Dokument & lagar (5 träffar)

Skriftlig fråga 2017/18:1609 av Kerstin Lundgren (C)

Fråga 2017/18:1609 Bättre interoperabilitet i nordisk krisberedskap av Kerstin Lundgren C till Utrikesminister Margot Wallström S Sverige har denna sommar fått prov på storskalig nordisk interoperabilitet och EU-interoperabilitet i krisberedskapen för att hantera skogsbränderna. Sverige är för närvarande ordförande i

Inlämnad: 2018-08-10 Svarsdatum: 2018-08-27 Besvarare: Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2017/18:1609 av Kerstin Lundgren (C) (pdf, 87 kB)

Interpellation 2017/18:510 av Daniel Bäckström (C)

Interpellation 2017/18:510 Genomförandet av vapendirektivet av Daniel Bäckström C till Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson S Det är viktigt att vända på varje sten för att agera mot terrorism och våld och att minska de illegala vapnen i samhället. Men då är det givetvis viktigt att adressera frågan om illegala

Inlämnad: 2018-04-25 Svarsdatum: 2018-06-08 Besvarare: Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S)

Interpellation 2017/18:510 av Daniel Bäckström (C) (pdf, 118 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Genomförandet av vapendirektivet

Interpellation 2017/18:261 av Staffan Danielsson (C)

Interpellation 2017/18:261 Åtgärder för att skydda företagare mot djurrättsaktivister av Staffan Danielsson C till Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson S Under åren 20032010 anmäldes 341 brott av mer allvarlig art mot svenska minkbönder. Det var flest i världen. Näst mest drabbat var Spanien med 120 anmälda

Inlämnad: 2017-12-05 Besvarare: Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S)

Interpellation 2017/18:261 av Staffan Danielsson (C) (pdf, 103 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Åtgärder för att skydda företagare mot djurrättsaktivister

Interpellation 2017/18:255 av Staffan Danielsson (C)

Interpellation 2017/18:255 Brottsligheten bland svenskar och utlandsfödda av Staffan Danielsson C till Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson S Våren 2016 gav jag riksdagens utredningstjänst RUT i uppdrag att ta fram uppgifter om brottsligheten i Sverige utifrån nationalitet och födelseland, samt om hur statistiken

Inlämnad: 2017-12-05 Besvarare: Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S)

Interpellation 2017/18:255 av Staffan Danielsson (C) (pdf, 105 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Brottsligheten bland svenskar och utlandsfödda

Skriftlig fråga 2017/18:310 av Johanna Haraldsson (S)

Fråga 2017/18:310 Ökade kostnader för LSS av Johanna Haraldsson S till Statsrådet Åsa Regnér S Sedan tillämpningen av LSS-lagstiftningen förändrats i samband med Högsta förvaltningsdomstolens vägledande domar har kostnaderna för personlig assistans i hög grad flyttats från statlig till kommunal nivå. För många kommuner

Inlämnad: 2017-11-21 Svarsdatum: 2017-11-29 Besvarare: Statsrådet Åsa Regnér (S)

Skriftlig fråga 2017/18:310 av Johanna Haraldsson (S) (pdf, 78 kB)