Dokument & lagar (206 träffar)

Skriftlig fråga 2018/19:891 av Christina Höj Larsen (V)

Fråga 2018/19:891 Utredning av medicinska åldersbedömningar av Christina Höj Larsen V till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S De medicinska åldersbedömningar som används för att bestämma ensamkommande asylsökandes ålder har länge varit föremål för debatt. Kritiken har varit kraftig mot de metoder som

Inlämnad: 2019-08-16 Svarsdatum: 2019-09-11 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:891 av Christina Höj Larsen (V) (pdf, 90 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:783 av Linda Westerlund Snecker (V)

Fråga 2018/19:783 Kriminalvårdens samtransporter av Linda Westerlund Snecker V till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S År 2016 föreslog regeringen att Kriminalvården skulle få ett utökat ansvar för transporter av frihetsberövade för att underlätta polisens arbetsbelastning. Vänsterpartiet ville då att

Inlämnad: 2019-06-14 Svarsdatum: 2019-07-03 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:783 av Linda Westerlund Snecker (V) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:499 av Christina Höj Larsen (V)

Fråga 2018/19:499 Rättsväsendets kunskaper om rasism av Christina Höj Larsen V till Statsrådet Mikael Damberg S Natten mellan den 8 och 9 mars 2014 uppstod bråk och våldsamheter i anslutning till demonstrationer i samband med firandet av Internationella kvinnodagen i Malmö. Flera personer skadades, och förundersökningar

Inlämnad: 2019-04-04 Svarsdatum: 2019-04-17 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:499 av Christina Höj Larsen (V) (pdf, 91 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:440 av Christina Höj Larsen (V)

Fråga 2018/19:440 Arbetskraftsinvandring av Christina Höj Larsen V till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S I punkt 21 i den överenskommelse mellan S, MP, L och C som den nya regeringen vilar på sägs följande: Problemet med kompetensutvisningar måste lösas. Ett särskilt visum för högkvalificerade som vill

Inlämnad: 2019-03-21 Svarsdatum: 2019-04-03 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:440 av Christina Höj Larsen (V) (pdf, 101 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:206 av Christina Höj Larsen (V)

Fråga 2018/19:206 Rätten till familjeåterförening av Christina Höj Larsen V till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Punkt 65 i den överenskommelse mellan S, MP, L och C som den nuvarande regeringen vilar på säger: Den tillfälliga lagen förlängs i två år. Alternativt skyddsbehövande ges samtidigt samma

Inlämnad: 2019-02-12 Svarsdatum: 2019-02-27 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:206 av Christina Höj Larsen (V) (pdf, 87 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:174 av Håkan Svenneling (V)

Fråga 2018/19:174 Export av krigsmateriel till stater som krigar i Jemen av Håkan Svenneling V till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S I punkt 70 i den överenskommelse mellan S, MP, L och C som den nya regeringen vilar på går det att läsa följande: De fyra partiernas principiella inställning är att inte

Inlämnad: 2019-02-07 Svarsdatum: 2019-02-20 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:174 av Håkan Svenneling (V) (pdf, 101 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:17 av Christina Höj Larsen (V)

Fråga 2018/19:17 Migrationsverkets bedömning av konvertiters skyddsskäl av Christina Höj Larsen V till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Den senaste tiden har Migrationsverkets bedömningar av konvertiters skyddsskäl debatterats. Detta är delvis en följd av att ett konvertitstest som myndigheten påståtts

Inlämnad: 2019-01-23 Svarsdatum: 2019-01-30 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:17 av Christina Höj Larsen (V) (pdf, 90 kB)

Skriftlig fråga 2017/18:387 av Linda Snecker (V)

Fråga 2017/18:387 Barns rätt till information samt kontakt med en frihetsberövad förälder av Linda Snecker V till Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson S Enligt 5 kap. 7 hälso- och sjukvårdslagen HSL och 6 kap. 5 patientsäkerhetslagen PSL finns det en skyldighet för vården att särskilt beakta barns behov av information,

Inlämnad: 2017-12-04 Svarsdatum: 2017-12-13 Besvarare: Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2017/18:387 av Linda Snecker (V) (pdf, 83 kB)

Skriftlig fråga 2016/17:1131 av Nooshi Dadgostar (V)

Fråga 2016/17:1131 Ökat byggande i landsbygdskommuner av Nooshi Dadgostar V till Statsrådet Peter Eriksson MP I många landsbygdskommuner leder de höga byggpriserna till att produktionskostnaderna regelmässigt är högre än det teoretiska marknadsvärde som nya hus får. Detta i sin tur leder oftast till krav på omfattande

Inlämnad: 2017-03-28 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1131 av Nooshi Dadgostar (V) (pdf, 78 kB)

Skriftlig fråga 2016/17:1091 av Christina Höj Larsen (V)

Fråga 2016/17:1091 Förvar av barn av Christina Höj Larsen V till Statsrådet Anders Ygeman S EU:s flyktingkommissionär Dimitris Avramopoulos uppmanade nyligen medlemsstaterna att göra mer för att deportera dem som fått avslag på asylansökan. Bland kommissionens uppmaningar finns en rekommendation om utökad användning av

Inlämnad: 2017-03-22 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1091 av Christina Höj Larsen (V) (pdf, 77 kB)

