Dokument & lagar (2 779 träffar)

Skriftlig fråga 2018/19:774 av Roger Haddad (L)

Fråga 2018/19:774 Uppföljning av tillkännagivande om kommunernas brottsförebyggande arbete av Roger Haddad L till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Liberalerna presenterade hösten 2017 ett nytt rättspolitiskt program. Ett förslag som vi också motionerade om i riksdagen handlade om att ändra kommunallagen

Inlämnad: 2019-06-13 Svarsdatum: 2019-07-03 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:774 av Roger Haddad (L) (pdf, 90 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:768 av Robert Hannah (L)

Fråga 2018/19:768 Förbud mot omvandlingsterapi av Robert Hannah L till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Tysklands hälsominister Jens Spahn har meddelat att den tyska regeringen avser att förbjuda omvandlingsterapi för hbtq-personer. I mars 2018 antog även Europaparlamentet en resolution om att omvandlingsterapi

Inlämnad: 2019-06-13 Svarsdatum: 2019-07-03 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:768 av Robert Hannah (L) (pdf, 78 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:764 av Laila Naraghi (S)

Fråga 2018/19:764 Länsmuseernas ekonomiska situation av Laila Naraghi S till Kultur- och demokratiminister Amanda Lind MP Länsmuseerna är sammantaget Sveriges största museum. De finns i alla län och på orter som Kalmar, Uddevalla, Lund och Luleå. Varje år besöker över 4 miljoner människor landets länsmuseer. Deras verksamhetsområde

Inlämnad: 2019-06-13 Svarsdatum: 2019-06-26 Besvarare: Kultur- och demokratiminister Amanda Lind (MP)

Skriftlig fråga 2018/19:764 av Laila Naraghi (S) (pdf, 90 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:762 av Laila Naraghi (S)

Fråga 2018/19:762 Mediestödet av Laila Naraghi S till Kultur- och demokratiminister Amanda Lind MP Dagens medielandskap står inför stora utmaningar. Två av dessa som vi måste bemöta är för det första behovet av lokal medienärvaro. Det krävs för att vi som medborgare ska kunna följa och påverka vad som händer omkring oss.

Inlämnad: 2019-06-12 Svarsdatum: 2019-06-19 Besvarare: Kultur- och demokratiminister Amanda Lind (MP)

Skriftlig fråga 2018/19:762 av Laila Naraghi (S) (pdf, 87 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:761 av Louise Meijer (M)

Fråga 2018/19:761 Skärpta straff för våldtäkter av Louise Meijer M till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Sexualbrott är något av det värsta en människa kan utsättas för. Brotten drabbar i huvudsak kvinnor och är en av vår tids viktigaste jämställdhetsfrågor. Under den socialdemokratiskt ledda regeringen

Inlämnad: 2019-06-12 Svarsdatum: 2019-06-19 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:761 av Louise Meijer (M) (pdf, 85 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:758 av Louise Meijer (M)

Fråga 2018/19:758 Grov kvinnofridskränkning av Louise Meijer M till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Statistiken visar att antalet kvinnor som blir mördade av en närstående man har ökat. Enligt Brottsförebyggande rådet mördades 22 kvinnor av en närstående man förra året. Det är den högsta siffran på

Inlämnad: 2019-06-12 Svarsdatum: 2019-06-19 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:758 av Louise Meijer (M) (pdf, 86 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:750 av Tomas Tobé (M)

Fråga 2018/19:750 Utvisning av dömda EU-medborgare av Tomas Tobé M till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Ungefär hälften av alla inbrott i Sverige begås av utländska stöldligor. Enligt Noa står ligorna också för hela 90 procent av stölderna av båtmotorer, bilar och bildelar i Sverige. Dessa kriminella

Inlämnad: 2019-06-12 Svarsdatum: 2019-06-19 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:750 av Tomas Tobé (M) (pdf, 87 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:744 av ClasGöran Carlsson (S)

Fråga 2018/19:744 Advokaters ersättningskrav av ClasGöran Carlsson S till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Enligt en artikelserie i Smålandsposten nyligen visar granskningar av advokaters ersättningskrav och kostnadsräkningar att de inte redovisats korrekt. Vissa granskningar har till och med visat

Inlämnad: 2019-06-11 Svarsdatum: 2019-06-19 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:744 av ClasGöran Carlsson (S) (pdf, 84 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:738 av Louise Meijer (M)

Fråga 2018/19:738 Sveriges utvisningspolitik av Louise Meijer M till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Nyligen kom det ett nytt prejudikat från Högsta domstolen angående förutsättningarna för utvisning på grund av brott när den tilltalade har vistats länge i Sverige. En man dömdes för våldtäkt men undgick

Inlämnad: 2019-06-11 Svarsdatum: 2019-06-19 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:738 av Louise Meijer (M) (pdf, 84 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:734 av Lars Beckman (M)

Fråga 2018/19:734 Dataskyddsförordningen av Lars Beckman M till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S I EU-valrörelsen men även i valrörelsen 2018 skickade ett politiskt parti ut reklam via sms till ett stort antal mottagare. Många reagerade mycket negativt på reklamen, och en av Sveriges främsta experter

Inlämnad: 2019-06-07 Svarsdatum: 2019-06-19 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:734 av Lars Beckman (M) (pdf, 92 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:733 av Lars Mejern Larsson (S)

