Dokument & lagar (4 träffar)

Skriftlig fråga 2019/20:795 av Kerstin Lundgren (C)

Fråga 2019/20:795 Utnämningen av ny generaldirektör för ISP av Kerstin Lundgren C till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Den 18 november 2018 lämnade dåvarande generaldirektören för Inspektionen för strategiska produkter, ISP, sin tjänst. Generaldirektören har i vår ordning att i varje enskilt ärende

Inlämnad: 2020-01-23 Svarsdatum: 2020-02-05 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:795 av Kerstin Lundgren (C) (pdf, 90 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:732 av Niels Paarup-Petersen (C)

Fråga 2019/20:732 Säkrare boende i bostadsrätt av Niels Paarup-Petersen C till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S På senare tid har vi i Malmö och andra städer sett hur bostadsrättsföreningar råkat ut för situationer där styrelseledamöter mer eller mindre kapat föreningen i syfte att tillskansa sig pengar

Inlämnad: 2020-01-09 Svarsdatum: 2020-01-22 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:732 av Niels Paarup-Petersen (C) (pdf, 86 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:70 av Niels Paarup-Petersen (C)

Fråga 2019/20:70 Copyrightdirektivet av Niels Paarup-Petersen C till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S I tidigare samtal har jag för Centerpartiets räkning lyft vår oro över copyrightdirektivet och implementeringen av detta i Sverige samt regeringens inställning till artiklarna 15 och 17 tidigare artiklarna

Inlämnad: 2019-09-27 Svarsdatum: 2019-10-09 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:70 av Niels Paarup-Petersen (C) (pdf, 85 kB)

Skriftlig fråga 2017/18:1609 av Kerstin Lundgren (C)

Fråga 2017/18:1609 Bättre interoperabilitet i nordisk krisberedskap av Kerstin Lundgren C till Utrikesminister Margot Wallström S Sverige har denna sommar fått prov på storskalig nordisk interoperabilitet och EU-interoperabilitet i krisberedskapen för att hantera skogsbränderna. Sverige är för närvarande ordförande i

Inlämnad: 2018-08-10 Svarsdatum: 2018-08-27 Besvarare: Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2017/18:1609 av Kerstin Lundgren (C) (pdf, 87 kB)