Dokument & lagar (3 992 träffar)

Interpellation 2019/20:49 av Ludvig Aspling (SD)

Interpellation 2019/20:49 Rättsstatens principer av Ludvig Aspling SD till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S En grundförutsättning för rättsstatlighet är rättsväsendets oberoende, vilket innebär att åklagare och domare ska agera utifrån instruktioner och rättskällor och lämna politiska och personliga

Inlämnad: 2019-10-14 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Interpellation 2019/20:49 av Ludvig Aspling (SD) (pdf, 83 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:175 av Mikael Damsgaard (M)

Fråga 2019/20:175 Häktesplatser i Västerås av Mikael Damsgaard M till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Västerås, som är Sveriges sjunde största kommun, har sedan fyra år inget häkte. Det betyder att polisen får lägga stora resurser på transporter till andra städer såsom Uppsala, Örebro och Karlstad.

Inlämnad: 2019-10-14 Svarsdatum: 2019-10-23 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:175 av Mikael Damsgaard (M) (pdf, 86 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:174 av Lars Mejern Larsson (S)

Fråga 2019/20:174 Finansiell infrastruktur i hela landet av Lars Mejern Larsson S till Statsrådet Per Bolund MP Under 2000-talet har finansmarknaden i Sverige ändrat karaktär i flera avseenden. Bland annat har de stora affärsbankerna koncentrerat sin verksamhet till regionala kontor samtidigt som de lagt ned kontor i

Inlämnad: 2019-10-14 Svarsdatum: 2019-10-23 Besvarare: Statsrådet Per Bolund (MP)

Skriftlig fråga 2019/20:174 av Lars Mejern Larsson (S) (pdf, 87 kB)

Interpellation 2019/20:43 av Larry Söder (KD)

Interpellation 2019/20:43 Kreditrestriktionerna av Larry Söder KD till Statsrådet Per Bolund MP Statistik visar att antalet färdigställda bostäder är på kraftigt nedåtgående. I en rapport från Sveriges Byggindustrier redovisas följande: Kreditrestriktionerna gör att det byggs 7.800 färre bostäder per år. Redan det borde

Inlämnad: 2019-10-11 Svarsdatum: 2019-10-22 Besvarare: Statsrådet Per Bolund (MP)

Interpellation 2019/20:43 av Larry Söder (KD) (pdf, 86 kB)

Interpellation 2019/20:42 av Larry Söder (KD)

Interpellation 2019/20:42 Det offentliga åtagandet inom geodata av Larry Söder KD till Statsrådet Per Bolund MP Det statliga bolaget Metria har i GIS-rapporten 2019 redovisat hur GIS-mognaden är hos svenska kommuner, myndigheter och bolag. Följande slutsatser dras i rapporten: 45 procent av organisationerna har en central

Inlämnad: 2019-10-11 Svarsdatum: 2019-10-22 Besvarare: Statsrådet Per Bolund (MP)

Interpellation 2019/20:42 av Larry Söder (KD) (pdf, 120 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:170 av Lars Beckman (M)

Fråga 2019/20:170 Stöd till anhöriga till våldsdödade av Lars Beckman M till Statsrådet Mikael Damberg S I Sverige finns det föreningar och organisationer som stöder anhöriga till våldsdödade. De gör en stor insats för att hjälpa anhöriga att klara av en mycket svår och traumatisk situation. En förening som gör en stor

Inlämnad: 2019-10-11 Svarsdatum: 2019-10-23 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:170 av Lars Beckman (M) (pdf, 85 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:162 av Christina Höj Larsen (V)

Fråga 2019/20:162 Utredning av medicinska åldersbedömningar av Christina Höj Larsen V till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Den 16 augusti i år lämnade jag en skriftlig fråga 2018/19:891 till justitie- och migrationsminister Morgan Johansson om när regeringen avser att tillsätta den utredning av medicinska

Inlämnad: 2019-10-11 Svarsdatum: 2019-10-23 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:162 av Christina Höj Larsen (V) (pdf, 89 kB)

Interpellation 2019/20:38 av David Josefsson (M)

Interpellation 2019/20:38 Unga på bostadsmarknaden av David Josefsson M till Statsrådet Per Bolund MP I två rapporter författade av SBAB Svårt köpa bostad för unga i Sveriges 20 största kommuner publicerad den 8 juni 2019 respektive Skandia Bank Lön utan lägenhet publicerad den 23 april 2019 beskrivs problemen med inträdesbarriärerna

Inlämnad: 2019-10-10 Svarsdatum: 2019-10-22 Besvarare: Statsrådet Per Bolund (MP)

Interpellation 2019/20:38 av David Josefsson (M) (pdf, 107 kB)

Interpellation 2019/20:37 av Richard Jomshof (SD)

Interpellation 2019/20:37 Folkomröstning om invandringspolitiken av Richard Jomshof SD till Kultur- och demokratiminister Amanda Lind MP Svensk invandringspolitik har under lång tid varit väldigt extrem. Detta gäller oavsett om vi gör en jämförelse med våra nordiska grannländer eller med övriga Europa. Resultatet av denna

Inlämnad: 2019-10-10 Svarsdatum: 2019-10-24 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Interpellation 2019/20:37 av Richard Jomshof (SD) (pdf, 87 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:159 av Lars Mejern Larsson (S)

Fråga 2019/20:159 Kostnader för bortforsling av skrotbilar av Lars Mejern Larsson S till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S I veckan träffade jag en 82-årig kvinna som bor strax nordväst om Karlstad. Någon hade parkerat en bil på hennes mark och sedan lämnat den där. Vid kontakt med polisen och Kronofogdemyndigheten

Inlämnad: 2019-10-10 Svarsdatum: 2019-10-23 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:159 av Lars Mejern Larsson (S) (pdf, 89 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:157 av Ebba Hermansson (SD)

