Dokument & lagar (3 träffar)

Skriftlig fråga 2019/20:1835 av Kerstin Lundgren (C)

Fråga 2019/20:1835 Ett Sweden Office i Taiwan av Kerstin Lundgren C till Utrikesminister Ann Linde S Sverige har många skäl att stärka kontakterna och stödet för Taiwans möjligheter att upprätthålla demokrati med respekt för mänskliga rättigheter och en väl fungerande rättsstat. Taiwan är ju en förebild för många människor,

Inlämnad: 2020-07-17 Svarsdatum: 2020-08-04 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2019/20:1835 av Kerstin Lundgren (C) (pdf, 87 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:795 av Kerstin Lundgren (C)

Fråga 2019/20:795 Utnämningen av ny generaldirektör för ISP av Kerstin Lundgren C till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Den 18 november 2018 lämnade dåvarande generaldirektören för Inspektionen för strategiska produkter, ISP, sin tjänst. Generaldirektören har i vår ordning att i varje enskilt ärende

Inlämnad: 2020-01-23 Svarsdatum: 2020-02-05 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:795 av Kerstin Lundgren (C) (pdf, 90 kB)

Skriftlig fråga 2017/18:1609 av Kerstin Lundgren (C)

Fråga 2017/18:1609 Bättre interoperabilitet i nordisk krisberedskap av Kerstin Lundgren C till Utrikesminister Margot Wallström S Sverige har denna sommar fått prov på storskalig nordisk interoperabilitet och EU-interoperabilitet i krisberedskapen för att hantera skogsbränderna. Sverige är för närvarande ordförande i

Inlämnad: 2018-08-10 Svarsdatum: 2018-08-27 Besvarare: Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2017/18:1609 av Kerstin Lundgren (C) (pdf, 87 kB)