Dokument & lagar (4 608 träffar)

Skriftlig fråga 2018/19:888 av Hans Wallmark (M)

Fråga 2018/19:888 Gemensamt nordiskt agerande mot våldsbejakande grupper av Hans Wallmark M till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Norge har i dagarna skakats av ett våldsdåd riktat mot en moské som hade kunnat få dramatiska och allvarliga konsekvenser. I samband med detta har landets statsminister Erna

Inlämnad: 2019-08-15 Svarsdatum: 2019-08-30 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:888 av Hans Wallmark (M) (pdf, 89 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:887 av Hans Wallmark (M)

Fråga 2018/19:887 Åtgärder mot Kina av Hans Wallmark M till Utrikesminister Margot Wallström S Läget i Hongkong försämras dag för dag. Demokratiaktivister och frihetsvänner möter ett växande motstånd och en växande brutalitet. I bakgrunden finns även de hot Folkrepubliken Kina kan komma att verkställa. Åtskilligt har

Inlämnad: 2019-08-15 Svarsdatum: 2019-08-30 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:887 av Hans Wallmark (M) (pdf, 91 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:886 av Maria Nilsson (L)

Fråga 2018/19:886 Övergrepp mot ryska demokratiaktivister av Maria Nilsson L till Utrikesminister Margot Wallström S Under de senaste veckorna har demonstranter blivit brutalt nedslagna och fängslade i centrala Moskva. Sammanlagt har över 2 000 demonstranter fängslats, och det är oklart vilket straff som kommer att utdömas.

Inlämnad: 2019-08-13 Svarsdatum: 2019-08-28 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:886 av Maria Nilsson (L) (pdf, 92 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:878 av Aron Emilsson (SD)

Fråga 2018/19:878 En öppen och fri samhällsdebatt av Aron Emilsson SD till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Internet har revolutionerat vår kommunikation och olika former av opinionsbildare och kreatörer kan numera enkelt nå ut till miljarder människor världen över med samhällsdebatt, sin konst, sina

Inlämnad: 2019-08-08 Svarsdatum: 2019-08-26 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:878 av Aron Emilsson (SD) (pdf, 87 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:876 av Fredrik Lindahl (SD)

Fråga 2018/19:876 Upphovsrätt och krav av Fredrik Lindahl SD till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Kravbrev avseende påstådda brott mot upphovsrättslagen är ett nytt fenomen i Sverige. Förfarandet upplevs som befallande där en advokatbyrå exempelvis kan erbjuda förlikning på 7000 kr med antydan att

Inlämnad: 2019-08-07 Svarsdatum: 2019-08-22 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:876 av Fredrik Lindahl (SD) (pdf, 86 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:869 av Betty Malmberg (M)

Fråga 2018/19:869 Situationen i Katalonien av Betty Malmberg M till Utrikesminister Margot Wallström S Sedan två år sitter några katalanska regionpolitiker i Spanien arresterade. Nu har en arbetsgrupp med koppling till FN-organet för mänskliga rättigheter OHCHR framfört till Spanien att fångarna ska friges då de anses

Inlämnad: 2019-08-05 Svarsdatum: 2019-08-19 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:869 av Betty Malmberg (M) (pdf, 76 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:863 av Margareta Cederfelt (M)

Fråga 2018/19:863 Oppositionella röster i Ryssland av Margareta Cederfelt M till Utrikesminister Margot Wallström S I det alltmer auktoritära Ryssland har otaliga attacker och mord på oppositionella, människorättsförsvarare och journalister skett under senare år. Mordet på oppositionsledaren Boris Nemtsov på öppen gata

Inlämnad: 2019-08-02 Svarsdatum: 2019-08-16 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:863 av Margareta Cederfelt (M) (pdf, 87 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:862 av Åsa Coenraads (M)

Fråga 2018/19:862 Situationen i Hongkong av Åsa Coenraads M till Utrikesminister Margot Wallström S Hongkong har sedan den 1 juli 1997 varit en del av Folkrepubliken Kina. Dessförinnan var Hongkong en kronkoloni till Storbritannien. Överlämnandet av Hongkong föregicks av ett internationellt avtal mellan Storbritannien

Inlämnad: 2019-08-01 Svarsdatum: 2019-08-16 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:862 av Åsa Coenraads (M) (pdf, 89 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:841 av Hans Wallmark (M)

Fråga 2018/19:841 Försvarsberedningens säkerhetspolitiska bedömning av Hans Wallmark M till Utrikesminister Margot Wallström S I december 2017 presenterade Försvarsberedningen sin delrapport Motståndskraft, där inriktningen för uppbyggandet av det civila försvaret och det svenska totalförsvaret angavs. Utgångspunkten

Inlämnad: 2019-07-05 Svarsdatum: 2019-07-22 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:841 av Hans Wallmark (M) (pdf, 102 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:836 av Markus Wiechel (SD)

Fråga 2018/19:836 Föräldrar som deltar i könsstympning av Markus Wiechel SD till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S En somalisk kvinna som deltagit i könsstympningen av tre av sina barn nekades skyddsstatus i Sverige av Migrationsverket på grund av sin grova gärning, vilket ligger helt i linje med utlänningslagen:

