Dokument & lagar (6 626 träffar)

Interpellation 2019/20:357 av Alexandra Anstrell (M)

Interpellation 2019/20:357 Regionala flygplatsers betydelse för Sveriges beredskap av Alexandra Anstrell M till Statsrådet Mikael Damberg S Runt om i Sverige har vi 34 regionala flygplatser, varav 27 har reguljär passagerartrafik. Gemensamt för alla regionala flygplatser är att de finns på mindre orter med mindre passagerarkapacitet.

Inlämnad: 2020-02-21 Besvarare: Statsrådet Mikael Damberg (S)

Interpellation 2019/20:357 av Alexandra Anstrell (M) (pdf, 90 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:1002 av Ludvig Aspling (SD)

Fråga 2019/20:1002 Tribunal för IS-krigare i syriska Kurdistan av Ludvig Aspling SD till Utrikesminister Ann Linde S De lokala myndigheterna i syriska Kurdistan har beslutat att upprätta en tribunal för att genomföra rättegångar mot personer som stridit för eller varit delaktiga i Islamiska staten. Enligt uppgift stöder

Inlämnad: 2020-02-21 Svarsdatum: 2020-03-04 Besvarare: Statsrådet Mikael Damberg (S)

Skriftlig fråga 2019/20:1002 av Ludvig Aspling (SD) (pdf, 86 kB)

Interpellation 2019/20:356 av Tobias Andersson (SD)

Interpellation 2019/20:356 Ungdomsrån och förakt mot svenskar av Tobias Andersson SD till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Hittills i år har det varit mer regel än undantag att det dagligen rapporterats om diverse brott mot unga, det ena värre än det andra. Misshandel, överfallsvåldtäkter och grova

Inlämnad: 2020-02-20 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Interpellation 2019/20:356 av Tobias Andersson (SD) (pdf, 92 kB)

Interpellation 2019/20:355 av Ellen Juntti (M)

Interpellation 2019/20:355 Ungdomsbrottsligheten av Ellen Juntti M till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Ungdomsbrottsligheten har ökat lavinartat, våldet blir grövre och grövre och gärningsmännen blir yngre och yngre. Nyligen presenterades en rapport, som beställts av regionpolischefen Carin Götblad.

Inlämnad: 2020-02-20 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Interpellation 2019/20:355 av Ellen Juntti (M) (pdf, 90 kB)

Interpellation 2019/20:351 av Mikael Strandman (SD)

Interpellation 2019/20:351 Hatbrott mot svenskar av Mikael Strandman SD till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S När rånoffret inte kunde ta ut pengar på sitt kort blev de unga rånarna missnöjda och straffade honom genom att överösa honom med sparkar. En film från händelsen började cirkulera i mitten av

Inlämnad: 2020-02-20 Svarsdatum: 2020-03-06 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Interpellation 2019/20:351 av Mikael Strandman (SD) (pdf, 102 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:1001 av Johan Forssell (M)

Fråga 2019/20:1001 Delmål för antalet poliser av Johan Forssell M till Statsrådet Mikael Damberg S Polismyndigheten är inne i en expansiv fas. Målsättningen är att myndigheten ska växa med 10 000 fler anställda fram till 2024. Polisen har i sin redovisning av regeringsuppdraget om hur polisverksamheten ska utvecklas och

Inlämnad: 2020-02-20 Svarsdatum: 2020-03-04 Besvarare: Statsrådet Mikael Damberg (S)

Skriftlig fråga 2019/20:1001 av Johan Forssell (M) (pdf, 77 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:999 av Ellen Juntti (M)

Fråga 2019/20:999 Hatbrott mot etniska svenskar av Ellen Juntti M till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Ungdomsrånen har ökat markant under de senaste åren. Det är ofta barn som är gärningsmän, många under 15 år. Ungdomsrånen har blivit mycket grövre än tidigare och brottsoffren utsätts för grovt våld

Inlämnad: 2020-02-20 Svarsdatum: 2020-03-04 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:999 av Ellen Juntti (M) (pdf, 86 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:992 av Jon Thorbjörnson (V)

Fråga 2019/20:992 Utredningen om faderskap och föräldraskap av Jon Thorbjörnson V till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Utredningen om faderskap och föräldraskap SOU 2018:68 tillsattes på våren 2017 och fick i uppdrag att se över delar av föräldrabalkens regler om fastställande av faderskap och föräldraskap.

Inlämnad: 2020-02-19 Svarsdatum: 2020-02-26 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:992 av Jon Thorbjörnson (V) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:989 av Markus Wiechel (SD)

Fråga 2019/20:989 IS-återvändares brottslighet av Markus Wiechel SD till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S För snart ett år sedan kunde SVT, efter en kartläggning av 41 personer, rapportera hur brottsligheten bland återvändande IS-terrorister inte helt oväntat var väldigt hög. Tolv av de kartlagda personerna

Inlämnad: 2020-02-19 Svarsdatum: 2020-02-26 Besvarare: Statsrådet Mikael Damberg (S)

Skriftlig fråga 2019/20:989 av Markus Wiechel (SD) (pdf, 86 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:984 av Johan Forssell (M)

Fråga 2019/20:984 Straffrabatt för unga av Johan Forssell M till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S I samband med gängsamtalen i höstas kom regeringen överens med Centerpartiet och Vänsterpartiet om att utreda en straffrabatt för unga mellan 18 och 21 år. Den innebär att straffrabatten i princip även

Inlämnad: 2020-02-19 Svarsdatum: 2020-02-26 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:984 av Johan Forssell (M) (pdf, 86 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:983 av Per Söderlund (SD)

