fråga 2019/20:121 Förtidsröster av Fredrik Lindahl SD till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S I Valmyndighetens rapport Erfarenheter från Europaparlamentsvalet 2019 konstaterar man återigen en rad brister med nuvarande distributionssystem avseende transport av inkomna förtidsröster. Postnord, som enligt

Inlämnad: 2019-10-08 Svarsdatum: 2019-10-16 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:121 av Fredrik Lindahl (SD) (pdf, 99 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:120 av Fredrik Lindahl (SD)

Fråga 2019/20:120 Personröstning för synnedsatta av Fredrik Lindahl SD till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S I Valmyndighetens rapport Erfarenheter från Europaparlamentsvalet 2019 lyftes frågan om möjligheten för synnedsatta väljare att kunna personrösta utan att valhemligheten röjs. I dagens valsystem

Inlämnad: 2019-10-08 Svarsdatum: 2019-10-16 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:120 av Fredrik Lindahl (SD) (pdf, 102 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:103 av Jörgen Grubb (SD)

Fråga 2019/20:103 Hantering av ordningsproblem i skolan av Jörgen Grubb SD till Utbildningsminister Anna Ekström S Det fortsätter att inkomma rapporter om händelser där lärare får problem när de försöker upprätthålla ordningen i klassrummet. Det handlar om lärare som blir slagna eller sparkade av elever, lärare som blir

Inlämnad: 2019-10-03 Svarsdatum: 2019-10-16 Besvarare: Utbildningsminister Anna Ekström (S)

Skriftlig fråga 2019/20:103 av Jörgen Grubb (SD) (pdf, 86 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:99 av Henrik Vinge (SD)

Fråga 2019/20:99 Kriminalisering av deltagande i terrororganisation av Henrik Vinge SD till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Jag hade i våras en interpellationsdebatt med socialminister Lena Hallengren om försörjningsstöd till IS-terrorister där hon, rätteligen, noterade att möjligheten att döma IS-terrorister

Inlämnad: 2019-10-03 Svarsdatum: 2019-10-09 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:99 av Henrik Vinge (SD) (pdf, 96 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:86 av Ebba Hermansson (SD)

Fråga 2019/20:86 Pojkars skolresultat av Ebba Hermansson SD till Utbildningsminister Anna Ekström S Trots att ett av regeringens jämställdhetspolitiska delmål handlar om jämställd utbildning är skillnaden fortfarande stor mellan pojkar och flickor när det kommer till skolresultat. Flickor presterar bättre än pojkar i

Inlämnad: 2019-10-02 Svarsdatum: 2019-10-09 Besvarare: Utbildningsminister Anna Ekström (S)

Skriftlig fråga 2019/20:86 av Ebba Hermansson (SD) (pdf, 98 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:83 av Magnus Persson (SD)

Fråga 2019/20:83 Utökad preskriptionstid för arbetsmiljöbrott av Magnus Persson SD till Arbetsmarknadsminister Eva Nordmark S I dag är utredningar gällande arbetsmiljöbrott ofta långa och komplicerade då det involverar flera myndigheter, som Arbetsmiljöverket, Polismyndigheten och Åklagarmyndigheten. Det är ofta det faktum

Inlämnad: 2019-10-02 Svarsdatum: 2019-10-09 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:83 av Magnus Persson (SD) (pdf, 78 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:69 av Mikael Strandman (SD)

Fråga 2019/20:69 Påtvingat deltagande för svenska grundskoleelever i sammankomster för opinionsbildning av Mikael Strandman SD till Utbildningsminister Anna Ekström S Regeringsformens 2 kap. 2 stadgar följande: Ingen får av det allmänna tvingas att ge till känna sin åskådning i politiskt, religiöst, kulturellt eller annat

Inlämnad: 2019-09-27 Svarsdatum: 2019-10-09 Besvarare: Utbildningsminister Anna Ekström (S)

Skriftlig fråga 2019/20:69 av Mikael Strandman (SD) (pdf, 89 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:40 av Ludvig Aspling (SD)

Fråga 2019/20:40 MFF och artikel 2 av Ludvig Aspling SD till Statsrådet Hans Dahlgren S Kommissionen har sedan tidigare föreslagit att den nya långtidsbudgeten ska innehålla regler som knyter fördelningen av medel till medlemsstaters uppfyllnad av artikel 2 i fördraget. Förslaget har stöd av den svenska regeringen men

Inlämnad: 2019-09-23 Svarsdatum: 2019-10-02 Besvarare: Statsrådet Hans Dahlgren (S)

Skriftlig fråga 2019/20:40 av Ludvig Aspling (SD) (pdf, 74 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:2 av Ludvig Aspling (SD)

Fråga 2019/20:2 Stöd till Hongkongs demokratirörelse av Ludvig Aspling SD till Utrikesminister Ann Linde S Under sommaren har omfattande protester skakat Hongkong. Protesterna startade som en reaktion mot Fugitive Offenders and Mutual Legal Assistance in Criminal Matters Legislation Amendment Bill 2019 men har förvandlats

Inlämnad: 2019-09-10 Svarsdatum: 2019-09-18 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2019/20:2 av Ludvig Aspling (SD) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:922 av Mattias Bäckström Johansson (SD)

Fråga 2018/19:922 Privatkopieringsersättningen av Mattias Bäckström Johansson SD till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Den tekniska utvecklingen har lett till att den legala privatkopieringen minskat i betydelse. Tiden när video- och kassettbandspelare i stor utsträckning användes för att kopiera film

Inlämnad: 2019-08-27 Svarsdatum: 2019-09-11 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:922 av Mattias Bäckström Johansson (SD) (pdf, 85 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:878 av Aron Emilsson (SD)

Fråga 2018/19:878 En öppen och fri samhällsdebatt av Aron Emilsson SD till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Internet har revolutionerat vår kommunikation och olika former av opinionsbildare och kreatörer kan numera enkelt nå ut till miljarder människor världen över med samhällsdebatt, sin konst, sina

Inlämnad: 2019-08-08 Svarsdatum: 2019-08-26 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:878 av Aron Emilsson (SD) (pdf, 87 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:876 av Fredrik Lindahl (SD)

Fråga 2018/19:876 Upphovsrätt och krav av Fredrik Lindahl SD till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Kravbrev avseende påstådda brott mot upphovsrättslagen är ett nytt fenomen i Sverige. Förfarandet upplevs som befallande där en advokatbyrå exempelvis kan erbjuda förlikning på 7000 kr med antydan att

Inlämnad: 2019-08-07 Svarsdatum: 2019-08-22 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:876 av Fredrik Lindahl (SD) (pdf, 86 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:837 av Markus Wiechel (SD)

Fråga 2018/19:837 Radikala islamister anställda av svenska skolor av Markus Wiechel SD till Utbildningsminister Anna Ekström S Säkerhetspolisen omhändertog tidigare i år ett antal imamer i Sverige då dessa ansågs vara ett hot mot rikets säkerhet. En av dessa var Muslimska Vetenskapsskolans vd, som sedan länge varit en

Inlämnad: 2019-07-05 Svarsdatum: 2019-07-22 Besvarare: Utbildningsminister Anna Ekström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:837 av Markus Wiechel (SD) (pdf, 90 kB)