Dokument & lagar (394 träffar)

Skriftlig fråga 2019/20:1507 av Ali Esbati (V)

Fråga 2019/20:1507 Arbetskraftsinvandrares situation under coronapandemin av Ali Esbati V till Arbetsmarknadsminister Eva Nordmark S Coronapandemin har inneburit en extraordinär press på de flesta individer och verksamheter i vårt samhälle och har även mötts av extraordinära insatser från stat, kommuner, myndigheter och

Inlämnad: 2020-06-04 Svarsdatum: 2020-06-17 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:1507 av Ali Esbati (V) (pdf, 90 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:1500 av Emma Hult (MP)

Fråga 2019/20:1500 Barnkonventionens tillämpning i asylärenden av Emma Hult MP till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Sverige ratificerade den rättsligt bindande barnkonventionen 1990 utan några reservationer, dock utan att på hemmaplan leva upp till bestämmelserna. Det har föranlett upprepad kritik

Inlämnad: 2020-06-03 Svarsdatum: 2020-06-17 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:1500 av Emma Hult (MP) (pdf, 91 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:1263 av Christina Höj Larsen (V)

Fråga 2019/20:1263 Förvarstagna under coronakrisen av Christina Höj Larsen V till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S I mitten på mars uppmanade den nationella gränspolissektionen samtliga regioner att göra en grundlig bedömning för att se vilka förvarstagna som ska släppas för att i stället ställas under

Inlämnad: 2020-04-27 Svarsdatum: 2020-05-07 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:1263 av Christina Höj Larsen (V) (pdf, 90 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:1103 av Yasmine Posio (V)

Fråga 2019/20:1103 EU och asylrätten av Yasmine Posio V till Utrikesminister Ann Linde S För snart fyra år sedan slöt EU och Turkiet en överenskommelse som, i stora drag, innebar att Turkiet skulle ta ansvar för att hålla gränsen mot EU stängd för flyktingar, från först och främst det krigsdrabbade Syrien, i utbyte mot

Inlämnad: 2020-03-16 Svarsdatum: 2020-03-25 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:1103 av Yasmine Posio (V) (pdf, 89 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:1101 av Christina Höj Larsen (V)

Fråga 2019/20:1101 Asylrätten av Christina Höj Larsen V till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Asylrätten skapades inte för dagar av fred och frihet, utan för svåra tider då mänskligheten visar upp sina allra värsta sidor. I ruinerna av andra världskrigets förintelse och fasor som då drivit många miljoner

Inlämnad: 2020-03-16 Svarsdatum: 2020-03-25 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:1101 av Christina Höj Larsen (V) (pdf, 85 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:1069 av Christina Höj Larsen (V)

Fråga 2019/20:1069 Sveriges ansvar för människor på flykt av Christina Höj Larsen V till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S I en intervju med Expressen, publicerad den 5 mars, sade Morgan Johansson att Sverige hjälper till på flera sätt. Bland annat genom kvotflyktingsystemet. Vi är det land i EU som

Inlämnad: 2020-03-09 Svarsdatum: 2020-03-18 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:1069 av Christina Höj Larsen (V) (pdf, 90 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:1037 av Christina Höj Larsen (V)

Fråga 2019/20:1037 EU:s respekt för asylrätten av Christina Höj Larsen V till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Nyligen beslutade den turkiska regeringen att den inte längre kommer att följa sin del av det skamliga avtal som Turkiet och EU ingick för snart fyra år sedan och stoppa människor på flykt

Inlämnad: 2020-03-02 Svarsdatum: 2020-03-11 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:1037 av Christina Höj Larsen (V) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:992 av Jon Thorbjörnson (V)

Fråga 2019/20:992 Utredningen om faderskap och föräldraskap av Jon Thorbjörnson V till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Utredningen om faderskap och föräldraskap SOU 2018:68 tillsattes på våren 2017 och fick i uppdrag att se över delar av föräldrabalkens regler om fastställande av faderskap och föräldraskap.

Inlämnad: 2020-02-19 Svarsdatum: 2020-02-26 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:992 av Jon Thorbjörnson (V) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:568 av Håkan Svenneling (V)

Fråga 2019/20:568 Export av krigsmateriel av Håkan Svenneling V till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Frågan om Sveriges export av krigsmateriel har aktualiserats till följd av den saudiskledda koalitionens krigföring i Jemen och Turkiets invasion av nordöstra Syrien. Sverige har exporterat krigsmateriel

Inlämnad: 2019-12-05 Svarsdatum: 2019-12-18 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:568 av Håkan Svenneling (V) (pdf, 90 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:567 av Håkan Svenneling (V)

Fråga 2019/20:567 Export av krigsmateriel till den saudiskledda koalitionen av Håkan Svenneling V till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S I lagen om krigsmateriel 1992:1300 1a andra stycket sägs följande: Inspektionen ISP ska med eget yttrande lämna över ett ärende till regeringens prövning, om ärendet

Inlämnad: 2019-12-05 Svarsdatum: 2019-12-18 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:567 av Håkan Svenneling (V) (pdf, 90 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:434 av Christina Höj Larsen (V)

Fråga 2019/20:434 Kroatiska övergrepp mot flyktingar av Christina Höj Larsen V till Utrikesminister Ann Linde S Human Rights Watch HRW kom nyligen med ytterligare uppgifter om att kroatisk gränspolis misshandlar flyktingar och skickar dem tillbaka över EU-gränsen till Bosnien, utan hänsyn till individuella skyddsbehov.