Inlämnad: 2019-07-05 Svarsdatum: 2019-07-19 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:836 av Markus Wiechel (SD) (pdf, 87 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:822 av Hans Wallmark (M)

Fråga 2018/19:822 Rysslands rösträtt i Europarådet av Hans Wallmark M till Utrikesminister Margot Wallström S Sedan Rysslands illegala annektering av Krim 2014 har det funnits en bred politisk uppbackning i Sverige bakom stöd till Ukraina och uppslutning bakom internationell rätt. Rysslands rösträtt i Europarådet den

Inlämnad: 2019-06-27 Svarsdatum: 2019-07-11 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:822 av Hans Wallmark (M) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:820 av Robert Hannah (L)

Fråga 2018/19:820 Prideparaden i Tbilisi av Robert Hannah L till Utrikesminister Margot Wallström S Arrangörerna av Tbilisi Pride valde att på grund av säkerhetsskäl skjuta upp sin Dignity March som planerades till den 22 juni 2019. Det var första gången som en prideparad skulle äga rum i landet. Att delta i fredliga

Inlämnad: 2019-06-25 Svarsdatum: 2019-07-10 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:820 av Robert Hannah (L) (pdf, 76 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:819 av Robert Hannah (L)

Fråga 2018/19:819 Internationella surrogatarrangemang av Robert Hannah L till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Högsta domstolen meddelade nyligen ett beslut där man underkände svensk lag. Bakgrunden till HD:s beslut var att ett svenskt sambopar hade genomfört ett surrogatarrangemang i USA med spermier

Inlämnad: 2019-06-25 Svarsdatum: 2019-07-10 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:819 av Robert Hannah (L) (pdf, 84 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:818 av Håkan Svenneling (V)

Fråga 2018/19:818 Sveriges diplomatiska relationer med Slovenien av Håkan Svenneling V till Utrikesminister Margot Wallström S Sverige och Slovenien har goda men sparsamma relationer. År 2010 beslutade dåvarande utrikesminister Carl Bildt att stänga Sveriges ambassad i Ljubljana, Slovenien. År 2012 stängde Slovenien sin

Inlämnad: 2019-06-25 Svarsdatum: 2019-07-10 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:818 av Håkan Svenneling (V) (pdf, 87 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:816 av Johan Forssell (M)

Fråga 2018/19:816 Anonyma vittnen av Johan Forssell M till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Den 3 april beslutade riksdagen om ett tillkännagivande till regeringen om att utreda möjligheten till anonyma vittnen vid allvarlig brottslighet, exempelvis vid hot från gäng. Lite drygt en vecka senare i en

Inlämnad: 2019-06-24 Svarsdatum: 2019-07-18 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:816 av Johan Forssell (M) (pdf, 85 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:814 av Hans Wallmark (M)

Fråga 2018/19:814 Hantering av barn till IS-anhängare av Hans Wallmark M till Socialminister Lena Hallengren S Från regeringens sida har det tidigare angivits att antalet föräldralösa barn till IS-anhängare beräknas till 1214 stycken, varav flera redan nu åter befinner sig i Sverige. I övrigt antas det finnas kanske 60

Inlämnad: 2019-06-20 Svarsdatum: 2019-07-08 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:814 av Hans Wallmark (M) (pdf, 98 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:813 av Johan Forssell (M)

Fråga 2018/19:813 Barn till IS-anhängare av Johan Forssell M till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S För någon dag sedan kunde Sveriges Radios Ekoredaktion rapportera om Center mot våldsbejakande extremisms arbete. Det är en verksamhet som sorterar under Morgan Johansson som minister. Det uppgavs att

Inlämnad: 2019-06-20 Svarsdatum: 2019-07-08 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:813 av Johan Forssell (M) (pdf, 97 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:794 av Johan Forssell (M)

Fråga 2018/19:794 Straffrabatten för unga av Johan Forssell M till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S För en dryg månad sedan frågade jag justitie- och migrationsministern när riksdagen kunde förvänta sig ett förslag om slopad straffrabatt för unga på sitt bord. Svarsdagen sammanföll med remisstidens

Inlämnad: 2019-06-18 Svarsdatum: 2019-07-03 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:794 av Johan Forssell (M) (pdf, 84 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:784 av Lars Püss (M)

Fråga 2018/19:784 Domstolsväsendet av Lars Püss M till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Fredagen den 7 juni besökte jag Halmstads tingsrätt. Skälet var att de såg sig tvingade att skära ned antalet gråting med 40 procent. Detta visade sig tyvärr stämma. Efter att ha varit underfinansierade i flera år

Inlämnad: 2019-06-14 Svarsdatum: 2019-07-03 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:784 av Lars Püss (M) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:783 av Linda Westerlund Snecker (V)

Fråga 2018/19:783 Kriminalvårdens samtransporter av Linda Westerlund Snecker V till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S År 2016 föreslog regeringen att Kriminalvården skulle få ett utökat ansvar för transporter av frihetsberövade för att underlätta polisens arbetsbelastning. Vänsterpartiet ville då att

Inlämnad: 2019-06-14 Svarsdatum: 2019-07-03 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:783 av Linda Westerlund Snecker (V) (pdf, 88 kB)