Fråga 2019/20:157 Ridsportens förutsättningar av Ebba Hermansson SD till Kultur- och demokratiminister Amanda Lind MP Omkring en halv miljon människor i Sverige beräknas syssla med någon form av aktiv hästsport. Ridsportens betydelse både för enskilda utövare och för Sverige som hästnation kan inte nog understrykas. Enligt

Inlämnad: 2019-10-10 Svarsdatum: 2019-10-23 Besvarare: Kultur- och demokratiminister Amanda Lind (MP)

Skriftlig fråga 2019/20:157 av Ebba Hermansson (SD) (pdf, 89 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:156 av Ebba Hermansson (SD)

Fråga 2019/20:156 Jämställd migration av Ebba Hermansson SD till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Sveriges regering har benämnt sig själva världens första feministiska regering. Som ett led i det har man exempelvis ofta problematiserat de könsskillnader som existerar på bland annat arbetsmarknaden.

Inlämnad: 2019-10-10 Svarsdatum: 2019-10-23 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:156 av Ebba Hermansson (SD) (pdf, 86 kB)

Interpellation 2019/20:34 av Lars Beckman (M)

Interpellation 2019/20:34 Handläggningstider för bygglov och fastighetsbildning av Lars Beckman M till Statsrådet Per Bolund MP Riksdagens utredningstjänst beskriver i en rapport Dnr 2019:1070 att handläggningstiderna för bygglov respektive fastighetsbildning under första halvåret 2019 är väldigt annorlunda i olika delar

Inlämnad: 2019-10-09 Svarsdatum: 2019-10-22 Besvarare: Statsrådet Per Bolund (MP)

Interpellation 2019/20:34 av Lars Beckman (M) (pdf, 102 kB)

Interpellation 2019/20:31 av Mikael Strandman (SD)

Interpellation 2019/20:31 Prioritering av brottsoffer av Mikael Strandman SD till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Sveriges Radio SR uppmärksammade i mars 2017 hur Justitiekanslern betalar ut stora skadestånd till personer som sedan tidigare har skulder till brottsoffer utan att de betalar av skulderna.

Inlämnad: 2019-10-09 Svarsdatum: 2019-10-24 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Interpellation 2019/20:31 av Mikael Strandman (SD) (pdf, 112 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:140 av Jonas Andersson i Linköping (SD)

Fråga 2019/20:140 Produktionsincitament för film av Jonas Andersson i Linköping SD till Kultur- och demokratiminister Amanda Lind MP I samband med att regeringens budgetproposition för 2020 överlämnades till riksdagen onsdagen den 18 september framgick det att regeringen inte kommer att föreslå ett införande av produktionsincitament

Inlämnad: 2019-10-09 Svarsdatum: 2019-10-16 Besvarare: Kultur- och demokratiminister Amanda Lind (MP)

Skriftlig fråga 2019/20:140 av Jonas Andersson i Linköping (SD) (pdf, 87 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:137 av David Josefsson (M)

Fråga 2019/20:137 Lägesfaktorskommission av David Josefsson M till Statsrådet Per Bolund MP I januariöverenskommelsen mellan Socialdemokraterna, Miljöpartiet, Centerpartiet och Liberalerna anges i punkt 44: En kommission ska kartlägga den varierande tillämpningen av lägesfaktorn mellan olika orter och föreslå lämpliga

Inlämnad: 2019-10-09 Svarsdatum: 2019-10-23 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:137 av David Josefsson (M) (pdf, 77 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:132 av Dennis Dioukarev (SD)

Fråga 2019/20:132 Regeringens nya position om flytträtten av Dennis Dioukarev SD till Statsrådet Per Bolund MP Regeringen föreslår i propositionen En effektivare flytträtt av försäkringssparande att försäkringsföretagen ska få ta ut en avgift för oamorterade anskaffningskostnader i upp till tio år. Exempel på anskaffningskostnader

Inlämnad: 2019-10-09 Svarsdatum: 2019-10-16 Besvarare: Statsrådet Per Bolund (MP)

Skriftlig fråga 2019/20:132 av Dennis Dioukarev (SD) (pdf, 104 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:128 av Lars Beckman (M)

Fråga 2019/20:128 Bärplockningsläger av Lars Beckman M till Statsrådet Mikael Damberg S I ett inslag i SVT Gävleborg larmar markägare om att man har stora problem med illegala bärplockningsläger i Gävleborg. Markägarna känner sig mer än uppgivna, och i inslaget säger en av markägarna att man inte har fått hjälp av rättsvårdande

Inlämnad: 2019-10-09 Svarsdatum: 2019-10-16 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:128 av Lars Beckman (M) (pdf, 76 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:121 av Fredrik Lindahl (SD)

Fråga 2019/20:121 Förtidsröster av Fredrik Lindahl SD till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S I Valmyndighetens rapport Erfarenheter från Europaparlamentsvalet 2019 konstaterar man återigen en rad brister med nuvarande distributionssystem avseende transport av inkomna förtidsröster. Postnord, som enligt

Inlämnad: 2019-10-08 Svarsdatum: 2019-10-16 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:121 av Fredrik Lindahl (SD) (pdf, 99 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:120 av Fredrik Lindahl (SD)

Fråga 2019/20:120 Personröstning för synnedsatta av Fredrik Lindahl SD till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S I Valmyndighetens rapport Erfarenheter från Europaparlamentsvalet 2019 lyftes frågan om möjligheten för synnedsatta väljare att kunna personrösta utan att valhemligheten röjs. I dagens valsystem

Inlämnad: 2019-10-08 Svarsdatum: 2019-10-16 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:120 av Fredrik Lindahl (SD) (pdf, 102 kB)