Inlämnad: 2019-11-15 Svarsdatum: 2019-12-04 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:434 av Christina Höj Larsen (V) (pdf, 89 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:426 av Christina Höj Larsen (V)

Fråga 2019/20:426 Boende för personer med uppehållstillstånd enligt gymnasielagen av Christina Höj Larsen V till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S I måndags, den 11 november, meddelade Migrationsverket att man ändrat sin tolkning av rätten till bistånd enligt lagen 1994:137 om mottagande av asylsökande

Inlämnad: 2019-11-15 Svarsdatum: 2019-11-27 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:426 av Christina Höj Larsen (V) (pdf, 90 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:398 av Momodou Malcolm Jallow (V)

Fråga 2019/20:398 Lagförslag om skydd mot renovräkningar av Momodou Malcolm Jallow V till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S En stor del av Sveriges bostadsbestånd är i dag mer än 50 år gammalt. Upprustningsbehovet är omfattande, i synnerhet för de fastigheter som byggdes under det så kallade miljonprogrammet.

Inlämnad: 2019-11-14 Svarsdatum: 2019-11-27 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:398 av Momodou Malcolm Jallow (V) (pdf, 107 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:279 av Ali Esbati (V)

Fråga 2019/20:279 Villkoren för utländska bärplockare av Ali Esbati V till Arbetsmarknadsminister Eva Nordmark S Bärplockarbranschen är en bransch där de som anställs av bärplockarföretagen uteslutande är migrantarbetare från Thailand. Utsattheten för gruppen är stor. Utöver en ofta mycket pressad arbetsmiljösituation

Inlämnad: 2019-10-25 Svarsdatum: 2019-11-15 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:279 av Ali Esbati (V) (pdf, 90 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:162 av Christina Höj Larsen (V)

Fråga 2019/20:162 Utredning av medicinska åldersbedömningar av Christina Höj Larsen V till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Den 16 augusti i år lämnade jag en skriftlig fråga 2018/19:891 till justitie- och migrationsminister Morgan Johansson om när regeringen avser att tillsätta den utredning av medicinska

Inlämnad: 2019-10-11 Svarsdatum: 2019-10-23 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:162 av Christina Höj Larsen (V) (pdf, 89 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:110 av Håkan Svenneling (V)

Fråga 2019/20:110 Brott mot FN:s vapenembargo av Håkan Svenneling V till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S I början av september 2019 rapporterade TV4 att svensk krigsmateriel har befunnit sig i Eritrea under den tid då FN:s säkerhetsråd hade beslutat om vapenembargo mot landet. Svensktillverkade kanoner,

Inlämnad: 2019-10-07 Svarsdatum: 2019-10-16 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:110 av Håkan Svenneling (V) (pdf, 88 kB)

Interpellation 2018/19:310 av Tony Haddou (V)

Interpellation 2018/19:310 Lägre kapitalkrav för privata aktiebolag av Tony Haddou V till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Enligt januariavtalet föreslås att kravet på aktiekapital sänks från 50 000 till 25 000 kronor den 1 januari 2020. Frågan har snabbutretts med en svepande konsekvensanalys, och

Inlämnad: 2019-08-29 Svarsdatum: 2019-09-12 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Interpellation 2018/19:310 av Tony Haddou (V) (pdf, 105 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Lägre kapitalkrav för privata aktiebolag

Skriftlig fråga 2018/19:891 av Christina Höj Larsen (V)

Fråga 2018/19:891 Utredning av medicinska åldersbedömningar av Christina Höj Larsen V till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S De medicinska åldersbedömningar som används för att bestämma ensamkommande asylsökandes ålder har länge varit föremål för debatt. Kritiken har varit kraftig mot de metoder som

Inlämnad: 2019-08-16 Svarsdatum: 2019-09-11 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:891 av Christina Höj Larsen (V) (pdf, 90 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:783 av Linda Westerlund Snecker (V)

Fråga 2018/19:783 Kriminalvårdens samtransporter av Linda Westerlund Snecker V till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S År 2016 föreslog regeringen att Kriminalvården skulle få ett utökat ansvar för transporter av frihetsberövade för att underlätta polisens arbetsbelastning. Vänsterpartiet ville då att

Inlämnad: 2019-06-14 Svarsdatum: 2019-07-03 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:783 av Linda Westerlund Snecker (V) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:499 av Christina Höj Larsen (V)

Fråga 2018/19:499 Rättsväsendets kunskaper om rasism av Christina Höj Larsen V till Statsrådet Mikael Damberg S Natten mellan den 8 och 9 mars 2014 uppstod bråk och våldsamheter i anslutning till demonstrationer i samband med firandet av Internationella kvinnodagen i Malmö. Flera personer skadades, och förundersökningar

Inlämnad: 2019-04-04 Svarsdatum: 2019-04-17 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:499 av Christina Höj Larsen (V) (pdf, 91 kB)