Dokument & lagar (4 träffar)

Skriftlig fråga 2017/18:1304 av Hans Hoff (S)

Fråga 2017/18:1304 En polishögskola i Halmstad av Hans Hoff S till Statsrådet Ardalan Shekarabi S Regeringens politik för att statliga jobb ska komma hela Sverige till del har lett till att den största omlokaliseringen av statliga jobb på ett decennium nu håller på att genomföras. För västra Sverige har denna viktiga

Inlämnad: 2018-05-15 Svarsdatum: 2018-05-30 Besvarare: Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2017/18:1304 av Hans Hoff (S) (pdf, 87 kB)

Skriftlig fråga 2017/18:653 av Hans Hoff (S)

Fråga 2017/18:653 En polishögskola i Västsverige av Hans Hoff S till Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson S Regeringen gör en storsatsning på polisen. De kommande åren ska antalet polisanställda öka med 10 000. För att nå målet om 10 000 fler polisanställda har regeringen konstaterat att två nya polishögskolor

Inlämnad: 2018-01-24 Svarsdatum: 2018-01-31 Besvarare: Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2017/18:653 av Hans Hoff (S) (pdf, 87 kB)

Interpellation 2017/18:261 av Staffan Danielsson (C)

Interpellation 2017/18:261 Åtgärder för att skydda företagare mot djurrättsaktivister av Staffan Danielsson C till Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson S Under åren 20032010 anmäldes 341 brott av mer allvarlig art mot svenska minkbönder. Det var flest i världen. Näst mest drabbat var Spanien med 120 anmälda

Inlämnad: 2017-12-05 Besvarare: Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S)

Interpellation 2017/18:261 av Staffan Danielsson (C) (pdf, 103 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Åtgärder för att skydda företagare mot djurrättsaktivister

Interpellation 2017/18:255 av Staffan Danielsson (C)

Interpellation 2017/18:255 Brottsligheten bland svenskar och utlandsfödda av Staffan Danielsson C till Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson S Våren 2016 gav jag riksdagens utredningstjänst RUT i uppdrag att ta fram uppgifter om brottsligheten i Sverige utifrån nationalitet och födelseland, samt om hur statistiken

Inlämnad: 2017-12-05 Besvarare: Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S)

Interpellation 2017/18:255 av Staffan Danielsson (C) (pdf, 105 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Brottsligheten bland svenskar och utlandsfödda