Skriftlig fråga 2016/17:936 av Linda Snecker (V)

Fråga 2016/17:936 Samtyckeslagstiftning av Linda Snecker V till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Under 2017 kommer regeringen att lägga fram en proposition angående samtyckeslagstiftning. Justitiedepartementet har meddelat att detta ska ske före årsskiftet. I regeringens propositionsförteckning från

Inlämnad: 2017-02-24 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2016/17:936 av Linda Snecker (V) (pdf, 66 kB)

Skriftlig fråga 2016/17:467 av Christina Höj Larsen (V)

Fråga 2016/17:467 Barnhem i Afghanistan av Christina Höj Larsen V till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Sverige har tecknat ett återtagandeavtal med Afghanistan, vilket har gjorts med stöd av det principavtal mellan EU och Afghanistan som tillkom efter att EU använt bistånd som påtryckningsmedel. Avtalet

Inlämnad: 2016-12-08 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2016/17:467 av Christina Höj Larsen (V) (pdf, 78 kB)

Skriftlig fråga 2016/17:463 av Christina Höj Larsen (V)

Fråga 2016/17:463 Familjeåterförening för syrier av Christina Höj Larsen V till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Principen om familjens enhet fastslogs för första gången 1948, i FN:s allmänna förklaring om mänskliga rättigheter. Att familjen har rätt till samhällets och statens skydd har sedan dess

Inlämnad: 2016-12-08 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2016/17:463 av Christina Höj Larsen (V) (pdf, 80 kB)

Skriftlig fråga 2016/17:462 av Christina Höj Larsen (V)

Fråga 2016/17:462 Familjeåterförening enligt Dublinförordningen av Christina Höj Larsen V till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Principen om familjens enhet fastslogs för första gången 1948, i FN:s allmänna förklaring om mänskliga rättigheter. Att familjen har rätt till samhällets och statens skydd

Inlämnad: 2016-12-08 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2016/17:462 av Christina Höj Larsen (V) (pdf, 81 kB)

Skriftlig fråga 2016/17:333 av Christina Höj Larsen (V)

Fråga 2016/17:333 Dansk förfrågan om 1961 års konvention om begränsning av statslöshet av Christina Höj Larsen V till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Efter det att antalet asylsökande i Europa ökat kraftigt under 2015 har EU och flera stater inom unionen drivit en alltmer restriktiv migrationspolitik.

Inlämnad: 2016-11-16 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2016/17:333 av Christina Höj Larsen (V) (pdf, 80 kB)

Skriftlig fråga 2015/16:852 av Jens Holm (V)

Fråga 2015/16:852 Vindkraftspark i Hanöbukten av Jens Holm V till Klimat- och miljöminister Åsa Romson MP Sedan åtta år har arbetet med att bygga vindkraftsparken Blekinge Offshore pågått. Vindkraftsparken som ska ligga i Hanöbukten i Blekinge beräknas skapa 2 000 nya jobb samt producera ungefär 8 terawattimmar förnybar

Inlämnad: 2016-02-23 Besvarare: Klimat- och miljöminister Åsa Romson (MP)

Skriftlig fråga 2015/16:852 av Jens Holm (V) (pdf, 80 kB)

Skriftlig fråga 2015/16:400 av Daniel Sestrajcic (V)

Fråga 2015/16:400 Rehabilitering för traumatiserade och krigsskadade barn och familjer av Daniel Sestrajcic V till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Regeringens åtstramningar i flyktingpolitiken är ett katastrofalt beslut för de mest utsatta människorna på flykt. Signalerna från de som arbetar med att

Inlämnad: 2015-12-01 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2015/16:400 av Daniel Sestrajcic (V) (pdf, 78 kB)

Skriftlig fråga 2015/16:395 av Daniel Sestrajcic (V)

Fråga 2015/16:395 Översynen av svårigheter att verkställa avvisnings- och utvisningsbeslut av Daniel Sestrajcic V till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Migrationsminister Morgan Johansson aviserade i interpellationsdebatten den 24 november om situationen för statslösa asylsökande palestinier i Sverige,

Inlämnad: 2015-12-01 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2015/16:395 av Daniel Sestrajcic (V) (pdf, 78 kB)

Skriftlig fråga 2015/16:350 av Jens Holm (V)

Fråga 2015/16:350 Svenskt stöd för Kiribatis kolstoppsförslag av Jens Holm V till Statsminister Stefan Löfven S Anote Tong, president i republiken Kiribati, har i ett brev till världens stats- och regeringschefer augusti 2015 vädjat om en uppslutning bakom hans och örikets förslag om ett stopp för ny exploatering av kol.

Inlämnad: 2015-11-19 Besvarare: Klimat- och miljöminister Åsa Romson (MP)

Skriftlig fråga 2015/16:350 av Jens Holm (V) (pdf, 79 kB)

Skriftlig fråga 2015/16:182 av Torbjörn Björlund (V)

Fråga 2015/16:182 Problem inom Kriminalvården av Torbjörn Björlund V till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Vid årsskiftet genomförde Kriminalvården en omfattande omorganisation efter år av förberedelser. Som ett led i omorganisationen har merparten av cheferna bytts ut. Samtidigt har myndigheten nyanställt

Inlämnad: 2015-10-23 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2015/16:182 av Torbjörn Björlund (V) (pdf, 77 kB)