Dokument & lagar (16 träffar)

Skriftlig fråga 2017/18:1450 av Jeff Ahl (-)

Fråga 2017/18:1450 Nedstängning av moskéer av Jeff Ahl till Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson S I Österrike stängdes nyligen sju moskéer av den österrikiska regeringen och dessutom har imamer som sprider hatbudskap eller underblåser radikalism utvisats, detta med hänsyn till den radikalisering de bidrog med.

Inlämnad: 2018-06-08 Svarsdatum: 2018-06-20 Besvarare: Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2017/18:1450 av Jeff Ahl (-) (pdf, 75 kB)

Skriftlig fråga 2017/18:1233 av Jeff Ahl (-)

Fråga 2017/18:1233 Säkerhetsläckor inom myndigheter av Jeff Ahl till Försvarsminister Peter Hultqvist S Jag med flera börjar bli allvarligt oroade över att vitala myndigheter hanterar hemligstämplad information på ett sätt som är allt annat än acceptabelt. Det gäller dels det uppmärksammade haveriet där Transportstyrelsen

Inlämnad: 2018-04-26 Svarsdatum: 2018-05-09 Besvarare: Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2017/18:1233 av Jeff Ahl (-) (pdf, 78 kB)

Skriftlig fråga 2011/12:459 av Petzäll, William (-)

den 8 mars Fråga 2011/12:459 Narkomaners situation i Ryssland av William Petzäll till utrikesminister Carl Bildt M Ryssland är ett av de länder med flest injektionsmissbrukare och man uppskattar att cirka en miljon är hiv-positiva och landet står inför något som skulle kunna liknas vid en hiv-epidemi. Trots ovanstående

Inlämnad: 2012-03-08 Besvarare: Carl Bildt (M)

Skriftlig fråga 2005/06:2131 av Svensson Smith, Karin (-)

den 13 september Fråga 2005/06:2131 av Karin Svensson Smith till socialminister Berit Andnor s Avgifterna för Öresundsbron Öresundsbroavtalet formulerades så att bron skulle främja järnvägen. Tillkomsten av en fast förbindelse syftar till att främja en rationell och ändamålsenlig järnvägstrafik mellan länderna.

Inlämnad: 2006-09-13 Besvarare: Ulrica Messing (S)

Skriftlig fråga 2005/06:2094 av Svensson Smith, Karin (-)

den 1 september Fråga 2005/06:2094 av Karin Svensson Smith till statsrådet Ulrica Messing s Satsning på spårvägar i storstäder Kollektivtrafiken i storstäder är en grundsten för att kunna minska transportsektorns nästan totala oljeberoende och stora klimatpåverkan. Den ökande trafiken av bilar och lastbilar gör

Inlämnad: 2006-09-01 Besvarare: Ulrica Messing (S)

Skriftlig fråga 2005/06:2043 av Svensson Smith, Karin (-)

den 21 augusti Fråga 2005/06:2043 av Karin Svensson Smith till statsrådet Ulrica Messing s Flygtrafiken och oljeberoendet Det finns en bred enighet i samhället om att människans användning av fossila bränslen påverkar klimatet på ett sätt som i förlängningen kan ge mycket omfattande konsekvenser. Att minska användningen

Inlämnad: 2006-08-21 Besvarare: Ulrica Messing (S)

Skriftlig fråga 2005/06:1989 av Svensson Smith, Karin (-)

den 10 augusti Fråga 2005/06:1989 av Karin Svensson Smith till statsrådet Ulrica Messing s Revidering av väg- och järnvägsplanerna Det har framkommit att Banverket överväger att lägga ned 15 spårsträckningar i Sverige. Banverket anger att det behöver ytterligare totalt 1,1 miljarder kronor fram till 2015 för att

Inlämnad: 2006-08-10 Besvarare: Ulrica Messing (S)

Skriftlig fråga 2005/06:1962 av Svensson Smith, Karin (-)

den 31 juli Fråga 2005/06:1962 av Karin Svensson Smith till statsrådet Ulrica Messing s Väginvesteringar Enligt ett pressmeddelande från Vägverket har regeringen gett verket tillåtelse att utnyttja anslagskrediten för att tidigarelägga starten av tre vägbyggen som tillsammans beräknas kosta nära 1,7 miljarder kronor.