Fråga 2018/19:733 Vardagsbrott inom handeln av Lars Mejern Larsson S till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S I Svensk Handels rapport om vardagsbrott inom handeln beskrivs fortsatt stora problem med snatteri och stöldligor som organiserat stjäl från svenska butiker. Det rör sig om alltifrån snatteri av

Inlämnad: 2019-06-07 Svarsdatum: 2019-06-19 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:733 av Lars Mejern Larsson (S) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:722 av Kadir Kasirga (S)

Fråga 2018/19:722 Inkludering av barn med särskilda diagnoser av Kadir Kasirga S till Kultur- och demokratiminister Amanda Lind MP Vi har alla varit barn och vi har alla olika minnen av vår barndom, både fina minnen men även minnen som vi helst skulle vilja bli av med. Det kan handla om att man blev mobbad eller att man

Inlämnad: 2019-06-05 Svarsdatum: 2019-06-12 Besvarare: Kultur- och demokratiminister Amanda Lind (MP)

Skriftlig fråga 2018/19:722 av Kadir Kasirga (S) (pdf, 87 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:717 av Ellen Juntti (M)

Fråga 2018/19:717 Bristande sammanhållning i rättskedjan av Ellen Juntti M till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Nyligen överlämnade Riksrevisionen en granskningsrapport gällande sammanhållningen av rättskedjan, det vill säga hur polis, åklagare, domstolar och kriminalvård samverkar myndigheterna emellan.

Inlämnad: 2019-06-05 Svarsdatum: 2019-06-12 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:717 av Ellen Juntti (M) (pdf, 87 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:712 av Ellen Juntti (M)

Fråga 2018/19:712 Ersättning till Kriminialvården för merkostnader av Ellen Juntti M till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Kriminalvården har i uppdrag att sköta transporterna när en person ska utvisas från Sverige. Ibland stoppar aktivister dessa transporter, vilket kan innebära merkostnader för Kriminalvården.

Inlämnad: 2019-06-03 Svarsdatum: 2019-06-12 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:712 av Ellen Juntti (M) (pdf, 86 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:690 av Ellen Juntti (M)

Fråga 2018/19:690 Skärpta straff för våldtäkter av Ellen Juntti M till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Moderaterna har lagt fram flera förslag till skärpt lagstiftning för att förbättra rättsväsendets hantering av sexualbrott. Fler gärningsmän som gjort sig skyldiga till våldtäkt och andra former av

Inlämnad: 2019-05-22 Svarsdatum: 2019-06-05 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:690 av Ellen Juntti (M) (pdf, 86 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:686 av Betty Malmberg (M)

Fråga 2018/19:686 Utökat tjänstemannaansvar av Betty Malmberg M till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Genom ett tillkännagivande beslutade riksdagen den 18 april 2018 att uppmana regeringen att se över lagstiftningen om tjänstefel med inriktningen att fler handlingar än i dag ska kunna bestraffas. Riksdagen

Inlämnad: 2019-05-21 Svarsdatum: 2019-05-29 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:686 av Betty Malmberg (M) (pdf, 74 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:651 av Sten Bergheden (M)

Fråga 2018/19:651 Utökat tjänstemannaansvar av Sten Bergheden M till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Riksdagen har genom ett tillkännagivande och beslut den 18 april 2018 uppmanat regeringen att utöka straffansvaret för tjänstefel KU37Riksdagen anser att ett utökat straffansvar för tjänstefel i den

Inlämnad: 2019-05-15 Svarsdatum: 2019-05-22 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:651 av Sten Bergheden (M) (pdf, 85 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:649 av Per Söderlund (SD)

Fråga 2018/19:649 Rekommendationer från Greco av Per Söderlund SD till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Den 3 maj 2019 släppte Gruppen av stater mot korruption, Greco, en rapport där man utvärderat Sveriges åtgärder mot korruption. I rapporten berömmer Greco glädjande nog Sverige för vår långtgående

Inlämnad: 2019-05-14 Svarsdatum: 2019-05-22 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:649 av Per Söderlund (SD) (pdf, 86 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:635 av Jonas Andersson i Linköping (SD)

Fråga 2018/19:635 Tillkännagivanden inom filmpolitiken av Jonas Andersson i Linköping SD till Kultur- och demokratiminister Amanda Lind MP Snart har hela tre år passerat sedan den 15 juni 2016 då riksdagen beslutade om den dåvarande regeringens framlagda filmproposition. Filmpolitiken upphörde, via beslut som då fattades,

Inlämnad: 2019-05-09 Svarsdatum: 2019-05-22 Besvarare: Kultur- och demokratiminister Amanda Lind (MP)

Skriftlig fråga 2018/19:635 av Jonas Andersson i Linköping (SD) (pdf, 87 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:627 av Louise Meijer (M)

Fråga 2018/19:627 Sveriges utvisningspolitik av Louise Meijer M till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Nyligen kom det ett nytt prejudikat från Högsta domstolen angående förutsättningarna för utvisning på grund av brott när den tilltalade har vistats länge i Sverige. En man dömdes för våldtäkt men undgick

Inlämnad: 2019-05-08 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:627 av Louise Meijer (M) (pdf, 85 kB)