Dokument & lagar (5 träffar)

Skriftlig fråga 2019/20:795 av Kerstin Lundgren (C)

Fråga 2019/20:795 Utnämningen av ny generaldirektör för ISP av Kerstin Lundgren C till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Den 18 november 2018 lämnade dåvarande generaldirektören för Inspektionen för strategiska produkter, ISP, sin tjänst. Generaldirektören har i vår ordning att i varje enskilt ärende

Inlämnad: 2020-01-23 Svarsdatum: 2020-02-05 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:795 av Kerstin Lundgren (C) (pdf, 90 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:543 av Anders Åkesson (C)

Fråga 2019/20:543 Andelstal för medlemmar i samfälligheter och vägsamfälligheter av Anders Åkesson C till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Riksdagen beslutade den 7 maj 2019 att tillkännage för regeringen att den snarast ska utreda frågan om en enklare förvaltning för landets samfälligheter. Beslutet,

Inlämnad: 2019-12-04 Svarsdatum: 2019-12-11 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:543 av Anders Åkesson (C) (pdf, 100 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:424 av Anders Åkesson (C)

Fråga 2019/20:424 Vägsamfälligheter och förenklad metod för framräkning av andelstal av Anders Åkesson C till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Riksdagen beslutade den 7 maj 2019 att tillkännage regeringen att snarast utreda frågan om en enklare förvaltning för landets samfälligheter. Beslutet om det

Inlämnad: 2019-11-15 Svarsdatum: 2019-11-27 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:424 av Anders Åkesson (C) (pdf, 101 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:274 av Anders Åkesson (C)

Fråga 2019/20:274 Vägsamfälligheter av Anders Åkesson C till Infrastrukturminister Tomas Eneroth S Riksdagen beslutade den 7 maj 2019 att tillkännage regeringen att snarast utreda frågan om en enklare förvaltning för landets samfälligheter. Beslutet följt av en regelförenkling kan innebära att landets tusentals samfälligheter,

Inlämnad: 2019-10-24 Svarsdatum: 2019-11-06 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:274 av Anders Åkesson (C) (pdf, 85 kB)

Skriftlig fråga 2017/18:1609 av Kerstin Lundgren (C)

Fråga 2017/18:1609 Bättre interoperabilitet i nordisk krisberedskap av Kerstin Lundgren C till Utrikesminister Margot Wallström S Sverige har denna sommar fått prov på storskalig nordisk interoperabilitet och EU-interoperabilitet i krisberedskapen för att hantera skogsbränderna. Sverige är för närvarande ordförande i

Inlämnad: 2018-08-10 Svarsdatum: 2018-08-27 Besvarare: Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2017/18:1609 av Kerstin Lundgren (C) (pdf, 87 kB)