Inlämnad: 2006-07-31 Besvarare: Ulrica Messing (S)

Skriftlig fråga 2005/06:1933 av Svensson Smith, Karin (-)

den 20 juli Fråga 2005/06:1933 av Karin Svensson Smith till statsrådet Ulrica Messing s Beredskap för oljeolycka i Östersjön Inom några år beräknas Östersjön ha ca 100 000 fartygspassager årligen. Mycket stora mängder olja transporteras från Ryssland via Östersjön. Förutom avsiktliga utsläpp från båtarna finns

Inlämnad: 2006-07-20 Besvarare: Ulrica Messing (S)

Skriftlig fråga 2005/06:499 av Schyman, Gudrun (-)

den 30 november Fråga 2005/06:499 av Gudrun Schyman till statsrådet Ylva Johansson s Psykiska problem hos unga kvinnor Antalet unga kvinnor som förtidspensionerats har ökat explosionsartat. Den procentuella ökningen är störst bland kvinnor under 30 år från 1 942 till 25 238Hela ökningen är kopplad till diagnosen

Inlämnad: 2005-11-30 Besvarare: Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2005/06:394 av Schyman, Gudrun (-)

den 17 november Fråga 2005/06:394 av Gudrun Schyman till statsrådet Ylva Johansson s Våldsutsatta ungdomar En ny undersökning från Rädda Barnen DN-debatt den 16 november 2005där 3 800 18-åringar svarat på frågor om de blivit utsatta för våld eller om de mött hot om våld, visar att mer än hälften av alla ungdomar

Inlämnad: 2005-11-17 Besvarare: Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2005/06:240 av Schyman, Gudrun (-)

den 26 oktober Fråga 2005/06:240 av Gudrun Schyman till statsrådet Ylva Johansson s Stöd till RFSL:s brottsofferjour RFSL:s brottsofferjour får inte bidrag av Socialstyrelsen eftersom deras verksamhet inte riktar sig till utsatta barn, missbrukare eller kvinnor utsatta för mäns våld. Jouren står inför nedläggning.

Inlämnad: 2005-10-26 Besvarare: Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2004/05:1888 av Schyman, Gudrun (-)

den 15 juni Fråga 2004/05:1888 av Gudrun Schyman till statsrådet Morgan Johansson om barnkonventionen och kommunerna Majblommans Riksförbund lät nyligen Sifo genomföra en undersökning som visade att mer än 114 000 barn behöver kollo i sommar, samtidigt som var tredje kommun saknar platser. Undersökningen visar hur

Inlämnad: 2005-06-15 Besvarare: Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2004/05:1424 av Schyman, Gudrun (-)

den 15 april Fråga 2004/05:1424 av Gudrun Schyman till statsrådet Jens Orback om genusperspektiv i Lokaliseringsutredningen Lokaliseringsutredningens förslag kan innebära att tusentals kvinnor ställs inför valet att flytta eller bli arbetslösa. Detta för att män blir arbetslösa. Ca 70 av den personal som Lokaliseringsutredningen

Inlämnad: 2005-04-15 Besvarare: Ulrica Messing (S)

Skriftlig fråga 2004/05:1134 av Schyman, Gudrun (-)

den 3 mars Fråga 2004/05:1134 av Gudrun Schyman till statsrådet Morgan Johansson om barnbyn Skås bevarande Barnbyn Skå startade 1947 som ett alternativ till dåtidens auktoritära syn på barn och barnuppfostran. Dr Gustav Jonsson med flera gjorde barnbyns banbrytande arbete välkänt inte bara inom landet utan också långt

Inlämnad: 2005-03-03 Besvarare: Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2004/05:1121 av Schyman, Gudrun (-)

den 3 mars Fråga 2004/05:1121 av Gudrun Schyman till statsrådet Ulrica Messing om pornografi i mobilen Porr i mobilen växande mångmiljardmarknad var en rubrik på en artikel i Dagens Nyheter den 20 februari 2005. Artikeln rapporterade från en internationell telekommässa där en tredjedel av utställarna erbjöd någon form

Inlämnad: 2005-03-03 Besvarare: Ulrica Messing (S)