Dokument & lagar (4 träffar)

Skriftlig fråga 2017/18:1609 av Kerstin Lundgren (C)

Fråga 2017/18:1609 Bättre interoperabilitet i nordisk krisberedskap av Kerstin Lundgren C till Utrikesminister Margot Wallström S Sverige har denna sommar fått prov på storskalig nordisk interoperabilitet och EU-interoperabilitet i krisberedskapen för att hantera skogsbränderna. Sverige är för närvarande ordförande i

Inlämnad: 2018-08-10 Svarsdatum: 2018-08-27 Besvarare: Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2017/18:1609 av Kerstin Lundgren (C) (pdf, 87 kB)

Skriftlig fråga 2017/18:1346 av Ola Johansson (C)

Fråga 2017/18:1346 Placeringen av den nya polisutbildningen av Ola Johansson C till Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson S Under justitieministerns besök i Halmstad den 8 maj utlovades det ett beslut före valet om vilken ort i Västsverige som kommer att få starta polisutbildning. Det är väl känt att behovet

Inlämnad: 2018-05-23 Svarsdatum: 2018-05-30 Besvarare: Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2017/18:1346 av Ola Johansson (C) (pdf, 89 kB)

Skriftlig fråga 2017/18:1133 av Ola Johansson (C)

Fråga 2017/18:1133 Bärighetskrav på cisterner av Ola Johansson C till Statsrådet Peter Eriksson MP Statsrådet Peter Eriksson besvarade den 14 september 2017 en interpellation om hur regeringen ser på det faktum att myndigheternas lösning nu är att inte ställa krav på att kontroll av konstruktion och tillverkning av cisterner

Inlämnad: 2018-04-03 Svarsdatum: 2018-04-12 Besvarare: Statsrådet Peter Eriksson (MP)

Skriftlig fråga 2017/18:1133 av Ola Johansson (C) (pdf, 86 kB)

Skriftlig fråga 2017/18:505 av Ola Johansson (C)

Fråga 2017/18:505 Vattendirektivets påverkan på bostadsbyggandet av Ola Johansson C till Statsrådet Peter Eriksson MP Sverige genomför direktiv 2000/60/EG om upprättande av en ram för gemenskapens åtgärder på vattenpolitikens område ramdirektivet för vattenoch det är regeringens uppgift att tillse efterlevnaden av den så

Inlämnad: 2017-12-15 Svarsdatum: 2018-01-17 Besvarare: Statsrådet Peter Eriksson (MP)

Skriftlig fråga 2017/18:505 av Ola Johansson (C) (pdf, 88 kB)