Dokument & lagar (2 859 träffar)

Skriftlig fråga 2019/20:94 av Peter Persson (S)

Fråga 2019/20:94 Arbetskraftsinvandring av Peter Persson S till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S I slutet av 2008 liberaliserade den dåvarande borgerliga regeringen Reinfeldt Sveriges regelverk för arbetskraftsinvandring från länder utanför EU. Reformen bidrog till att göra Sverige till en av västvärldens

Inlämnad: 2019-10-02 Svarsdatum: 2019-10-09 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:94 av Peter Persson (S) (pdf, 87 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:80 av Ellen Juntti (M)

Fråga 2019/20:80 Migrationens samband med den grova gängkriminaliteten av Ellen Juntti M till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Den grova gängkriminaliteten har eskalerat kraftigt i Sverige de senaste åren. Våldet är helt besinningslöst, och oskyldiga människor avrättas med skott i huvudet, mitt på ljusa

Inlämnad: 2019-10-01 Svarsdatum: 2019-10-09 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:80 av Ellen Juntti (M) (pdf, 89 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:76 av Ellen Juntti (M)

Fråga 2019/20:76 Utvisning av våldtäktsmän av Ellen Juntti M till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Grova sexualbrott, såsom våldtäkter, måste stävjas med kraft av hela samhället. I dag ligger antalet anmälda våldtäkter i Sverige på oroväckande höga nivåer. Dessa brott är synnerligen grova, och många

Inlämnad: 2019-10-01 Svarsdatum: 2019-10-09 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:76 av Ellen Juntti (M) (pdf, 86 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:75 av Anders Österberg (S)

Fråga 2019/20:75 Förföljelse av bahaier i Iran av Anders Österberg S till Utrikesminister Ann Linde S Först och främst: Stort grattis till den nya utrikesministern till uppdraget Den tidigare utrikesministern har vid flera tillfällen lyft de brott som den största minoriteten i Iran, bahaier, utsätts för i möten med företrädare

Inlämnad: 2019-10-01 Svarsdatum: 2019-10-09 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2019/20:75 av Anders Österberg (S) (pdf, 87 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:73 av Johan Forssell (M)

Fråga 2019/20:73 Utmätning av kriminellas skadestånd av Johan Forssell M till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Ekot har nyligen uppmärksammat att kriminella får statlig ersättning som brottsoffer inte kommer åt. Justitiekanslern betalar varje år ut stora summor till personer som sedan tidigare har

Inlämnad: 2019-10-01 Svarsdatum: 2019-10-09 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:73 av Johan Forssell (M) (pdf, 98 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:68 av Hans Wallmark (M)

Fråga 2019/20:68 Förbättrade relationer med Israel av Hans Wallmark M till Utrikesminister Ann Linde S Utrikesminister Ann Linde har sagt sig eftersträva förbättrade relationer med Israel. Som nyutnämnd utrikesminister hade hon också i ett tidigt skede möte med Israels ambassadör i Stockholm. En i sig viktig och nödvändig

Inlämnad: 2019-09-27 Svarsdatum: 2019-10-09 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2019/20:68 av Hans Wallmark (M) (pdf, 76 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:64 av Lars Beckman (M)

Fråga 2019/20:64 Digital transformation av samhällsbyggnadsprocessen av Lars Beckman M till Statsrådet Per Bolund MP Krav på effektiv fastighetsbildning har funnits alltsedan fastighetsbildningslagen tillkom 1972. Fastighetsbildningskostnadsutredningen presenterade för snart 30 år sedan SOU 1990:9 ett förslag om att låta

Inlämnad: 2019-09-26 Svarsdatum: 2019-10-09 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:64 av Lars Beckman (M) (pdf, 90 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:61 av Maria Malmer Stenergard (M)

Fråga 2019/20:61 Kompetensutvisningar av Maria Malmer Stenergard M till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Moderaterna har i flera år lyft problemen med kompetensutvisningar. Därtill har riksdagen gjort en rad tillkännagivanden som rör arbetskraftsinvandring och kompetensutvisningar. Det kan också nämnas

Inlämnad: 2019-09-26 Svarsdatum: 2019-10-09 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:61 av Maria Malmer Stenergard (M) (pdf, 85 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:49 av Maria Malmer Stenergard (M)

Fråga 2019/20:49 Antalet förvarsplatser i Sverige av Maria Malmer Stenergard M till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S I nuläget har vi i Sverige endast 457 förvarsplatser. Behovet är dock långt större än så. Enligt Migrationsverkets och Polismyndighetens gemensamma bedömning ligger behovet i Sverige

Inlämnad: 2019-09-24 Svarsdatum: 2019-10-02 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:49 av Maria Malmer Stenergard (M) (pdf, 86 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:47 av Ellen Juntti (M)

Fråga 2019/20:47 Helgavskiljning/husarrest för unga lagöverträdare av Ellen Juntti M till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Grova brott, såsom rån, grov misshandel med mera, begås av mycket unga personer. Våldet har blivit råare och hänsynslösare de senaste åren. När det gäller unga lagöverträdare 1517

Inlämnad: 2019-09-24 Svarsdatum: 2019-10-02 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:47 av Ellen Juntti (M) (pdf, 87 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:46 av Maria Malmer Stenergard (M)