Fråga 2019/20:983 Komplettering av remissvar av Per Söderlund SD till Statsrådet Mikael Damberg S I promemorian Svara på remiss hur och varför SB PM 2003:2 finns information om hur och varför remisser sänds ut. I promemorian anges att myndigheter under regeringen är skyldiga att svara på remisser. Respektive myndighet

Inlämnad: 2020-02-18 Svarsdatum: 2020-02-26 Besvarare: Statsrådet Mikael Damberg (S)

Skriftlig fråga 2019/20:983 av Per Söderlund (SD) (pdf, 102 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:982 av Cecilie Tenfjord Toftby (M)

Fråga 2019/20:982 En modernare adoptionslagstiftning av Cecilie Tenfjord Toftby M till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Barns rätt till en trygg uppväxt eller den biologiska förälderns rätt till barnet Denna fråga har aktualiserats den senaste tiden på grund av det tragiska dödsfallet av den treåriga

Inlämnad: 2020-02-17 Svarsdatum: 2020-02-26 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:982 av Cecilie Tenfjord Toftby (M) (pdf, 108 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:978 av Adam Marttinen (SD)

Fråga 2019/20:978 Utvisningar av Adam Marttinen SD till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S För fyra år sedan uttalade inrikesminister Anders Ygeman att 80 000 asylsökande som fått avslag på sin ansökan skulle utvisas. Mina frågor till justitite- och migrationsminister Morgan Johansson, som handlar explicit

Inlämnad: 2020-02-12 Svarsdatum: 2020-02-26 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:978 av Adam Marttinen (SD) (pdf, 74 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:977 av Adam Marttinen (SD)

Fråga 2019/20:977 Hatbrott och svensk etnicitet av Adam Marttinen SD till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Den senaste tiden har de ökande förnedringsrånen lyfts i medierna. Med anledning av detta vill jag fråga justitie- och migrationsminister Morgan Johansson: Är det regeringens uppfattning att hatbrott

Inlämnad: 2020-02-14 Svarsdatum: 2020-02-26 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:977 av Adam Marttinen (SD) (pdf, 74 kB)

Interpellation 2019/20:343 av Pål Jonson (M)

Interpellation 2019/20:343 Utvecklingen av det civila försvaret av Pål Jonson M till Statsrådet Mikael Damberg S Utvecklingen av det civila försvaret går långsamt. Sedan regeringen i 2015 års totalförsvarsbeslut lade fast att planeringen för totalförsvar skulle återupptas har nu fem år passerat. Det säkerhetspolitiska

Inlämnad: 2020-02-17 Besvarare: Statsrådet Mikael Damberg (S)

Interpellation 2019/20:343 av Pål Jonson (M) (pdf, 102 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:973 av Pål Jonson (M)

Fråga 2019/20:973 Finansieringen av ett nytt cyberoperationscenter av Pål Jonson M till Statsrådet Mikael Damberg S Den 16 december 2019 presenterade ett antal myndigheter förslag på utformningen av ett nytt cyberoperationscenter för att stärka Sveriges samlade cybersäkerhet. De myndigheter som har det huvudsakliga ansvaret

Inlämnad: 2020-02-17 Svarsdatum: 2020-02-26 Besvarare: Statsrådet Mikael Damberg (S)

Skriftlig fråga 2019/20:973 av Pål Jonson (M) (pdf, 76 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:969 av Margareta Cederfelt (M)

Fråga 2019/20:969 Internationella stöldligor av Margareta Cederfelt M till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Sverige är som en öppen butik, det är bara att gå in och hämta vad man vill ha, men utan att betala i kassan. Dock till betydligt högre belopp än vad det stulna smågodiset eller fläskfilén är

Inlämnad: 2020-02-17 Svarsdatum: 2020-02-26 Besvarare: Statsrådet Mikael Damberg (S)

Skriftlig fråga 2019/20:969 av Margareta Cederfelt (M) (pdf, 97 kB)

Interpellation 2019/20:340 av Fredrik Lindahl (SD)

Interpellation 2019/20:340 Valsedelssystemet av Fredrik Lindahl SD till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S För att ett val ska anses demokratiskt är det avgörande att valhemligheten säkras genom hela valprocessen. Utifrån vad Valmyndigheten och Riksrevisionen redovisat i sina rapporter Erfarenheter från

Inlämnad: 2020-02-13 Svarsdatum: 2020-03-06 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Interpellation 2019/20:340 av Fredrik Lindahl (SD) (pdf, 103 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:928 av Ingela Nylund Watz (S)

Fråga 2019/20:928 Skenskilsmässor och välfärdsbrottslighet av Ingela Nylund Watz S till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S På senare år har brottsligheten mot det svenska välfärdssystemet uppmärksammats allt flitigare, och regeringen har vidtagit flera åtgärder för att motverka denna företeelse. Skenskilsmässor

Inlämnad: 2020-02-07 Svarsdatum: 2020-02-19 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:928 av Ingela Nylund Watz (S) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:927 av Lars Püss (M)

Fråga 2019/20:927 Avskaffande av danstillståndet av Lars Püss M till Statsrådet Mikael Damberg S Den 14 april 2016, alltså för snart fyra år sedan, tillkännagav en enig riksdag att danstillstånden skulle avskaffas. Under dessa fyra år har regeringen kommit med ett antal svepskäl för att inte hörsamma riksdagens vilja.

Inlämnad: 2020-02-07 Svarsdatum: 2020-02-19 Besvarare: Statsrådet Mikael Damberg (S)

Skriftlig fråga 2019/20:927 av Lars Püss (M) (pdf, 85 kB)