Fråga 2019/20:46 Ett förvar i norra Sverige av Maria Malmer Stenergard M till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Det finns i dag inte något förvar i Sverige norr om Gävle. Det ställer till stora problem för Polismyndigheten, som tvingas ombesörja långa transporter av personer utan rätt att vistas i Sverige

Inlämnad: 2019-09-24 Svarsdatum: 2019-10-02 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:46 av Maria Malmer Stenergard (M) (pdf, 84 kB)

Interpellation 2019/20:8 av Margareta Cederfelt (M)

Interpellation 2019/20:8 Situationen beträffande politisk frihet och mänskliga rättigheter i Ryssland av Margareta Cederfelt M till Utrikesminister Ann Linde S Situationen beträffande politisk frihet och mänskliga rättigheter i Ryssland blir alltmer akut. De tusentals människor som under sommaren utövat sin rätt till

Inlämnad: 2019-09-18 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Interpellation 2019/20:8 av Margareta Cederfelt (M) (pdf, 96 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:29 av Margareta Cederfelt (M)

Fråga 2019/20:29 Kvinnors trygghet i OSSE:s medlemsländer av Margareta Cederfelt M till Utrikesminister Ann Linde S Organisationen för säkerhet och samarbete i Europa OSSE har under 2018 genomfört en undersökning i sju av OSSE:s medlemsstater: Albanien, Bosnien och Hercegovina, Montenegro, Nordmakedonien, Serbien, Moldavien

Inlämnad: 2019-09-18 Svarsdatum: 2019-09-30 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2019/20:29 av Margareta Cederfelt (M) (pdf, 91 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:28 av Margareta Cederfelt (M)

Fråga 2019/20:28 Mediefrihet i Georgien av Margareta Cederfelt M till Utrikesminister Ann Linde S Det finns åtskilliga exempel på övergrepp mot mediefriheten i vårt närområde. Inom Organisationen för säkerhet och samarbete i Europa OSSE finns en särskild representant för mediefrihet, och denne har under senare tid rapporterat

Inlämnad: 2019-09-18 Svarsdatum: 2019-09-30 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2019/20:28 av Margareta Cederfelt (M) (pdf, 89 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:14 av Lars Beckman (M)

Fråga 2019/20:14 Bilbränder av Lars Beckman M till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Runt om i Sverige fortsätter det att brinna bilar. Bara i Gävle har det varit ett antal bilbränder under den senaste tiden. Bortsett från obehaget att få sin bil uppbränd med alla de olägenheter som det innebär så har

Inlämnad: 2019-09-13 Svarsdatum: 2019-09-25 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:14 av Lars Beckman (M) (pdf, 74 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:7 av Ann-Sofie Alm (M)

Fråga 2019/20:7 Värnande av mänskliga rättigheter för Kinas medborgare av Ann-Sofie Alm M till Utrikesminister Ann Linde S Sverige har en stolt tradition av att vilja arbeta för att upprätthålla mänskliga rättigheter i Sverige och i världen. Så ska det fortsatt vara. Den 20 juli i år var det 20 år sedan förföljelsen och

Inlämnad: 2019-09-12 Svarsdatum: 2019-09-25 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2019/20:7 av Ann-Sofie Alm (M) (pdf, 91 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:6 av Ida Drougge (M)

Fråga 2019/20:6 Tjänstemannaansvar av Ida Drougge M till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Den 18 april 2018 uppmanade en enig riksdag regeringen att utreda och lämna förslag på ett utökat straffrättsligt ansvar för tjänstefel betänkande 2017/18:KU37Riksdagen anser att ett utvidgat och tydligare straffansvar

Inlämnad: 2019-09-12 Svarsdatum: 2019-09-25 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:6 av Ida Drougge (M) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:957 av Håkan Svenneling (V)

Fråga 2018/19:957 Turkiets hot mot Rojava av Håkan Svenneling V till Utrikesminister Margot Wallström S Turkiet har under lång tid utgjort säkerhetshot mot kurder i både Turkiet och dess grannländer. De kurdiska styrkorna var huvudorsaken till att IS kunde besegras i Syrien, samtidigt som Turkiet många gånger fungerat

Inlämnad: 2019-09-05 Svarsdatum: 2019-09-18 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2018/19:957 av Håkan Svenneling (V) (pdf, 85 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:943 av Boriana Åberg (M)

Fråga 2018/19:943 Möjligheten att sätta upp bevakningskameror av Boriana Åberg M till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S När den nya lagstiftningen om kamerabevakning trädde i kraft i augusti 2018 tog Datainspektionen över tillståndshanteringen från länsstyrelserna. Tyvärr har myndigheten stora svårigheter

Inlämnad: 2019-09-02 Svarsdatum: 2019-09-11 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:943 av Boriana Åberg (M) (pdf, 89 kB)

Interpellation 2018/19:310 av Tony Haddou (V)

Interpellation 2018/19:310 Lägre kapitalkrav för privata aktiebolag av Tony Haddou V till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Enligt januariavtalet föreslås att kravet på aktiekapital sänks från 50 000 till 25 000 kronor den 1 januari 2020. Frågan har snabbutretts med en svepande konsekvensanalys, och

Inlämnad: 2019-08-29 Svarsdatum: 2019-09-12 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Interpellation 2018/19:310 av Tony Haddou (V) (pdf, 105 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Lägre kapitalkrav för privata aktiebolag